Diéta pri hemoroidoch: týždenný jedálniček

Hemoroidy sú spôsobené poruchami gastrointestinálneho traktu (napr. gastritídou, dysbakteriózou, kolitídou), ako aj vonkajšími faktormi. Príčiny vzniku hemoroidov sú:
Príznakmi hemoroidov sú nepríjemné pocity a bolesť počas stolice, krv v stolici a opuch konečníka. Pri prvých príznakoch hemoroidov je potrebná konzultácia s proktológom, aby sa ochorenie diagnostikovalo a liečilo v počiatočnom štádiu a aby sa predišlo komplikáciám, ako je krvácanie z konečníka, zápal hemoroidov alebo krvné zrazeniny.
Pri liečbe hemoroidov je nevyhnutné dodržiavať diétu. Pri hemoroidoch je potrebné sa vyhnúť vyprážaným, mastným a pikantným jedlám. Tieto potraviny sa nesmú konzumovať pri hemoroidoch:
Pri hemoroidoch je vhodné obmedziť aj konzumáciu potravín, ktoré môžu spôsobiť kvasenie v tele: želé, zemiaky, káva, kakao, sýtené nápoje, džúsy a kvas. Taktiež je potrebné sa vyhýbať potravinám, ktoré spôsobujú plynatosť (napr. pečivo, biely chlieb a cestoviny).
Pri hemoroidoch je potrebné byť opatrný aj pri konzumácii kyslého ovocia (pomaranče a citróny) a ovocia, ktoré zahusťuje stolicu, napr. banány, hurmikaky a hrušky. Diéta pri akútnych hemoroidoch by mala byť čo najprísnejšia: základom jedálnička by mala byť zelenina bohatá na vlákninu, najlepšie vo varenej forme (mrkva, červená repa, tekvica, baklažán) a kaše pripravené na vode. Ďalej je potrebné sa vyhýbať aj ťažkým potravinám, ktoré obsahujú bielkoviny (mäso, vajcia, syry, ryby).
Pri hemoroidoch je potrebné uprednostňovať potraviny, ktoré nezaťažujú tráviaci trakt, ale podporujú trávenie a pravidelné vyprázdňovanie. Pri hemoroidoch je vhodné konzumovať:
Je potrebné sa vyhýbať aj príliš horúcim a príliš studeným jedlám a odporúča sa konzumovať malé porcie jedál (4-5 krát denne). Strava by mala obsahovať varenú a čerstvú zeleninu, pretože obsahuje veľa vlákniny. Pri hemoroidoch je taktiež vhodné konzumovať aj ovocie (jablká, banány, slivky, broskyne a marhule), ale nie kyslé a prezreté ovocie.
Pri hemoroidoch je vhodné jesť aj pohánkové, jačmenné a ovsené kaše varené na vode (malé množstvo masla je dovolené). Sladkosti možno nahradiť sušeným ovocím, orechmi, lisovaným ovocím, suchármi a medom.
Dôležitým pravidlom pri hemoroidoch je piť dostatok vody (približne 1,5-2 litre denne), najlepšie čistej nesýtenej vody. Správny príjem vody pomáha zmäkčiť stolicu a uľahčuje jej vylučovanie. Bez prítomnosti kontraindikácií (napr. gastritída alebo žalúdočný vred) môžete pri hemoroidoch piť zelený alebo slabý čierny čaj, nesladené kompótové šťavy alebo neperlivú vodu.
Pri hemoroidoch je potrebné sa alkoholu vyhýbať, pretože má tendenciu rozširovať cievy a môže vyvolať zhoršenie stavu (zväčšenie hemoroidálnych uzlov). Toxické metabolity v alkoholických nápojoch poškodzujú črevnú flóru, zhoršujú vstrebávanie živín z potravy a dráždia sliznicu konečníka. Príležitostne je možné piť malé množstvo jemných a nesýtených liehovín, napr. víno, destiláty, likér alebo vermút.
Správny každodenný jedálniček pri hemoroidoch môže pomôcť predísť poruchám stolice, zlepšiť trávenie a uľahčiť vyprázdňovanie čriev. Recepty by mali obsahovať predovšetkým varené a pečené potraviny. Hlavné jedlá je potrebné počas dňa striedať so sušienkami a zeleným čajom, ovocím (jablká, banány, slivky) a orechmi. Nižšie uvedené jednoduché recepty je vhodné pripravovať pri problémoch s hemoroidmi.
Môžete pridať akékoľvek sušené ovocie podľa chuti, napr. sušené slivky, orechy, datle. Kašu môžete jesť s celozrnným chlebom.
Šalát môžeme jesť s celozrnným chlebom.
Prílohu možno doplniť šalátom z čerstvej zeleniny, dochutenú olivovým olejom.
Pred podávaním môžeme pridať do omelety nakladaný syr.
K vzniku hemoroidov prispieva genetická predispozícia abnormálneho rozšírenia žíl, ako aj životný štýl. Aby ste znížili riziko vzniku hemoroidov, je potrebné dodržiavať tieto preventívne opatrenia:
Ďalej je potrebné sa vyhýbať aj poraneniam sliznice konečníka a včas podchytiť proktologické ochorenia, ako sú análna fisúra, kolitída a proktitída.
Hemoroidy sú cievne ochorenie konečníka a nemôžu samé zmiznúť. Hemoroidy musí liečiť proktológ.
Po odstránení hemoroidov vám lekár predpíše diétu a jej trvanie. Počas jedného dňa po operácii by ste nemali jesť nič, môžete piť iba neperlivú vodu, pretože pri takejto strave telo nevytvára stolicu. Na 2.-3. deň môžete do stravy postupne pridávať čaj, šťavu zo sušeného ovocia, tekutú kašu pripravenú na vode.
Doba úplného vyliečenia sa po operácii hemoroidov závisí od individuálnych charakteristík (vek, štádium hemoroidov, prítomnosť pridružených ochorení), preto je potrebné dodržiavať diétu striktne tak, ako ju predpísal lekár. Okrem toho je potrebné dodržiavať zásady zdravej výživy a obmedziť konzumáciu niektorých potravín.
Aby bola stolica mäkká, je potrebné denne vypiť aspoň dva litre čistej vody a dodržiavať diétu na liečbu hemoroidov, ktorú predpisuje lekár. Do jedálnička možno zaradiť aj potraviny, ktoré pomáhajú zmäkčovať stolicu, napríklad orechy, ľanové semienka, olivový alebo kokosový olej.
Ak sa pri hemoroidoch vyskytne zápcha, je potrebné navštíviť lekára. Je možné sa poradiť s proktológom online a v prípade potreby predpíše preháňadlá.
Konzumácia syru pri hemoroidoch by mala byť opatrná, pretože tvrdé syry obsahujú veľa laktózy, kazeínu a tuku, ktoré môžu spôsobiť zápchu a sťažovať trávenie. Na konzumáciu sú vhodné mäkké a nízkotučné druhy syrov, ako je feta alebo bryndza, a to aj iba v prípade, že neobsahujú veľké množstvo soli.