Pri polycystických vaječníkoch sa odporúča absolvovať pravidelné kontroly u gynekológa (aspoň raz ročne) a zdravo sa stravovať.
Ako vplýva strava na polycystické vaječníky?
Polycystické vaječníky môžu viesť k zníženej inzulínovej rezistencii a zvýšeniu telesnej hmotnosti, preto je pri hormonálnej nerovnováhe dôležité správne sa stravovať. Pri cystách na vaječníkoch je dôležité dodržiavať vyváženú stravu s dostatočným množstvom vlákniny, bielkovín, tukov a komplexných sacharidov.
Ak chcete schudnúť pri polycystických vaječníkoch, kontrolujte si množstvo prijatého cukru z potravy a vyhýbajte sa konzumácii jednoduchých sacharidov. Cieľom správnej výživy pri PCOS je aj zníženie hladiny cholesterolu v krvi, aby sa zabránilo vzniku kardiovaskulárnych abnormalít.
Strava pri polycystických vaječníkoch
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pri polycystických vaječníkoch (PCOS) by ste mali jedlo konzumovať často (aspoň päťkrát denne) a v malých porciách. Strava pri polycystických vaječníkoch by mala zahŕňať:
- sýte a výdatné raňajky hodinu po prebudení;
- malé občerstvenie;
- obed;
- večeru;
- malé občerstvenie večer hodinu pred spaním.
Pri syndróme polycystických vaječníkov sa neodporúča hladovať, pretože nedostatok potravy rozkladá bielkoviny v tele. Aj pri cystách na vaječníkoch nesmiete piť alkohol, pretože spôsobuje rozšírenie ciev, čo môže viesť k zväčšeniu novotvaru.
Diéta pri polycystických vaječníkoch
Diéta pri polycystických vaječníkoch musí obsahovať potraviny s nízkym glykemickým indexom, kvôli kontrole hladiny inzulínu v krvi.
Diéta pri polycystických vaječníkoch | |
Obilniny a strukoviny | Celozrnný chlieb, cestoviny z tvrdej pšenice, hnedá ryža |
Odtučnené mliečne výrobky | Syr, tvaroh, jogurt |
Kaše | Pohánka, ovos, jačmeň |
Ryby s nízkym obsahom tuku | Treska, šťuka, merlúza |
Chudé mäso | Kuracie mäso, teľacie mäso, morčacie mäso, králik |
Zelenina | Paradajky, baklažán, karfiol, brokolica, uhorky, mrkva |
Ovocie | Jablká, kivi, pomaranče, hrušky, slivky |
Orechy a semená | Mandle, ľan, slnečnicové semienka |
Konzumácia chudého mäsa znižuje hladinu cholesterolu. Príjem dostatku vlákniny zabezpečuje správne fungovanie čriev. Ak chcete schudnúť pri hormonálnej nerovnováhe, mali by ste si dávať pozor na množstvo sacharidov a vyhýbať sa konzumácii potravín s obsahom rafinovaného cukru (sladkosti, sušienky).
Keto diéta pri polycystických vaječníkoch
Keto diéta je diéta s nízkym obsahom sacharidov, vysokým obsahom tukov a stredne vysokým obsahom bielkovín. Keto diéta pri polycystických vaječníkoch zahŕňa konzumáciu maximálne 50 gramov sacharidov denne. Povolené sú len komplexné sacharidy (obilniny, zrná). Nesmú sa konzumovať sladkosti a sladké pečivo.
Keto diéta pomáha udržiavať hladinu inzulínu a podporuje chudnutie tým, že znižuje množstvo škodlivých (jednoduchých) sacharidov. Pred začatím diéty je potrebné poradiť sa s gynekológom a odborníkom na výživu, ktorý zvolí vhodnú diétu a zabráni vzniku komplikácií.
Čo sa nesmie konzumovať pri polycystických vaječníkoch?
Pri hormonálnej nerovnováhe by ste sa mali vyhýbať konzumácii potravín s vysokým obsahom cukru a slaným, koreneným a pikantným jedlám. Pri polycystických vaječníkoch sa nesmú konzumovať:
- rafinované sacharidy, biely chlieb, pečivo;
- spracované mäsové výrobky (klobásy, párky, varené mäso);
- tuhé tuky (margarín, nátierka, masť);
- rýchle občerstvenie;
- sladké sýtené a energetické nápoje;
- čokoláda.
Z jedálnička sa odporúča vylúčiť mastné a vyprážané jedlá. Uprednostňovať by sa mali varené a dusené jedlá.
Bylinky pri polycystických vaječníkoch
Bylinky pri polycystických vaječníkoch sa môžu používať ako doplnková liečba na zmiernenie príznakov ochorenia a zlepšenie metabolizmu. Koreň lopúcha sa pri polycystických vaječníkoch používa na zníženie zápalu a udržanie zdravia ženského reprodukčného systému. Tinktúra z ľubovníka bodkovaného pomáha pri polycystických vaječníkoch znižovať stres. Šalvia znižuje menštruačné bolesti. Oregano, žihľava, púpava a koreň sladkého drievka pomáhajú pri polycystických vaječníkoch normalizovať hladinu hormónov.
Kyselina listová pri polycystických vaječníkoch
Kyselina listová pomáha tvorbe nových krviniek, zlepšuje nervový a reprodukčný systém. Pri polycystických vaječníkoch kyselina listová zlepšuje činnosť ženských reprodukčných orgánov a normalizuje menštruačný cyklus. Dávkovanie a trvanie liečby kyselinou listovou by mal predpísať gynekológ po vyšetrení.
Aké vitamíny sa predpisujú pri polycystických vaječníkoch a kde sa nachádzajú?
Okrem príjmu potravín bohatých na vitamíny a minerály môže pri PCOS lekár predpísať aj vitamínovú liečbu. Pri polycystických vaječníkoch sa odporúča príjem vitamínov A, D, E, B1, B6 a K. Vitamínová liečba nenahrádza užívanie liekov a hormonálnu liečbu. Ak je konzervatívna liečba neúčinná, môže byť potrebné chirurgické odstránenie cysty vaječníka.
Diéta pri polycystických vaječníkoch
Diéta pri polycystických vaječníkoch pomáha kontrolovať a znížiť hmotnosť a zlepšiť metabolizmus. Diéta by mala zahŕňať tri hlavné jedlá a dve občerstvenia. Pripravili sme pre vás niekoľko diétnych receptov vhodných pri polycystických vaječníkoch: