Odtok hlienovej zátky sa môže vyskytnúť v posledných týždňoch tehotenstva a naznačuje na blížiaci sa pôrod.
Prečo sa počas tehotenstva objavuje hlienová zátka?
Hlienová zátka sa objavuje v skorých štádiách tehotenstva v dôsledku hormonálnych zmien v tele ženy (aktívne zvýšenie hladiny estrogénu a progesterónu). Žľazy krčka maternice produkujú hlien, ktorý po počatí hustne, hromadí sa a vytvára zrazeninu.
Čo je hlienová zátka?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hlienová zátka je zrazenina hlienu, ktorá sa tvorí v krčku maternice počas tehotenstva. Hlienová zátka upcháva cervikálny kanál a chráni maternicu a embryo pred mechanickými vplyvmi, baktériami a predčasným otvorením pôrodných ciest.
Čo je hlienová zátka u tehotných žien?
Ako vyzerá hlienová zátka u tehotných žien?
Hlienová zátka u tehotných žien vyzerá ako hrudka bieleho, priehľadného alebo ružového hlienu, prípadne s prímesou krvi. Jej rozmery zvyčajne dosahujú 2 až 4 centimetre (asi ako vlašský orech).
Kedy počas tehotenstva vyteká hlienová zátka?
Na konci tretieho trimestra tehotenstva stúpa hladina hormónu estrogén, steny maternice sa vyhladzujú a jej krčok sa postupne otvára, takže zátka zmäkne a opustí krčný kanál. Výtok hlienu sa zvyčajne vyskytuje v 37-40 týždni (9. mesiac) tehotenstva, najčastejšie 5 až 7 dní pred pôrodom.
Prečo môže hlienová zátka vytiecť skôr?
Výtok hlienovej zátky u tehotných žien do 37 týždňa môže byť vyvolaný vonkajšími faktormi. Príčiny odtečenia zátky skôr:
- sťahovanie maternice pri falošných (tréningových) kontrakciách;
- vonkajšie poškodenie (napríklad po vaginálnom vyšetrení na gynekologickom kresle);
- silná kontrakcia svalov vagíny (napríklad počas nekontrolovanej a zvýšenej fyzickej námahy alebo počas sexu).
Po predčasnom vypustení zátky sa krčok maternice otvorí, čím sa oslabí ochrana maternice a plodu pred infekciami. Po uvoľnení zátky v počiatočných štádiách tehotenstva je potrebné vyšetrenie a konzultácia s gynekológom, aby sa vylúčili komplikácie (napríklad vcestná placenta alebo abrupcia). Lekár tiež odporučí niekoľko preventívnych opatrení, ktoré pomôžu vyhnúť sa komplikáciam (napríklad vyhýbanie sa kúpaniu vo vani, bazénoch a v otvorených vodných nádržiach, časté vymieňanie spodnej bielizne, zdržiavanie sa sexu a používanie bariérovej antikoncepcie).
Aké príznaky naznačujú na patológiu a nebezpečenstvo pre plod?
Akékoľvek nezvyčajné zmeny v povahe výtoku alebo zhoršenie celkovej pohody počas tehotenstva si vyžadujú pozornosť a môžu naznačovať na vývoj patológie. Nebezpečné príznaky počas tehotenstva:
- krvácanie z vagíny;
- bolesť brucha alebo dolnej časti chrbta;
- zmena aktivity plodu (slabý pohyb);
- nevoľnosť a vracanie v druhom alebo treťom trimestri;
- predčasné vypúšťanie hlienovej zátky alebo únik plodovej vody (do 38 týždňa);
- zvýšený krvný tlak;
- tonus maternice (pocit tvrdého brucha a kontrakcie);
- silné opuchy končatín;
- slabosť a závraty;
- svrbenie a zožltnutie kože (príznak gestačnej cholestázy).
Pri príznakoch patológie tehotenstva je potrebné kontaktovať pôrodníka-gynekológa. Lekár vykoná vyšetrenie a neplánovaný tehotenský skríning, ktorý zahŕňa laboratórne testy a ultrazvuk plodu.
Prečo má hlienová zátka prímes krvi?
Hlienová zátka môže obsahovať malé množstvo krvi v dôsledku poškodenia kapilár krčka maternice pri jej otvorení. Keď zátka vytečie s jasne červeným krvavým výtokom (asi 15-30 gramov, cca polievková lyžica), je potrebné vyšetrenie lekárom, pretože krv z vagíny môže naznačovať na odtrhnutie placenty.
Ako vyteká hlienová zátka u tehotných žien?
Hlienová zátka môže vytiecť úplne (vytvorená ako rôsolovitá zrazenina hlienu) alebo môže vytekať po častiach v priebehu niekoľkých hodín alebo dní. Postupné uvoľňovanie zátky môže vyzerať ako viskózny lepkavý výtok bielej alebo ružovkastej farby, ktorý si žena môže všimnúť na spodnej bielizni.
V niektorých prípadoch hlienová zátka vychádza spolu s plodovou vodou. Keď odtečie plodová voda, je potrebné ísť do nemocnice, pretože čoskoro začne pôrod.
Čo môžete pociťovať od odtoku hlienovej zátky?
Výtok zátky nie je sprevádzaný bolesťou, v zriedkavých prípadoch môže žena pociťovať miernu ťažnú bolesť v dolnej časti brucha alebo nepohodlie vo vagíne. Ak vytekol hlien a spolu s ním začali kontrakcie, musíte ísť do nemocnice.
Čo robiť, keď hlienová zátka vytiekla?
Výtok hlienovej zátky na konci tretieho trimestra tehotenstva (v 38-40 týždňoch) je prirodzený fyziologický proces, ktorý naznačuje na prípravu tela na blížiaci sa pôrod. Výtok zátky bez bolesti v dolnej časti chrbta a brucha nepredstavuje nebezpečenstvo pre ženu a dieťa a nevyžaduje si urgentnú hospitalizáciu.
Po odtoku hlienovej zátky s plodovou vodou, bolesťou a kontrakciami, by ste mali ísť okamžite do nemocnice, pretože pôrod začne čoskoro. V počiatočných štádiách tehotenstva je pri odtoku hlienovej zátky potrebné vyšetrenie u gynekológa.
Kedy začne pôrod po odtoku hlienovej zátky?
Výtok zátky z cervikálneho kanála naznačuje na prípravu ženského tela na pôrod. No na blížiaci sa pôrod môže naznačovať nielen uvoľnenie hlienovej zátky. Zvestovatelia pôrodu u prvorodičiek:
- prolaps brucha;
- falošné kontrakcie (za normálnych okolností sa môžu objaviť po 38 týždni);
- zvýšená hojnosť vaginálneho výtoku;
- strata hmotnosti v dôsledku zníženého opuchu.
Pôrod po uvoľnení hlienovej zátky nastáva v závislosti od individuálnych charakteristík organizmu. Spustiť sa môže o 1 až 2 týždne, pár dní alebo niekoľko hodín.