Čo sú to genitálne bradavice?
Genitálne bradavice sú novotvary (výrastky) na koži a slizniciach vyvolané činnosťou ľudského papilomavírusu. Vo väčšine klinických prípadov sú genitálne bradavice bezbolestné, ale pri zväčšovaní sa môžu spôsobovať nepríjemné pocity a bolesť.
Príčiny vzniku genitálnych bradavíc
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hlavnými faktormi, ktoré zvyšujú riziko vzniku genitálnych bradavíc je nechránený pohlavný styk a priamy kontakt s bradavicami osoby infikovanej papilomavírusom. Ďalšou príčinou genitálnych bradavíc je zdieľanie spodnej bielizne, sexuálnych hračiek a hygienických potrieb.
Riziko vzniku výrastkov sa zvyšuje aj pri oslabenom imunitnom systéme. Vznik a vývoj genitálnych bradavíc zvyčajne trvá tri až štyri mesiace od nakazenia sa HPV.
Typy bradavíc
Bradavice sa rozlišujú podľa vzhľadu a lokalizácie. Do úvahy sa môžu brať aj typy HPV.
Typy bradavíc | ||
Typ | Prevažujúca lokalizácia | Popis |
Bežné | Ruky | Najčastejšie pripomínajú drsné hrboly s čiernymi bodkami (mŕtve kapiláry). Veľkosť sa pohybuje od špendlíkovej hlavičky po hrášok. |
Plantárne | Nohy (najmä chodidlá) | Majú plochý tvar alebo rastú v podkožných vrstvách. Môžu spôsobovať bolesť pri státí alebo chôdzi. |
Mozaikové | Chodidlá alebo prsty na nohách | Bielo sfarbené novotvary vo veľkosti špendlíkovej hlavičky. Sú plochšie ako plantárne bradavice a pri chôdzi väčšinou nebolia. |
Ploché | Akákoľvek časť tela | Sú menšie ako iné typy kondylómov. Môžu rásť v skupinách (v priemere 20 až 100 bradavíc). |
Nitkové | Okolo úst, očí a nosa | Vyzerajú ako dlhé, vyčnievajúce nitky. |
Genitálne bradavice (kondylómy) | Pohlavné orgány | Genitálne bradavice sú malé tvrdé uzlíky s drsným povrchom. |
Okolo konečníka alebo v počiatočnej časti konečníka | Vypuklé perianálne kondylómy sa môžu spojiť s genitálnymi bradavicami. | |
Mäsiarske bradavice | Ruky | Vyskytujú sa u ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so surovým mäsom alebo sú často vystavení chladnému a vlhkému prostrediu. |
Ďalšou zriedkavou formou bradavíc je fokálna epitelová hyperplázia (Heckova choroba). Patológia je sprevádzaná výskytom bielych alebo bledoružových novotvarov v ústnej dutine.
Kde sú lokalizované genitálne bradavice?
Genitálne bradavice sú lokalizované najmä na pohlavných orgánoch, vnútornej strane stehien a na perineu. Výrastky sa môžu vyskytovať v blízkosti konečníka a na začiatku konečníka. Genitálne bradavice sa u žien môžu vyskytovať:
- na krčku maternice;
- na malých a veľkých pyskoch ohanbia;
- vo vagíne.
U mužov sa genitálne bradavice tvoria najmä na penise a miešku. Bradavice môžu postihnúť aj ústnu dutinu (najmä jazyk a pery).
Ako vyzerajú genitálne bradavice?
Charakteristickým znakom genitálnych bradavíc sú vyvýšené mäsité papuly telovej farby, ktoré majú priemer od jedného do piatich milimetrov. Jednotlivé a viacpočetné vírusové kondylómy môžu byť široké alebo ploché, rásť na stopkách alebo sa svojím vzhľadom a tvarom podobať karfiolu.
Genitálne bradavice
Spájajúce sa oblasti môžu tvoriť ložiská s veľkosťou niekoľko centimetrov alebo desiatok centimetrov. Na fotografii sú zobrazené genitálne bradavice.
Príznaky genitálnych bradavíc u mužov
Lokalizácia väčšiny prejavov HPV zodpovedá umiestneniu výrastkov. Medzi príznaky genitálnych bradavíc patrí:
- svrbenie, pálenie a bolesť;
- nepríjemné pocity, ktoré sa môžu zhoršovať počas močenia (charakteristické pre genitálne bradavice na penise a v oblasti močovej trubice);
- krv v moči.
Genitálne bradavice nemusia mať žiadne príznaky. Pri asymptomatickom priebehu je jediným prejavom HPV výskyt výrastkov.
Príznaky genitálnych bradavíc u žien
Okrem bolesti, ktorá sa zhoršuje počas sexu, môžu genitálne bradavice u žien vyvolať krvavý vaginálny výtok. Riziko krvácania sa zvyšuje pri traumatizácii (naruší sa celistvosť) genitálnych bradavíc vulvy, konečníka, perinea a okolitých oblastí.
Ako sa diagnostikujú genitálne bradavice?
Pri prítomnosti patologických novotvarov by ste sa mali objednať na konzultáciu k urológovi alebo ku gynekológovi. Genitálne bradavice sa diagnostikujú pomocou:
- vyšetrenia;
- oboznámenia sa s anamnézou;
- krvných testov;
- laboratórneho vyšetrenia sterov z postihnutých oblastí;
- anoskopie (pri análnych kondylómoch);
- kolposkopie (pri genitálnych bradaviciach u žien).
Vo väčšine prípadov postačuje na stanovenie prvotnej diagnózy vyšetrenie stavu postihnutých oblastí kože a slizníc. Diferenciálna diagnostika kondylómov umožňuje vylúčiť skvamocelulárny karcinóm, lichen planus, kontagiózne moluskum a seboroickú keratózu.
Ako sa liečia genitálne bradavice?
Pri absencii sprievodných príznakov a rizika komplikácií môže lekár zvoliť iba sledovanie novotvaru. Liečba genitálnych bradavíc u žien a mužov zahŕňa:
- imunomodulačné masti na kondylómy a papilómy na genitáliách;
- tabletky na podporu imunitnej odpovede;
- laserové odstránenie;
- rádiofrekvenčná terapia.
Na odstránenie genitálnych bradavíc pomocou rádiových vĺn sa používa prístroj „Surgitron”. Vďaka generovaniu vysokofrekvenčných vĺn sa patologické tkanivá zahrievajú a ničia bez priameho kontaktu s elektródou.
Odstraňovanie genitálnych bradavíc u mužov a žien pomocou rádiofrekvenčnej terapie sa vyznačuje nízkou traumatizáciou, minimálnym rizikom krvácania a vedľajších účinkov. Počas zákroku rádiové vlny koagulujú cievy, nezanechávajú takmer žiadne jazvy a majú dezinfekčný účinok.
Rekonvalescencia po odstránení genitálnych bradavíc
Mierne nepríjemné pocity, bolesť a začervenanie sú po zákroku normálne a v priebehu niekoľkých dní sa zmiernia. Obdobie rekonvalescencie po odstránení genitálnych bradavíc trvá v priemere dva až štyri týždne (obdobie závisí od závažnosti, lokalizácie kondylómov a postihnutej oblasti).
Postihnuté miesto je potrebné udržiavať čisté a suché, nevystavovať ho vysokým teplotám, zabrániť dehydratácii organizmu, po konzultácii s lekárom denne aplikovať krém alebo masť a v prípade opuchu prikladať studené obklady (s ľadom). Dotýkať sa rán a škriabať si kožu je prísne zakázané kvôli riziku rozšírenia infekcií.
Až do úplného zahojenia kože po odstránení novotvarov na genitáliách je potrebné zdržať sa sexuálneho styku. V prípade intenzívnej bolesti, nepríjemných pocitov, alergických reakcií, hnisu, nepríjemného zápachu alebo silného krvácania okamžite vyhľadajte lekára.
Prečo sú genitálne bradavice nebezpečné?
Riziko vzniku onkologického ochorenia pri bradaviciach je minimálne. Medzi možné komplikácie genitálnych bradavíc patria:
- nepríjemné pocity a bolesť vyskytujúca sa pri každodenných činnostiach (v dôsledku trenia a tlaku na genitálne bradavice);
- infekcie a krvácanie (ak sú kondylómy traumatizované);
- vredy na nohách (pri sprievodnom diabete mellitus);
- ťažkosti s močením (pri léziách močovej trubice).
Bradavice môžu na odhalenej koži vyvolať psychické a emocionálne poruchy (napr. neurózu alebo depresiu). Zhoršenie ochorenia počas tehotenstva môže viesť k upchatiu pôrodných ciest, krvácaniu, poruche rozťahovania vaginálnych tkanív počas pôrodu a respiračnej papilomatóze (porucha dýchacích funkcií plodu).
Prevencia vzniku genitálnych bradavíc
Jednou z metód, ktorá pomáha predchádzať vírusovej infekcii, je očkovanie. Medzi ďalšie spôsoby prevencie genitálnych bradavíc patrí:
- zvlhčovanie suchých a popraskaných oblastí kože;
- systematické antiseptické ošetrovanie traumatizovanej kože (napr. rezné rany);
- používanie gumenej obuvi vo verejných šatniach, saunách a bazénoch;
- vyhýbanie sa kontaktu s bradavicami na koži iných osôb;
- dodržiavanie pravidiel osobného používania oblečenia a hygienických prostriedkov (napr. sada na manikúru a pedikúru a holiaci strojček).
Pri pohlavnom styku sa odporúča používať kondómy. Pravidelné používanie antikoncepcie znižuje pravdepodobnosť vniknutia HPV do tela, ale neposkytuje 100 % ochranu pred vírusom. Pri prvých príznakoch vírusovej infekcie sa odporúča vyhľadať lekára, pretože včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť progresii ochorenia a jeho komplikáciám.