Čo je to preventívna prehliadka?
Preventívna prehliadka je pravidelná zdravotná prehliadka, ktorá sa vykonáva bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť ťažkostí s cieľom odhaliť skoré príznaky ochorenia. Pravidelné preventívne prehliadky by mali absolvovať obe pohlavia všetkých vekových kategórií.
Prečo je potrebné absolvovať preventívnu prehliadku?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Preventívna prehliadka umožňuje odhaliť ochorenia v počiatočnom štádiu, diagnostikovať ich a liečiť, vyhnúť sa komplikáciám ochorení, hospitalizácii a súvisiacim nákladom. Počas komplexnej preventívnej prehliadky dostane pacient od lekárov odporúčania zamerané na prevenciu chorôb, zlepšenie zdravia a kvality života.
Ako často je potrebné absolvovať preventívnu prehliadku?
Preventívnu prehliadku sa odporúča absolvovať aspoň raz do roka. Komplexnú preventívnu prehliadku je potrebné absolvovať v prípade:
- zníženej energie;
- závratov;
- bolesti hlavy;
- zhoršenej hypertenzie, arytmie alebo ischémie;
- komplikácii cukrovky;
- poruchy trávenia;
- výtoku z pohlavných orgánov;
- hrčiek;
- suchosti, pálenia, svrbenia, škvŕn na pokožke;
- náhlej zmeny hmotnosti;
- vypadávania, lámavosti a zmeny farby vlasov.
Pravidelná preventívna prehliadka môže zahŕňať všeobecné a špecializované vyšetrenia alebo testy. Typ vyšetrenia (napr. počítačová tomografia) predpíše lekár s prihliadnutím na aktuálne ťažkosti.
Preventívna prehliadka žien
Každoročná preventívna prehliadka dievčat a žien pozostáva z lekárskeho vyšetrenia, oboznámenia sa s pacientkinou anamnézou a z laboratórnych testov. Každoročná preventívna prehliadka môže zahŕňať aj:
- meranie pulzu, krvného tlaku;
- meranie teploty, výšky a hmotnosti;
- röntgenové vyšetrenie hrudníka;
- vyšetrenie kože;
- palpáciu krčných lymfatických uzlín;
- očné vyšetrenie (vyšetrenie oftalmológom);
- mamografiu;
- ultrazvuk prsníkov (na vylúčenie nádorov);
- vyšetrenie sluchu a nosohltanu (vyšetrenie otolaryngológom);
- elektrokardiogram (EKG)
- vyšetrenie u proktológa (po 40. roku života);
- rektoromanoskopiu (prístrojové vyšetrenie čriev po 45. roku života);
- CT vyšetrenie pľúc (po 50. roku života).
Ženy by mali absolvovať aj preventívnu prehliadku u gynekológa, ktorý skontroluje stav pohlavných orgánov. V prípade potreby sa vykoná očkovanie (napr. pred sezónnymi epidémiami chrípky).
Preventívna prehliadka mužov
Každoročná preventívna prehliadka chlapcov a mužov prebieha podobne ako u žien (okrem gynekológa a mamológa). Na diagnostiku ochorení mužského pohlavného systému sa špecializuje urológ (aj andrológ). Lekár pacienta vyšetrí a v prípade potreby ho na základe ťažkostí odošle na ďalšie vyšetrenia (napr. výter pri podozrení na pohlavne prenosné infekcie (STD).
Aké testy by mali absolvovať každý rok ženy?
Ženy by mali každoročne absolvovať skríning rakoviny krčka maternice (Pap test), testy na prítomnosť chlamýdií, kvapavky, hepatitídy typu C, HIV a aj laboratórne vyšetrenie krvi (celkové, cukru a cholesterolu).
Po 40. roku života sa vykonáva test hustoty kostí. Od 45. roku života sa vykonáva aj vyšetrenie stolice na prítomnosť okultnej krvi (v rámci skríningu onkologických ochorení tráviaceho traktu) a od 50. roku života by mali ženy absolvovať aj vyšetrenie u kardiológa.
Aké testy by mali absolvovať každý rok muži?
Muži podstupujú rovnaké vyšetrenia ako ženy, s výnimkou vyšetrenia pohlavných orgánov. Aj muži po 50. roku života by mali absolvovať vyšetrenie u kardiológa a nad 55 rokov ultrazvuk prostaty a semenníkov.
Preventívna prehliadka u detí a dospievajúcich
Deti do troch rokov by mali vyšetrenie absolvovať niekoľkokrát do roka. Deti by mali absolvovať preventívnu prehliadku vo veku:
- bezprostredne po narodení;
- tri až päť dní;
- jeden mesiac;
- dva mesiace;
- štyri mesiace;
- šesť mesiacov;
- deväť mesiacov;
- 12 mesiacov;
- 15 mesiacov;
- 18 mesiacov;
- 24 mesiacov;
- 30 mesiacov;
- tri roky;
- okrem toho aj lekársku prehliadku pred nástupom do škôlky a školy (pred začiatkom každého školského roka).
Od štyroch rokov sa preventívne prehliadky vykonávajú raz do roka. Vyšetrenie zahŕňa auskultáciu (počúvanie srdca a dýchania), meranie teploty, hmotnosti, výšky, sluchu, zraku, reflexov, vyšetrenie kože, úst a kostí. Vykonávajú sa aj všeobecné vyšetrenia krvi a moču a krvného tlaku. Pediater sleduje aj pravidelné očkovanie.
Aké pracovné odvetvia vyžadujú absolvovanie zdravotnej prehliadky?
Zdravotnú prehliadku (lekárske vyšetrenie) by mali absolvovať zamestnanci, ktorí vykonávajú fyzicky náročnú prácu a prácu v škodlivých alebo nebezpečných pracovných podmienkach. Zamestnanci mladší ako 21 rokov sú povinní absolvovať lekársku prehliadku pri nástupe do každého povolania. Lekársku prehliadku je potrebné absolvovať:
- pri práci s chemikáliami;
- pri práci s hnojivami;
- pri práci s priemyselnými aerosólmi;
- pri práci s biologickými tekutinami a s infikovanými materiálmi;
- pri práci s farmakologickými látkami;
- pri práci, ktorá si vyžaduje zrakovú záťaž;
- pri zdvíhaní a ručnej manipulácii s bremenami;
- pri práci vo výškach;
- pri údržbe zdvíhacích zariadení;
- pri práci v podzemí;
- pri údržbe elektrických zariadení s napätím najmenej 127 V (striedavý prúd) alebo 110 V (jednosmerný prúd);
- pri práci v lesníctve;
- pri údržbe tlakových nádob;
- pri práci v ropnom a plynárenskom priemysle, pri vŕtaní na mori;
- pri práci na hydrometeorologických staniciach;
- pri stavebných, topografických a geologických prieskumných prácach;
- pri práci v kotolniach, na plynových staniciach;
- pri práci s horľavými alebo výbušnými látkami;
- pri práci s výbušninami;
- pri práci na obrábacích strojoch;
- pri práci so strelnými zbraňami (napr. vo vojenskom náborovom stredisku alebo vo vojenskej jednotke).
Lekárku prehliadku mali mali absolvovať zamestnanci hasičského zboru, záchranných a pohotovostných služieb a pracovníci zapojení do zásahov pri mimoriadnych udalostiach.
Frekvenciu lekárskych prehliadok na pracovisku sleduje útvar bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Niektorým kategóriám zamestnancov (napr. pracovníkom v potravinárskom obchode alebo potravinárskom priemysle) sa vydáva zdravotný preukaz s obmedzenou platnosťou, ktorý musí zamestnanec nosiť so sebou do práce.
Ako sa pripraviť na lekársku prehliadku?
Lekárska prehliadka (napr. konzultácia s praktickým lekárom) môže zahŕňať vyšetrenie, predpísanie receptu, konzultáciu výsledkov testov, odporúčania a zdravotnú dokumentáciu (ak je k dispozícii). Pred lekárskou prehliadkou sa neodporúča fajčiť ani konzumovať alkohol. Pri laboratórnych alebo prístrojových vyšetrenia je potrebné dodržiavať pokyny lekára (napr. nejesť niekoľko hodín pred vyšetrením).
U detí môže nadchádzajúca lekárska prehliadka vyvolať úzkosť, preto je dôležité dieťaťu vysvetliť účel vyšetrenia a pomôcť mu zvládnuť stres.
Alternatíva preventívnej prehliadky
Ak nemôžete alebo nechcete absolvovať každoročnú preventívnu prehliadku, môžete sa objednať na komplexnú preventívnu prehliadku. Toto vyšetrenie obsahuje odporúčané kontrolné vyšetrenia.
Preventívna prehliadka | ||
Fázy preventívnej prehliadky | Pre ženy | Pre mužov |
Lekár | Gynekológ, internista | Urológ, internista |
Testy | Krv, moč, mikroskopia urogenitálneho výteru, cytológia, biochemické vyšetrenie krvi (ALT, AST, GGT, frakčný bilirubín, glukóza), PCR, Femoflour Screen, balenie č. 01.15. "Štítna žľaza" (TTG, T4, T3, T3). | Krv, moč, biochemické vyšetrenie krvi (ALT, AST, GGT, frakcionovaný bilirubín, glukóza), bakteriologické vyšetrenie urogenitálneho traktu+ABG (bakteriologické vyšetrenie spermií+ABG), mikroskopia prostatickej šťavy, hormonálny stav: voľný testosterón, albumín, HSPG, DHEA-C, TTG, T3. |
Vyšetrenie | EKG s interpretáciou výsledkov, ultrazvuk (panvové orgány transvaginálne, brušné orgány, močový systém, mliečne žľazy, štítna žľaza), videokolposkopia (vyšetrenie sliznice krčka maternice). | EKG s interpretáciou výsledkov, ultrazvuk (mužské panvové orgány, brušné orgány, močový systém, mliečne žľazy, štítna žľaza). |
Všetky typy vyšetrení sa vykonávajú v náhodnom poradí. Na absolvovanie komplexného vyšetrenia stačí jedna návšteva medicínskeho centra.