Čo je to cukor v krvi?
Sacharidy obsiahnuté v potravinách sa po vstupe do tela rozkladajú v gastrointestinálnom trakte na glukózu (cukor). V tenkom čreve sú molekuly glukózy absorbované do krvného obehu a transportované do buniek v celom tele, čím sa dopĺňajú energetické deficity.
Reguláciu koncentrácie glukózy v krvi vykonáva hormón inzulín, ktorý produkuje pankreas a pomáha bunkám absorbovať cukor. V európskej tabuľke je množstvo cukru v krvi uvedené v milimoloch na liter (mmol/l) a v americkej tabuľke - v miligramoch na deciliter (mg/dl). Odchýlky od normy (nízka alebo vysoká hladina cukru v krvi) zvyšujú riziko vzniku chorôb (vrátane nevyliečiteľných).
Čo ovplyvňuje hladinu cukru v krvi?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia laboratórnych vyšetrení v Doktorpro? Spýtajte sa!
Hladina glukózy v krvi ovplyvňuje fungovanie buniek, fungovanie orgánov, krvný obeh, močenie, citlivosť končatín, stav pokožky, stravovacie návyky, telesnú hmotnosť, pohodu a výkonnosť. Pri zvýšenej alebo zníženej hladine cukru u mužov môžu nastať ochorenia obličiek, srdca, ciev, zrakových orgánov, imunitného a nervového systému.
Aká je normálna hladina cukru v krvi u mužov?
Hladina cukru v krvi závisí od veku. Aby sa predišlo chybám, merania sa vykonávajú na prázdny žalúdok.
Tabuľka noriem hladiny cukru v krvi pre mužov podľa veku | |||
Vek | Znížená hladina | Normálna hladina cukru v krvi nalačno | Zvýšená hladina |
Novorodenci | Menej ako 30 mg/dl (1,7 mmol/l) | 30-60 mg/dl (1,7-3,3 mmol/l) | Viac ako 60 mg/dl (3,3 mmol/l) |
Do 2 rokov | Menej ako 60 mg/dl (3,3 mmol/l) | 60-100 mg/dl (3,3-5,6 mmol/l) | Viac ako 100 mg/dl (5,6 mmol/l) |
Od 2 do 60 rokov | Menej ako 74 mg/dl (4,1 mmol/l) | 74-106 mg/dl (4,1-5,9 mmol/l) | Viac ako 106 mg/dl (5,9 mmol/l) |
Od 60 do 90 rokov | Menej ako 82 mg/dl (4,6 mmol/l) | 82-115 mg/dl (4,6-6,4 mmol/l) | Viac ako 115 mg/dl (6,4 mmol/l) |
Viac ako 90 rokov | Menej ako 75 mg/dl (4,2 mmol/l) | 75-121 mg/dl (4,2-6,7 mmol/l) | Viac ako 121 mg/dl (6,7 mmol/l) |
Po jedle sa môže zvýšiť koncentrácia glukózy v krvi. Zvýšenie hladiny cukru je prirodzeným dôsledkom vstupu sacharidov do tráviaceho traktu a následného vstrebávania glukózy do krvi. Normálna hladina cukru v krvi u mužov po jedle je až 140 mg/dl (7,8 mmol/l).
Aké by mohli byť príčiny prudkých nárastov a poklesov glukózy u mužov?
Zvýšené hladiny glukózy sa nazývajú hyperglykémia. Termín pochádza z gréckych slov „hyper“ (vysoký) a „glykis“ (cukor). Prediabetes je diagnostikovaný, keď je hladina cukru v krvi medzi 100 mg/dl (5,6 mmol/l) a 125 mg/dl (6,9 mmol/l) nalačno alebo do 180 mg/dl (10 mmol/l) 2 hodiny po jedle (alebo pri poruche glukózovej tolerancie). Hladina glukózy v krvi nalačno vyššia ako 125 mg/dl je príznakom cukrovky.
Faktory spôsobujúce hyperglykémiu sú nedostatok inzulínu alebo bunková rezistencia (imunita) voči hormónu. Príčiny hyperglykémie u mužov:
- dedičná predispozícia;
- chronická pankreatitída (zápal pankreatického tkaniva);
- hemochromatóza (zvýšená hladina železa v tele);
- nádorové ochorenia pankreasu;
- cystická fibróza (genetické ochorenie, ktoré postihuje dýchacie a tráviace orgány);
- endokrinné patológie (napríklad Cushingov syndróm alebo akromegália);
- hyperlipidémia (zvýšená koncentrácia lipidov v krvi);
- hypertenzia;
- stres.
Zvýšená hladina cukru v krvi môže byť dôsledkom obezity alebo sedavého životného štýlu. Hyperglykémia sa môže vyvinúť aj v dôsledku zneužívania protizápalových a hormonálnych liekov.
Nízka hladina glukózy (hypoglykémia) je diagnostikovaná, keď je koncentrácia cukru v krvi nižšia ako 70 mg/dl (3,9 mmol/l). Príčiny nízkej hladiny cukru u ľudí bez cukrovky:
- hladovanie (dlhé obdobia medzi jedlami);
- nekontrolované užívanie liekov;
- renálna a adrenálna insuficiencia;
- konzumácia alkoholických nápojov;
- hepatitída a cirhóza pečene;
- ochorenie srdca;
- nadmerná produkcia inzulínu pankreasom;
- nádory nadobličiek a hypofýzy.
U ľudí s cukrovkou môže hypoglykémia vyplynúť z užívania inzulínu alebo z cvičenia. Ťažká hypoglykémia, keď sú hladiny cukru v krvi nižšie ako 54 mg/dl (3 mmol/l), si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Ako sa prejavuje nízka hladina cukru v krvi u mužov?
Jedným z príznakov nízkej hladiny glukózy v krvi je pocit hladu. Príznaky nízkej hladiny cukru u mužov:
- závraty;
- podráždenosť;
- arytmia;
- zmätenosť;
- bolesť hlavy;
- zvýšené potenie;
- bledá koža;
- nevoľnosť;
- mravčenie alebo znecitlivenie pier, jazyka alebo líc;
- nezreteľná reč;
- rozmazané alebo tunelové videnie;
- poruchy spánku.
Pri hypoglykémii klesá koncentrácia a je narušená koordinácia pohybov. Medzi komplikácie nízkej hladiny cukru v krvi patria kŕče, strata vedomia, srdcové choroby a ochorenia mozgu.
Aké sú príznaky vysokej hladiny cukru v krvi u mužov?
Mierne formy hyperglykémie môžu byť asymptomatické. Príznaky vysokej hladiny cukru v krvi u mužov:
- silný smäd a suchosť v ústach (prvé príznaky cukrovky);
- nevoľnosť a vracanie;
- zvýšené močenie, dýchanie a srdcová frekvencia;
- ospalosť;
- rozmazané videnie;
- prostrácia;
- bolesť hlavy;
- bezpríčinná strata hmotnosti;
- ovocný dych.
Komplikácie vysokej hladiny cukru v krvi (vonkajšie príznaky cukrovky) zahŕňajú kožné infekcie a pomaly sa hojace vredy. Do zoznamu príznakov cukrovky u mužov patrí aj dehydratácia, zažívacie, neurologické poruchy, ochorenia očí, obličiek, srdca a ciev. Ťažké formy cukrovky môžu viesť ku ketoacidóze (intoxikácii organizmu ketolátkami – produktmi rozkladu tukov).
Ako môžete kontrolovať hladinu cukru v krvi?
Na sledovanie hladiny cukru v krvi sa môžete nechať otestovať v laboratóriu, použiť glukomer, jednorazové chemicky ošetrené testovacie prúžky alebo použiť systém kontinuálneho monitorovania glukózy (CGM). Ako určiť hladinu cukru v krvi pomocou glukomera:
- Dôkladne si umyte a osušte ruky.
- Vložte testovací prúžok do glukomera.
- Masírujte prsty, aby ste aktivovali krvný obeh.
- Prepichnite si špičku prsta ihlou, ktorá je súčasťou súpravy.
- Dotknite sa okraja testovacieho prúžku kvapky krvi.
- Po niekoľkých sekundách sa na obrazovke zariadenia zobrazí hladina cukru v krvi.
Hladina cukru v krvi pri meraní glukomerom zodpovedá prípustnému rozsahu indikácií pre laboratórnu diagnostiku: od 2 do 60 rokov - 74-106 mg/dl (4,1-5,9 mmol/l) a od 60 do 90 rokov - 82-115 mg /dl (4,6-6,4 mmol/l). Ak nemáte glukomer, môžete použiť testovacie prúžky namočené v špeciálnych činidlách. Rozsah hladiny cukru je určený farbou, ktorú prúžok získa po kontakte s krvou.
Rýchly test je menej presný ako meranie glukózy v krvi pomocou glukomera, preto sa odporúča, aby ste si krv nechali vyšetriť v laboratóriu. Nádobu s testovacími prúžkami skladujte tesne uzavretú, mimo vlhkosti a pri izbovej teplote.
Na 24-hodinové monitorovanie hladín glukózy, ktoré je nevyhnutné pre diagnostiku a liečbu cukrovky, slúži NPG prístroj vybavený podkožným senzorom a schopný vykonať stovky meraní denne. Moderné modely zariadení sú kompatibilné s aplikáciami pre mobilné zariadenia, ktoré zvyšujú pohodlie pri sledovaní údajov.
Ako často by ste si mali merať hladinu cukru v krvi?
Pacienti s príznakmi cukrovky 1. alebo 2. typu by si mali merať hladinu glukózy v krvi 4 až 10-krát denne (alebo podľa pokynov lekára). Na výber dávky inzulínu sú potrebné pravidelné merania. Na sledovanie hladiny cukru v krvi sa odporúča merať niekoľkokrát denne:
- pred a po jedle;
- pred a po tréningu (fyzická aktivita);
- pred spaním;
- po prebudení;
- pred jazdou a každé 2 hodiny počas jazdy.
Frekvencia merania diabetu sa môže zvýšiť po operácii, pri výrazných zmenách v strave, prítomnosti sprievodných ochorení alebo užívaní liekov. Pri absencii príznakov hypoglykémie a hyperglykémie sa odporúča vykonať krvné testy na cukor aspoň dvakrát ročne. Laboratórne testy pomôžu určiť vašu priemernú hladinu glukózy v krvi počas 12-mesačného obdobia.
Aké sú laboratórne testy na stanovenie hladiny cukru v krvi?
Klinický krvný test na cukor sa vykonáva ráno nalačno (po celonočnom hladovaní). Za normálnu hladinu cukru v krvi u mužov vo veku od 2 do 60 rokov sa považuje rozsah 74 – 106 mg/dl (4,1 – 5,9 mmol/l), vo veku 60 – 90 rokov: 82 – 115 mg/dl (4. 6-6,4 mmol/l), nad 90 rokov: 75-121 mg/dl (4,2-6,7 mmol/l).
Test glukózovej tolerancie zahŕňa hladovanie cez noc a meranie hladiny cukru po vypití sladkej tekutiny. Vyhodnotenie výsledkov glukózového tolerančného testu (2 hodiny po vstupe cukru do tela):
- do 140 mg/dl (7,8 mmol/l) – normálna hladina cukru v krvi;
- 140-199 mg/dl (7,8-11,1 mmol/l) – prediabetes;
- viac ako 199 mg/dl (11,1 mmol/l) je príznakom cukrovky.
Analýzy môžete vykonávať aj bez ohľadu na dennú dobu a stravu. Maximálna prijateľná hladina cukru v krvi je 199 mg/dl (11,1 mmol/l). Na zvýšenie presnosti výsledkov sa počas analýzy odoberá venózna krv.
Ako sa pripraviť na glukózový test?
Po jedle sa môže zvýšiť hladina glukózy v krvi, takže test sa vykonáva na prázdny žalúdok. 8-12 hodín pred laboratórnym krvným testom sa odporúča nejesť a nepiť nič okrem vody. Pri niektorých testoch sa odporúča prestať užívať lieky, piť alkohol a vyhýbať sa intenzívnej fyzickej aktivite, ktorá môže ovplyvniť výsledky. Podrobnejšie odporúčania môžete získať od svojho lekára.
Aké lieky môžu ovplyvniť hladinu cukru v krvi?
Spoľahlivosť krvných testov na cukor sa znižuje pri užívaní inzulínu, ako aj liekov, ktoré stimulujú produkciu inzulínu pankreasom a vedú k hypoglykémii vyvolanej liekmi. Ďalšie kategórie liekov, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi:
- antibiotiká;
- antiarytmické lieky;
- analgetiká;
- antimalariká;
- nesteroidné protizápalové lieky;
- antidepresíva;
- lieky, ktoré inhibujú glukoneogenézu (syntézu glukózy v pečeňovom tkanive).
Hyperglykémia vyvolaná liekmi sa môže vyvinúť v dôsledku nesprávneho výpočtu dávky inzulínu, zníženej produkcie hormónov alebo zhoršenia citlivosti buniek na inzulín. K zvýšenej hladine cukru v krvi dochádza aj v dôsledku užívania diuretík, antipsychotík, betablokátorov, antibiotík, antimykotík, antivirotík, hormonálnych, antikonvulzív a enzýmových liekov.
Ako vrátiť hladinu cukru do normálu?
Ak je vysoká hladina cukru v krvi spôsobená cukrovkou, musíte užívať inzulín podľa schémy dohodnutej so svojím lekárom. Je nemožné vyliečiť cukrovku inzulínom, ale udržiavanie hladiny cukru v normálnych medziach zníži riziko komplikácií. Spôsoby zníženia koncentrácie glukózy v krvi:
- obmedzenie konzumácie potravín s vysokým obsahom škrobu a cukru (sacharidy);
- vyhýbanie sa stresu;
- pravidelné cvičenie;
- zbaviť sa nadmernej hmotnosti;
- normalizácia krvného tlaku;
- nefajčiť.
Ako vrátiť hladinu cukru do normálu?
Ak je vaša hladina cukru v krvi nízka (menej ako 70 mg/dl alebo 3,9 mmol/l), mali by ste skonzumovať 15 gramov rýchlo pôsobiacich uhľohydrátov, ako sú glukózové tablety, polovica banánu, polovica pohára šťavy, polievková lyžica cukru alebo medu. Po 15 minútach skontrolujte hladinu glukózy. Ak je nameraná hodnota nižšia ako 70 mg/dl, musíte príjem sacharidovej stravy zopakovať a odmerať po 15 minútach.
Pri absencii testovacích prúžkov a glukomera sa môžete spoľahnúť na to, ako sa cítite, čo sa zlepšuje, keď sa hladina glukózy v krvi normalizuje. Je potrebné vyhnúť sa konzumácii potravín s množstvom vlákniny a tukov, ktoré spomaľujú vstrebávanie cukru. Po konzultácii so svojím lekárom si môžete podať intramuskulárnu injekciu glukagónu, hormónu produkovaného pankreasom, ktorý stimuluje glykogenolýzu (štiepenie glykogénu na glukózu) v pečeni a zvýšenie hladiny cukru v krvi.
Keď sa budete cítiť lepšie, môžete zjesť produkt obsahujúci dlhodobo pôsobiace sacharidy (napríklad sendvič s mäsom a syrom) a poradiť sa s lekárom. Liečba hypoglykémie zahŕňa úpravu dávkovania liekov a diéty (napríklad prechod na časté a malé porcie).
Prevencia abnormalít hladiny cukru v krvi u mužov
Aby sa zabránilo kolísaniu hladiny glukózy v krvi, odporúča sa udržiavať zdravú výživu a zvýšiť fyzickú aktivitu. Prevencia abnormalít krvného cukru u mužov:
- normalizácia telesnej hmotnosti;
- vynechanie alkoholu a fajčenia;
- vyhýbanie sa stresu;
- úprava dávky inzulínu (pri cukrovke);
- kontrola krvného tlaku;
- odstránenie porúch spánku.
Na sledovanie abnormálnych koncentrácií glukózy v krvi je potrebné pravidelné testovanie. Ak je hladina cukru v krvi vysoká alebo nízka, mali by ste sa poradiť s endokrinológom.
Ako sa stravovať na normalizáciu hladiny cukru v krvi?
Na normalizáciu hladiny glukózy v krvi sa odporúča znížiť veľkosť porcií a skrátiť intervaly medzi jedlami. Výživové pravidlá na prevenciu hyperglykémie a hypoglykémie:
- konzumácia jedla v rovnakom čase;
- vynechanie vysokokalorických potravín, nasýtených tukov a trans-tukov;
- obmedzenie sladkých a slaných jedál a nápojov;
- konzumácia približne rovnakého množstva sacharidov pri každom jedle;
- zahrnutie neškrobovej zeleniny do stravy (napríklad karfiol a listová zelenina);
- konzumácia chudej bielkoviny (napr. strukoviny), orechy a celozrnné výrobky.
Sladené nápoje by sa mali nahradiť vodou. Ako dezert môžete jesť ovocie s nízkym obsahom cukru.