Používa sa aj pri endokrinných poruchách (diabetes mellitus, Cushingova choroba) a ochoreniach pečene (hepatitída, cirhóza).
Čo zobrazuje vyšetrenie moču?
Laboratórne vyšetrenie moču je súčasťou bežnej lekárskej prehliadky a je povinné aj počas tehotenstva na posúdenie funkcie obličiek alebo pred operáciou na vylúčenie bakteriálnej infekcie močového systému. Vyšetrenie moču je potrebné v prípade bolesti v oblasti obličiek, bolestivého alebo častého močenia. Vyšetrenie moču sa používa na posúdenie účinnosti prebiehajúcej liečby a na monitorovanie účinkov liekov na funkciu obličiek.
Vyšetrenie moču preukáže prítomnosť alebo neprítomnosť infekcie močových ciest a patologických stavov obličiek: pyelonefritída (zápal obličkového parenchýmu a tubulov), glomerulonefritída (poškodenie glomerulov) a obličkové kamene. Vyšetrením moču na acetón možno zistiť prítomnosť ketolátok, ktoré sa objavujú pri cukrovke alebo silnej intoxikácii.
Vyšetrenie moču podľa Nechiporenka
Vyšetrenie moču podľa Nechiporenka je laboratórna diagnostická metóda používaná na hodnotenie stavu a funkcie obličiek a močových ciest. Počas vyšetrenia sa spočíta počet leukocytov (biele krvinky, ktoré plnia ochrannú funkciu), erytrocytov (červené krvinky, ktoré prenášajú kyslík) a valcov (bielkovinové odliatky) v jednom mililitri moču. Indikácie na vyšetrenie moču podľa Nechiporenka sú:
- ochorenia močového systému (pyelonefritída, glomerulonefritída, cystitída);
- hodnotenie stavu obličiek pri systémových patologických stavoch (hypertenzia, diabetes mellitus);
- monitorovanie účinnosti liečby ochorení obličiek a močových ciest.
Aby boli výsledky vyšetrenia moču čo najpresnejšie, je potrebné dôkladne umyť vonkajšie genitálie pod tečúcou vodou pri izbovej teplote bez použitia mydla alebo sprchového gélu. Na vyšetrenie je potrebné odobrať ranný moč počas močenia. Vzorku je dôležité doniesť do laboratória maximálne do 2 hodín.
Všeobecné (klinické) vyšetrenie moču
Všeobecné (klinické) vyšetrenie moču je vyšetrenie jeho organoleptických (farba, priehľadnosť), fyzikálnych a chemických (relatívna hustota, kyslosť) a biochemických (prítomnosť glukózy, bielkovín, ketolátok, dusitanov) vlastností. Indikácie na klinické vyšetrenie moču sú:
- komplexné a preventívne vyšetrenia;
- príznaky ochorení močového systému (krv alebo hlien v moči, bolestivé, časté alebo zriedkavé močenie, opuch tváre);
- hodnotenie účinnosti liečby;
- sledovanie účinkov nefrotoxických liekov, pretože môžu narušiť funkciu obličiek.
Príprava na vyšetrenie moču zahŕňa: deň pred testom je potrebné vyhnúť sa konzumácii alkoholu, pikantných a slaných jedál, pretože môžu zmeniť kyslosť moču. V prípade, že užívate antibakteriálne alebo diuretické lieky, informujte o tejto skutočnosti svojho lekára, ktorý vám v prípade potreby zmení dávkovanie alebo na určitý čas preruší užívanie liekov.
Všeobecné vyšetrenie moču sa musí absolvovať ráno a genitálie je dôležité pred odberom vzorky umyť. Pri vyšetrení moču sa môžu použiť aj špeciálne testovacie prúžky, ktoré sa vložia do moču na niekoľko sekúnd, a lekár následne posúdi zmenu farby: farba na testovacom prúžku sa porovná s farebnou tabuľkou na štítku.
Vyšetrenie moču podľa Zimnického
Vyšetrenie moču podľa Zimnického je laboratórna diagnostická metóda, ktorá sa vykonáva na posúdenie schopnosti obličiek koncentrovať a riediť moč. Vyšetrenie taktiež pomáha určiť objem 24-hodinovej, dennej a nočnej diurézy (množstvo moču).
Spôsob odberu moču na vyšetrenie moču podľa Zimnického zahŕňa: prvá časť ranného moču sa spláchne do toalety a následne sa moč zbiera každé tri hodiny do samostatných sterilných nádob. V priebehu dňa je potrebné zozbierať celkovo osem nádob so vzorkami. Odobratý moč by sa mal uchovávať v chladničke a po poslednom odbere je potrebné ho odniesť do laboratória.
Vyšetrenie moču: norma a interpretovanie všetkých typov výsledkov
Pri interpretovaní výsledkov vyšetrenia moču berie urológ do úvahy vek a pohlavie pacienta, ako aj anamnézu a výsledky ostatných vyšetrení. V prípade abnormálnych zmien v hodnotách testov môže byť potrebné absolvovať ďalšie vyšetrenia (ultrazvuk močového systému, konzultácia s gynekológom alebo endokrinológom).
Norma vyšetrenia moču | |
Ukazovatele vyšetrenia moču | Referenčné hodnoty vyšetrenia moču |
Farba | Slamená žltá |
Priehľadnosť | Priežračná |
Relatívna hustota | 1,01-1,025 kg/cm3 |
Reakcia (pH) | Mierne kyslá alebo neutrálna (4,5-8,0) |
Proteín | do 30 mg/dl |
Glukóza | Nezistená |
Ketolátky | Nezistené |
Dusitany | Nezistené |
Baktérie | Nezistené |
Za normálnych okolností, vyšetrenie moču môže v zornom poli zobrazovať až päť leukocytov a až tri erytrocyty. Ich počet sa zvyšuje pri pyelonefritíde alebo glomerulonefritíde. Na pH moču má vplyv strava: pri konzumácii mäsa je moč kyslý a pri konzumácii rastlinnej stravy je zas zásaditý.
Interpretácia analýzy moču
Zvýšenie SG (relatívnej hustoty) v moči môže byť spôsobené glomerulonefritídou, zatiaľ čo zníženie môže byť spôsobené cukrovkou (ochorenie charakterizované znížením hormónu vazopresínu) a zlyhaním obličiek. Prítomnosť dusitanov a baktérií v moči naznačuje prítomnosť infekčnej patológie urogenitálneho systému (uretritída, cystitída, pyelonefritída).
24-hodinové vyšetrenie moču
24-hodinové vyšetrenie moču sa používa na meranie množstva glukózy v moči pri cukrovke. Používa sa aj na hodnotenie koncentrácie bielkovín v moči a na monitorovanie funkcie obličiek pri užívaní nefrotoxických liekov. Pravidlá pri zbere 24-hodinového moču sú:
- ráno po prebudení vyprázdnite močový mechúr do toalety;
- moč je potrebné zbierať v priebehu 24 hodín do tej istej sterilnej nádoby.
V deň 24-hodinového vyšetrenia moču by sa nemali užívať žiadne diuretiká, pretože skresľujú pH. Mali by ste taktiež dodržiavať svoj zvyčajný pitný režim: množstvo prijatej tekutiny by malo byť rovnaké ako zvyčajne.
Vyšetrenie moču pri bakteriologickom vyšetrení
Pri podozrení na infekčné ochorenie sa predpisuje aj komplexné vyšetrenie vrátane vyšetrenia krvi a bakteriálne vyšetrenie moču. Vyšetrenie moču pri bakteriologickom vyšetrení sa vykonáva pred začatím liečby antibiotikami na zistenie patogénov a až po dvoch-troch týždňoch po jej ukončení na posúdenie účinnosti liečby.
Na vyšetrenie je potrebné odobrať priemerné množstvo ranného moču. Pred vyšetrením je potrebné umyť vonkajšie genitálie. Pri vyšetrení sterility moču sa vzorka musí priniesť do laboratória do dvoch hodín, pretože ak moč zostane v nádobe príliš dlho, výsledky nemusia byť spoľahlivé.
Laboratórne vyšetrenia v DoktorPRO v Bratislave


Časté otázky
Všeobecné vyšetrenie krvi a moču môže potvrdiť alebo vyvrátiť tehotenstvo, na základe merania koncentrácie hCG: hormón sa produkuje na šiesty-ôsmy deň po oplodnení a jeho množstvo sa zdvojnásobuje každé dva-tri dni, pričom vrchol dosiahne v 8.-10. týždni a potom pomaly klesá. Tehotenstvo môže po vyšetrení potvrdiť gynekológ.
Počas menštruácie nie je vhodné vykonať vyšetrenie moču, pretože menštruačná krv ovplyvňuje výsledky testu. Vzorku moču môžete odobrať dva-tri dni po skončení menštruácie.
Moč možno skladovať jednu, maximálne dve hodiny v chladničke pri teplote +2 °C až +4 °C. Moč nesmie byť zmrazený, pretože rozmrazovanie ničí biele krvinky, červené krvinky a valce a tvorí sa kal, ktorý skresľuje výsledky testu.
Potrebné množstvo moču závisí od typu vyšetrenia. Na klinické vyšetrenie moču, Nechiporenkove vyšetrenie moču a bakteriálne vyšetrenie stačí 10-20 ml moču. Na vyšetrenie podľa Zimnického sa moč zbiera v ten istý deň do rôznych nádob. V prípade 24-hodinového vyšetrenia moču sa materiál zbiera 24 hodín do tej istej nádoby.
Pre správny odber moču na vyšetrenie je potrebné umyť vonkajšie genitálie, potom odobrať priemernú vzorku moču do sterilnej nádoby a do dvoch hodín ju odniesť do laboratória.
Pre správne vykonanie vyšetrenia moču je potrebné sa jeden-dva dni pred testom vyhnúť konzumácii alkoholu a prestať užívať diuretiká, pretože tie skresľujú pH moču. Pred odberom moču by ste sa mali umyť a odobrať testovací materiál do sterilnej nádoby.
Rozdiel medzi všeobecným a Nechiporenkovým vyšetrením moču spočíva v tom, že pri všeobecnom vyšetrení sa počíta počet buniek a valcov nachádzajúcich sa v zornom poli, zatiaľ čo pri vyšetrení podľa Nechiporenka sa spočíta počet buniek v jednom mililitri moču. Klinické vyšetrenie moču sa vykonáva na posúdenie jeho farby, zápachu, priehľadnosti a na zistenie množstva bielkovín a solí. Vyšetrenie podľa Nechiporenka sa vykonáva na diagnostiku latentných infekcií urogenitálneho systému (glomerulonefritída, pyelonefritída) a hematúrie (prítomnosť krvi).