Krvácanie počas tehotenstva môže byť benígne alebo patologické. Príčiny krvácania počas tehotenstva, ktoré neohrozujú zdravie ženy a dieťaťa sú:
- implantácia (oplodnené vajíčko sa prichytí k stene maternice v priemere na 7. deň po počatí);
- kontaktné krvácanie (počas alebo po pohlavnom styku alebo po gynekologickom vyšetrení);
- erózia krčka maternice.
Abnormálne krvácanie počas tehotenstva ohrozuje život matky a vývoj plodu. Krvácanie u tehotných žien rozdeľujeme na krvácanie v prvej a v druhej polovici tehotenstva.
Implantačné krvácanie v tehotenstve
Implantačné krvácanie je nezhubné krvácanie na začiatku tehotenstva. Implantačné krvácanie je pomerne zriedkavé, no je normálne a nemá vplyv na priebeh tehotenstva.
Implantačné krvácanie v tehotenstve sa môže objaviť na 7.-8. deň po počatí. Krvavý výtok počas implantácie sa prejavuje svetlohnedým výtokom počas tehotenstva. Krvavý výtok pri uhniezdení oplodneného vajíčka je spôsobený poškodením drobných ciev v malej oblasti endometria (vnútornej sliznice maternice). Hnedý výtok počas tehotenstva počas implantácie je bezbolestný a trvá jeden deň.
Krvácanie počas skorého tehotenstva
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Krvácanie z genitálií na začiatku tehotenstva sa môže objaviť náhle a pripomínať menštruáciu. Krvácanie na začiatku tehotenstva môže byť bezbolestné alebo sprevádzané nepríjemnými pocitmi v podbrušku. Krvácanie u tehotných žien sa delí na krvácanie počas tehotenstva v 1. trimestri (do 12. týždňa) a krvácanie počas tehotenstva v prvej polovici 2. trimestra (do 24. týždňa).
Príčiny výskytu krvavého výtoku na začiatku tehotenstva
Príčiny abnormálneho krvácania na začiatku tehotenstva sú:
- mimomaternicové tehotenstvo;
- riziko prerušenia tehotenstva (riziko potratu);
- potrat (prirodzený);
- molárne tehotenstvo (stav, pri ktorom sa v maternici vyvíjajú plodové obaly bez prítomnosti plodu).
Krvácanie v 8. týždni tehotenstva môže byť príznakom mimomaternicového tehotenstva vo vajíčkovodoch. Prasknutý vajíčkovod sprevádza aj silná jednostranná bolesť v podbrušku. Krvácanie počas tehotenstva bez bolesti nastáva pri hroziacom potrate. Červený výtok počas tehotenstva, pri potrate je sprevádzaný kŕčmi v podbrušku.
Krvácanie počas tehotenstva v 3. trimestri
Krvácanie v neskorom tehotenstve zvyčajne súvisí so začiatkom pôrodu a môže byť spôsobené aj abnormalitami vo vývoji a umiestnení placenty.
Krvácanie v neskorej fáze tehotenstva môže byť asymptomatické alebo sprevádzané bolesťou brucha, ako aj zvýšeným tonusom maternice. Príčiny krvácania v druhej polovici tehotenstva sú:
- odlupovanie placenty (predčasné oddelenie placenty od steny maternice po piatom mesiaci tehotenstva);
- vcestná placenta (placenta leží v dolnej časti maternice a pokrýva krčok maternice);
- prirastená placenta (hlbšie preniknutie placenty do tkaniva maternice, ktorá po odlúpení spôsobuje silné krvácanie);
- predčasný pôrod (pôrod, ktorý sa začne medzi 24.-37. týždňom tehotenstva).
Krvácanie počas neskorého tehotenstva pri predčasnom pôrode je sprevádzaný kŕčmi v podbrušku. Pri vyšetrení krčka maternice môže lekár zistiť jeho rozšírenie. Ružový výtok počas tehotenstva sa môže vyskytnúť v prípade, že sa hlienové zátky uvoľnia pred začiatkom pôrodu.
Hnedý výtok a špinenie počas tehotenstva
Počas implantácie plodu sa u tehotnej ženy môže vyskytnúť slabé špinenie z pohlavných orgánov. Kontaktné krvácanie (po pohlavnom styku alebo gynekologickom vyšetrení) z krčka maternice sa prejavuje aj silným hnedým výtokom.
Prerušované špinenie počas tehotenstva môže byť znakom hormonálnej nerovnováhy v tele ženy. Tmavohnedý výtok počas tehotenstva sa môže vyskytnúť aj pri infekčných ochoreniach reprodukčného traktu (chlamýdie, kvapavka, gardnerella vaginalis).
Je krvácanie počas tehotenstva nebezpečné?
Krvácanie počas tehotenstva predstavuje riziko pre matku a plod, preto je potrebné obrátiť sa na lekára hneď, ako sa krvácanie objaví. Na začiatku tehotenstva môže byť krvácanie so zrazeninami príznakom potratu. Pri mimomaternicovom tehotenstve môže prasknutý vajíčkovod viesť k masívnemu krvácaniu do brušnej dutiny.
Nebezpečenstvo krvácania v druhej polovici tehotenstva predstavuje riziko predčasného pôrodu. Ak dôjde ku krvácaniu z placenty, plod môže zostať bez kyslíka, preto je potrebný okamžitý lekársky zásah.
Čo robiť v prípade, že sa počas tehotenstva objaví krvácanie?
Aj keď bežné ultrazvukové vyšetrenie zobrazuje, že tehotenstvo prebieha normálne, je potrebné kontaktovať svojho lekára vždy, keď sa objaví vaginálne krvácanie. Bez ohľadu na intenzitu krvácania je potrebné poradiť sa s gynekológom, aby vylúčil patológiu alebo komplikácie.
Na diagnostiku krvácania lekár vykoná vyšetrenie pohlavných orgánov a gynekologický ultrazvuk. V prípade potreby môže gynekológ predpísať aj kolposkopiu (prístrojové vyšetrenie pošvy a krčka maternice). Následne je potrebné absolvovať test na stanovenie hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG). Ide o špecifický tehotenský hormón, ktorého hladina sa každé dva dni po počatí rýchlo zvyšuje.
Liečba krvácania počas tehotenstva závisí od jeho zdroja a príčiny. Gynekológ vám odporučí prísny pokoj na lôžku a maximálny odpočinok (vrátane sexuálnej zdržanlivosti — žiadny sex). Na zastavenie krvácania počas tehotenstva môže lekár predpísať lieky na zastavenie krvácania a hormonálne lieky. Pri silnom krvácaní sa podáva intravenózna infúzia plazmy alebo červených krviniek (transfúzia krvi).