0800200000
Čítať 6 minút

Čo je rektoromanoskopia a ako sa na ňu pripraviť?

Čo je rektoromanoskopia a ako sa na ňu pripraviť?
Čítať 6 minút | Vytvorené: 27 October 2022 | aktualizované: 10 February 2023 | 2393 2393
1

Čo je to rektoromanoskopia?

Hlavnými metódami diagnostiky ochorení tráviaceho traktu v modernej medicíne sú endoskopické vyšetrenia — prístrojové vyšetrenia slizníc vnútorných orgánov pomocou prístrojov vybavených videokamerami. Rektoromanoskopia je typ endoskopického vyšetrenia čreva.

Hlavnými metódami diagnostiky ochorení tráviaceho traktu v modernej medicíne sú endoskopické vyšetrenia — prístrojové vyšetrenia slizníc vnútorných orgánov pomocou prístrojov vybavených videokamerami. Rektoromanoskopia je typ endoskopického vyšetrenia čreva.

2

Čo zobrazuje rektoromanoskopia?

Rektoskopia a anoskopia zobrazuje stav črevnej sliznice, prítomnosť kŕčových žíl v konečníku (hemoroidálnych uzlov) a novotvarov. Endoskopické vyšetrenie čreva zobrazuje zápal, krvácanie, vredy alebo polypy v sliznici konečníka.

Čo môže ukázať sigmoidoskopia?

Čo môže ukázať sigmoidoskopia?

Rektoskopiu môžu predpísať rôzne špecializovaní lekári, najčastejšie však proktológovia a gastroenterológovia. Indikácie na rektoskopiu sú:

  • hemoroidy;
  • análne trhliny;
  • proktitída (zápal konečníka);
  • paraproktitída (zápal podkožného tuku okolo konečníka);
  • análna fistula;
  • gastrointestinálne krvácanie;
  • benígne (napr. polypy) a malígne (rakovinové) novotvary.

Všetci ľudia starší ako 50 rokov by mali absolvovať preventívnu prehliadku u proktológa. Cieľom preventívnych prehliadok u proktológa je včasné odhalenie predrakovinových ochorení a rakoviny v asymptomatických štádiách.

Ochorenia konečníka a análneho otvoru môžu byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi v perianálnej oblasti alebo môžu byť asymptomatické. V prípade, že trpíte týmito problémami je potrebné objednať sa na vyšetrenie k proktológovi:

  • nepríjemné pocity v perianálnej oblasti;
  • bolesť počas defekácie;
  • krv v stolici.

Anoskopia pri hemoroidoch umožňuje nielen vyšetrenie, ale aj liečbu odstránením hemoroidálnych uzlín. Rektoskopiou možno odstrániť aj polypy a malé nádory v konečníku.

3

Ako sa pripraviť na rektoromanoskopiu?

Príprava na rektoskopiu sa začína 2-3 dni pred plánovaným termínom vyšetrenia. Príprava na anoskopiu a rektoskopiu zahŕňa diétu a užívanie liekov na prečistenie čriev. Hrubé črevo je dôležité vyčistiť špeciálnym roztokom na čistenie čriev, ktorý je potrebné užiť v predvečer vyšetrenia. 

V deň rektoskopie je potrebné prísť do zdravotného strediska v stanovenom čase nalačno. Bezprostredne pred vyšetrením vám lekár môže podať klystír. Lekár, ktorý vás na vyšetrenie posiela, vám povie, ako sa na rektoromanoskopiu pripraviť.

4

Diéta pred rektoromanoskopiou

Aby bolo vyšetrenie čo najinformatívnejšie je potrebné pred rektoskopiou absolvovať diétu. Dva dni pred vyšetrením by ste mali zo stravy vylúčiť červené a oranžové potraviny (červená repa, paradajky, červené bobule) a hrubé a jemné potraviny (fazuľa, obilniny, vláknina)

5

Ako sa vykonáva rektoromanoskopia?

Rektoskopia sa vykonáva v lokálnej anestéze a netrvá dlhšie ako 15 minút. Zákrok zahŕňa zavedenie rektoromanoskopu cez análny otvor do konečníka, dôkladnú kontrolu sliznice konečníka a v prípade potreby aj odber biopsie (kúsok sliznice na vyšetrenie pod mikroskopom). Počas vyšetrenia budete mať na sebe oblečenú špeciálnu jednorazovú proktologickú bielizeň, ktorá odhaľuje iba konečník.

Technika anoskopie zahŕňa zavedenie nástroja do konečníka maximálne 2-3 cm hlboko. Anoskopia a rektoskopia sa vykonávajú v ľahu na ľavom boku s pokrčenými kolenami.

6

Bolí rektoromanoskopia?

Moderná rektoskopia nie je bolestivá. Počas vyšetrenia sa používajú lokálne anestetiká, aby sa minimalizovali nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch sa vyšetrenie cez konečník môže vykonať v krátkodobej anestéze. Anoskopia je taktiež bezbolestná a často si nevyžaduje ani použitie anestézy, pretože vyšetrenie zahŕňa len kontrolu análneho otvoru. Prvý deň po anoskopii môžete pociťovať miernu bolesť v konečníku a nepríjemné pocity pri defekácii. Vyšetrenie videorektonomanoskopom trvá len 10 - 15 minút.

7

Kontraindikácie rektoromanoskopie

Rektoromanoskopia je kontraindikovaná pri akútnych zápalových a infekčných ochoreniach konečníka a perianálnej oblasti (oblasť okolo konečníka). Rektoskopia a anoskopia sa nevykonávajú pri akútnych infekčných ochoreniach (chrípka, koronavírus) alebo v prvom mesiaci po infarkte alebo mŕtvici.

8

Rektoskopia a anoskopia v tehotenstve

V prípade potreby je možné vykonať rektoskopiu a anoskopiu aj počas tehotenstva. Hemoroidy sa vyskytujú častejšie počas tehotenstva a po pôrode v dôsledku tlaku rastúceho plodu na panvové žily, preto môže byť potrebné, aby tehotnú ženu vyšetril proktológ.

Vyšetrenie konečníka u žien môže byť potrebné aj bezprostredne po pôrode, ak má pôrodník alebo gynekológ podozrenie na poškodenie hrubého čreva alebo konečníka (trhliny, praskliny, krvácanie) počas pôrodu. Rektoromanoskopiu u žien možno vykonať aj počas menštruácie.

9

Aký je rozdiel medzi rektoromanoskopiou a kolonoskopiou?

Rektoromanoskopia a kolonoskopia sú oba typy inštrumentálneho endoskopického vyšetrenia hrubého čreva. Rektoromanoskopia sa od kolonoskopie líši hĺbkou vyšetrenia. Rektoskopia zahŕňa vyšetrenie konečníka a análneho kanála, zatiaľ čo kolonoskopia zahŕňa vyšetrenie hornej časti hrubého čreva (esovitú časť hrubého čreva, hrubé črevo).

Karina pred mesiacom
Dobrý deň, veľmi sa bojím endoskopických vyšetrení, preto som trochu spanikáril, keď mi proktológ predpísal rektoskopiu. Lekár mi povedal, že nebudem cítiť bolesť, pretože bude použitá anestéza. Povedzte mi, aké sú pocity počas rektoskopie? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, počas rektoskopie nepociťujete žiadnu bolesť, ale pacient môže cítiť nepohodlie v konečníku. Počas vyšetrenia môžete cítiť cudzie telesa v konečníku. Po vyšetrení môžete niekoľko hodín pociťovať ťažkosti a nadúvanie, čo je však normálny jav a prechádza to samo.
Maria pred 2 mesiacmi
Snažím sa, aby sa choroba nerozvíjala, preto pri prvých príznakoch idem k lekárovi. Pred pár dňami som si všimol krv na toaletnom papieri a pri vyprázdňovaní cítim bolesť a tlak v žalúdku. Objednal som sa k proktológovi, ktorý ma poslal na kolonoskopiu. Pri akých ochoreniach sa odporúča vyšetrenie kolonoskopiou?
Odpovedať
Dobrý deň. Kolonoskopia sa predpisuje ľuďom s dlhotrvajúcou zápchou a hnačkou, rektálnym krvácaním a krvou v stolici, pri strate hmotnosti a neustálou únavou. Ak existuje podozrenie na choroby a problémy v hrubom čreve, lekár vám predpíše kolonoskopiu.
Diana pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, proktológ mi predpísal rektoskopiu, pretože má podozrenie na vnútorné hemoroidy, ktoré sú uložené dosť hlboko. Lekár ma upozornil na diétu a prečistenie čriev, ale zabudol som opýtať na vodu. Je možné piť vodu pred rektoskopiou?
Odpovedať
Dobrý deň, 24 hodín pred zákrokom by ste mali zo stravy vylúčiť sýtené alebo alkoholické nápoje, fermentované mliečne výrobky (mlieko, kefír). Pred rektoskopiou môžete piť vodu, pretože voda nemôže nepriaznivo ovplyvniť zákrok.
Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, v článku som dočítal, že existujú rôzne druhy vyšetrení. Aký je rozdiel medzi anoskopiou a kolonoskopiou? Čo sa kedy robí a prečo? Aké choroby možno diagnostikovať anoskopiou alebo kolonoskopiou?
Odpovedať
Dobrý deň, pri anoskopií sa zobrazuje análny otvor a konečník a pri kolonoskopií sa skúma hrubé črevo. Pomocou anoskopie sa diagnostikujú hemoroidy, abscesy, análne trhliny a fistuly, rektálne novotvary a rektálny prolaps. Kolonoskopia sa praktizuje pri podozrení na Crohnovu chorobu, divertikulitídu, ulceróznu kolitídu a rakovinu hrubého čreva.
Júlia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, mám naplánovanú anoskopiu, ale obávam sa, že z práce nedostanem voľno na niekoľko hodín. Môžete mi povedať, ako dlho anoskopia trvá? Aby som si presne vedel naplánovať čas.
Odpovedať
Dobrý deň, keďže pomocou anoskopie sa vyšetruje konečník a ten má veľkosť do 10 cm, trvanie vyšetrenia zvyčajne nepresiahne 15-20 minút. V niektorých prípadoch môže anoskopia trvať až 30 minút, ak sa na biopsiu odoberá potrebné tkanivo.
Adriána pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, už niekoľko týždňov mám pravidelnú zápchu, pociťujem bolesť pri vyprázdňovaní a nachádzam krvavé stopy v stolici. Som prihlásený na vyšetrenie k proktológovi, ale chcel by som tam prísť už aj s výsledkami testov. Povedzte mi, aké testy sú viac potrebné, kolonoskopia alebo ultrazvuk čriev?
Odpovedať
Dobrý deň, pred návštevou proktológa nie je potrebné absolvovať žiadne testy, pretože lekár určí potrebné typy vyšetrení po zhromaždení anamnézy a po vyšetrení pacienta. Zvyčajne v preventívnych vyšetreniach už je ultrazvuk zahrnutý a kolonoskopia sa predpisuje pri bolestiach v konečníku, prítomnosti krvi, hlienu alebo hnisu v stolici, pri krvácaní z konečníka a ak sa po ultrazvuku objavia problémy.
Karina pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Pripravujem sa na vyšetrenie k proktológovi. Čo môžem jesť pred rektoskopiou?
Odpovedať
Dobrý deň. Posledné jedlo pred proktologickým vyšetrením môžete konzumovať najneskôr do 18.00 hod. v predvečer vyšetrenia u proktológa. Uprednostňujte svetlé potraviny v neutrálnych odtieňoch. Je potrebné sa vyhýbať červeným potravinám a hrubej vláknine (surovej zelenine).
Sofia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, aké ochorenia môže odhaliť anoskopia? Prišiel som k proktológovi s bolesťou v konečníku a ten mi povedal, že potrebujem vyšetrenie endoskopom. Aké problémy môže odhaliť dané vyšetrenie a na aké choroby sa zvyčajne predpisuje? Ďakujem.
Odpovedať
Dobrý deň, anoskopia umožňuje zobraziť konečník, análny kanál a vnútorný zvierač, takže sa používa na diagnostiku hemoroidov, proktitídy, análnych fistúl alebo trhlín. Vyšetrenie s použitím endoskopu tiež umožňuje posúdiť poškodenia v prípade análnych zranení a ďalej identifikovať cudzie telesa a odobrať vzorky tkaniva novotvarov na vyšetrenie.
Dáša pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, bol som u proktológa s krvácaním z konečníka, červenými pruhmi vo výkaloch, zápchou a bolesťami brucha, ktoré sa pri vyprázdňovaní zhoršovali. Lekár má podozrenie na polyp v hrubom čreve. Na stanovenie presnej diagnózy a predpísanie liečby mi lekár odporučil kolonoskopiu. Môžete mi povedať, pri akých ochoreniach sa nesmie predpisovať kolonoskopia?
Odpovedať
Dobrý deň, pri infarkte myokardu, hemodynamickej nestabilite, zápale pobrušnice, nedávnom chirurgickom zákroku alebo pri úraze brušných orgánov sa nesmie vykonávať dané vyšetrenie. Váš lekár môže dočasne odložiť kolonoskopiu, ak máte závažný zápal, ktorý bol spôsobený toxickým megakolónom, fulminantnou alebo ulceróznou kolitídou, Crohnovou chorobou alebo divertikulitídou.
Dáša pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Proktológ ma poslal na vyšetrenie konečníka. Veľmi sa bojím, že to bude bolieť. Ako vydržať rektoskopiu?
Odpovedať
Dobrý deň. Rektoromanoskopia nie je príjemné vyšetrenie, no je dôležité si uvedomiť, že zákrok trvá len 10 minút a lekár vám v prípade potreby podá lokálne anestetikum. Výsledky prístrojového vyšetrenia konečníka vám umožnia stanoviť presnú diagnózu, predpísať liečbu a udržať zdravie.
Adriána pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Môžem podstúpiť rektoromanoskopiu bez prípravy?
Odpovedať
Dobrý deň. Vyšetrenie konečníka sa môže vykonať bez prípravy len v akútnych prípadoch, napr. v prípade krvácania z konečníka. V ostatných prípadoch je potrebné pripraviť sa na vyšetrenie vopred.
Xénia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Do akej hĺbky sa vykonáva rektoromanoskopia?
Odpovedať
Dobrý deň. Presná hĺbka vyšetrenia pri rektoromanoskopii závisí od anatómie konečníka a zvyčajne nepresahuje 20cm.
Zlatan pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Aký je rozdiel medzi anoskopiou a rektoromanoskopiou?
Odpovedať
Anoskopia sa od rektomanoskopie líši rozsahom vyšetrenia. Pri anoskopii sa vyšetruje konečník, análny kanál a dolná časť konečníka. Pri rektomanoskopii sa vyšetruje celý konečník.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.