Čo je rektoromanoskopia a ako sa na ňu pripraviť?
Čo je to rektoromanoskopia?
Základné diagnostické metódy ochorení tráviaceho traktu sú v modernej medicíne endoskopické vyšetrenia — prístrojové vyšetrenia slizníc vnútorných orgánov pomocou prístrojov vybavených videokamerami. Rektoromanoskopia je typ endoskopického vyšetrenia čreva.
Čo zobrazuje rektoromanoskopia?
Rektoskopia a anoskopia je vyšetrenie, pri ktorom je možné preskúmať stav črevnej sliznice, zistiť prítomnosť kŕčových žíl v konečníku (hemoroidálnych uzlov) a novotvarov. Pri endoskopickom vyšetrení čreva je možné odhaliť zápal, krvácanie, vredy alebo polypy v sliznici konečníka.
Čo môže ukázať sigmoidoskopia?
Rektoskopiu môžu predpísať rôzny špecializovaní lekári. Najčastejšie ju však predpisujú proktológovia a gastroenterológovia. Indikácie na rektoskopiu sú:
- hemoroidy;
- análne trhliny;
- proktitída (zápal konečníka);
- paraproktitída (zápal podkožného tuku okolo konečníka);
- análna fistula;
- gastrointestinálne krvácanie;
- benígne (napr. polypy) a malígne (zhubné) novotvary.
Preventívnu prehliadku u proktológa by mali absolvovať všetci nad 50 rokov. Cieľom týchto preventívnych prehliadok u proktológa je včasné odhalenie rôznych ochorení a rakoviny v asymptomatických štádiách.
Ochorenia konečníka a análneho otvoru môžu byť sprevádzané nepríjemnými pocitmi v perianálnej oblasti, ale môžu byť aj asymptomatické. Na vyšetrenie k proktológovi je potrebné sa objednať, ak máte nasledovné symptómy:
- nepríjemné pocity v perianálnej oblasti;
- bolesť počas defekácie;
- krv v stolici.
Anoskopia umožňuje nielen vyšetrenie, ale aj odstránenie hemoroidálnych uzlín. Počas rektoskopie je možné odstrániť aj polypy a malé nádory v konečníku.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ako sa pripraviť na rektoromanoskopiu?
Príprava na rektoskopiu sa začína 2-3 dni pred plánovaným termínom vyšetrenia. Príprava na anoskopiu a rektoskopiu zahŕňa diétu a užívanie liekov na prečistenie čriev. Hrubé črevo je potrebné prečistiť predpísaným liečebným roztokom, ktorý je potrebné užiť v predvečer vyšetrenia.
V deň rektoskopie je potrebné prísť do zdravotného strediska v stanovenom čase nalačno. Bezprostredne pred vyšetrením vám lekár môže podať klystír. Lekár, ktorý vás na vyšetrenie posiela, vám povie, ako sa na rektoromanoskopiu pripraviť.
Diéta pred rektoromanoskopiou
Aby bolo vyšetrenie čo najinformatívnejšie je potrebné pred rektoskopiou dodržať predpísanú diétu. Dva dni pred vyšetrením by ste mali zo stravy vylúčiť červené a oranžové potraviny (červená repa, paradajky, bobuloviny) a hrubé aj jemné potraviny (fazuľa, obilniny, vláknina)
Ako sa vykonáva rektoromanoskopia?
Rektoskopia sa robí v lokálnej anestéze a netrvá dlhšie ako 15 minút. Zákrok zahŕňa zavedenie rektoromanoskopu cez análny otvor do konečníka, dôkladnú kontrolu sliznice konečníka a v prípade potreby aj biopsiu (odber kúska sliznice na mikroskopické vyšetrenie). Vyšetrenie sa robí v špeciálnej jednorázovej proktologickej bielizni, ktorá odhaľuje iba konečník.
Pri anoskopii sa zavedie anoskop do konečníka maximálne 2-3 cm hlboko. Anoskopia a rektoskopia sa vykonávajú poležiačky na ľavom boku s pokrčenými kolenami.
Bolí rektoromanoskopia?
Moderná rektoskopia nie je bolestivá. Počas vyšetrenia sa používajú lokálne anestetiká, aby sa minimalizovali nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch sa vyšetrenie cez konečník môže vykonať v krátkodobej anestéze. Anoskopia je taktiež bezbolestná a často si nevyžaduje ani použitie anestézy, pretože vyšetrenie zahŕňa len kontrolu análneho otvoru. Prvý deň po anoskopii môžete pociťovať miernu bolesť v konečníku a nepríjemné pocity pri defekácii. Vyšetrenie videorektonomanoskopom trvá približne 10 až 15 minút.
Kontraindikácie rektoromanoskopie
Rektoromanoskopia je kontraindikovaná pri akútnych zápalových a infekčných ochoreniach konečníka a perianálnej oblasti (oblasť okolo konečníka). Rektoskopia a anoskopia sa nevykonávajú pri akútnych infekčných ochoreniach (chrípka, koronavírus) alebo v priebehu jedného mesiaca po infarkte alebo mŕtvici.
Rektoskopia a anoskopia v tehotenstve
V prípade potreby je možné vykonať rektoskopiu a anoskopiu aj počas tehotenstva. Hemoroidy vznikajú častejšie počas tehotenstva alebo po pôrode (v dôsledku tlaku rastúceho plodu na panvové žily). V tomto prípade by mal tehotnú ženu vyšetriť proktológ.
Vyšetrenie konečníka u žien môže byť potrebné aj bezprostredne po pôrode, ak má pôrodník alebo gynekológ podozrenie na poškodenie hrubého čreva alebo konečníka (trhliny, praskliny, krvácanie) v dôsledku pôrodu. Rektoromanoskopiu u žien možno vykonať aj počas menštruácie.
Aký je rozdiel medzi rektoromanoskopiou a kolonoskopiou?
Rektoromanoskopia a kolonoskopia sú prístrojové endoskopické vyšetrenia hrubého čreva. Rektoromanoskopia sa od kolonoskopie líši hĺbkou vyšetrenia čreva. Rektoskopia je vyšetrenie konečníka a análneho kanála, zatiaľ čo kolonoskopia zahŕňa vyšetrenie hornej časti hrubého čreva (esovitú časť hrubého čreva, hrubé črevo).