Čo je onychomykóza?
Onychomykóza je plesňové ochorenie nechtov. Bežnými pôvodcami onychomykózy sú dermatofyty (plesne), ktoré žijú na rohovej vrstve kože, vlasov alebo nechtov a živia sa keratínom. Okrem toho môžu onychomykózu vyvolať aj kvasinkové a nedermatofytové plesňové infekcie.
Ako vyzerá pleseň na nechtoch?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pleseň môže byť sprevádzaná tvorbou bielych, bledožltých, žltohnedých alebo čiernych pruhov a škvŕn na povrchu a pod špičkou nechtu. Pri postupujúcej onychomykóze môže necht zmeniť farbu, byť matný, zhrubnutý, deformovaný, popraskaný, drobiť sa alebo oddeľovať sa od nechtového lôžka. Na fotografii je zobrazená pleseň na nechtoch nôh.
Pleseň na nechtoch
Prečo sa objavuje pleseň na nechtoch nôh?
Plesňové ochorenie nechtov na nohách a na rukách sa môže vyskytnúť u každého bez ohľadu na vek. Medzi príčiny onychomykózy patrí:
- nedostatočná hygiena;
- systematické pôsobenie vlhkosti;
- hyperhidróza (nadmerné potenie);
- nosenie nevzdušnej obuvi, ktorá spôsobuje zvýšené potenie;
- chirurgické zákroky alebo úrazy nechtov;
- chodenie naboso v sprchách, šatniach alebo v telocvičniach;
- kontakt s infikovanými osobami;
- plesňové infekcie na iných častiach tela;
- oslabený imunitný systém.
Ďalšími rizikovými faktormi onychomykózy sú komorbidity. Pravdepodobnosť výskytu plesní na nechtoch rúk a nôh môže napríklad zvýšiť žilová nedostatočnosť, psoriáza alebo diabetes mellitus.
Typy plesní na nechtoch
Typy plesní na nechtoch nôh a rúk sa určujú na základe klinického obrazu. Klasifikácia onychomykózy závisí od charakteru lézie a vzhľadu nechtov.
Typy plesní na nechtoch | |
Typ | Charakteristika |
Distálna (laterálna) subungválna onychomykóza | Spôsobujú ju dermatofyty. Mierne štádium plesne je sprevádzané tvorbou žltých škvŕn na nechte, ktoré sa postupne šíria od okrajov nechtu do jeho stredu. Časom sa škvrny môžu zmeniť na hnedé alebo biele. |
Povrchová onychomykóza | Vyskytuje sa menej často ako distálna onychomykóza. Postihuje len povrch nechtov (hlavne na chodidlách). Infekcia sa začína bielymi škvrnami, ktoré sa postupne drobia na prach a spôsobujú rozštiepenie nechtu. |
Proximálna subungválna onychomykóza | Sprevádzajú jú biele škvrny nachádzajúce sa v strede nechtového lôžka v blízkosti kožtičky. Ako nechtová platnička rastie, škvrny sa presúvajú na okraj nechtu. Môže sa vyskytnúť pri poruchách imunitného systému. |
Kandidová onychomykóza | Kvasinková infekcia môže vyvolať opuch a zápal oblasti okolo nechtu, ako aj odlúčenie platničky od nechtového lôžka. Môže vzniknúť v dôsledku úrazu, imunologických porúch alebo pridružených infekčných ochorení. |
Dystrofická onychomykóza | Komplikácia distálnej alebo proximálnej onychomykózy. Necht sa stáva veľmi hrubým v dôsledku zvýšeného obsahu keratínu. |
Endonyxová onychomykóza | Vyskytuje sa vo vnútornej časti nechtovej platničky. Nechtové lôžko nie je infekciou postihnuté. |
Pigmentovaná onychomykóza (plesňová melanónia) | Najmenej častý typ onychomykózy. Pri infekcii plesňovými mikroorganizmami môže mať nechtová platnička hnedastú alebo čiernu farbu. |
Kombinovaná onychomykóza môže vykazovať príznaky dvoch alebo viacerých typov plesne na nechtoch. Typ plesne na nechtoch sa upresní počas vyšetrenia u dermatológa.
Ako rozlíšiť plesne na nechtoch nôh?
V počiatočnom štádiu sa pleseň na nechtoch na rukách a nohách nemusí prejavovať vonkajšími príznakmi, ktoré sa objavia až s rozvojom onychomykózy. Medzi príznaky plesne na nechtoch patrí:
- zmena vzhľadu nechtov (tvar, hrúbka, farba);
- výskyt žltých škvŕn na nechtoch, ktoré s postupujúcim ochorením môžu meniť svoju farbu;
- matnosť, lámavosť, krehkosť nechtových platničiek;
- odlupovanie nechtov;
- nepríjemné pocity, bolesť, opuch v oblasti infekcie;
- začervenanie, zápal, svrbenie kože v okolí nechtov.
Onychomykózu môže sprevádzať aj výskyt nepríjemného zápachu. Pri úraze (napríklad v prípade odlúčenia nechtovej platničky od lôžka) môže dôjsť ku krvácaniu.
Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu plesní na nechtoch nôh?
Ak sa objavia príznaky onychomykózy, je potrebné objednať sa na konzultáciu k dermatológovi, ktorý vykoná diagnostiku a predpíše lieky proti plesni na nechtoch. Plesne na nechtoch nôh a rúk sa svojpomocne liečiť neodporúča, z dôvodu zvýšeného rizika vedľajších účinkov (komplikácií) plesňovej infekcie.
Diagnostika onychomykózy
Dermatológ nechty vyšetrí a predpíše ďalšie vyšetrenia. Onychomykóza sa diagnostikuje:
- dermatoskopiou (vyšetrenie oblasti postihnutej plesňou pomocou dermatoskopu, ktorý umožňuje viacnásobné zväčšenie vyšetrovaných oblastí);
- laboratórnymi testami vzoriek nechtov (na určenie typu patogénu);
- krvnými testami (na zistenie príznakov sprievodných infekcií).
Diferenciálna diagnostika umožňuje vylúčiť dermatitídu, lichen planus, psoriázu a neinfekčnú onycholýzu. Pri onycholýze sa necht môže odlupovať od mäkkých tkanív prsta a meniť farbu.
Liečba plesní na nechtoch
Liečba onychomykózy trvá v priemere niekoľko mesiacov. Pleseň na nechtoch sa lieči:
- perorálnymi liekmi na liečbu plesne nechtov (zvyčajne dostupné v tabletkách);
- zmäkčovadlami (napr. kvapky), ktoré umožňujú zoškrabať časť nechtu postihnutú plesňou;
- antimykotickými krémami proti plesniam nechtoch na nohách;
- gélmi, sprejmi, lakmi, masťami na liečbu plesní na nechtoch;
- laserom;
- odstránením nechtov (možno vykonať v prípade ťažkého štádia plesne na nohách a rukách alebo v prípadoch, keď konzervatívna liečba nebola úspešná).
Môže trvať rok alebo viac, kým na mieste odstránenej nechtovej platničky narastie nový necht. Jedným zo znakov uzdravenia je opätovný rast zdravého nechtu (nepostihnutého plesňou).
Ako liečiť pleseň na nechtoch doma?
Nechty by ste mali pravidelne strihať a pilníkovať, každý deň umývať vodou a mydlom a utrieť do sucha (vo vlhkom prostredí sa plesne aktívne množia). Plesne na nechtoch môžete doma liečiť pomocou:
- jablčného octu (každý deň si po dobu 30 minút močte nechty v roztoku v pomere 1:1 vody a octu);
- jedlá sóda s anglickou soľou (každý deň si po dobu 30 minút močte nechty v roztoku z jedlej sódy a soli (jedna polievková lyžica na tri litre vody));
- cesnak (na nechty si každý deň naneste cesnakovú pastu, obviažte ich gázou a nechajte pôsobiť niekoľko hodín);
- čajovníkový olej, kokosový olej, oreganový olej (olej si každý deň naneste na postihnuté nechty, oreganový olej zrieďte s olivovým olejom);
- propolisový extrakt (aplikujte každý deň na postihnuté nechty a pokožku okolo nechtov).
Ako liečiť pleseň nechtov doma?
Používanie akýchkoľvek ľudových prostriedkov na liečbu plesne na nechtoch, ktoré sú doplnkom k hlavnej liečbe onychomykózy, sa odporúča len po konzultácii s lekárom. V prípade výskytu vedľajších účinkov (napr. alergie) je potrebné liečbu prerušiť a poradiť sa s dermatológom.
Sú laky na nechty účinné pri liečbe plesní na nechtoch?
Laky na nechty sú menej účinné ako tabletky, ale môžu sa používať ako doplnok k perorálnym liekom. Látky na liečbu plesne na nechtoch na vonkajšie použitie sa uprednostňujú v prípade vysokého rizika vedľajších účinkov pri dlhodobom používaní liekov v tabletách. Antimykotické laky na nechty sa môžu používať aj ako doplnková liečba onychomykózy.
Môže sa pleseň na nechtoch rozšíriť na iné časti tela?
Plesňová infekcia sa môže rozšíriť na ostatné nechty (napríklad pleseň na palci na nohách môže nakoniec postihnúť všetky prsty na nohách). Medzi oblasti ohrozené infekciou patrí aj koža okolo nechtov, medzi prstami na nohách, oblasť slabín a temeno hlavy. V prípade, že pleseň infikuje kožu, diagnostikuje sa dermatofytóza. Infekcia kože medzi prstami sa nazýva aj mykóza nôh alebo „atletická noha”.
Čo sa stane, ak sa pleseň na nechtoch nelieči?
Ak je imunitný systém oslabený (napríklad na pozadí cukrovky alebo nekontrolovaného užívania liekov), zvyšuje sa riziko rozšírenia plesňovej infekcie do iných častí tela. Medzi komplikácie onychomykózy patrí:
- mykóza nôh;
- trvalé poškodenie a strata nechtov;
- zarastajúci necht;
- osteomyelitída (zápal kostného tkaniva);
- infekčná celulitída (bakteriálne ochorenie, ktoré nie je spojené s výskytom strií na koži charakteristických pre estetickú celulitídu).
Baktérie, ktoré sa množia pri infekčnej celulitíde, môžu postihnúť prsty na rukách a nohách, ruky, chodidlá a tvár. Jednou z nebezpečných komplikácií nechtovej plesne je sepsa (stav, pri ktorom imunitná reakcia na infekciu vedie k zápalu v celom tele, poškodeniu tkaniva a zlyhaniu orgánov).
Prevencia plesní na nechtoch
Základom prevencie plesní na nechtoch je udržiavanie rúk a nôh v suchu a v čistote, ako aj systematické skracovanie a pilníkovanie nechtov (dôležité je nástroje dezinfikovať). Medzi ďalšie spôsoby prevencie onychomykózy patrí:
- vyhýbanie sa poraneniu nechtových platničiek a kože v ich okolí (napr. poškriabaniu alebo porezaniu);
- vyhýbanie sa zdieľaniu manikérskych a pedikérskych pomôcok, uterákov, spodnej bielizne, obuvi a oblečenia s inými osobami;
- vyhýbanie sa umelému predlžovaniu nechtov;
- nosenie topánok správnej veľkosti (nie príliš tesných ani príliš voľných);
- nosenie obuvi vo verejných sprchách, bazénoch, saunách, telocvičniach a šatniach;
- pravidelná výmena ponožiek (frekvencia závisí od intenzity potenia, ale aspoň raz denne);
- ošetrenie vnútorného povrchu obuvi špeciálnymi antiseptickými prostriedkami.
Taktiež sa vyhýbajte nekontrolovanému užívaniu liekov, posilnite si imunitný systém a začnite s liečbou psoriázy a cukrovky včas. Pri cukrovke sa odporúča pravidelne navštevovať dermatológa, aby sa predišlo komplikáciám (napr. vznik plesne na koži nôh).