Liečba lichen planus

Toto ochorenie často postihuje sliznice ústnej dutiny alebo pohlavných orgánov. Podľa WHO Lichen planus tvorí cca 2,5% všetkých dermatologických ochorení a 15% ochorení sliznice ústnej dutiny.
Existujú dva syndrómy, ktoré sú súčasťou komplexu ochorení: červený lichen planus: syndróm Littla-Lassuerra, ktorý zahŕňa nejazvovú alopéciu podpazušia a ohanbia a jazvovú alopéciu pokožky hlavy, a Grinspanov-Potekajevov syndróm, ktorý zahŕňa cukrovku, hypertenziu a erozívno-vredovú formu dermatologického ochorenia.
Príčina patológie nie je známa. Vyčleňujeme neurogénne, vírusové, bakteriálne, autoimunitné a toxicko-alergické teórie povahy ochorenia.
Pravdepodobnosť výskytu červeného lichen planus zvyšuje niekoľko faktorov, a to:
Liečba tohto ochorenia je zložitá a vyžaduje si individuálny prístup. Na základe výsledkov testov, lekár zvolí liečebný plán a dávkovanie liekov, zvyčajne lokálnych, ktoré zmierňujú príznaky a zabraňujú opakovaniu ochorenia.
Červený lichen planus je zápalová dermatóza s rôznymi klinickými prejavmi. Postihuje kožu a jej deriváty (nechty a vlasy), ako aj sliznice. Zvyčajne postihuje mužov a ženy stredného а staršieho veku, ale môže sa vyskytovať aj u detí.
V modernej medicíne sa červený lichen planus považuje za oneskorený typ hypersenzitívnej reakcie, ako odpoveď na epidermálny (kožný) neoantigén, keďže je autoimunitný aspekt dôležitý pre povahu ochorenia. Cytokíny uvoľňované imunitnými bunkami vyvolávajú cytotoxické mechanizmy a spúšťajú bunkovú smrť (apoptózu).
Červený lichen planus sa vyznačuje tromi štádiami:
Vonkajší vzhľad červeného lichen planus je spôsobený poškodením a regeneračnými procesmi kože a slizníc.
Červený lichen planus sa vyznačuje týmito príznakmi:
Lekári klasifikujú hlavné morfologické formy červeného lichen planus ako:
V niektorých prípadoch boli pozorované aj zriedkavé bulózne, atypické a pigmentové formy ochorenia.
Prvé príznaky ochorenia si vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie. Neskorý začiatok liečby môže viesť k rýchlej progresii ochorenia a výraznému oslabeniu obranyschopnosti organizmu. Aké testy sú potrebné pri červenom lichen planus?
Stanovenie diagnózy červeného lichen planus zvyčajne zahŕňa:
Je mimoriadne dôležité, aby ste lekára počas vyšetrenia informovali o liekoch, ktoré užívate, o nedávnom ošetrení zubov, očkovaní alebo vírusových ochoreniach. Anamnéza výrazne pomôže pri stanovení správnej diagnózy a určení povahy pôvodu červeného lichen planus.
Nedostatočná liečba alebo závažné štádium choroby môže viesť k poškodeniu celého povrchu kože, výraznému nepohodliu a značnému zníženiu imunity.
Lichen planus na pokožke hlavy môže spôsobiť nezvratnú stratu vlasov a na nechtových platničkách – deformáciu nechtov (zoslabenie, štiepenie, zničenie nechtovej platničky až po nechtové lôžko).
Patologická lézia v oblasti oka hrozí zhoršením zraku alebo zúžením slzného kanála.
Erózna forma choroby často vedie k tvorbe jaziev. Dôsledkom lézií sliznice genitálií môže byť zúženie vagíny alebo fimóza.
Niektoré formy tohto ochorenia sú náchylné k malignizácii a pri degenerácii na skvamóznu rakovinu kože.
Stanovenie diagnózy lichen planus robí dermatológ, ktorý taktiež vypracuje účinnú schému liečby tejto choroby. Samoliečba alebo použitie receptov ľudovej medicíny môžu výrazne zhoršiť súčasnú klinickú situáciu a vyvolať jej progresiu.
Lichen planus je nutné liečiť. Stála prítomnosť infekcie v tele poškodzuje imunitný systém, môže spôsobiť vývoj sprievodných komplikácií alebo zhoršenie existujúcich porúch.
Medicína má v súčasnosti k dispozícii širokú škálu možností úspešnej liečby červeného lichen planus. Prognóza liečby je priaznivá, ak sa dodržiavajú odporúčania lekára a systematicky sa vykonávajú preventívne opatrenia.
Vo väčšine prípadov lézia sama ustúpi, ale môže dôjsť k recidíve, ak sa faktor zodpovedný za ochorenie opakuje.
Zloženie a liečba ochorenia závisia od rozšírenia lézie, príčiny a lokalizácie lézie a od účinnosti predchádzajúcej liečby. Liečba zahŕňa napríklad používanie systémových a lokálnych liekov, ako aj fototerapiu.
Medzi najúčinnejšie skupiny liekov na liečbu červeného lichen planus patria:
Progres červeného lichen planus na slizniciach môže viesť k tvorbe erózií alebo vredov v ústnej dutine. To nielenže sťažuje prijímanie potravy a tekutín, ale zvyšuje aj riziko infekcie okolitých tkanív.
Na zmiernenie príznakov sa často predpisuje viskózny lidokaín a lokálne masti, ktoré vytvárajú adhezívny film. Intralezionálne lieky a systémové glukokortikosteroidy sú tiež účinnou liečbou.
Okrem toho by sme vás chceli upozorniť, že by ste si nemali vyberať lieky samy, ale musí vám ich predpísať dermatológ.
Pred návštevou špecialistu je však vhodné nechať sa ošetriť zubným lekárom a preliečiť si ústnu dutinu. Liečba infekcií zubov alebo ďasien nezriedka vedie k regresii ústnej sliznice. Rovnako dôležité je dodržiavať diétu pri výskyte ochorenia a vyhýbať sa koreneným a ostrým jedlám, pretože sa tým zníži riziko poranenia sliznice a urýchli sa hojenie.
V prípade výskytu červeného lichen planus sa na jazyku, perách, ďasnách, vnútornej strane líc a podnebí môžu vytvoriť okrúhle biele škvrny. Vredy sa objavujú aj na sliznici úst a môžu spôsobovať bolesť, mravčenie a pálenie (zintenzívňuje sa pri pití, jedle a dotyku).
Opaľovanie sa pri červenom lichen planus nie je kontraindikované, no neodporúča sa vystavovať vredy priamemu slnečnému žiareniu. Keďže sa pri červenom lichen planus môžu na pokožke objaviť červené alebo fialové škvrny, hrče a pľuzgiere, mali by ste si postihnuté miesta, pred pobytom vonku, zakryť oblečením a natrieť opaľovacím krémom (aby ste predišli spáleniu).
Červený lichen planus sa môže namočiť. Na zmiernenie pálenia, svrbenia a bolesti, dermatológovia odporúčajú prikladať na vyrážky a rany chladné obklady. Lekár môže tiež odporučiť kúpeľ s koloidnými ovsenými vločkami a následne naniesť hydratačný krém na pľuzgiere a rany.
Červený lichen planus a psoriáza spôsobujú začervenanie a šupinaté hrbolčeky na koži. Psoriáza môže spôsobiť zhrubnutie a zožltnutie nechtov, no nepostihuje pery, podnebie, ďasná ani vnútornú stranu tváre. Ak sa na koži objavia šupiny, pľuzgiere a vyrážky, ktoré sú sprevádzané svrbením, pálením alebo mravčením, je potrebné vyhľadať dermatológa, ktorý stanoví diagnózu a predpíše liečbu.
Ružový lichen planus spôsobuje šupinaté papuly, plaky alebo malé ružové škvrny na chrbte, hrudi, na dolných a horných končatinách. Vzhľadom na podobnosť príznakov červeného a ružového lichen planus ich však môže rozlíšiť len dermatológ po vyšetrení a vykonaní prípadnej dermatoskopie.