Liečba lichen planus

Liečba lichen planus
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 26 September 2022 | Перегляди 13293
Lichen planus je chronické ochorenie, ktoré je náchylné k recidíve a sprevádzané svrbením kože a zápalovými vyrážkami vo forme fialových pupencov.

Toto ochorenie často postihuje sliznice ústnej dutiny alebo pohlavných orgánov. Podľa WHO Lichen planus tvorí cca 2,5% všetkých dermatologických ochorení a 15% ochorení sliznice ústnej dutiny.

Existujú dva syndrómy, ktoré sú súčasťou komplexu ochorení: červený lichen planus: syndróm Littla-Lassuerra, ktorý zahŕňa nejazvovú alopéciu podpazušia a ohanbia a jazvovú alopéciu pokožky hlavy, a Grinspanov-Potekajevov syndróm, ktorý zahŕňa cukrovku, hypertenziu a erozívno-vredovú formu dermatologického ochorenia.

Príčina patológie nie je známa. Vyčleňujeme neurogénne, vírusové, bakteriálne, autoimunitné a toxicko-alergické teórie povahy ochorenia.

Pravdepodobnosť výskytu červeného lichen planus zvyšuje niekoľko faktorov, a to:

 • genetická predispozícia;
 • poruchy nervového systému;
 • zlyhanie imunity;
 • alergické (lichenoidné) reakcie na chemické alebo potravinové zložky;
 • chronické infekcie v organizme;
 • metabolické poruchy;
 • stres;
 • poranenie kože a sliznice ústnej dutiny (ostré hrany zubov, nesprávne zhotovené zubné protézy);
 • zmeny v zložení stopových prvkov v slinách, v dôsledku prítomnosti zubných náhrad a ich kovových súčastí v ústach;
 • agresívne účinky niektorých liekov;
 • vek po 40-tke atď.

Liečba tohto ochorenia je zložitá a vyžaduje si individuálny prístup. Na základe výsledkov testov, lekár zvolí liečebný plán a dávkovanie liekov, zvyčajne lokálnych, ktoré zmierňujú príznaky a zabraňujú opakovaniu ochorenia.

Čo je to červený lichen planus?

Červený lichen planus je zápalová dermatóza s rôznymi klinickými prejavmi. Postihuje kožu a jej deriváty (nechty a vlasy), ako aj sliznice. Zvyčajne postihuje mužov a ženy stredného а staršieho veku, ale môže sa vyskytovať aj u detí.

V modernej medicíne sa červený lichen planus považuje za oneskorený typ hypersenzitívnej reakcie, ako odpoveď na epidermálny (kožný) neoantigén, keďže je autoimunitný aspekt dôležitý pre povahu ochorenia. Cytokíny uvoľňované imunitnými bunkami vyvolávajú cytotoxické mechanizmy a spúšťajú bunkovú smrť (apoptózu).

Červený lichen planus sa vyznačuje tromi štádiami:

 • progresívne, s aktívnymi príznakmi: tvorba papúl a svrbenie;
 • stacionárne, s postupným zmierňovaním príznakov: blednutie, sploštenie papúl a zmiernenie svrbenia;
 • regresívne, s ústupom papúl, tvorbou a atrofiou hnedých škvŕn a vymiznutím svrbenia.

Ako rozoznať červený lichen planus?

Vonkajší vzhľad červeného lichen planus je spôsobený poškodením a regeneračnými procesmi kože a slizníc.

Červený lichen planus sa vyznačuje týmito príznakmi:

 • prítomnosť polygonálnych, plochých, farebných papúl s priemerom 1-2 mm;
 • zoskupenie papúl do kruhov alebo línií;
 • tvorba veľkých vredových ložísk (Wickamove strie) s izolovanými malými papulami na periférii;
 • symetrická lokalizácia na pokožke (zápästie, predlaktie, predkolenie, genitálie atď.);
 • lézie na vnútornej strane tváre, ďasien, jazyka, okraji pier alebo genitálií s postihnutím sliznice;
 • stenčenie, krehkosť, zakalenie nechtovej platničky;
 • výrazné svrbenie;
 • rýchly vznik papúl, v dôsledku poranenia kože (Köbnerov fenomén);
 • vznik sekundárnej hyperpigmentácie na mieste miznúcej papuly.

Lekári klasifikujú hlavné morfologické formy červeného lichen planus ako:

 • typická, najčastejšia sa vyskytujúca (45 % prípadov) forma patológie, charakterizovaná tvorbou perleťových papúl so špecifickým nánosom;
 • hyperkeratotická alebo verukózna, charakterizovaná tvorbou tvrdých červených, sivožltých alebo tmavočervených infiltrovaných ložísk na prednej strane predkolenia alebo na horných končatinách;
 • exsudatívno-hyperemická (25 % prípadov), ktorá spôsobuje tvorbu edémových papúl;
 • erozívno-vredová, často vyplývajúca z exsudatívno-hyperemického lišaja s tvorbou malých vredov alebo eróznych častí na chodidlách alebo medzi prstami atď.

V niektorých prípadoch boli pozorované aj zriedkavé bulózne, atypické a pigmentové formy ochorenia.

Prvé príznaky ochorenia si vyžadujú okamžité lekárske ošetrenie. Neskorý začiatok liečby môže viesť k rýchlej progresii ochorenia a výraznému oslabeniu obranyschopnosti organizmu. Aké testy sú potrebné pri červenom lichen planus?

Stanovenie diagnózy červeného lichen planus zvyčajne zahŕňa:

 • krvné testy (všeobecné a biochemické);
 • hormonálny profil;
 • stery na histologické a cytomorfologické vyšetrenie (postihnuté tkanivá podliehajú hyperkeratóze, epidermálnej degenerácii, prítomnosti infiltrátov atď.);
 • biopsia kože;
 • konzultácie so zubným lekárom a ďalšími odborníkmi (endokrinológ, gastroenterológ).

Je mimoriadne dôležité, aby ste lekára počas vyšetrenia informovali o liekoch, ktoré užívate, o nedávnom ošetrení zubov, očkovaní alebo vírusových ochoreniach. Anamnéza výrazne pomôže pri stanovení správnej diagnózy a určení povahy pôvodu červeného lichen planus.

V čom spočíva nebezpečenstvo lichen planus?

Nedostatočná liečba alebo závažné štádium choroby môže viesť k poškodeniu celého povrchu kože, výraznému nepohodliu a značnému zníženiu imunity.

Lichen planus na pokožke hlavy môže spôsobiť nezvratnú stratu vlasov a na nechtových platničkách – deformáciu nechtov (zoslabenie, štiepenie, zničenie nechtovej platničky až po nechtové lôžko).

Patologická lézia v oblasti oka hrozí zhoršením zraku alebo zúžením slzného kanála.

Erózna forma choroby často vedie k tvorbe jaziev. Dôsledkom lézií sliznice genitálií môže byť zúženie vagíny alebo fimóza.

Niektoré formy tohto ochorenia sú náchylné k malignizácii a pri degenerácii na skvamóznu rakovinu kože.  

Ktorý lekár lieči lichen planus?

Stanovenie diagnózy lichen planus robí dermatológ, ktorý taktiež vypracuje účinnú schému liečby tejto choroby. Samoliečba alebo použitie receptov ľudovej medicíny môžu výrazne zhoršiť súčasnú klinickú situáciu a vyvolať jej progresiu.

Je potrebné liečiť lichen planus?

Lichen planus je nutné liečiť. Stála prítomnosť infekcie v tele poškodzuje imunitný systém, môže spôsobiť vývoj sprievodných komplikácií alebo zhoršenie existujúcich porúch.

Je možné vyliečiť červený lichen planus?

Medicína má v súčasnosti k dispozícii širokú škálu možností úspešnej liečby červeného lichen planus. Prognóza liečby je priaznivá, ak sa dodržiavajú odporúčania lekára a systematicky sa vykonávajú preventívne opatrenia.

Vo väčšine prípadov lézia sama ustúpi, ale môže dôjsť k recidíve, ak sa faktor zodpovedný za ochorenie opakuje.

Ako vyliečiť červený lichen planus?

Zloženie a liečba ochorenia závisia od rozšírenia lézie, príčiny a lokalizácie lézie a od účinnosti predchádzajúcej liečby. Liečba zahŕňa napríklad používanie systémových a lokálnych liekov, ako aj fototerapiu.

Medzi najúčinnejšie skupiny liekov na liečbu červeného lichen planus patria:

 • antihistaminiká;
 • multivitamínové komplexy;
 • antimykotiká;
 • systémové kortikosteroidy;
 • systémové retinoidy atď.

Ako vyliečiť červený lichen planus v ústnej dutine?

Progres červeného lichen planus na slizniciach môže viesť k tvorbe erózií alebo vredov v ústnej dutine. To nielenže sťažuje prijímanie potravy a tekutín, ale zvyšuje aj riziko infekcie okolitých tkanív.

Na zmiernenie príznakov sa často predpisuje viskózny lidokaín a lokálne masti, ktoré vytvárajú adhezívny film. Intralezionálne lieky a systémové glukokortikosteroidy sú tiež účinnou liečbou.

Okrem toho by sme vás chceli upozorniť, že by ste si nemali vyberať lieky samy, ale musí vám ich predpísať dermatológ.

Pred návštevou špecialistu je však vhodné nechať sa ošetriť zubným lekárom a preliečiť si ústnu dutinu. Liečba infekcií zubov alebo ďasien nezriedka vedie k regresii ústnej sliznice. Rovnako dôležité je dodržiavať diétu pri výskyte ochorenia a vyhýbať sa koreneným a ostrým jedlám, pretože sa tým zníži riziko poranenia sliznice a urýchli sa hojenie.

Časté otázky

1. Ako vyzerá červený lichen planus v ústach?

V prípade výskytu červeného lichen planus sa na jazyku, perách, ďasnách, vnútornej strane líc a podnebí môžu vytvoriť okrúhle biele škvrny. Vredy sa objavujú aj na sliznici úst a môžu spôsobovať bolesť, mravčenie a pálenie (zintenzívňuje sa pri pití, jedle a dotyku).

2. Je vhodné sa opaľovať pri červenom lichen planus?

Opaľovanie sa pri červenom lichen planus nie je kontraindikované, no neodporúča sa vystavovať vredy priamemu slnečnému žiareniu. Keďže sa pri červenom lichen planus môžu na pokožke objaviť červené alebo fialové škvrny, hrče a pľuzgiere, mali by ste si postihnuté miesta, pred pobytom vonku, zakryť oblečením a natrieť opaľovacím krémom (aby ste predišli spáleniu).

3. Môže sa červený lichen planus namočiť?

Červený lichen planus sa môže namočiť. Na zmiernenie pálenia, svrbenia a bolesti, dermatológovia odporúčajú prikladať na vyrážky a rany chladné obklady. Lekár môže tiež odporučiť kúpeľ s koloidnými ovsenými vločkami a následne naniesť hydratačný krém na pľuzgiere a rany.

4. Aký je rozdiel medzi červeným lichen planus a psoriázou?

Červený lichen planus a psoriáza spôsobujú začervenanie a šupinaté hrbolčeky na koži. Psoriáza môže spôsobiť zhrubnutie a zožltnutie nechtov, no nepostihuje pery, podnebie, ďasná ani vnútornú stranu tváre. Ak sa na koži objavia šupiny, pľuzgiere a vyrážky, ktoré sú sprevádzané svrbením, pálením alebo mravčením, je potrebné vyhľadať dermatológa, ktorý stanoví diagnózu a predpíše liečbu.

5. Ako odlíšiť červený a ružový lichen planus?

Ružový lichen planus spôsobuje šupinaté papuly, plaky alebo malé ružové škvrny na chrbte, hrudi, na dolných a horných končatinách. Vzhľadom na podobnosť príznakov červeného a ružového lichen planus ich však môže rozlíšiť len dermatológ po vyšetrení a vykonaní prípadnej dermatoskopie.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Liečba lichen planus
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Adriána pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, obrátila som sa na dermatologičku a tá mi na členkoch našla ploské fialové hrbolčeky a taktiež malé biele škvrny v ústach. Ukázalo sa, že ide o lichen planus. Je možné úplne vyliečiť lichen planus, ak áno, tak ako? Alebo je to chronické ochorenie, s ktorým teraz musím bojovať celý život?
Odpovedať
Dobrý deň, lichen planus je možné úplne vyliečiť, avšak v závislosti od miesta a stupňa poškodenia kože a sliznice môže priebeh terapie trvať niekoľko mesiacov až rokov. Lichen planus možno liečiť retinoidmi, kortikosteroidmi, antihistaminikami, perorálnymi antiinfektívami a liekmi na potlačenie imunitnej odpovede organizmu.
Dáša pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, na koži sa mi objavili akési červené vyrážky, ktoré ma veľmi svrbia a pália. Neviem prísť na to, čo to môže byť. Aké oblasti sú postihnuté pri ochorení lichen planus? Je možné stanoviť diagnózu len podľa lokalizácie škvŕn? Vopred ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň. Pri ochorení lichen planus sa na vnútornej strane predlaktia, členkoch alebo zápästiach, v oblasti genitálií a na hlave môžu objaviť fialové hrbolčeky, vredy alebo pľuzgiere. Pri danom ochorení sa taktiež môžu vyvinúť vredy alebo biele, kruhové škvrny v ústach. Nie je možné diagnostikovať lichen planus iba podľa umiestnenia škvŕn. Ak chcete podstúpiť vyšetrenie, musíte kontaktovať dermatológa.
Štefan pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Mám zvláštnu vyrážku v oblasti genitálií, ale nejde o sexuálnu infekciu, pri konzultácii ju už vylúčil môj urológ. Pred pár dňami sa mi objavil aj červený fľak na predlaktí. Ako vyzerajú vyrážka pri lichen planus?
Odpovedať
Dobrý deň, pre ochorenie lichen planus sú charakteristické fialové hrčky, bolestivé vredy v ústach, pľuzgiere, ktoré môžu prasknúť samy alebo pri dotyku, tvoria sa chrasty. Dané príznaky sú však charakteristické aj pre iné dermatologické ochorenia (napr. akné, dermatitída, psoriáza, rosacea). Pre správnu diagnostiku a určenie príčiny vyrážky je potrebné navštíviť dermatológa.
Michal pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Kožná lekárka sa vyjadrila, že tvar mojich vyrážok je atypický. Aké atypické formy môžu mať vyrážky pri ochorení lichen planus? Ako sa od seba líšia? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Odpovedať
Dobrý deň, existuje päť atypických foriem lichen planus: atrofický, pemfigoidný, prstencový, bradavičnatý a pigmentovaný. Atypické formy sa navzájom líšia typom, lokalizáciou, farbou a tvarom vyrážky. Napríklad pri bradavičnatej forme sa na koži objavujú zhrubnuté papuly a pupienky ružovej alebo červenej farby, pri atrofickej forme sa objavujú sivožlté jazvy.
Zlatan pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, lekár mi určil diagnózu lichen planus, predpísal mi lieky a terapiu svetelom. Lieky brať nechcem. Možno mi viete poradiť či sa dá lichen planus liečiť ľudovými prostriedkami?
Odpovedať
Dobrý deň, nie je možné liečiť lichen planus ľudovými prostriedkami z dôvodu zvýšeného rizika vzniku komplikácií. V závislosti od umiestnenia vyrážky môže neliečený lichen planus viesť k bolestiam a jazvám v oblasti genitálií, sexuálnej disfunkcii, zmene farby kože, strate sluchu (ak by lišaj zasiahol zvukovod). Orálny lichen planus môže spôsobiť rakovinu ústnej dutiny.
Júlia pred 2 mesiacmi
Dobrý deň, asi pred dvoma týždňami som mala na koži červene papuly a pred pár dňami trochu zmenili farbu. Myslela som si, že to prejde samo, ale vyrážka sa len zväčšila. Vyrážka vyzerá ako lichen, no neviem, nie som lekár. Na aké ochorenia sa lichen planus môže podobať?
Odpovedať
Dobrý deň, lichen planus môže mať rôzne formy, lokalizáciu, farbu, tvary a veľkosť škvŕn a vzhľad papúl a plakov. Dané ochorenia sa môže zamieňať s psoriázou, ekzémom, atopickou dermatitídou, alergickou reakciou, akné, rosaceou a dokonca aj so sexuálnou infekciou (ak je vyrážka lokalizovaná v oblasti genitálií). Ak chcete určiť správnu diagnózu a predpísať liečbu, musíte sa poradiť s dermatológom.
Xénia pred mesiacom
Dobrý deň, pred pár dňami mi diagnostikovali lichen planus. Môžete mi poradiť, či je možné okrem liekov, ktoré mi boli predpísaná užívať aj niečo iné? Aké vitamíny mám užívať pri danom ochorení?
Odpovedať
Dobrý deň, pri liečbe lichen planus vám dermatológ môže dodatočne predpísať vitamín D. Pred konzultáciou s lekárom sa však neodporúča užívať žiadne vitamíny, pretože to či sú vhodné, alebo nie, posudzuje dermatológ na základe vašej anamnézy, lokalizácie, závažnosti vyrážok a výsledkov testov.
Karina pred 2 týždňami
Dobrý deň. Včera môjmu priateľovi diagnostikovali lichen planus a ja sa teraz bojím, že sa nakazím. Ako sa lichen planus prenáša z človeka na človeka? Môže sa prenášať vzduchom, pri dotyku alebo cez bežné predmety domácnosti?
Odpovedať
Dobrý deň. Lichen planus nie je infekčné ochorenie, a preto sa nemôže prenášať z človeka na človeka prostredníctvom domácich potrieb, vzdušných kvapôčok alebo kontaktom.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.