Logo
0800200000

Obličkové kamene: príznaky, príčiny vzniku a liečba

Obličkové kamene: príznaky, príčiny vzniku a liečba
Čítať 6 minút | Vytvorené: 14 december 2022 | aktualizované: 31 január 2023 | 58573 58573
Obličkové kamene (nefrolitiáza, urolitiáza) je urologické ochorenie charakterizované tvorbou solí a piesku v tkanive obličiek v dôsledku poruchy metabolizmu minerálov v tele.

V obličkách sa hromadia soli rôznych minerálov a vytvárajú tak kamene (konkrementy). Komplikácie nefrolitiázy môžu viesť k poruche odtoku moču, preto je potrebné ochorenie liečiť.

Príčiny vzniku obličkových kameňov

Hlavnou príčinou tvorby piesku a soli v obličkách je porucha metabolizmu.

Príčiny vzniku obličkových kameňov

Príčiny vzniku obličkových kameňov

Medzi ďalšie príčiny vzniku obličkových kameňov patria:

 • infekcie urogenitálneho systému;
 • nedostatok zdravej stravy;
 • nedostatočný príjem tekutín;
 • nadmerná hmotnosť;
 • gastrointestinálne ochorenia;
 • sedavý spôsob života;
 • dedičná predispozícia.

Nefrolitiáza môže byť vrodená (v dôsledku abnormalít močovo-pohlavného systému) alebo získaná (v dôsledku nezdravého životného štýlu). Tvorbu obličkových kameňov podporuje konzumácia nekvalitnej vody s vysokým obsahom soli a minerálov. Výskyt oxalátových solí v moči môže byť spôsobený nedostatočným príjmom vitamínov.

Príznaky obličkových kameňov

Príznaky obličkových kameňov u žien a mužov sa nemusia nijako prejaviť. Bolestivé príznaky sa objavia, keď sa kameň zväčší alebo sa dostane do močovodu. Príznaky akútnej nefrolitiázy sú:

 • bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá sa zvyšuje pri fyzickej námahe;
 • akútna bolesť v dolnej časti brucha, bokov, slabín;
 • časté nutkanie na močenie;
 • nepríjemné pocity a bolesť pri močení;
 • krv a hnis v moči;
 • nadúvanie;
 • nevoľnosť a vracanie.

Medzi príznaky piesku v obličkách môže patriť aj zriedkavé močenie. Moč môže byť zakalený a nepríjemne zapáchať.

Ako vyzerajú obličkové kamene?

Nefrolitiáza môže byť pravostranná alebo ľavostranná a počiatočné štádium sa nazýva mikrolitiáza obličky. Obličkové mikrolity sú malé kamene s veľkosťou do štyroch mm. V počiatočnom štádiu sa v obličkách a močovom mechúre tvorí piesok, z ktorého môžu neskôr vzniknúť kamene. Obličkové kamene vyzerajú ako malé žlté, sivé alebo biele zatvrdliny s hladkým alebo členitým povrchom a môžu byť jednotlivé alebo viacnásobné, malé (do 4 mm) alebo veľké (do 10 až 15 cm).

Ako odstrániť obličkové kamene? 

Obličkové kamene sa môžu z organizmu vyplaviť vo forme piesku v moči, ak nie sú väčšie ako päť až šesť milimetrov. Veľké obličkové kamene môžu spôsobiť silnú bolesť v spodnej časti chrbta, podbrušku a slabinách. Ak sa obličkový kameň začne pohybovať, môže sa dostať do úzkej časti močových ciest (močovod, krčok) a spôsobiť zablokovanie odtoku moču.

V závislosti od typu a veľkosti kameňa trvá približne dva až tri týždne, kým kameň z obličky opustí organizmus. Čím nižšie sa kameň v močovode nachádza, tým je bolesť silnejšia. Príznaky, ktoré naznačujú, že kameň bol z obličky vyplavený sú:

 • zakalený moč s prímesou krvi (prítomnosť krvi je spôsobená ostrým kameňom v močovode);
 • zvýšenie telesnej teploty až na 38,5 stupňa Celzia;
 • vysoký krvný tlak;
 • zvýšené nutkanie na močenie;
 • bolesť a nepríjemné pocity pri močení.

Pri vyplavení kameňa môže dôjsť aj k opuchu tváre a končatín v dôsledku ťažkostí s močením. Pri vzniku obličkovej koliky a bolestivom močení, je potrebné sa urýchlene objednať na vyšetrenie k urológovi.

Liečba obličkových kameňov 

Na úvodnej konzultácii vás urológ vyšetrí, vypočuje si vaše ťažkosti, oboznámi sa s vašou anamnézou a predpíše ďalšie vyšetrenia. Diagnostika nefrolitiázy zahŕňa vyšetrenie krvi a moču a ultrazvukové vyšetrenie obličiek. Na základe výsledkov vyšetrenia urológ predpíše liečbu obličkových kameňov, ktorá môže zahŕňať užívanie liekov, fyzioterapiu alebo operáciu v závislosti od rozsahu ochorenia. 

Obličkové kamene, ktoré nemajú viac ako päť až šesť milimetrov je možné liečiť liekmi. Liečba malých kameňov liekmi pomáha odstrániť obličkový piesok bez toho, aby sa muselo pristúpiť k operácii. Pri veľkých obličkových kameňoch sa používajú minimálne invazívne chirurgické zákroky . 

Ako rozdrviť obličkový kameň?

Drvenie obličkových kameňov (litotripsia) je odstraňovanie usadenín piesku a solí v obličkách pomocou minimálne invazívnych liečebných metód (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Najčastejšie používané metódy litotripsie sú:

 • laserové drvenie obličkových kameňov — umožňuje zbaviť sa aj veľkých kameňov bez chirurgického rezu. Laserový lúč smeruje priamo na kameň, čím ho rozbije a rozštiepi. Po liečbe sa kameň vylúči z tela močom;
 • ultrazvukové drvenie obličkových kameňov — liečba nefrolitiázy, ktorá umožňuje nielen zničiť kameň, ale aj zbaviť sa jeho úlomkov. Po rozdrvení kameňa ultrazvukom sa do obličky napustí tekutina, ktorá rýchlo a bezbolestne vyplaví zvyšný piesok z tela.

Komplikácie po rozdrvení obličkových kameňov sú zriedkavé. Počas prvého týždňa po operácii sa môžu vyskytnúť menšie bolesti pri močení a prítomnosť piesku a krvi v moči. Môže sa vyskytnúť aj zvýšená telesná teplota, hypo - alebo hypertenzia, svalový tras a mdloby.

Prevencia vzniku obličkových kameňov

Prevencia vzniku obličkových kameňov si vyžaduje zdravú stravu, pitie aspoň dvoch litrov vody denne a vyhýbanie sa chladu. Je potrebné sa vyhýbať aj ťažkej fyzickej námahe a dvíhaniu bremien. Ak máte chronickú nefrolitiázu, mali by ste aspoň raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku u urológa.

Diéta pri obličkových kameňoch

Diéta pri urolitiáze zahŕňa konzumáciu potravín bohatých na vitamíny a minerály. Jedzte malé porcie jedál niekoľkokrát denne. Urológovia odporúčajú konzumovať odtučnené mlieko, ražný chlieb, chudé ryby, mäso a zeleninové polievky. 

Pacienti s urolitizáciou by nemali konzumovať tučné a údené mäso, slané jedlá, pečivo, uhorky alebo čokoládu. Mali by ste sa vyhýbať silnému čaju a káve a tiež aj sýteným a alkoholickým nápojom.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Obličkové kamene: príznaky, príčiny vzniku a liečba - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Čo robiť ak obličkový kameň bolí?

Pri náhlom zvýšení telesnej teploty, silnej bolesti v dolnej časti chrbta alebo v podbrušku je potrebné urýchlene vyhľadať urológa. Ak sa pri vyplavovaní obličkového kameňa objaví bolesť, vždy je potrebné sa poradiť s lekárom, pretože samoliečba môže viesť k nebezpečným zdravotným následkom (ťažkosti s močením a zhoršená funkcia obličiek).

2. Čo nie je vhodné robiť pri obličkových kameňoch?

Pri obličkových kameňoch sa neodporúča vykonávať ťažkú fyzickú aktivitu, piť kávu a alkohol. Taktiež je potrebné sa vyhýbať konzumácii mastných, slaných a údených jedál.

3. Ako určiť druh obličkových kameňov?

Typ obličkového kameňa možno určiť po vyšetrení urológom. Diagnostika obličkových kameňov zahŕňa biochemické vyšetrenia moču a krvi, röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie obličiek.

4. Ako rozpustiť obličkové kamene?

Lieky na rozpúšťanie obličkových kameňov by mal predpísať urológ po vyšetrení. V závislosti od typu a veľkosti obličkového kameňa sa volia lieky na normalizáciu koncentrácie kyseliny močovej. Lekár taktiež predpíše liečebnú diétu, ktorá pomôže normalizovať urogenitálny systém.

Hodnotenie článku:
3 s 5 na základe 5 hodnotení
Obličkové kamene: príznaky, príčiny vzniku a liečba
Lekár oddelenia urológie.

Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie
v DoktorPRO? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Jaroslav pred rokom
Dobrý deň, aký druh minerálnej vody rozpúšťa obličkové kamene?
Odpovedať
Dobrý deň, odporúčania týkajúce sa pitného režimu by mal zvoliť urológ v závislosti od chemického zloženia obličkových kameňov. Pitie nesýtenej minerálnej vody s obsahom vápnika pomáha normalizovať urogenitálny systém.
Eva pred rokom
Ako odstrániť obličkové kamene doma?
Odpovedať
Obličkové kamene sa dajú liečiť doma len pod dohľadom urológa. Lekár vám predpíše potrebné lieky, zvolí diétu a poradí, ako viesť životný štýl, ktorý uľahčí odstránenie obličkových kameňov.
Nadežda pred rokom
Dobrý deň, ako môžem doma určiť typ obličkových kameňov?
Odpovedať
Dobrý deň, určiť typ obličkových kameňov doma nie je možné. Na diagnostikovanie typu obličkových kameňov je potrebné absolvovať vyšetrenie urológom, vyšetrenie krvi a moču a ultrazvukové vyšetrenie.
Andrej pred rokom
Dobrý deň, čo mám robiť, keď mám obličkové kamene?
Odpovedať
Dobrý deň, ak máte obličkové kamene, mali by ste vždy navštíviť urológa a aspoň raz ročne absolvovať preventívnu prehliadku. Kamene sa môžu zväčšiť a vyplaviť, preto by ste mali sledovať ich stav a včas užiť potrebné lieky. Ak sú obličkové kamene veľké, možno ich bude potrebné rozdrviť.
Vratislav pred rokom
Dobrý deň, mohli by ste mi, prosím, poradiť bylinky, ktoré drvia obličkové kamene?
Odpovedať
Dobrý deň, pri malých obličkových kameňoch môžete použiť bylinky, ktoré pomáhajú normalizovať močovo-pohlavné orgány. Vhodná je praslička, slamienka, listy brusníc alebo srdcovník.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.