Čo je to zápal žlčníka?
Zápal žlčníka (cholecystolitiáza alebo cholelitiáza) je ochorenie, pri ktorom sa v žlčníku alebo žlčových cestách tvoria stvrdnuté nahromadenia žlče (kamene). Žlčové kamene sú kúsky koncentrovaných žlčových materiálov (mikrokryštály cholesterolu, bilirubínu, solí žlčových kyselín a lecitínu).
Žlčové kamene
Aké sú príčiny vzniku žlčových kameňov?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Žlčníkové kamene sú spôsobené nadmerným množstvom cholesterolu alebo bilirubínu v tele, ktoré sa hromadia na dne žlčníka a časom kryštalizujú. Medzi rizikové faktory pre vznik žlčových kameňov patrí:
- dedičná predispozícia;
- nadváha alebo obezita;
- cholecystitída (zápal žlčníka);
- inzulínová rezistencia alebo cukrovka;
- infekcia žlčových ciest (cholangitída);
- porucha funkcie pečene (napr. v dôsledku cirhózy);
- sedavý spôsob života
- nevyvážená strava;
- ochorenia krvi (kosáčikovitá anémia a leukémia);
- náhla strata hmotnosti;
- zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída);
- syndróm dráždivého čreva.
K vzniku žlčových kameňov môže viesť nekontrolované užívanie liekov obsahujúcich estrogén (napr. perorálna antikoncepcia). Hormón estrogén stimuluje uvoľňovanie cholesterolu do žlče, oslabuje kontrakcie žlčníka a vedie k stagnácii žlče a ovplyvňuje metabolizmus žlčových kyselín, lipidov a sacharidov.
Primárna sklerotizujúca cholangitída (zápal, fibróza a zúženie žlčových ciest) vedie k žlčníkovej chorobe, pretože spôsobuje stázu žlče. Dlhodobé hladovanie alebo hladovanie znižuje kontrakciu žlčníka, čo prispieva k nadmernej koncentrácii cholesterolu v žlči a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kameňov v žlčovodoch.
Aké sú príznaky cholelitiázy?
Charakteristickým príznakom cholelitiázy je bolesť brucha, ktorá je lokalizovaná na pravej strane pod rebrami, môže sa šíriť do chrbta, ramena, pleca a lopatky. Bolesť pri žlčníkových kameňoch môže byť tupá, ostrá alebo pulzujúca, nepretržitá alebo záchvatovitá. Medzi ďalšie príznaky žlčových kameňov patrí:
- zrýchlenie srdcovej frekvencie;
- zožltnutie kože a skléry;
- tmavé sfarbenie moču;
- nevoľnosť a vracanie;
- zvýšená tvorba plynov;
- časté pálenie záhy a horká chuť v ústach;
- žalúdočné ťažkosti (hnačka);
- horúčka;
- triaška alebo zimnica;
- zmätenosť;
- svrbenie kože;
- nadúvanie brucha;
- neznášanlivosť mastných potravín.
Pri zvýšenom potení, zimnici, svetlej stolici je potrebné urýchlene vyhľadať lekársku pomoc. Príznaky žlčových kameňov u žien a mužov môžu pripomínať vredovú chorobu žalúdka, zápal slepého čreva, syndróm dráždivého čreva, pažerákovú herniu, zápal pankreasu a hepatitídu. Preto je potrebné pri výskyte týchto príznakov vyhľadať gastroenterológa.
Ako vyzerajú žlčové kamene?
Žlčové kamene môžu mať žltozelenú alebo svetlohnedú farbu, hladkú alebo drsnú štruktúru, okrúhly alebo plochý tvar. Môžu byť malé (ako zrnká soli alebo zrnká piesku) alebo veľké (ako golfová loptička).
Kamene sa zväčšujú priemernou rýchlosťou jeden - dva mm za rok. Môže trvať 5 - 20 rokov, kým sa objavia prvé príznaky, pretože malé kamene nespôsobujú nepríjemné pocity ani bolesť. Žlčový kameň je zobrazený na fotografii.
Typy žlčových kameňov
Žlčové kamene sa klasifikujú podľa zloženia, ktoré ovplyvňuje ich farbu, štruktúru a veľkosť.
Typy žlčových kameňov | |
Typ žlčového kameňa | Charakteristika |
Cholesterolové žlčové kamene | Vyskytujú sa najčastejšie a vznikajú v dôsledku nerovnováhy cholesterolu a žlčových kyselín. Môžu mať svetložltú, žltozelenú alebo hnedú farbu. Kamene sú zvyčajne mäkké a hladké na dotyk. |
Pigmentové (bilirubínové) žlčníkové kamene | Môžu sa tvoriť pri poruchách metabolizmu bilirubínu a iných pigmentov. Môžu mať čiernu, tmavohnedú alebo zelenkastú farbu. Existujú dva typy pigmentových kameňov: čierne (majú častice vápnika a mäkšiu štruktúru) a hnedé (sú voľné, krehké, majú nerovný povrch). |
Vápnikové žlčové kamene | Sú zložené predovšetkým z vápnika, zvyčajne v kombinácii so šťavelanmi alebo uhličitanmi. Môžu byť žltkasté alebo biele a často majú hustú štruktúru. |
Plávajúce žlčové kamene
| Typ kameňa, ktorý má zvyčajne nižšiu hustotu a v dôsledku toho je schopný „plávať" v žlči v žlčníku. Kamene môžu putovať v rámci žlčníka a môžu dokonca prechádzať cez žlčové cesty do žlčovodu. |
Zmiešané žlčové kamene | Obsahujú cholesterol a pigmentové prvky. Vzhľadom na ich rôznorodé zloženie môžu mať kamene rôzne farby, textúry, tvary a veľkosti. |
V zriedkavých prípadoch sa môžu objaviť bielkovinové (z bielkovinových materiálov) a fosfátové (z vápnika a kyseliny fosforečnej) kamene. Niektoré kamene môžu obsahovať aj organické látky (napríklad mikroorganizmy).
Žlčníkové ochorenie u detí
U detí sa žlčníkové ochorenie vyskytuje zriedkavo, pretože rast kameňov zvyčajne trvá niekoľko rokov. Medzi možné príčiny vzniku žlčových kameňov u dieťaťa patrí:
- detská mozgová obrna (DMO);
- potreba intravenóznej výživy v minulosti;
- poruchy krvi (dedičná sférocytóza alebo beta-talasémia);
- strava s vysokým obsahom tukov.
U novorodencov sa žlčníkové kamene môžu prejaviť nepokojom, podráždenosťou, plačom, problémami s kŕmením a slabým priberaním. Môže sa tiež zmeniť frekvencia a konzistencia stolice.
Žlčové kamene u tehotných žien
Žlčníkové ochorenie postihuje 5-8 % tehotných žien, pretože estrogén vedie k zvýšeniu koncentrácie cholesterolu v žlčníku. Žlčníkové kamene v tehotenstve môžu byť asymptomatické alebo sa prejavujú akútnymi záchvatmi, ktoré spôsobujú ostré a intenzívne bolesti brucha.
Metódy diagnostiky žlčových kameňov v žlčníku
Pred začatím liečby sa gastroenterológ oboznámi s anamnézou pacienta a analyzuje jeho ťažkosti. Diagnostika ochorenia žlčníka zahŕňa:
- palpáciu brušnej dutiny. Pomáha odhaliť lokalizáciu bolestivosti a svalového napätia v bruchu, príznaky zväčšenia žlčníka;
- ultrazvuk brušnej dutiny. Ultrazvuk zobrazí stav stien žlčníka, známky zápalu, prítomnosť kameňov v žlčníku, ich veľkosť, počet a umiestnenie;
- röntgenové vyšetrenie. Pomocou kontrastnej látky je možné zistiť prítomnosť kameňov v žlčových cestách a ich upchatie;
- sondáž dvanástnika. Lekár zavedie tenkú ohybnú trubicu cez ústa alebo nos pacienta až do dvanástnika. Umožňuje vizualizáciu žlčových kameňov a odoberá vzorky žlče na určenie ich chemického zloženia a posúdenie funkcie žlčových ciest.
Na odhalenie kameňov menších ako 3 mm sa môžu použiť iné metódy výskumu, akými sú počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia. Gastroenterológ predpíše krvné testy na prítomnosť žlčových kameňov, ktoré zobrazujú zmeny v hladinách bilirubínu, aminotransferáz a cholesterolu, aby sa odhalili komplikácie žlčníkového ochorenia (napríklad pankreatitída).
Cholescintigrafia, počas ktorej lekár vstrekne do orgánu neškodný rádioaktívny materiál, pomôže určiť útlak žlčníka. Gastroenterológ potom môže pozorovať jeho pohyb, čo môže pomôcť diagnostikovať cholecystitídu (zápal žlčníka) spôsobenú žlčovými kameňmi.
Ako vyliečiť žlčníkové ochorenie?
Liečba žlčových kameňov bez chirurgického zákroku sa vykonáva, ak sú malé a nedochádza k akútnej obštrukcii (zúženiu) žlčových ciest. Liečba žlčových kameňov môže zahŕňať použitie kyseliny chenodeoxycholovej a kyseliny ursodeoxycholovej (na rozpúšťanie cholesterolových kameňov), prostriedky na stimuláciu funkcie žlčníka, lieky proti bolesti a antibakteriálne lieky.
Metódy odstraňovania žlčových kameňov | ||
Typ zákroku | Indikácie | Priebeh zákroku |
Extrakorporálna litotripsia | Malé kamene v žlčových cestách alebo žlčníku, kamene vhodné na deštrukciu bez rizika obštrukcie. | 1. Lekár pomocou ultrazvuku alebo röntgenového žiarenia nasmeruje zdroj rázových vĺn do oblasti žlčových ciest. 2. Rázové vlny vytvárajú vibrácie a tlak, čo umožňuje rozbitie žlčových kameňov v žlčníku na malé úlomky. 3. Rozbité úlomky sa prirodzene vylúčia z tela so žlčou. |
Laserové odstránenie žlčových kameňov | Kamene rôznych veľkostí a typov v žlčových cestách alebo žlčníku, komplikované žlčníkové ochorenie | 1. Lekár pomocou endoskopu zavedie laserové vlákno do žlčových ciest. 2. Laserový lúč sa namieri na kameň a rozbije ho na menšie kúsky. 3. Rozbité úlomky sa odstránia endoskopom alebo sa vylúčia so žlčou (v závislosti od veľkosti). |
Perkutánna litotripsia | Veľké kamene, ktoré nemožno liečiť liekmi | 1. Lekár urobí malé rezy v koži pacienta. 2. Cez rez sa do žlčových ciest zavedie ohybná hadička (katéter). 3. Pomocou endoskopickej navigácie lekár zistí umiestnenie kameňov. 4. Cez hadičku sa vedie zdroj rázovej vlny, ktorý rozbije kamene. 5. Rozbité úlomky sa zozbierajú a odstránia cez hadičku. |
V prípade veľkých a mnohopočetných kameňov, silného bolestivého syndrómu a rozvoja komplikácií ovplyvňujúcich funkciu orgánu môže byť indikovaná cholecystektómia (chirurgické odstránenie žlčníka). Odstránenie sa môže vykonať operačne (cez jeden veľký rez v bruchu) alebo laparoskopicky (cez tri alebo štyri rezy v bruchu).
Prvá pomoc pri záchvate žlčníkových kameňov
Záchvat cholelitiázy začína náhle, bolesť sa stáva intenzívnejšou v priebehu 15 - 60 minút, trvá až 12 hodín a potom postupne vymizne v priebehu 30 - 90 minút. Na zmiernenie záchvatu žlčníkových kameňov sa odporúča:
- Zaujmite pohodlnú polohu (napríklad v sede alebo v ľahu).
- Užite liek, ktorý vám predpísal lekár na zmiernenie bolesti.
- Priložte si na brucho teplý (nie horúci) obklad, aby ste uvoľnili svalové napätie.
- Vypite teplý nápoj (napríklad čaj alebo vodu s trochou citróna).
Pri záchvate cholelitiázy by ste nemali jesť mastné a korenené jedlá, pretože hrozí zhoršenie príznakov. Ak sa bolesť zhorší, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Aké komplikácie môžu spôsobiť žlčové kamene?
Kameň žlčové cesty zablokuje, čo vedie k spätnému toku žlče do okolitých orgánov a spôsobuje bolesť a zápal. Žlčové kamene môžu vyvolať:
- ochorenie pečene (cirhózu). Zablokovanie kdekoľvek v žlčových cestách môže spôsobiť uvoľnenie žlče do pečene, čo spôsobí zápal, zvýšené riziko infekcie a zjazvenie tkaniva;
- žlčokamennú pankreatitídu. Žlčníkový kameň blokujúci pankreatický vývod spôsobuje zápal a dysfunkciu orgánu;
- žltačku. Vzniká, keď sa do krvného obehu dostane stagnujúca žlč, ktorá prenáša toxíny filtrované pečeňou;
- malabsorpciu (zhoršené vstrebávanie živín). Nastáva, keď nie je možné dostať žlč do tenkého čreva, kde dochádza k rozkladu tukov a asimilácii vitamínov rozpustných v tukoch.
Žlčové kamene môžu vyvolať ochorenia žlčových ciest (napr. cholangitída). Pri absencii liečby, v ojedinelých prípadoch, môže vzniknúť rakovina žlčníka.
Dá sa žlčníkovým kameňom predchádzať?
Pravidelná a vyvážená strava pomôže znížiť riziko vzniku žlčníkových kameňov. Vzniku žlčových kameňov je možné predchádzať:
- vyhýbaním sa drastického zníženia hmotnosti. Vo väčšine prípadov sa za normálny považuje úbytok pol kilogramu až jeden kilogram za týždeň;
- stravou s vysokým obsahom vlákniny. Strava by mala obsahovať ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky.
Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať normálnu hmotnosť, zlepšuje metabolizmus a znižuje riziko gastrointestinálnych problémov. V prípade endokrinných ochorení (diabetes mellitus) alebo vysokej hladiny cholesterolu je dôležité dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára.
Diéta pri žlčníkových kameňoch
Strava pri žlčníkových kameňoch by mala byť vyvážená a zdravá.
Povolené potraviny pri cholelitiáze | |
Skupina potravín | Príklady potravín |
Zelenina | Brokolica, špenát, biela a karfiolová kapusta, mrkva, tekvica, baklažán, cuketa, cesnak |
Ovocie | Jablká, hrušky, broskyne, pomaranče, mandarínky, mango, ananás, kivi. |
Bobuľové ovocie | Čučoriedky, maliny, jahody, brusnice, černice, brusnice, egreše, červené ríbezle, čierne ríbezle, hrozno, melón |
Zelené | Petržlen, kôpor, bazalka, mäta, špenát, zeler, koriander, rukola, šalát, zelená cibuľka. |
Celozrnné výrobky | Ovsené vločky, pohánka, hnedá ryža, celozrnný chlieb, quinoa, jačmeň, pšenica, amarant, proso |
Zdravé tuky | Olivový a kokosový olej, orechy (vlašské orechy, mandle, kešu), chia a ľanové semienka, avokádo, rybí olej. |
Bielkovinové výrobky | Kuracie mäso bez kože, morčacie mäso, ryby (treska, losos), morské plody, vajcia, tofu. |
Mliečne výrobky | Odtučnené syry, mlieko, kefír, tvaroh, jogurt |
Nápoje | Voda, nízkotučné vývary, bylinkové čaje a nálevy, čerstvé šťavy, zelený čaj. |
Pre vaše pohodlie prinášame tabuľku ako názornú ilustráciu. V prípade potreby si ju môžete uložiť alebo poslať svojim známym.
Povolené potraviny pri cholelitiáze
Pri žlčníkových kameňoch je potrebné z jedálnička vylúčiť pikantné a vyprážané jedlá kvôli zvýšenému riziku stimulácie žlčníka. Neodporúča sa konzumovať kávu a alkohol, pretože dráždia žlčové cesty.
Týždenný jedálniček pri žlčových kameňoch
Pri žlčových kameňoch sa odporúča konzumovať malé porcie jedla viackrát denne, aby sa znížila záťaž žlčníka a zlepšilo trávenie.
Jedálniček pri žlčových kameňoch | |||||
Deň v týždni | Raňajky | Desiata | Obed | Olovrant | Večera |
Pondelok | Ovsená kaša s bobuľovitým ovocím a orechmi | Ovocný šalát | Pohánka s vareným kuracím mäsom a zeleninovým šalátom | Mandle a bobuľovité ovocie | Dusená merlúza s ryžou a zeleninou |
Utorok | Pohánka so zeleninou a sezamovými semienkami | Bobule alebo ovocie | Tvrdé cestoviny so zeleninovou prílohou | Smoothie z jabĺk, hrušiek a špenátu | Morčacie rezne s varenými zemiakmi |
Streda | Toasty s avokádom a zeleninou | Baby karotka | Polievka s kuracím mäsom, zeleninou a cícerom | Vlašské orechy a ovocie | Králik s paradajkami a so zeleninou |
Štvrtok | Zeleninový šalát so sezamom | Pomaranč | Dusené kuracie prsia | Mandle s trochou medu | V rúre pečená treska so zeleninou |
Piatok | Kukuričná kaša s čerstvými paradajkami | Sušené slivky alebo marhule | Zemiaky s kuracími prsiami | Melón | Šalát s kuracím mäsom, uhorkou a paradajkami |
Sobota | Ovsené vločky na vode s bobuľovým ovocím | Zelené smoothie | Ryža so zeleninou a morčacím mäsom | Zeleninová polievka s rezancami | Filety z merlúzy s pečeným baklažánom |
Nedeľa | Pohánková kaša a avokádový toast | Ovocný šalát z hrušiek, jabĺk a pomarančov | Rybí steak so zeleninou | Smoothie z jabĺk, broskýň a kivi | Merlúza pečená v alobale so zeleninou |
Pre vaše pohodlie prinášame tabuľku ako názornú ilustráciu. V prípade potreby si ju môžete uložiť alebo poslať svojim známym.
Jedálniček pri žlčových kameňoch
Recepty pri žlčových kameňoch
Pri varení sa neodporúča potraviny vyprážať vo veľkom množstve oleja. Jedlo sa môžeme pripravovať na pare, v rúre, variť alebo vyprážať bez oleja.