Pôst je blahodárny, pretože obmedzuje príjem nezdravých potravín a živočíšnych tukov, ale je škodlivý pre ľudí s chronickými chorobami.
Zdravotné výhody pôstu
V kresťanstve sa drží počas roka niekoľko pôstov, z ktorých najdlhší je pôst pred Veľkou nocou (trvá 48 dní). Kresťanský pôst znamená zdržiavanie sa konzumácie živočíšnych produktov (mäsa, vajec a mliečnych výrobkov), v niektoré dni sú povolené ryby, v niektoré dni nie je povolené konzumovať žiadne jedlo. V moslimskej tradícii sa počas mesiaca ramadán taktiež dodržiava pôst. Počas ramadánu sa môžu jesť všetky druhy jedál, ale počas denného svetla (od úsvitu do súmraku) nie je povolené konzumovať žiadne jedlo.
Medzi zdravotné výhody pôstu patrí konzumácia väčšieho množstva rastlinnej stravy a vlákniny, čo znižuje hladinu cukru v krvi. Vláknina pomáha normalizovať činnosť čriev, udržiavať zdravú mikroflóru tráviaceho traktu a pomáha pri zápche. Pôst podporuje:
- obmedzenie príjmu mastných potravín;
- dodržiavanie diétneho režimu (v niektorých tradíciách);
- zníženie kalorického príjmu potravy.
Prechod na rastlinnú stravu počas pôstu vyvoláva vylučovanie toxínov vďaka čomu sa zníži hladina cholesterolu v krvi. Zrieknutie sa konzumácie mastných jedál chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami (hypertenzia, infarkt, mŕtvica). Dočasný pôst počas ramadánu môže spustiť fyziologický proces autofágie (trávenie starších buniek v tele), ktorý podporuje obnovu tkanív v tele.
Zdravotné riziká pôstu
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Škodlivosť pôstu pre zdravie človeka spočíva v zmene obvyklého stravovacieho režimu a charakteru stravovania sa. Hladovanie môže viesť k poruchám tráviaceho traktu (napr. zápcha a nadúvanie). Zápcha počas pôstu môže byť spôsobená dlhými prestávkami medzi jedlami, nedostatkom tukov v strave alebo konzumáciou veľkého množstva rastlinných produktov, ktoré zvyšujú tvorbu plynov v črevách (kapusta, strukoviny, chlieb).
Bolesti hlavy počas pôstu môžu súvisieť s nízkou hladinou cukru v krvi a spôsobovať závraty a nevoľnosť. Začiatok pôstu môže sprevádzať aj slabosť a znížená výkonnosť v dôsledku drastického zníženia denného príjmu kalórií.
Jednotvárna strava počas pôstu môže viesť k nedostatku minerálov a vitamínov. Zrieknutie sa mäsa môže spôsobiť nedostatok bielkovín a železa. Počas obdobia pôstu telo nedostáva dostatok energie, ktorú bežne získava z potravy.
Pri akých ochoreniach nie je vhodné dodržiavať pôst?
Pôst nie je vhodné držať v prípade nedostatku vitamínov, minerálov alebo hormónov a väčšinu chronických ochorení (vredová choroba žalúdka, chronická obštrukčná choroba pľúc alebo cukrovka 1. typu). Ženy by sa nemali postiť ani počas tehotenstva a dojčenia, pretože v týchto obdobiach potrebuje ženský organizmus zvýšený príjem energie a živín.
Pôst počas tehotenstva môže viesť k oneskoreniu vývoja plodu v prípadoch, kedy strava tehotnej ženy neobsahuje dostatok esenciálnych aminokyselín, mastných kyselín, vitamínov a minerálov z rastlinných produktov. Deti a osoby staršie ako 65 rokov sa nesmú postiť. Kontraindikácie pôstu sú:
- anémia;
- rachitída;
- osteoporóza;
- kachexia (podvýživa);
- diabetes mellitus 1. typu;
- onkologické ochorenia;
- akútne vírusové ochorenia (chrípka, koronavírusová infekcia);
- chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu (gastritída, peptický vred, cholecystitída);
- krvácanie.
Úplný a dlhodobý pôst je pri rakovine kontraindikovaný, no pri dodržiavaní pôstu pri rakovine je možné vzdať sa konzumácie mäsa, ak sa nahradí inými zdrojmi bielkovín (napr. strukovinami). Vyhýbanie sa konzumácie bielkovinových produktov a hladovanie znižuje imunitu pri infekčných ochoreniach.
Pôst pri cholelitiáze
Ochorenie žlčníka (ŽCH) sprevádza tvorba žlčových kameňov v žlčníku. Diéta, ktorú je dôležité držať pri cholelitiáze sa podobá pôstu (ťažké jedlá sa musia obmedziť), no pri cholelitiáze je potrebné prijímať jedlo niekoľkokrát do dňa, aby nedochádzalo k stagnácii žlče v žlčníku. Preto je hladovka, ktorá je súčasťou klasického pôstu, pri ochorení žlčníka kontraindikovaná.
Pôst pri pankreatitíde
Pankreatitída je zápal pankreasu. Pôst pri pankreatitíde je možné držať, pokiaľ nespôsobí zhoršenie príznakov (napr. konzumáciou rastlinných tukov). Vyhýbanie sa konzumácii mastných potravín živočíšneho pôvodu znižuje zaťaženie pankreasu, pretože ten produkuje enzýmy na štiepenie tukov.
Pôst pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch
Žalúdočný a dvanástnikový vred sa prejavuje defektmi na ich sliznici v dôsledku zvýšenej kyslosti žalúdočnej šťavy. Diéta pri žalúdočnom a dvanástnikovom vrede vylučuje konzumáciu korenených a vyprážaných jedál, počas akútneho obdobia ochorenia sa môžu prijímať len tepelne spracované potraviny v kašovitej forme. Pôst pri žalúdočnom vrede sa nesmie držať, pretože pôst je pri vredoch kontraindikovaný.
Pôst pri anémii
Anémia je ochorenie, ktoré spôsobuje chudokrvnosť (nedostatok hemoglobínu a erytrocytov). Anémia vzniká pri nedostatku železa, bielkovín, vitamínov, kyseliny listovej, poruchách krvácania a chronických ochoreniach (chronická gastritída, zlyhanie obličiek, rakovina).
Pri anémii z nedostatku železa by strava mala obsahovať železo živočíšneho pôvodu, ktoré je obsiahnuté v červenom mäse a vedľajších produktoch (pečeň). Pri anémii sa neodporúča postiť sa, pretože vyhýbanie sa konzumácii mäsa zhoršuje priebeh ochorenia.
Pôst pri cukrovke
Diabetes mellitus je ochorenie, pri ktorom je narušený metabolizmus sacharidov. Diabetes 1. typu je spôsobený nedostatkom inzulínu, zatiaľ čo diabetes 2. typu môže byť spôsobený obezitou a necitlivosťou na inzulín (inzulínovou rezistenciou). Pri prvom type cukrovky sa odporúča konzumovať jedlá pravidelne a mali by byť rovnomerne rozložené počas dňa. Pri cukrovke 2. typu je potrebné znížiť telesnú hmotnosť, vyhýbať sa konzumácii sladkostí a mastných jedál a vylúčiť z jedálnička ľahko stráviteľné sacharidy (cukor, dezerty).
Pôst pri cukrovke 1. typu je prísne zakázaný, pretože počas pôstu prudko klesá hladina cukru v krvi a pacient upadá do bezvedomia. Pôst pri cukrovke 2. typu môže pomôcť znížiť hmotnosť a inzulínovú rezistenciu.
Správne stravovanie sa počas pôstu: jedálny lístok s receptami
Pôst môže byť pre zdravého človeka prospešný, ak dodržiava pravidlá pôstu. Od pôstu je potrebné ustupovať opatrne a postupne zaradiť do stravy živočíšne produkty.
Rastlinná strava počas pôstu by mala byť pestrá a bohatá na živiny. Naši lekári pre vás pripravili niekoľko receptov, ktoré vám pomôžu správne sa stravovať počas pôstu.