0800200000

Čo je hepatitída A, aké sú jej príznaky a metódy liečby?

Čo je hepatitída A, aké sú jej príznaky a metódy liečby?
gastroenterológia
aktualizované: 17 February 2025
Čítať 10 minút Zverejnené: 17 February 2025 61
Hepatitída A je jednou z najčastejších vírusových infekcií, ktoré postihujú pečeňové bunky. Ročne je na celom svete zaregistrovaných približne 1,4 milióna prípadov tohto ochorenia.

Čo je hepatitída A?

Vírusová hepatitída A (Botkinova choroba, HAV) je zápalové ochorenie pečene, ktoré sa vyskytuje v dôsledku infekcie vírusom HAV (vírus hepatitídy A). Vírus sa ľahko prenáša pohlavným stykom, ako aj kontaminovanou vodou a potravinami. V Medzinárodnej klasifikácii chorôb (ICD-10) ochorenie zodpovedá kódu B15.

Aké sú príznaky hepatitídy A?

Máte otázky ohľadom práce oddelenia gastroenterológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.

Hepatitída A sa zvyčajne objaví 2 až 7 týždňov po preniknutí patogénu do organizmu. Príznaky hepatitídy A zahŕňajú:

  • zvýšenie telesnej teploty;
  • strata chuti do jedla;
  • hnačka;
  • nevoľnosť;
  • vracanie;
  • bolesť kĺbov;
  • strata sily;
  • nepohodlie a bolesť v bruchu.

Bolesť je lokalizovaná hlavne v pravom hypochondriu. V niektorých prípadoch je ochorenie asymptomatické.

Vonkajšie príznaky hepatitídy A

Vonkajšie príznaky ochorenia zahŕňajú svrbenie kože, žltačku, tmavý moč a svetlo sfarbenú stolicu (pri hepatitíde A sa môže stať hlinenou alebo sivou). Obdobie, počas ktorého sa príznaky objavia, závisí od stavu imunitného systému a je v priemere do 2 mesiacov. U niektorých ľudí môžu príznaky pretrvávať až 6 mesiacov.

Prečo sa hepatitída A vyvíja?

Jednou z príčin ochorenia sú zlé hygienické podmienky (najmä obmedzený prístup k pitnej vode). Hlavnou cestou infekcie je konzumácia kontaminovaných nápojov a potravín, ktoré neboli dostatočne dôkladne alebo intenzívne tepelne upravené. Medzi ďalšie rizikové faktory hepatitídy A patria:

  • cestovanie do oblastí s vysokým výskytom vírusu bez predchádzajúceho očkovania;
  • oslabený imunitný systém;
  • chronické ochorenie pečene (napr. tuková hepatóza, hepatitída B alebo C);
  • nedostatočná hygiena.

Ďalším rizikovým faktorom je vek nad 40 rokov. Prítomnosť rizikového faktora znamená vyššiu náchylnosť na ochorenie.

Ako sa prenáša hepatitída A?

Hlavným mechanizmom prenosu je fekálno-orálna cesta, teda konzumácia potravín alebo nápojov kontaminovaných výkalmi infikovanej osoby. Medzi ďalšie spôsoby prenosu patria:

  • nevyhovujúca úprava pitnej vody;
  • konzumácia surového mäsa alebo rybích výrobkov;
  • kontakt s infikovanou krvou, močom alebo výkalmi;
  • pohlavný prenos (hepatitídou A sa možno nakaziť nechráneným pohlavným stykom s nositeľom).

Hepatitída A sa prenáša aj prostredníctvom injekčných ihiel používaných opakovane. Vírus sa nešíri kýchaním ani kašľom.

Aké sú druhy hepatitídy A?

Existujú ikterická (typická) a anikterická (atypická) formy ochorenia. Druh hepatitídy A závisí od prítomnosti alebo neprítomnosti žltačky.

Ikterická hepatitída A (typická) 

Hlavným príznakom typickej hepatitídy A je zožltnutie očných sklér, kože a slizníc, ktoré sa pozoruje pri hyperbilirubinémii (zvýšená koncentrácia žltého farbiva bilirubínu v krvi). Zápal zhoršuje funkciu pečene, znižuje jej schopnosť transportovať bilirubín do žlčovodov, čo vedie k stagnácii farbiva a jeho hromadeniu v krvi. Žltačka pri hepatitíde A sa stáva viditeľnou, keď hladina bilirubínu v krvi prekročí hodnotu 34-51 mikromolov na liter (µmol/l). Medzi ďalšie prejavy typickej formy ochorenia patrí svrbenie kože, tmavý moč, stolica hlinitej farby a úbytok hmotnosti.

Anikterická hepatitída A (atypická)

Anikterická (atypická) forma hepatitídy A sa najčastejšie vyskytuje u detí. Príznaky anikterickej hepatitídy A pripomínajú chrípku alebo môžu v počiatočných štádiách chýbať, čo sťažuje včasnú diagnostiku ochorenia. Ochorenie sa môže vyskytovať aj v kombinácii s herpetickou infekciou, najmä u imunokompromitovaných pacientov.

Aké formy hepatitídy A existujú?

Hepatitída A patrí do rodu Hepatovirus v rodine Picornaviridae, ktorá zahŕňa niekoľko vírusov. Má 1 sérotyp so 6 genotypmi (I až VI) a priemernú veľkosť 27-32 nm. Človeka môže infikovať len 1., 2. a 3. genotyp, z ktorých každý má podtypy.

Formy hepatitídy A

Genotyp

Podtypy

Charakteristika

I

IA, IB, IC

Ide o najčastejší podtyp IA. Príkladom adaptovaných vírusov sú varianty austrálskeho kmeňa HM175 (IB) a nemeckého kmeňa GBM (genotyp IA).

II

IIA, IIB

Zaznamenaných bolo len niekoľko prípadov infekcie. Predpokladá sa, že kmene IIA sú afrického pôvodu.

III

IIIA, IIIB

Podtyp III sa vyskytuje v mnohých krajinách. Napríklad kmene IIIA sa našli v Iráne, Holandsku, Južnej Kórei, Japonsku, Afganistane, Turecku a Indii, zatiaľ čo kmene IIIB sa vyskytujú prevažne v Japonsku.

Skutočná prevalencia a incidencia sú vyššie ako oficiálne štatistiky. Rozdiel vzniká preto, že mnoho prípadov nie je diagnostikovaných.

Ako prebieha hepatitída A v jednotlivých štádiách?

Medzi štádiá ochorenia patrí inkubačná fáza, preikterická, hepatitídy A zo žltačkou a rekonvalescencia. Klinické prejavy závisia od štádia ochorenia a pohybujú sa od latentnej infekcie až po zlyhanie pečene. Trvanie inkubačného (bezpríznakového) obdobia hepatitídy A sa pohybuje od 15 do 49 (v priemere 25) dní.

Preikterická hepatitída A

Preikretická fáza začína po inkubačnej dobe. Môže byť sprevádzaná kolapsom, anorexiou, nevoľnosťou, vracaním a bolesťami brucha. Horúčka je zriedkavá. Ako choroba postupuje, môžu sa k príznakom pridať bolesť hlavy, kĺbov a svalov, kožná vyrážka a hnačka.

Ikterická hepatitída A 

Ikterická hepatitída A sa rozvíja v priebehu 1 až 2 týždňov po prechode ochorenia do aktívneho štádia. Okrem zožltnutia kože, očných bielok a slizníc je sprevádzaná zväčšením pečene, sleziny a krčných lymfatických uzlín. Žltačka zvyčajne vrcholí v priebehu jedného až dvoch týždňov. Obdobie, počas ktorého je nosič vírusu hepatitídy A nákazlivý, sa začína 14 až 21 dní pred nástupom žltačky a končí 7 až 8 dní po jej vymiznutí. Krv a sliny nosiča sú menej infekčné ako výkaly.

Rekonvalescencia 

Fáza rekonvalescencie (zotavenia) trvá od 2 týždňov do niekoľkých mesiacov. Príznaky zvyčajne vymiznú do 8 až 9 týždňov, ale 10-15% ľudí môže ešte približne 6 mesiacov vykazovať príznaky recidívy hepatitídy A.

Ako sa lieči akútna hepatitída A?

Pri podozrení na vírusovú infekciu pečene je potrebné objednať sa na konzultáciu ku gastroenterológovi. Na úvodnej konzultácii lekár vykoná vyšetrenie, odoberie anamnézu, opýta sa pacienta na prevládajúce ťažkosti a ich frekvenciu. Diagnostické metódy pri hepatitíde A v medicínskom centre Doktorpro Bratislava zahŕňajú:

  • fyzikálne vyšetrenie gastroenterológom;
  • palpácia brucha;
  • krvné testy na markery hepatitídy A.

Pri laboratórnej diagnostike hepatitídy A sa v krvi zisťujú protilátky vírusu, nazývané imunoglobulín M (IgM). Pri hepatitíde A nie je potrebné vykonať vyšetrenie moču, pretože výsledky laboratórneho vyšetrenia krvi sú pre diagnózu dostatočne informatívne.

Na akútnu hepatitídu A neexistuje žiadna špecifická liečba. Vo väčšine prípadov netrvá dlhšie ako 6 mesiacov, kým sa pečeň z hepatitídy A zotaví, a nevyskytujú sa žiadne dlhodobé chorobné komplikácie. Liečba vírusovej infekcie je zvyčajne zameraná na zmiernenie príznakov. Metódy liečby akútnej hepatitídy A zahŕňajú:

  • úprava denného režimu (vyhýbanie sa intenzívnemu pracovnému zaťaženiu a preťaženiu);
  • vyvážená strava a dostatok vody;
  • vyhýbanie sa alkoholu, fajčeniu a nekontrolovaným liekom.

Až do uzdravenia je dôležité používať oddelený riad, nepripravovať jedlo pre iných a vyhýbať sa pohlavnému kontaktu. Odporúča sa tiež dôkladné umývanie rúk pred jedlom a po použití toalety a utrieť ich jednorazovými uterákmi.

Aké sú možnosti liečby chronickej hepatitídy A?

Na rozdiel od iných infekcií je vírus hepatitídy A úplne vyliečiteľný bez toho, aby spôsobil dlhodobé poškodenie pečene alebo sa stal chronickým. Chronická hepatitída A sa nediagnostikuje a nevyžaduje si liečbu.

V zriedkavých prípadoch môže vírusová infekcia viesť k zlyhaniu pečene. Hepatitída A sa zhoršuje v prítomnosti rizikových faktorov vrátane veku nad 65 rokov, imunosupresívnych liekov a súbežného chronického ochorenia pečene (napr. cirhózy).

Klinické usmernenia pri hepatitíde A

Súčasný prístup k liečbe hepatitídy A je taký, že väčšina pacientov s akútnou nekomplikovanou infekciou HAV vyžaduje len udržiavaciu liečbu. Klinické usmernenia pri hepatitíde A zahŕňajú očkovanie, ktoré pomáha predchádzať recidíve. Štandardná očkovacia schéma pre dospelých zahŕňa 2 dávky vakcíny podávané s odstupom 6 až 12 mesiacov.

Diéta pri hepatitíde A

Pri hepatitíde typu A je potrebné sledovať kvalitu vody a potravín, ktoré sa konzumuje a ktoré môžu byť potenciálnym zdrojom vírusovej infekcie. Diéta pri hepatitíde A zahŕňa:

  • vylúčenie alkoholu, mäsa a morských plodov bez intenzívnej tepelnej úpravy, ako aj nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov z jedálneho lístka;
  • konzumácia menších porcií a kratšie intervaly medzi jedlami;
  • obmedzenie soli, ktorá spôsobuje opuchy, a živočíšnych bielkovín, ktoré pečeň počas zápalu spôsobeného vírusom nemusí úplne spracovať;
  • konzumácia ovocia a zeleniny (po dôkladnom umytí v čistej vode) a rastlinných bielkovín (napr. strukovín).

Tečúca voda by sa mala pred použitím prevariť. Na odporúčanie lekára sa môže užívať komplex vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú doplniť nedostatok živín.

Čo je kontraindikované pri hepatitíde A?

V prípade zistenia ochorenia je prísne zakázané konzumovať alkoholické nápoje, lieky, ktoré nepredpísal lekár, ako aj potraviny a jedlá, ktorých kvalitu, zloženie a čerstvosť nie je možné skontrolovať (napr. zakúpené na nepovolených trhoch). Aby sa predišlo nakazeniu ostatných vírusom hepatitídy A, je nevyhnutné vyhýbať sa kontaktu s väčším počtom ľudí, zdržať sa pohlavného styku, nepripravovať jedlo pre iných a nepoužívať spoločné riady či predmety osobnej hygieny.

Ako dosiahnuť trvalú remisiu hepatitídy A?

Neexistujú metódy, ktoré by zaručene odstránili príznaky ochorenia. Očkovanie zabráni exacerbácie a zníži riziko opakovaného výskytu hepatitídy A.

Je možné úplne vyliečiť hepatitídu A?

Hepatitídu A možno úplne vyliečiť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov bez komplikácií. Uzdravenie závisí predovšetkým od aktivácie vnútorných obranných mechanizmov organizmu, skôr než od užívania liekov.

Je možné sa nakaziť hepatitídou B od inej osoby?

Vírus hepatitídy B (HBV) môže mimo ľudského tela prežívať najmenej 7 dní, takže sa nachádza na pravidelne používaných predmetoch osobnej hygieny. Cesty nákazy hepatitídou B:

  • sex bez kondómu;
  • kontakt s krvou alebo otvorenými ranami;
  • spoločné používanie ihiel, injekčných striekačiek, zubných kefiek alebo holiacich strojčekov;
  • porezanie infikovanými nástrojmi.

Vírus hepatitídy B sa okrem krvi nachádza aj v iných telesných tekutinách vrátane slín. Na rozdiel od iných vírusov sa však zriedkavo prenáša vzdušnou cestou.

Gastroenterológia v Doktorpro v Bratislave

Čo je hepatitída A, aké sú jej príznaky a metódy liečby?
Čo je hepatitída A, aké sú jej príznaky a metódy liečby?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Objednať sa na konzultáciu s lekárom

Časté otázky

Je osoba, ktorá prekonala hepatitídu A, nákazlivá?

Osoba, ktorá prekonala hepatitídu A, nie je nákazlivá, ak od objavenia sa príznakov uplynuli viac ako 3 týždne. V každom prípade sa však odporúča poradiť sa s lekárom pred obnovením kontaktu s inými osobami.

Prečo sa hepatitída A zhoršuje?

Exacerbácie sa zvyčajne vyskytujú v prítomnosti chronických ochorení, medzi ktoré nepatrí hepatitída A. Takmer u všetkých pacientov, ktorí prekonali infekciu HAV, sa vytvorí celoživotná imunita. Vo veľmi zriedkavých prípadoch je však možná opätovná infekcia vírusom.

Ktorý lekár lieči hepatitídu A?

Zápal pečene spôsobený HAV liečia gastroenterológovia. Liečiť hepatitídu A samostátne (bez konzultácie s lekárom) je veľmi nebezpečné, pretože existuje vysoké riziko komplikácií a vedľajších účinkov.

S čím sa môže zameniť hepatitída A?

Pri vyšetrení by sa mali vylúčiť iné ochorenia, ktorých príznaky sa podobajú príznakom hepatitídy A. Diferenciálne diagnózy zahŕňajú:

  • vírusové infekcie, ktoré sú lokalizované mimo pečene (napr. hepatitída A môže byť zamenená s cytomegalovírusom, vírusom herpes simplex a vírusom Ebstein-Barrovej);
  • iné vírusové hepatitídy (napr. B alebo E);
  • ochorenia spôsobené parazitmi (napr. malária);
  • alkoholové ochorenie a poškodenie pečene spôsobené liekmi;
  • Wilsonova choroba (hromadenie medi v pečeni a iných orgánoch).

Ďalšou diagnózou, ktorú je potrebné vylúčiť, je Buddov-Chiariho syndróm (obštrukcia odtoku pečeňových žíl). Treba vylúčiť aj zápal pečene s neinfekčnou etiológiou (napr. autoimunitná alebo ischemická hepatitída).

Ako vzniká hepatitída A?

Medzi prvé príznaky hepatitídy A patria poruchy trávenia, strata chuti do jedla, strata energie, svrbenie kože, tmavý moč, svetlá stolica, horúčka a žltačka. Počas inkubačného obdobia môžu príznaky chýbať. V niektorých prípadoch prebieha vírusová infekcia vo všetkých štádiách v latentnej forme (bez vonkajších prejavov).

5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je hepatitída A, aké sú jej príznaky a metódy liečby?
Autor
Anna Komarova
Gastroenterológ, rádiológ (USG).

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Blažena pred 3 hodinami
Dobrý deň. Kedy sa akútna hepatitída A stava chronickou?
Odpovedať
Anna Komarova
Anna Komarova
pred 2 hodinami
Dobrý deň. Hepatitída A je vírusová infekcia, ktorá neprechádza do chronického štádia. Ochorenie sa vyskytuje len v akútnej forme.
Gréta pred 2 dňami
Dobré ráno. Môžete mi povedať, ako sa dá doma otestovať na hepatitídu C?
Odpovedať
Anna Komarova
Anna Komarova
pred 2 dňami
Dobrý deň. V prípade potreby môžete doma použiť rýchlotest na hepatitídu C. Bez ohľadu na jeho výsledky, ak máte podozrenie na infekčné ochorenie pečene, odporúča sa konzultovať s lekárom.
Katarzyna pred 3 dňami
Dobrý večer. Ako rýchlo sa hepatitída A zmení na cirhózu?
Odpovedať
Anna Komarova
Anna Komarova
pred 3 dňami
Dobrý deň. Ochorenie zvyčajne nepostupuje do cirhózy. Väčšina ľudí sa zotaví skôr, ako vírus stihne poškodiť pečeňové bunky.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie