Príprava na vyšetrenie u proktológa

Príprava na vyšetrenie u proktológa
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 3336
Pred naplánovanou návštevou u proktológa odporúčame držať špeciálnu diétu niekoľko dní.

Diéta spočíva v tom, že z jedálnička vylúčime potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie žalúdka a plynatosť (strukoviny, múčne a kyslomliečne výrobky). Nemali by sa konzumovať ani bublinkové nápoje, kapusta, cibuľa, cesnak, čerstvé ovocie. Raňajky v deň vyšetrenia by mali byť ľahké. Môžete zjesť malú porciu zemiakového pyré, chudé varené mäso, beztukové sucháre, celozrnný chlebíček. Veľmi dôležité je prijať potravu minimálne 3-4 hodiny pred vyšetrením a úplne ideálne by bolo prísť k proktológovi nalačno.

Deň pred vyšetrením (večer) je nevyhnutné dôkladne prečistiť črevný trakt pomocou glycerínových čapíkov. Bežne sa predávajú v lekárni, pôsobia efektívne a zároveň šetrne. Treba ich použiť nasledovne:

• 2 čapíky sa zavedú do konečníka večer jeden deň pred vyšetrením;

• v deň vyšetrenia (3-4 hodiny pred samotným vyšetrením) sa použijú ďalšie 2 glycerínové čapíky;

• po použití čapíkov je nevyhnutné ísť na WC a urobiť dôkladnú hygienu análneho otvoru.

Ak sú dôvodom návštevy proktológa krvácanie z análneho otvoru alebo silné bolesti, neodporúča sa robiť špeciálne očistné procedúry, pretože môžu ešte viac podráždiť oblasť konečníka a črevný trakt. V takých prípadoch sa treba obmedziť len na dodržanie diéty, užívať perorálne laxatíva (preháňadlá podávané ústami) a vykonať dôkladnú hygienu.

Ak sa dodržia uvedené odporúčania, ktoré sú celkom jednoduché, vyšetrenie u proktológa bude maximálne efektívne. Najdôležitejšie je vykonať nevyhnutné očistné procedúry, pozitívne sa naladiť a lekár sa už postará, aby vyšetrenie bolo ohľaduplné, šetrné a bezbolestné.

Na vyšetrenie u proktológa v medicínskom centre DoktorPRO sa môžete objednať elektronicky prostredníctvom formuláru na webovej stránke www.doktorpro.sk alebo telefonicky na bezplatnom čísle 0-800-200-000.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie