Liečba však nedokáže zastaviť alopéciu (abnormálne vypadávanie vlasov) ani normalizovať činnosť kožného mazu pokožky hlavy.
Čo je kyselina nikotínová?
Kyselina nikotínová (vitamín PP) je biologicky aktívna látka, ktorú telo potrebuje na metabolizmus sacharidov, lipidov a bielkovín. Pri aplikácii na pokožku kyselina nikotínová znižuje zápal a začervenanie, rozširuje periférne cievy a zvyšuje prekrvenie.
Perorálne podávanie vitamínu PP sa predpisuje pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, pečene, gastrointestinálneho traktu. Okrem toho, kyselinu nikotínovú používajú aj kozmetológovia na posilnenie a zníženie vypadávania vlasov pri absencii patologickej alopécie.
Kyselina nikotínová na rast vlasov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pri aplikácii na pokožku hlavy vitamín PP zvyšuje prietok krvi do vlasového folikulu. Kyselina nikotínová zlepšuje prísun živín do vlasových folikulov, čo môže podporiť rast vlasov. O pozitívnych účinkoch kyseliny nikotínovej na ľudské vlasy však nie sú k dispozícii žiadne jednoznačné informácie.
Kyselina nikotínová proti vypadávaniu vlasov
Vypadávanie vlasov sa dá znížiť doplnením kyseliny nikotínovej, pretože zlepšuje prísun kyslíka a mikroživín do pokožky hlavy a vlasových folikulov. Výsledkom je rýchlejší rast nových vlasov a silnejší vlasový stvol. Užívanie vitamínov na vlasy je pri liečbe závažnej alopécie neúčinné.
Kyselina nikotínová na vlasy: odporúčania trichológov
Trichológovia neodporúčajú používať kyselinu nikotínovú ako hlavnú metódu na zlepšenie stavu vlasov, pretože látka neodstraňuje príčinu vypadávania a lámavosti vlasov. Pestovanie zdravých vlasov si vyžaduje poznať príčinu vypadávania vlasov, lámavosti vlasov alebo straty lesku.
Pred predpísaním liečebných postupov sa vykonáva trichoskopia — metóda vyšetrenia štruktúry vlasov a pokožky hlavy pod veľkým zväčšením. Počas vyšetrenia trichológ zhodnotí mazové žľazy, stav vlasových folikulov a množstvo a rýchlosť rastu vlasov. Na základe výsledkov lekár individuálne vyberie starostlivosť o vlasy a predpíše najúčinnejšie metódy pre opätovný rast vlasov.
Aké sú výhody kyseliny nikotínovej na vlasy?
Výhodou kyseliny nikotínovej na vlasy je rozšírenie periférnych ciev a zvýšenie krvného obehu. Výsledkom je väčší prísun kyslíka a živín do vlasových folikulov, čo stimuluje rast vlasov a zlepšuje ich vzhľad.
Výhody kyseliny nikotínovej pre vlasy
Nežiaducimi účinkami kyseliny nikotínovej na vlasy sú možné alergické reakcie, akými sú začervenanie a svrbenie pokožky hlavy. Dlhodobé užívanie vitamínu PP môže viesť k „presýteniu” vlasových folikulov, čo má za následok lámavosť a matnosť vlasov.
Ako používať kyselinu nikotínovú na vlasy?
Kyselina nikotínová sa môže používať v čistej forme alebo ako maska na vlasy. Ampulka vitamínu PP je určená na jedno použitie. Kyselina nikotínová sa môže používať každé dva - tri dni, aby sa zabránilo „presýteniu” vlasových folikulov. Druhá aplikácia je možná po troch mesiacoch.
Ako aplikovať kyselinu nikotínovú na vlasy?
Kyselina nikotínová sa aplikuje po umytí, na vlhké vlasy. Ampulka sa rovnomerne rozotrie po celej hlave a votrie sa do korienkov vlasov. Účinnú látku z vlasov nezmývajte.
Kontraindikácie kyseliny nikotínovej na vlasy
Vitamín PP by sa nemal používať pri psoriáze pokožky hlavy. Ďalšie kontraindikácie aplikácie kyseliny nikotínovej na vlasy sú:
- plesňové infekcie pokožky hlavy;
- narušenie celistvosti kože (rezné rany, poranenia).
Kyselinu nikotínovú neaplikujte na vlasy, ak ste na liek alergický. V prípade vzniku alergickej reakcie na vitamín PP dochádza k páleniu, svrbeniu a začervenaniu pokožky hlavy. Kyselina nikotínová sa nepoužíva na zmiernenie svrbenia, šupinatenia a začervenania pokožky, pretože tieto príznaky môžu poukazovať na dermatologické ochorenia (seborea, psoriáza) a vyžadujú si konzultáciu s trichológom alebo dermatológom.
Čím nahradiť kyselinu nikotínovú?
Náhradou kyseliny nikotínovej je mezoterapia — injekčné podávanie liekov (vitamínov, hormónov, mikroprvkov) do mezodermy (strednej vrstvy kože). Účinok biologicky aktívnych látok zlepšuje stav pokožky hlavy a normalizuje činnosť mazových žliaz. Vlasová mezoterapia zlepšuje výživu vlasových folikulov, čo vedie k prebudeniu „spiacich” vlasových folikulov a urýchleniu rastu vlasov.
Trichológovia odporúčajú aj plazmalifting vlasov — vstrekovanie vlastnej plazmy do pokožky hlavy. Procedúra stimuluje regeneráciu buniek, aktivuje metabolické procesy a normalizuje stav pokožky. Plazmalifting sa vykonáva pri rozštiepených končekoch, vypadávaní a matných vlasoch. Nehrozí žiadne riziko alergickej reakcie, pretože sa pacientovi vstrekuje jeho vlastná krvná plazma.