Prečo sú vlasy suché a lámavé?
Vlasovú stonku tvorí dreň, kôra a kutikuly. Medzi príčiny suchých vlasov patria genetické poruchy, systémové ochorenia a environmentálne faktory, ktoré spôsobujú patologické zmeny vo vlasových štruktúrach.
Príčiny lámania vlasov | |
Vonkajšie |
|
Vnútorné |
|
Krehké rozštiepené končeky sa vyskytujú pri podvýžive a anorexii v dôsledku nedostatočného príjmu živín do tela. Dochádza tak k nedostatku mikroprvkov a vitamínov potrebných pre silné vlasy. Zachrániť suché a lámavé vlasy vám pomôže trichológ, ktorý včas stanoví diagnózu a vypracuje liečebný plán.
Príznaky suchých a lámavých vlasov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Krehké vlasy sa vyznačujú oslabením alebo lámavosťou pozdĺž vlasového stvolu. Vlasy sa tiež môžu lámať a vypadávať. Medzi príznaky suchých a lámavých končekov vlasov patrí:
- svrbenie a nepríjemné pocity v postihnutej oblasti;
- rozštiepené končeky;
- odlupovanie, lupiny;
- nerovnomerná hrúbka vlasov.
Príznaky suchých a krehkých vlasov
Vlasy sa lámu a strácajú svoj zdravý vzhľad v dôsledku nesprávnej starostlivosti, genetických alebo získaných patológií. Oslabené vlasy majú matnú farbu a môžu byť tvrdé na dotyk.
Typy lámavosti vlasov
Trichoklázia je nadmerné lámanie vlasov. Pri idiopatickej trichoklázii sa vlasy lámu pri tvári pri česaní v rovnakej vzdialenosti od koreňových cibuliek. V dôsledku fyzikálneho alebo chemického poranenia vlasového stvolu sa vlasy môžu lámať uzlovito a vytvárať uzlíky v podobe bielych škvŕn. Medzi ďalšie typy lámavosti vlasov patrí:
- trichonodóza (nodulárna trichorexia) — patológia, pri ktorej sa vlasy stávajú akoby slučkami, v ktorých sa hromadí sekrét mazu;
- monilethrix — dedičná porucha spôsobená mutáciou keratínu a prejavujúca sa útvarmi, ktoré pripomínajú koráliky. Vlasy sa lámu 0,5 - 2,5 cm od korienkov a vyzerajú spálené;
- pili torti — sploštenie a stočenie vlasového stvolu o 180 stupňov.
Trichokláziu často sprevádza trichoptilóza (rozštiepené končeky). Na určenie typu patológie je potrebné objednať sa na vyšetrenie k trichológovi.
Ktorý lekár sa špecializuje na liečbu suchých a lámavých vlasov?
Na liečbu suchých a lámavých vlasov sa špecializuje trichológ, ktorý predpíše klinické vyšetrenie krvi a zoškrab z pokožky hlavy na prítomnosť plesňových patológií. Po stanovení diagnózy lekár zostaví liečebný plán a v prípade potreby predpíše vyšetrenie u iných špecialistov (endokrinológ, gastroenterológ).
Ako sa diagnostikujú a vyšetrujú suché a lámavé vlasy?
Lekár si vypočuje pacientove ťažkosti a vyšetrí ho. Počas vyšetrenia lekár skontroluje pokožku hlavy na prítomnosť príznakov zápalu (olupovanie, začervenanie, papuly) a prítomnosť vypadávania vlasov.
Na diagnostikovanie trichoklázie lekári používajú trichoskopiu. Zákrok sa vykonáva pomocou trichoskopu (zariadenie s videokamerou s vysokým rozlíšením). Vďaka trichoskopii môže lekár posúdiť stupeň poškodenia vlasov, určiť typ alopécie (vypadávania vlasov) a sledovať kvalitu liečby. Dva týždne pred vyšetrením sa vlasy nesmú farbiť ani tepelne upravovať. Dva dni pred zákrokom sa neodporúča umývať si vlasy.
Ako zachrániť suché a lámavé vlasy?
Na liečbu suchých a lámavých vlasov môže lekár predpísať liečebné šampóny, ktoré je potrebné používať dva - trikrát týždenne počas dvoch týždňov. Príčinou lámavosti vlasov môže byť seboroická dermatitída, na ktorú môže lekár predpísať antimykotické šampóny.
Liečba poškodených vlasov | |
Typ lámavosti | Odporúčania |
Trichonodóza | Zníženie mechanického a tepelného poškodenia vlasov |
Moniletrix | Aplikácia lokálnych vazodilatačných látok na postihnuté oblasti |
Pili torti | Užívanie medených prípravkov |
Pri lámavých vlasoch môže lekár predpísať aj lieky s kortikosteroidmi a hojivé masti. Trichoklázia sa lieči vlasovou mezoterapiou (injekčné podávanie vitamínov skupiny B, zinku a aminokyselín do pokožky hlavy). Biologicky aktívne látky posilňujú vlasové folikuly a aktivujú rast zdravých vlasov. Pri mezoterapii vlasov a vlasovej pokožky sa vďaka mechanickému pôsobeniu ihly začína regenerácia, tvorba nových vlákien štrukturálnych bielkovín (elastínu a kolagénu) a zlepšuje sa prekrvenie dermy.
Pri plazmoliftingu si pacient lokálne pod kožu vstrekuje vlastnú plazmu bohatú na trombocyty (krv, očistenú od formujúcich prvkov (erytrocyty, leukocyty)). Plazmalifting vlasov trvá 30-60 minút a je účinný pri kompletnom absolvovaní procedúry. Trvanie liečby predpisuje lekár (môže trvať od dvoch do desiatich sedení).
Pomáhajú ľudové prostriedky pri liečbe suchých a lámavých vlasoch?
Liečbu suchých a lámavých vlasov možno doplniť ľudovými prostriedkami, ale pred ich použitím by ste sa mali poradiť s trichológom. Na obnovu lámavých vlasov si môžete po umytí liečivým šampónom opláchnuť hlavu odvarom z harmančeka. Na lámavé vlasy je účinný šampón s čajovníkovým olejom alebo s aloe.
Ako predchádzať lámaniu vlasov?
Lámavosti vlasov je možné predchádzať opatrným masírovaním pokožky vlasov. V prípade idiopatickej trichoklázie je preventívnym opatrením aj zníženie stresu prostredníctvom meditácie a dýchacích cvičení. Ďalšie spôsoby prevencie trichoklázie zahŕňa:
- vyvážená strava,
- vyhýbanie sa fajčeniu a nadmernej konzumácie cukru);
- vyhýbanie sa pravidelnému používaniu fénov, žehličiek a stylingových prípravkov;
- opatrné česanie vlasov od koncov ku korienkom vlasov.
Pri starostlivosti o suché vlasy sa odporúča používať kefy na vlasy z pevných štetín alebo z mäkkého plastu. Hrebene jemne masírujú pokožku hlavy, čím prekrvujú a vyživujú vlasy.
Ako sa správne starať o vlasy, aby sa nevysúšali a nelámali?
Trichoklázia sa vyznačuje suchými a lámavými vlasmi a môže byť spôsobená nesprávnou starostlivosťou. Pri prevencii ochorenia sa odporúča používať šampóny bez sulfátov, ako aj kondicionéry na lámavé vlasy bez alkoholu. Oleje, rastlinné výťažky (napríklad makadamiový a rozmarínový), panthenol, vitamíny A, E, B, ktoré sú obsiahnuté v zložení prípravkov na starostlivosť, pomôžu vlasy vyživiť. S výberom správnej starostlivosti o svoj typ vlasov vám pomôže trichológ.
Ako odlíšiť lámanie vlasov od ich vypadávania?
Pri vypadávaní vlasov (alopécii) sa na pokožke hlavy nachádzajú miesta zbavené vlasov v dôsledku poškodenia folikulov. Alopéciu môžu sprevádzať vyrážky a tvorba jaziev. Krehkosť vlasov sa vyznačuje svrbením pokožky hlavy, matnou farbou vlasov a lámavosťou vlasov až do vzdialenosti desať centimetrov od pokožky.
Aké potraviny môžu pomôcť posilniť vlasy?
Pri starostlivosti o tenké a lámavé vlasy je dôležitá konzumácia potravín s dostatočným množstvom bielkovín, tukov a mikroživín. Dôležité je tiež udržiavať rovnováhu vody v tele. Do stravy na posilnenie a rast vlasov sa odporúča zaradiť:
- čerstvé ovocie a zeleninu (zdroje vitamínov C, A, E, K);
- potraviny bohaté na vlákninu (obilniny, celozrnný chlieb a otruby na zlepšenie trávenia);
- mäso a semená (zdroje vitamínov skupiny B);
- morské plody bohaté na zinok.
Vlasy môžu pomôcť posilniť omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v orechoch a rybách. Ľuďom so slabými vlasmi sa odporúča prijímať probiotiká v mliečnych výrobkoch, pretože pomáhajú pri vstrebávaní živín.
Ako si vybrať vitamíny na suché vlasy?
Vitamíny na vlasy by mali byť certifikované a bezpečné pre zdravie. Vitamíny na posilnenie a rast vlasov sa odporúča užívať komplexne, aby sa účinne vstrebávali. Základné vitamíny na vlasy zahŕňajú:
- Vitamín A (podporuje syntézu keratínu a zabraňuje zápalom pokožky hlavy);
- Vitamín E (normalizuje tvorbu kožného mazu a dodáva vlasom jemnosť);
- Vitamín C (vyživuje vlasové folikuly a urýchľuje rast zdravých vlasov);
- Vitamíny skupiny B (zabraňujú šediveniu a vypadávaniu vlasov);
- Vitamín D (urýchľuje krvný obeh v cievach pokožky hlavy a dodáva vlasom lesk).
Vitamíny na vlasy je možné užívať v ampulkách alebo ich vstrekovať priamo do pokožky hlavy (mezoterapia). Pri výbere vitamínového komplexu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.