Plazmolifting pri vypadávaní vlasov

Plazmolifting pri vypadávaní vlasov
Čítať 7 minút | Zverejnené: 09 February 2022 | Перегляди 12072
Ak je vypadávanie vlasov dôsledkom systémového ochorenia (hormonálne poruchy, infekčné ochorenia, oslabená imunita), potom po zistení a vyriešení základnej príčiny sa rast vlasov zvyčajne obnoví.

Ale v niektorých prípadoch môže obnova vlasov vyžadovať ďalšie metódy kozmetického ošetrenia alebo fyzioterapie a jednou z týchto metód je plazmolifting. Úspešne sa používa ako na prevenciu plešatosti, tak aj na obnovenie počtu a zdravého stavu vlasov. Plazmolifting je zároveň miniinvazívny zákrok, vďaka čomu je jeho použitie pre pacienta pohodlné, nemusí absolvovať zložitú operáciu a rehabilitáciu.

Čo je plazmolifting

Plazmolifting je použitie vlastnej krvnej plazmy pacienta ako náplne injekcií s liečivým kozmetickým účinkom. Použitie vlastnej plazmy znamená minimalizáciu pravdepodobnosti alergických účinkov, plnú kompatibilitu podaného lieku s telom pacienta a efektivitu zákroku.

Plazma je tekutá časť krvi. Jej injekcie majú výrazný regeneračný účinok, normalizujú stav pokožky na problémových častiach. Pri zákroku sa používa pacientova vlastná plazma bohatá na krvné doštičky. Ak je plazma tekutou časťou krvi, potom krvné doštičky sú bunky, ktoré zabezpečujú jej koaguláciu. No v rámci kozmetických procedúr je dôležitý ďalší efekt týchto buniek. Majú regeneračný účinok a sú schopné posilniť pozitívny výsledok plazmoliftingu.

Indikácie pre plazmolifting pri vypadávaní vlasov

V prípadoch, keď vypadávanie a lámavosť vlasov súvisí s nedostatkom živín v pokožke, môže byť plazmolifting procedúrou, ktorá zlepší stav vlasov a zastaví ich vypadávanie. Pozitívny účinok plazmoliftingu ovplyvňuje niekoľko úrovní:

  • po procedúre dostávajú vlasové folikuly ďalšie živiny, vďaka čomu sa zvyšuje fáza rastu vlasov;
  • pokožka hlavy sa stáva zdravšou;
  • stav vlasov sa zlepšuje, stávajú sa lesklými, menej lámavými, vypadávanie vlasov sa zastavuje.

Plazmolifting vlasov sa používa ako prevencia niektorých foriem plešatosti, ako medicínsky zákrok, ktorý umožní, aby sa vaše vlasy stali hustejšími a zdravšími.

Príprava na plazmolifting pri vypadávaní vlasov

Pred plazmoliftingom je potrebné absolvovať všeobecný a biochemický krvný test na zistenie stavu krvi, ako aj na vylúčenie kontraindikácií. Trichológ pred zákrokom upozorni pacienta, ako zmeniť stravu a aké lieky by mal vylúčiť. Vo všeobecnosti sa pacientovi odporúča prejsť na zdravú výživu, minimalizovať konzumáciu pikantných, vyprážaných jedál, ako aj alkoholu a fajčenia – zefektívnia sa tým regeneračné schopnosti krvnej plazmy. Procedúra plazmoliftingu sa zvyčajne vykonáva ráno, pretože sa odporúča nejesť tri až štyri hodiny pred zákrokom.

Pacientovi je potrebné odobrať vzorku venóznej krvi bezprostredne pred plazmoliftingom. Táto krv bude aj materiálom pre plazmolifting. Na zníženie zrážanlivosti sa do nej pridávajú koagulanty, potom sa rozdeľuje na zložky na oddelenie plazmy, ktorá je obohatená o krvné doštičky. Injekcie sa vykonávajú do celej pokožky hlavy alebo sa zamerajú na problémové oblasti. Použitie lokálnej anestézie je možné. Sterilita je dôležitá, preto sa pokožka hlavy ošetruje antiseptikom.

Keďže plazmolifting je neinvazívna metóda, nezostávajú po nej žiadne jazvy ani iné stopy. Ak sa však postup vykonáva v podmienkach nízkej sterility, môže dôjsť k infikovaniu a následne zápalu. Po plazmoliftingu je tiež dôležité chrániť pokožku hlavy pred silnými mrazmi, vetrom a dažďom. Vlasy sa odporúča česať čo najšetrnejšie a aspoň dva dni si ich neumývať a nemasírovať pokožku hlavy.

Účinok plazmoliftingu pri vypadávaní vlasov

Už po prvom zákroku môže byť viditeľný pozitívny účinok. Vlasy získajú predtým stratený lesk a prestanú byť krehké. Ale liečba plešatosti si zvyčajne vyžaduje približne štyri ošetrenia. Pozitívny účinok plazmoliftingu sa pozoruje dlhodobo  – niekoľko rokov. Potom sa procedúra plazmoliftingu opakuje. 

Kontraindikácie plazmoliftingu pri vypadávaní vlasov

Plazmolifting má niekoľko kontraindikácií:

  • alergická reakcia u pacienta na lieky, ktoré sa pridávajú do krvnej plazmy pri príprave injekcie,
  • ochorenie pečene (napr. hepatitída),
  • akútne infekčné ochorenia,
  • systémové ochorenia krvi,
  • imunodeficiencia.

Zákrok nie je možné vykonať, ak má pacient onkologické ochorenie či duševné poruchy. Niektoré lieky sú dočasnou kontraindikáciou. Plazmolifting pri plešatosti sa neodporúča pri užívaní koagulantov (lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi), kortikosteroidov a antibiotík.

Počas menštruácie, ako aj počas zhoršenia chronických ochorení sa zákrok tiež nevykonáva. Plazmolifting pri plešatosti nie je všeliekom. Potenciálna účinnosť zákroku by sa mala prediskutovať s trichológom.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie