Príčiny vypadávania vlasov
Klasický životný cyklus vlasov zahŕňa tri fázy: anagénnu, katagénnu a telogénnu. Vlasy prejdú všetkými štádiami za 6 až 7 rokov a vypadnú na konci telogénnej fázy.
Zvýšené vypadávanie vlasov môže byť príznakom chorôb vnútorných orgánov. Príčiny vypadávania vlasov:
- zmeny hormonálnych hladín;
- nedostatok živín (minerály, vitamíny, esenciálne mastné kyseliny a aminokyseliny);
- anémia (chudokrvnosť);
- nedostatok vitamínu D;
- ochorenia pokožky hlavy (seborea alebo alergická dermatitída);
- reumatické ochorenia (lupus alebo sklerodermia);
- závažné vírusové a bakteriálne infekcie (chrípka, pneumónia alebo sepsa);
- vystavenie žiareniu;
- chemoterapia;
- poranenia hlavy.
Najčastejšie príčiny alopécie sú hormonálne (spojené so zvýšenou aktivitou androgénov – mužských pohlavných hormónov). Existuje aj sezónne vypadávanie vlasov – zvýšené vypadávanie vlasov v určitých obdobiach roka.
Sezónne vypadávanie vlasov
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Sezónne obdobie znamená zvýšené vypadávanie vlasov, ku ktorému dochádza v určitých obdobiach roka. Sezónna strata trvá 1 až 2 mesiace a zvyčajne je spojená so zmenami počasia a stravovacích návykov v závislosti od sezóny.
Druhy sezónneho vypadávania vlasov
Sezónne vypadávanie vlasov je klasifikované na základe ročného obdobia, v ktorom k nemu dochádza. Vypadávanie vlasov na jeseň súvisí s prudkým poklesom slnečného žiarenia a nedostatkom vitamínu D, ktorý je zodpovedný za pevnosť kostí, vlasov a nechtov, ako aj za imunitu a metabolické procesy. Vypadávanie vlasov v zime sa môže zhoršiť v dôsledku vystavenia pokožky hlavy nízkym teplotám.
Jarné vypadávanie vlasov môže súvisieť s nedostatkom vitamínov z čerstvej zeleniny a ovocia (napríklad kyselina listová), ako aj s anémiou. Letné vypadávanie vlasov môže súvisieť s vystavením vlasov ultrafialovému žiareniu.
Prečo na jeseň vypadávajú vlasy?
Príčinou jesenného vypadávania vlasov je nedostatok vitamínu D (v dôsledku skrátenia trvania slnečných dní) a ďalších živín, ako aj zmeny teploty a vlhkosti vzduchu. Začiatkom jesene vypadávajú vlasy, ktoré sú poškodené letným ultrafialovým žiarením.
Ako zistiť, či vám vlasy vypadávajú viac, ako je bežné
Normálna rýchlosť vypadávania vlasov je až 100 vlasov za deň. Do úvahy sa berú iba tie vlasy, ktoré vypadli a korienkom (na konci vlasu je viditeľná čierna alebo biela cibuľka), pretože krehkosť vlasov (lámanie vlasov po dĺžke) nie je plešatosť a má iné príčiny (zvyčajne suché vlasy ).
Vlastnosti sezónneho vypadávania vlasov u mužov a žien
Muži a ženy sú rovnako náchylní na sezónne vypadávanie vlasov. Je dôležité dbať na to, aby vlasy nevypadávali z iných dôvodov (v dôsledku hormonálnych porúch, dermatitídy, systémových ochorení alebo pri užívaní liekov).
Za sezónnym vypadávaním vlasov u mužov môže byť mužská fokálna alopécia. Androgenetická alopécia, ako dôsledok zvýšenej aktivity mužských pohlavných hormónov, je najčastejšou príčinou plešatosti. Za sezónnym vypadávaním vlasov u žien sa môže skrývať ženská hormonálna alopécia.
Všeobecné odporúčania pre sezónne vypadávanie vlasov
Sezónne vypadávanie vlasov môžete zastaviť vyváženou stravou, ako aj používaním prípravkov na ochranu vlasov pred ultrafialovým žiarením a suchou pokožkou hlavy. Taktiež je potrebné pravidelne (aspoň raz ročne) absolvovať preventívnu prehliadku u terapeuta a urobiť krvný test na zistenie anémie, nedostatku železa a iných minerálov v asymptomatických štádiách.
Ak sú vlasy náchylné na vypadávanie, je potrebné vyhnúť sa mechanickým traumám (tesné účesy a ostré hrebene). Vyhýbanie sa tepelným stylingovým zariadeniam (kulmy a žehličky, natáčky) tiež pomôže znížiť vypadávanie vlasov.
Check list odporúčaní pre sezónne vypadávanie vlasov
Ako liečiť sezónne vypadávanie vlasov
Domáce prostriedky na sezónnu slabosť vlasov (napríklad masky vyrobené z prírodných zložiek) sú neúčinné, pretože neprenikajú do hĺbky kože a neovplyvňujú vlasový folikul. Lieky tiež nepomôžu napraviť výživové nedostatky.
Liečba sezónneho vypadávania vlasov zahŕňa medikamentóznu terapiu. Metódy liečby vypadávania vlasov:
- užívanie liekov;
- plazmový lifting pokožky hlavy;
- používanie výrobkov na starostlivosť o vlasy;
- diéta (konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínov a minerálov).
Plazmolifting pri vypadávaní vlasov zahŕňa zavedenie vlastnej krvnej plazmy pacienta do pokožky hlavy. Plazma obsahuje biologické rastové faktory, ako aj proteíny s regeneračnými (obnovujúcimi) a protizápalovými vlastnosťami.
Ktorého lekára treba kontaktovať kvôli vypadávaniu vlasov
Ak trpíte vypadávaním vlasov, mali by ste si dohodnúť konzultáciu s trichológom. Prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení vlasov sa zaoberá trichológ a na udržanie výsledkov liečby predpisuje aj domácu starostlivosť o vlasy.
Konzultácia s trichológom môže zahŕňať objasnenie ťažkostí (ako dlho trvá sezónne vypadávanie vlasov a koľko vlasov vypadáva) a trichoskopiu (vyšetrenie pokožky hlavy pomocou zväčšovacieho zariadenia). Lekár vám môže urobiť aj pul-test (test na ľahké vypadávanie vlasov). V prípade potreby trichológ predpíše ďalšie vyšetrenia (testy a konzultácie s ďalšími odborníkmi).
Dá sa sezónnemu vypadávaniu vlasov zabrániť?
Aby ste predišli sezónnemu vypadávaniu vlasov, musíte užívať vitamín D (podľa predpisu lekára). Vitamín D môžete užívať v každom veku (deti, dospelí, tehotné a dojčiace ženy alebo starší ľudia). Dôležité je tiež raz ročne absolvovať preventívne prehliadky u lekára a pravidelne si nechať urobiť krvné testy.
Strava by mala byť pestrá a mala by obsahovať rôzne druhy mäsa, mliečne výrobky, zeleninu a ovocie, oleje a obilniny, aby telo dostalo všetky potrebné živiny a vitamíny. Ak držíte diétu (pre chudnutie alebo zo zdravotných dôvodov), mali by ste užívanie výživových doplnkov navyše konzultovať so svojím lekárom, aby ste predišli nedostatkom.
Vitamíny na sezónne vypadávanie vlasov
Ak sa zistí nedostatok živín, trichológ môže predpísať vitamíny na vypadávanie vlasov. Na liečbu vypadávania vlasov sa predpisuje vitamín D, kyselina listová a vitamíny skupiny B. Pre udržanie životného cyklu vlasových folikulov sú dôležité aj ďalšie vitamíny (vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B) a ich nedostatok sa môže prejaviť ako krehkosť a vypadávanie vlasov.
Aké potraviny pridať do jedálnička proti sezónnemu vypadávaniu vlasov
Výživa pri vypadávaní vlasov by mala byť vyvážená a mala by obsahovať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, esenciálnych aminokyselín a mastných kyselín. Denná konzumácia bielkovín je pre posilnenie vlasov tiež dôležitá.
Príjem vitamínov do tela musí byť pravidelný, pretože väčšina vitamínov sa nehromadí v tkanivách. Potraviny, ktoré eliminujú vypadávanie vlasov:
- morské ryby a morské plody;
- vajcia;
- mliečne výrobky (tvaroh a čerstvý jogurt);
- pečeň;
- červené mäso;
- obilniny a krupice;
- orechy a semená;
- rastlinné oleje (olivový alebo ľanový);
- avokádo.
Produkty na vypadávanie vlasov
Pri dodržiavaní špeciálnych diét, ale aj vegetariánstva je potrebné starostlivo počítať s príjmom vitamínov a železa, prípadne chýbajúce živiny dodatočne prijať vo forme výživových doplnkov. Preventívny príjem výživových doplnkov je potrebný aj u ľudí trpiacich chronickými ochoreniami tráviaceho traktu (gastritída, duodenitída, Crohnova choroba alebo celiakia).
Starostlivosť o vlasy v jesennom období
Správna starostlivosť o vlasy na jeseň pomôže predchádzať lámaniu a vypadávaniu vlasov. Výrobky na starostlivosť o vlasy by mali byť vhodné pre váš typ pokožky. Ak sa po umytí vlasov objaví svrbenie alebo podráždenie pokožky, je potrebné šampón vymeniť.
Na úpravu vlasov musíte použiť mäkkú kefu a vhodné prípravky na ochranu vlasov. Vlasy by ste mali sušiť fénom v jemných režimoch (pri strednej teplote vzduchu), minimalizovať používanie kulmy a žehličky, pretože to môže viesť k vysušeniu. Nosenie pokrývky hlavy a masáž pokožky hlavy tiež pomôže posilniť vlasy počas chladného obdobia.