Ako silikón ovplyvňuje vlasy, kde ho hľadať a či ho treba vynechať?
Čo je to silikón?
Silikón má široké využitie v kozmetických výrobkoch, používa sa v prípravkoch na vlasy, telo a tvár. Je potrebné pochopiť, ako rozlíšiť silikón v kozmetike, aby nepoškodil vlasy.
Silikón je polymérny materiál pozostávajúci z molekúl kremíka a kremeňa. Silikón je lacný na výrobu, má vysokú tepelnú odolnosť, zlepšuje textúru kozmetiky a predlžuje jej trvanlivosť. Silikón môže byť podľa svojich chemických vlastností rozpustný, čiastočne rozpustný a nerozpustný vo vode. V kozmetike na vlasy sa najčastejšie používajú vo vode rozpustné silikóny, ktoré sa umývajú vodou alebo šampónom. Tekutý silikón na vlasy sa používa v šampónoch, maskách, balzamoch a olejoch.
Čo je to silikón na vlasy?
Silikón vo vlasových výrobkoch je potrebný na dosiahnutie kozmetického účinku po jeho aplikácii. Hlavné funkcie silikónu na vlasy:
- Ochrana vlasov pred poškodením. Silikón vytvára na povrchu vlasov ochrannú vrstvu, ktorá pomáha predchádzať poškodeniu vplyvom prostredia a tepelného spracovania.
- Vizuálne zlepšenie štruktúry vlasov.
- Zníženie krepovitých vlasov. Vďaka svojim zmäkčujúcim vlastnostiam silikón výrazne znižuje zamotanie a uľahčuje rozčesávanie.
- Dodanie lesku. Silikón dodáva vlasom vizuálny lesk a dodáva im chýbajúci lesk.
- Znižuje poškodenie pri upravovaní vlasov. Ak sa silikón nachádza v produktoch na úpravu vlasov, môže znížiť vplyv vysokých teplôt žehličky alebo fénu na štruktúru vlasov.
Je dôležité si uvedomiť, že mnohé kozmetické produkty obsahujú rôzne typy silikónov s rôznym stupňom ľahkosti a viskozity a môžu mať na vlasy rôzne účinky. V niektorých prípadoch môže časté používanie prípravkov s obsahom silikónu spôsobiť vysušenie vlasov alebo stratu prirodzeného objemu. Preto sa odporúča sledovať zloženie produktov a v prípade potreby použiť ďalšie hydratačné a vyživujúce prípravky na vlasy.
Používanie šampónov a balzamov s molekulami kremíka vytvára na vlasoch ochrannú vrstvu a zadržiava vlhkosť. Vlasy ošetrené silikónom vyzerajú lesklejšie, hladšie a ľahšie sa rozčesávajú.
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Ako silikón ovplyvňuje vlasy?
Silikón sa používa na vyrovnanie vlasov a uľahčenie stylingu.
Ako silikón ovplyvňuje vlasy?
Ďalšie účinky silikónu na vlasy:
- dodanie hebkosti a lesku;
- zachovanie farby po farbení;
- odstránenie krepovitých vlasov;
- uľahčenie česania.
Silikón vytvára na vlasoch ochrannú vrstvu a znižuje prenikanie kyslíka k nim, následkom čoho sa môžu vlasy lámať a byť matné. Hydrofóbne silikóny zostávajú vo vlasoch dlhodobo a zabraňujú prísunu živín do nich, následkom čoho sú vlasové folikuly poškodené a tenšie.
Je silikón pre vlasy škodlivý?
Vlasové prípravky so zlúčeninami kremíka a kremeňa nespôsobujú zdraviu nebezpečné ochorenia, preto ich predaj na kozmetickom trhu nie je zakázaný. Silikón je pre vlasy škodlivý tým, že zadržiava vlhkosť a zabraňuje prirodzenej obnove buniek. Možné poškodenie vlasov silikónom:
- zníženie hladiny keratínu v štruktúre vlasov (vedie ku krehkosti);
- alergická reakcia pokožky hlavy;
- upchatie pórov pokožky hlavy, výskyt lupín;
- pocit ťažkých vlasov;
- zvýšená mastnota vlasovej pokožky a vlasov.
Silikóny v šampónoch pri dlhodobom používaní zmatňujú a vysušujú vlasy. Silikón nemá na vlasy liečebný ani hojivý účinok a umožňuje dosiahnuť len krátkodobý kozmetický efekt.
Ako určiť silikóny v zložení?
Výrobcovia kozmetických prostriedkov sú povinní uvádzať na obale ich celé chemické zloženie. Silikón je uvedený v zložení šampónu alebo balzamu pomocou latinských názvov chemických prvkov. Silikóny v kozmetike spoznáte podľa koncoviek: cone, xane alebo conol (dimethicone, cyclopentasiloxane alebo dimethiconol).
Nie všetky silikóny možno jednoznačne zaradiť medzi rozpustné v tukoch alebo vo vode, pretože ich rozpustnosť závisí od ostatných zložiek kozmetického prípravku a podmienok použitia. Napríklad niektoré silikóny môžu byť modifikované tak, aby boli rozpustné vo vode alebo mali zmiešanú rozpustnosť vo vode a v tuku. Viac ako polovica vlasových prípravkov obsahuje vo svojom zložení silikóny, preto sa pri výbere ošetrujúceho prípravku musíte oboznámiť s jeho zložením.
Aké sú druhy silikónu?
Silikóny sa líšia tepelnou odolnosťou a vodoodpudivosťou. Existujú nasledujúce druhy silikónu:
- vodorozpustný - ľahko sa zmýva vodou, dobre pení (Dimethicone Copolyol a Lauryl Methicone Copolyol);
- čiastočne rozpustný - neúplne sa zmýva vodou, na jeho odstránenie môžu byť potrebné produkty so síranmi (Cetearyl Methicon);
- slabo rozpustný - používa sa ako súčasť vlasových stylingových a fixačných prípravkov, zle sa zmýva vodou (Cyclomethicone);
- prchavé silikóny - majú malú molekulovú hmotnosť a rýchlo sa odparujú z vlasov. Využívajú sa predovšetkým v produktoch tepelnej ochrany (Disiloxane a Phenyl trimethicone);
- rozpustné v tukoch - tvoria hydrofóbnu vrstvu, ktorá dodáva vlasom hladkosť a lesk. V šampónoch sa najčastejšie používa silikón rozpustný v tukoch Dimethicone.
Vo vode rozpustné a prchavé silikóny sa považujú za bezpečnejšie. Patria sem Dimethicone copolyol a Hydroxypropyl.
Vodorozpustné silikóny
Vodorozpustné (hydrofilné) silikóny sa vodou úplne zmyjú a na ich odstránenie nie sú potrebné špeciálne prípravky. Ale pri dlhodobom používaní môžu oddialiť prenikanie vlhkosti do vlasov a viesť k suchým a lámavým vlasom. Hydrofilné vlasové silikóny majú názvy končiace na -ol. V kozmetike sa najčastejšie vyskytuje vodorozpustný silikón Lauryl methicon copolyol.
Čiastočne rozpustné silikóny
Čiastočne rozpustné silikóny dosahujú rýchlejší kozmetický efekt ako vodorozpustné. Po aplikácii silikónov Amodimethicone a Behenoxy Dimethicone sú vlasy okamžite lesklé a hladké. Škody kozmetických výrobkov s čiastočne rozpustnými silikónmi spočívajú v tom, že chemické zlúčeniny kremíka nie sú úplne zmyté vodou a pri nahromadení ničia vlasovú štruktúru.
Tukorozpustné silikóny
Tukorozpustné (hydrofóbne) silikóny sa nerozpúšťajú vo vode, zostávajúce na vlasoch a zabraňujú vniknutiu vlhkosti a živín. Hydrofóbne silikóny sa používajú vo vlasových maskách a balzamoch, aby boli vlasy hladké a zachovali si farbu po farbení. V kozmetike sú najrozšírenejšie silikóny tukorozpustné Dimethicone, Dimethiconol a Cyclopentasiloxane. Pre bezpečnosť vlasov sa odporúča používať prípravky s dimetikonom a dimetikonolom maximálne dvakrát týždenne.
Zoznam vlasových silikónov
Silikóny na vlasy sú rozdelené na viac a menej škodlivé. Vodorozpustné silikóny sa považujú za najšetrnejšie k vlasom. Čiastočne rozpustné a tukorozpustné sú škodlivejšie, keďže sa pri umývaní vlasov nezmývajú obyčajnou vodou.
Názov silikónu | Druh silikonu |
Dimethicone | Tukorozpustný |
Cyclomethicone | Tukorozpustný |
Phenyl Trimethicone | Tukorozpustný |
Amodimethicone | Tukorozpustný |
Dimethiconol | Tukorozpustný |
Cyclopentasiloxane | Nerozpustný vo vode a alkohole |
Cyclohexasiloxane | Nerozpustný vo vode a alkohole |
Dimethicone Copolyol | Vodorozpustný |
Čo sa stane s vlasmi pravidelne ošetrenými silikónom?
Vlasy pravidelne ošetrované silikónom sú ihneď po aplikácii lesklé, narovnané a uhladené. Z dlhodobého hľadiska časté používanie silikónu vo vlasových produktoch vedie k poškodeniu štruktúry vlasov, deštrukcii keratínu a lámavosti. Aby sa predišlo negatívnym účinkom kremíka, mali by sa používať šampóny a vlasové masky bez silikónov.
Schéma starostlivosti o vlasy bez silikónu
Na ošetrenie a obnovu vlasov je potrebné objednať sa na konzultáciu s trichológom. Lekár diagnostikuje a predpíše schému starostlivosti o vlasy bez silikónov. Obnova vlasov môže zahŕňať:
- plazmoterapia - injekcia vlastnej krvnej plazmy do pokožky hlavy na zlepšenie výživy buniek;
- mezoterapia - minimálne invazívny postup, ktorý zahŕňa injekciu vitamínov do pokožky hlavy. Pri plazmoterapii sa využívajú vitamíny na vlasy obsahujúce kyselinu hyalurónovú, vitamíny A, E, B;
- použitie botoxu na vlasy;
- výber produktov starostlivosti o vlasy.
Trichológ vám odporučí oleje na vlasy a extrakty bez silikónov a agresívnych prísad. Lekár môže tiež predpísať použitie kyseliny nikotínovej na vlasy v prípade ich krehkosti a straty.
Ako vymyť silikóny z vlasov?
Vodorozpustné silikóny nie je potrebné z vlasov vymývať, pretože sa pri umývaní odstraňujú. Čiastočne rozpustné silikóny sa zmývajú bezsulfátovými šampónmi bez agresívnych prísad. Pomocou šampónov s obsahom síranu sodného môžete vlasy očistiť od tukorozpustných silikónov, ktoré vytvárajú hustú ochrannú vrstvu. Sulfátové šampóny sa považujú za agresívne pre vlasy, preto sa prípravky s ich obsahom odporúčajú používať maximálne dvakrát týždenne. Pri konzultácii môže trichológ vybrať najvhodnejšiu vlasovú starostlivosť.