Trichoskopia je prvým krokom k liečbe vlasov a pokožky hlavy

Trichoskopia je prvým krokom k liečbe vlasov a pokožky hlavy
Čítať 4 minúty | Zverejnené: 09 February 2022 | Перегляди 12208
Trichoskopia je základná metóda, ktorá sa používa pri diagnostike ochorení vlasov a vlasovej pokožky. Pomocou trichoskopie lekár získa klinické informácie o stave pokožky a vlasov, posúdi stav vlasových folikulov, ich priemer, odhalí anomálie spojené s vlasmi.

Kedy môže byť trichoskopia predpísaná a čo dokáže odhaliť

Pri podozrení na ochorenie pokožky hlavy alebo vlasov sa predpisuje trichoskopia:

 • alopécia (vypadávanie vlasov);
 • suchá alebo mastná seborea;
 • estetické problémy: lámavosť a slabosť vlasov;
 • lupiny;
 • svrbenie pokožky hlavy;
 • potreba individuálneho výberu kozmetických a medicínskych prostriedkov.

Výsledkom vyšetrenia je, že lekár dostane digitálny obraz, pomocou ktorého vyhodnotí stav vlasov. Pomocou snímky odborník hodnotí hustotu rastu na jednotku kožnej plochy, počet rastúcich aktívnych vlasov, počet vlasových folikul, počet hrubých vlasov, počet tenkých vlasov, prítomnosť zápalového procesu, činnosť sekrécie mazových a potných žliaz.

Každý z týchto indikátorov má svoju normu. Odchýlka od normy naznačuje určité ochorenie. Počas digitálnej trichoskopie je navyše možné posúdiť kvalitu predchádzajúcej liečby. Vlasová trichoskopia nemá žiadne kontraindikácie  –  metódu je možné vykonávať neobmedzene.

Ako sa trichoskopia vykonáva a ako sa na ňu pripraviť?

Počítačová trichoskopia je bezbolestná a neinvazívna metóda, ktorá nezaberie viac ako 30 minút. Ako sa vyšetrenie vykonáva:

 1. Pri externom vyšetrení lekár vyberie na hlave niekoľko oblastí, ktoré sú najviac postihnuté.
 2. Trichológ priblíži trichoskop k hlave a urobí snímku. Informácia sa prenesie do počítača, kde sa uloží.
 3. Po obdržaní obrázkov lekár začne uvažovať o detailoch: koľko samostatných a koľko párových vlasov, či existujú folikuly, z ktorých vyrastajú 3 alebo 4 vlasy. Tento krok trvá niekoľko minút. Zvyšok vyšetrenia je automatizovaný proces, počas ktorého počítač spracuje informácie na obrázku a pripraví správu o stave vlasov na hlave. Získané údaje sa porovnávajú s normou na grafoch.
 4. Lekár analyzuje údaje a stanoví predbežnú diagnózu. Pre potvrdenie diagnózy trichológ posiela pacienta na ďalšie laboratórne testy, napríklad na biochemický krvný test.

Aby mohol lekár vykonať trichoskopiu hlavy, musíte sa na ňu pripraviť:

 • deň pred vyšetrením si umyte vlasy;
 • v deň vyšetrenia neaplikujte kozmetické prípravky na vlasy a vlasovú pokožku;
 • vyšetrenie sa nevykonáva skôr ako dva týždne po farbení vlasov.

Trichoskopia a iné diagnostické metódy pre vlasy a pokožku hlavy

Všeobecné a biochemické krvné testy, analýza zloženia biologických prvkov vlasov a analýzy hormónov štítnej žľazy nám umožňujú vyhodnotiť procesy, ktoré sa vyskytujú v tele pri ochoreniach vlasov a pokožky hlavy. Ale posúdiť stav pokožky a hustotu vlasov je možné len pomocou trichoskopie. Preto predstavuje nenahraditeľnú metódu, ktorej nemôže konkurovať žiadna iná.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie