Ako vybrať správnu starostlivosť pre váš typ vlasov

Ako vybrať správnu starostlivosť pre váš typ vlasov
Čítať 8 minút | Zverejnené: 28 October 2021 | Перегляди 2407
Vzhľad vlasov odráža celkové zdravie tela. Pre nedostatok vitamínov a živín v tele, vlasy zmatnejú, lámu sa, štiepia a vypadávajú.

Preto je pre vaše vlasy dôležité zvoliť správnu starostlivosť, v závislosti od typu pokožky hlavy. 

Štruktúra vlasov v závislosti od ich typu

Štruktúra vlasov sa líši v závislosti od typu vlasov. Typy vlasov u žien a mužov sa nelíšia.

Podľa štruktúry existuje niekoľko typov vlasov:

 • normálny typ vlasov, vlasy rýchlo rastú a vlasová stopka je lesklá a silná;
 • mastný typ vlasov, charakterizovaný rýchlym znečistením vlasov v dôsledku vysokej aktivity mazových žliaz;
 • suchý typ vlasov, končeky vlasov sa často štiepia a vlasová matná stopka sa ľahko láme;
 • zmiešaný typ vlasov, charakterizovaný mastnými korienkami a suchými končekmi.

Nie je vždy možné si samostatne určiť typ vlasov. Pre určenie typu vlasov a vybranie správnych prostriedkov na ich starostlivosť je potrebné sa obrátiť na lekára – trichológa. 

Starostlivosť o vlasy podľa ich typu

O svoje vlasy sa musíte starať podľa ich typu. Normálne vlasy sa odporúča umývať raz alebo dvakrát týždenne. Vhodné sú vitamínové masky, ako aj prostriedky na dodatočnú výživu.

Mastné vlasy by sa mali umývať oveľa častejšie ako normálne vlasy, tri až štyrikrát týždenne alebo aj raz denne. Vyhnite sa umývaniu mastných vlasov príliš horúcou vodou. Odporúča sa pravidelný (raz týždenne) píling pokožky hlavy pomocou kozmetickej soli alebo iných špeciálnych prostriedkov.

Suché vlasy sa spravidla umývajú raz týždenne. Na vyplnenie rozštiepených končekov a poškodenej štruktúry vlasov odporúčame použiť krémy a peny, ktoré nie je potrebné oplachovať. Regeneračné výrobky, ktoré obsahujú bielkoviny môžu pomôcť chrániť vlasy pred vysušovaním.

Zmiešaný typ vlasov sa umýva v závislosti od ich stavu. Odporúča sa pravidelný píling pokožky hlavy a výživné masky na vlasy.

Pre ázijské a africké typy vlasov, ktoré je ťažké upravovať, odporúčame používať jemné šampóny a ošetrujúce prostriedky, ktoré posilňujú vlasovú kutikulu. Užitočné je tiež používať výrobky s keratínom, ktoré pomáhajú narovnať a posilniť vlasy.

Masáž hlavy a príležitostné oplachovanie bylinnými odvarmi pomôžu zlepšiť stav vlasov bez ohľadu na ich typ. Okrem toho je potrebné chrániť vlasy pred rôznymi druhmi mechanických účinkov, nadmerným používaním sušiča vlasov a kulmy.

Starostlivosti o farbené vlasy

Farbenie vlasov je postup, pri ktorom sa zdvíhajú vlasové šupiny, aby sa vlasy naplnili pigmentom. Aby sa pigment zafixoval, je vhodné neumývať vlasy aspoň deň po farbení.

Ihneď po farbení sú vlasy suché a oslabené, preto sa odporúča vylúčiť mechanické pôsobenie. Okrem toho, po farbení vlasov, môžete čeliť množstvu problémov:

 • zmeny štruktúry a pórovitosti vlasov,
 • lámavosť vlasov,
 • strata pružnosti vlasov,
 • rozštiepené končeky vlasov.

Starostlivosť o farbené vlasy zahŕňa používanie špeciálnych šampónov, kondicionérov a masiek, ktoré pomáhajú zachovať farbu. Odporúča sa vyberať výrobky, ktoré neobsahujú parabény a sulfáty, čo vedie k zraneniu a nadvihnutiu kutikuly (vonkajšej vrstvy) vlasov. 

Vplyv keratínu a botoxu na vlasy

Žehlenie vlasov keratínom a botoxom je pomerne populárna kozmetická procedúra. Vlasy sú hneď po vyrovnaní keratínom a botoxom rovnomerné, hladké, lesklé a získavajú zdravý a upravený vzhľad. Účinky keratínu a botoxu na vlasy však nie sú vždy pozitívne.

Prostriedky na žehlenie vlasov môžu obsahovať škodlivé látky, ako je formaldehyd. V prípade neznášanlivosti alebo zlej tolerancie na tieto látky môže dôjsť k alergickej reakcii. 

Počas procedúry nanášania botoxu alebo keratínu sú vlasy vystavené chemickým a tepelným vplyvom. A takýto účinok je škodlivý pre pokožku hlavy aj vlasov. Botox a keratín sú navyše kontraindikované počas tehotenstva a počas dojčenia.

Medzi negatívne účinky botoxu a keratínu na vlasy patrí:

 • presušenie vlasov,
 • rozštiepené končeky vlasov,
 • zvýšená lámavosť vlasov,
 • strata objemu.

Starostlivosť o vlasy po keratíne a botoxe zahŕňa použitie špeciálnych šampónov, masiek a inej kozmetiky. 

Prostriedky starostlivosti o vlasy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni

Pre domácu starostlivosť o vlasy môžete používať nielen rôzne kozmetické výrobky (šampóny, masky, peny, balzamy), ale aj lekárenské výrobky určené na starostlivosť o vlasy. K najbežnejším výrobkom starostlivosti o vlasy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni, patrí:

 • vitamíny A a E (eliminujú lámavosť a suchosť vlasov, nasýtia ich užitočnými mikroelementmi);
 • dimexid (posilňuje vlasy a urýchľuje ich rast);
 • ricínový olej (používa sa na obnovu a zlepšenie rastu vlasov);
 • kozmetická hlina (pomáha odstrániť nadmerné mastné vlasy a zbaviť sa lupín);
 • tinktúra papriky (posilňuje vlasy a stimuluje krvný obeh v pokožke hlavy);
 • kyselina nikotínová (posilňuje vlasy a odstraňuje lupiny);
 • sulsen pasta (pomáha zbaviť sa lupín a mastenia vlasov);
 • lopúchový olej (pomáha obnoviť poškodené vlasy a ich rast).

Ak chcete určiť typ vlasov a vybrať správnu starostlivosť o ne, je potrebne absolvovať konzultáciu u trichológa. Lekár vám povie, ako často potrebujete umývať vlasy, ako aj to, aké výrobky a kozmetické procedúry používať na ich starostlivosť. Rady trichológa pomôžu udržať vaše vlasy zdravými a krásnymi.

Časté otázky

1. Aké vitamíny pomôžu zlepšiť hustotu vlasov?

Ak chcete zlepšiť rast vlasov a zvýšiť ich hustotu, musíte každý deň prijímať správne množstvo vitamínov a minerálov. Za rast a krásu vlasov sú zodpovedné vitamíny A, B7 (biotín), B12, C, D a E, ako aj minerály – železo, zinok a selén. Dôležitý je aj dostatočný príjem bielkovín, pretože tie sú základom pre tvorbu vlasov. Pred nákupom vitamínov na hustotu vlasov by ste sa mali poradiť s trichológom.

2. Koľko vlasov môže denne vypadnúť?

Normálne vypadáva 50 až 100 vlasov denne. Zároveň je bežné že vypadávanie vlasov, je výraznejšie pri dlhých vlasoch ako pri krátkych. Keďže má človek asi 100 000 vlasových folikulov, strata 100 vlasov denne nie je významná. Jednoduchý test na zistenie nadmerného vypadávania vlasov môžete vykonať aj doma: prevlečte si pramienok z temena alebo spánkovej oblasti cez prsty a jemne potiahnite za končeky. Ak vypadne viac ako osem vlasov, mali by ste sa objednať k trichológovi.

3. Akým spôsobom sa zbaviť svrbenia a lupiny na hlave?

Svrbenie a lupiny na pokožke hlavy môžu byť príznakmi seboroickej dermatitídy alebo plesňovej infekcie, preto by ich mal liečiť iba trichológ. Samostatné liečenie ľudovými prostriedkami alebo farmaceutickými prípravkami na lupiny a svrbenie môžu situáciu zhoršiť . V závislosti od príčiny ochorenia môže lekár predpísať antifungálne látky, imunomodulátory, antialergické a iné lieky.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Autor: Sofia Tóthová
Lekársky odborník DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre