V závislosti od typu pokožky hlavy je dôležité si zvoliť správnu starostlivosť pre vaše vlasy.
Štruktúra vlasov v závislosti od ich typu
Štruktúra vlasov sa líši v závislosti od typu vlasov. Typy vlasov u žien a mužov sa nelíšia.
Podľa štruktúry existuje niekoľko typov vlasov:
- normálny typ vlasov, vlasy rýchlo rastú a vlasová stopka je lesklá a silná;
- mastný typ vlasov, charakterizovaný rýchlym znečistením vlasov v dôsledku vysokej aktivity mazových žliaz;
- suchý typ vlasov, končeky vlasov sa často štiepia a vlasy sú matné a vlasová stopka sa ľahko láme;
- zmiešaný typ vlasov, charakterizovaný mastnými korienkami a suchými končekmi.
Samostatne si stanoviť typ vlasov nie je vždy možné. Na určenie typu vlasov a správny výber prostriedkov na ich starostlivosť je potrebné sa obrátiť na trichológa.
Starostlivosť o vlasy podľa ich typu
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
O svoje vlasy sa musíte starať podľa ich typu. Normálne vlasy sa odporúča umývať raz alebo dvakrát týždenne. Vhodné sú vitamínové masky, ako aj prostriedky na dodatočnú výživu.
Mastné vlasy by sa mali umývať častejšie ako normálne vlasy, tri až štyrikrát týždenne alebo každý deň. Vyhnite sa umývaniu mastných vlasov príliš horúcou vodou. Odporúča sa pravidelný (raz týždenne) píling pokožky hlavy pomocou kozmetickej soli alebo iných špeciálnych prostriedkov.
Suché vlasy sa spravidla umývajú raz týždenne. Na ošetrenie rozštiepených končekov vlasov a ich poškodenej štruktúry vlasov odporúčame použiť krémy a peny, ktoré nie je potrebné oplachovať. Regeneračné prípravky s obsahom bielkovín môžu pomôcť ochrániť vlasy pred vysušovaním.
Zmiešaný typ vlasov sa umýva v závislosti od úrovne ich znečistenia. Odporúča sa pri ňom pravidelný píling pokožky hlavy a výživné masky na vlasy.
Pre ázijské a africké typy vlasov, ktoré je ťažké upravovať, odporúčame používať jemné šampóny a kozmetické prípravky, ktoré posilňujú vlasové folikuly. Rovnako je užitočné používať vlasové prípravky s keratínom, ktoré pomáhajú narovnať a posilniť vlasy.
Masáž hlavy a občasné oplachovanie vlasov bylinnými odvarmi pomôžu zlepšiť ich stav bez ohľadu na ich typ. Okrem toho je potrebné chrániť vlasy pred rôznymi agresívnymi mechanickými vplyvmi, nadmerným používaním fénu na vlasy a kulmy.
Starostlivosti o farbené vlasy
Pri farbení vlasov nastáva prienik pigmentu do štruktúry vlasov. Aby sa pigment zafixoval, je vhodné neumývať si vlasy aspoň deň po farbení.
Ihneď po farbení sú vlasy suché a oslabené, preto sa odporúča na ne mechanicky nepôsobiť. Okrem toho, po farbení vlasov, môžete čeliť množstvu problémov:
- zmeny štruktúry a pórovitosti vlasov,
- lámavosť vlasov,
- strata pružnosti vlasov,
- rozštiepené končeky vlasov.
Starostlivosť o farbené vlasy zahŕňa používanie špeciálnych šampónov, kondicionérov a masiek, ktoré pomáhajú na nich udržať nanesenú farbu. Odporúča sa vyberať si výrobky, ktoré neobsahujú parabény a sulfáty, pretože tie spôsobujú poškodenie vlasových kutikulov.
Vplyv keratínu a botoxu na vlasy
Vyrovnávanie vlasov keratínom a botoxom je pomerne populárna kozmetická procedúra. Vlasy sú hneď po vyrovnaní keratínom a botoxom rovnomerné, hladké, lesklé a získavajú zdravý a upravený vzhľad. Účinky keratínu a botoxu na vlasy však nie sú vždy pozitívne.
Prostriedky na vyrovnávanie vlasov môžu obsahovať škodlivé látky, ako je formaldehyd. V prípade neznášanlivosti alebo zlej tolerancie na tieto látky môže dôjsť k alergickej reakcii.
Počas procedúry pri nanášaní botoxu alebo keratínu sú vlasy vystavené chemickému pôsobeniu a tepelným vplyvom. Takéto pôsobenie je škodlivé pre pokožku hlavy aj pre vlasy. Botox a keratín sú navyše kontraindikované počas tehotenstva a počas dojčenia.
Medzi negatívne účinky botoxu a keratínu na vlasy patrí:
- vysušovanie vlasov,
- rozštiepené končeky vlasov,
- zvýšená lámavosť vlasov,
- strata objemu.
Starostlivosť o vlasy po keratíne a botoxe zahŕňa použitie špeciálnych šampónov, masiek a inej kozmetiky.
Prípravky na starostlivosť o vlasy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni
Pre domácu starostlivosť o vlasy môžete používať nielen rôzne kozmetické výrobky (šampóny, masky, peny, balzamy), ale aj medicínske výrobky určené na starostlivosť o vlasy. K najbežnejším výrobkom starostlivosti o vlasy, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni, patria:
- vitamíny A a E (eliminujú lámavosť a suchosť vlasov, nasýtia ich užitočnými mikroelementami);
- dimexid (posilňuje vlasy a urýchľuje ich rast);
- ricínový olej (používa sa na obnovu a zlepšenie rastu vlasov);
- kozmetická hlina (pomáha odstrániť nadmerné mastné vlasy a zbaviť sa lupín);
- papriková tinktúra (posilňuje vlasy a stimuluje krvný obeh pokožky hlavy);
- kyselina nikotínová (posilňuje vlasy a odstraňuje lupiny);
- sulsen pasta (pomáha zbaviť sa lupín a nadmerného mastenia vlasov);
- lopúchový olej (pomáha obnoviť poškodené vlasy a ich rast).
Ak chcete určiť typ vašich vlasov a vybrať si správnu starostlivosť o ne, je potrebné absolvovať konzultáciu u trichológa. Lekár vám poradí, ako často by ste si mali umývať vlasy, ako aj to, aké výrobky a kozmetické procedúry používať na ich starostlivosť. Rady trichológa pomôžu udržať vaše vlasy zdravými a krásnymi.