Na prevenciu, diagnostiku a liečbu Peyronieho choroby sa špecializuje urológ.
Čo je Peyronieho choroba?
Peyronieho choroba (fibroplastická indurácia penisu) je patologické zakrivenie penisu vo vzpriamenom stave spôsobené výskytom hustých fibróznych plakov na penise. Peyronieho choroba sa najčastejšie diagnostikuje u mužov po štyridsiatom roku života, no patológia môže byť vrodená.
Príčiny Peyronieho choroby
K vzniku Peyronieho choroby prispievajú zmeny v mužskom organizme súvisiace s vekom. Medzi príčiny Peyronieho choroby patrí:
- traumatizácia penisu počas pohlavného styku;
- cievne ochorenia (ateroskleróza periférnych ciev, arteriálna hypertenzia, infarkt myokardu);
- hormonálne a endokrinné poruchy;
- fibróza penisu (prerastanie spojivového tkaniva v kavernóznom telese).
Vrodená Peyronieho choroba u detí spravidla vzniká v dôsledku nedostatočného množstva pohlavných hormónov v intrauterinnom období. Ventrálna (predná) deformácia penisu u detí sa stáva viditeľnou počas puberty (vo veku 10-12 rokov).
Je krivý penis normálny?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Za normálnych okolností sa počas erekcie kavernózne telieska rovnomerne naplnia krvou a penis sa zväčší do dĺžky a šírky na svoju maximálnu veľkosť. Hlavným príznakom Peyronieho choroby je deformácia penisu v stave erekcie. V neskorších štádiách ochorenia môže byť viditeľné zakrivenie penisu aj v uvoľnenom stave.
Bezbolestné zakrivenie penisu, ktoré nespôsobuje nepríjemné pocity počas erekcie a nebráni pohlavnému styku, môže byť považované za normálne. Jednoznačne odpovedať na otázku, či je zakrivenie penisu normálne alebo prejavom ochorenia, môže urológ. Patologické zakrivenie penisu sprevádzajú ďalšie príznaky, akými sú:
- bolesť penisu počas erekcie;
- podkožné zhrubnutie penisu vo forme plakov;
- precitlivenosť penisu;
- dyspareúnia (bolesť počas pohlavného styku);
- ťažkosti so zasunutím penisu do pošvy;
- erektilná dysfunkcia.
Následkom neliečeného zakriveného penisu je pretrvávajúca bolesť a strata túžby po sexe, čo vedie k psychickej nepohode. Nebezpečným následkom Peyronieho choroby je impotencia.
Príznaky Peyronieho choroby
Hlavným príznakom Peyronieho choroby je deformácia penisu v stave erekcie. Okrem toho, medzi príznaky Peyronieho choroby patrí:
- bolesť penisu počas erekcie;
- podkožné zhrubnutie penisu vo forme plakov;
- precitlivenosť penisu viditeľná aj v uvoľnenom stave.
Aktívna (akútna) forma Peyronieho choroby u mužov môže trvať až rok a pol. Počas tohto obdobia je zakrivenie penisu nevýrazné, no zápalový proces sa aktívne vyvíja, ako aj plaky a uzlíky na penise. Pri stabilnej (chronickej) forme Peyronieho choroby je zakrivenie výrazné a na penise v zatvrdlinách vznikajú jazvy.
Prečo je Peyronieho choroba nebezpečná?
Hlavným nebezpečenstvom Peyronieho choroby je riziko vzniku erektilnej dysfunkcie. Následkom neliečeného zakriveného penisu je pretrvávajúca bolesť a strata túžby po sexe, čo vedie k psychickej nepohode a v mnohých prípadoch k dlhotrvajúcej depresii. Nebezpečným následkom Peyronieho choroby je impotencia.
Diagnostika Peyronieho choroby
Urológ môže diagnostikovať Peyronieho chorobu na základe vizuálnej prehliadky a palpácie (prehmatania) penisu, počas ktorej môže lekár identifikovať zhrubnutie. Potvrdiť prítomnosť plakov možno pomocou ultrazvuku penisu. V prípade potreby (napríklad v prípade podozrenia, že príčinou ochorenia je diabetes mellitus alebo ateroskleróza) urológ odošle na ďalšie vyšetrenia alebo k iným špecialistom (internista, chirurg).
Ako narovnať krivý penis?
Na liečbu krivého penisu sa špecializuje urológ. Ľudové metódy liečby Peyronieho choroby sú neúčinné a môžu viesť k ďalšej traumatizácii kavernóznych telies s výskytom nových plakov.
Pri krivom penise sa používajú medikamentózne a chirurgické metódy liečby. Liečba Peyronieho choroby zahŕňa:
- chirurgické odstránenie tesnení na penise;
- plastická operácia penisu (korporoplastika, korporoplikácia);
- vitamínová terapia (užívanie vitamínov E a K);
- lokálne injekcie (do hrúbky kavernóznych telies) vazodilatancií a steroidných hormónov;
- rozpúšťanie fibrotických plakov pomocou enzýmu kolagenázy;
- masáže;
- liečba rázovou vlnou.
Optimálny spôsob liečby predpisuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia a anatomických vlastností štruktúry mužského penisu. Masáž a vazodilatanciá sú zamerané na zlepšenie prekrvenia ciev kavernóznych teliesok.
Liečba Peyronieho choroby pomocou rázovej vlny (SWT) zahŕňa použitie cielených nízkofrekvenčných rázových (akustických) vĺn (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Liečba rázovou vlnou pri zakrivenom penise zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, zvyšuje rýchlosť metabolizmu, uvoľňuje soľné usadeniny a zmäkčuje fibrotické oblasti penisu. Liečba SWT zvyčajne pozostáva zo štyroch - siedmich sedení trvajúcich do pol hodiny. Liečba kolagenázou sa používa v prípade, že je zhrubnutie v kavernóznych telieskach dobre hmatateľné (vtedy môže lekár pacientovi pod anestéziou vstreknúť liek priamo do nánosu na penise).
Peyronieho chorobu je nevyhnutné liečiť chirurgicky v prípade, že je farmakologická liečba neúčinná alebo v prípade ťažkého štádia ochorenia (s prudko bolestivou erekciou, úplným odmietnutím sexuálneho života v dôsledku ochorenia). Korporoplikácia je minimálne invazívna operácia narovnania penisu, počas ktorej chirurg zužuje časť krivého penisu.
Korporoplastika spočíva v rozrezaní bielkovinového puzdra v oblasti deformácie penisu a následnom nahradení patologickej oblasti vlastnými tkanivami pacienta alebo implantátom. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii (narkóze). Operácia vyrovnania penisu môže trvať od jednej do šiestich hodín. Obdobie rekonvalescencie po operácii zakriveného penisu je jeden - dva mesiace. Počas obdobia rekonvalescencie po zákroku by sa mal muž vyhnúť sexu, ťažkej fyzickej námahe, kúpaniu vo vodných nádržiach a návšteve bazénov a sáun.
Masáž pri Peyronieho chorobe
V rámci komplexnej liečby Peyronieho choroby môže lekár predpísať liečebnú masáž, ktorú je potrebné absolvovať spravidla dva - tri mesiace. Pri Peyronieho chorobe sa môže vykonávať masáž penisu v stave vzrušenia, ktorá pomáha zlepšiť prekrvenie penisu.
Ako sa vykonáva operácia Peyronieho choroby?
Najúčinnejšou liečbou Peyronieho choroby je korporoplastika a korporoplikácia (informácia je určená len na informačné účely, zákrok sa na našej klinike nevykonáva). Pred vyrovnaním penisu chirurg odošle pacienta na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi a na ďalšiu diagnostiku. Pred chirurgickou liečbou Peyronieho choroby je potrebné absolvovať:
- ELISA IgM test na Covid-19;
- klinické vyšetrenie moču;
- spermiogram;
- ultrazvuk mieška;
- elektrokardiogram.
Po stanovení diagnózy lekár určí termín operácie. Sedem hodín pred zákrokom pacient nesmie jesť ani piť. Korporoplastika a korporoplikácia sa vykonáva v anestézii (intravenózna alebo spinálna).
Priemerná veľkosť penisu vo vzrušenom stave je spravidla 12 až 16 cm na dĺžku a približne 12 cm po obvode. Ak je veľkosť penisu menšia ako priemerná alebo spôsobuje pacientovi nepríjemné pocity, penis je možné po Peyronieho operácii zväčšiť. Metódy zväčšenia penisu zahŕňajú faloplastiku (rekonštrukcia penisu pomocou tkaniva patriaceho samotnému pacientovi) a ligamentotómiu (roztiahnutie vnútornej strany penisu).
Liečba Peyronieho choroby ľudovými prostriedkami
Alternatívne spôsoby liečby Peyronieho choroby zahŕňajú diétu, masti a aplikovanie antifibrotických látok. Ľudová liečba zakrivenia penisu je neúčinná a trvá určitý čas, počas ktorého sa môže ochorenie zhoršiť. Antifibrotické látky aplikované na kožu penisu sa vnútorne nevstrebávajú v dostatočnom množstve na rozpustenie plakov.