Druhy rektálnych vyšetrení

Druhy rektálnych vyšetrení
Čítať 6 minút | Zverejnené: 21 October 2021 | Перегляди 18793
Včasná diagnostika proktologických chorôb umožňuje začať ich liečbu v počiatočných štádiách vývoja a zabrániť ich prechodu do chronickej formy.

Diagnostiku chorôb konečníka je možné vykonať vyšetrením konečníka. Iba proktológ môže vybrať typ vyšetrenia v závislosti od symptómov ochorenia.

Pri ktorých symptómoch sa predpisujú rektálne vyšetrenia?

Rektálne vyšetrenia sú vhodné, keď sa objavia príznaky chorôb konečníka, hrubého čreva a análneho otvoru. Príznaky análneho ochorenia zahŕňajú:

Metódy vyšetrenia konečníka

Konzultácia u proktológa zahŕňa anamnézu a digitálne vyšetrenie konečníka, počas ktorého je možné diagnostikovať hemoroidy, análne trhliny, kondylómy (drobné genitálne bradavice) konečníka a ďalšie choroby. V závislosti od výsledkov vyšetrenia a symptómov ochorenia môže proktológ predpísať ďalšie vyšetrenia konečníka.

Metódy rektálneho vyšetrenia sú:

  • anoskopia;
  • video vyšetrenie proktológom;
  • irrigografia;
  • kolonoskopia (fibrokolonoskopia);
  • rektoskopia (rektoromanoskopia).

Anoskopia je vyšetrenie konečníka do hĺbky 10 cm. Diagnostika sa vykonáva pomocou anoskopu, ktorý umožňuje diagnostikovať najmenšie zmeny na sliznici. Hemoroidy sú spravidla v malej hĺbke, takže anoskopia umožňuje určiť ich prítomnosť.

Video-vyšetrenie proktológom –  je endoskopické rektálne vyšetrenie konečníka. Diagnostika sa vykonáva pomocou video rektoskopu a umožňuje vizualizáciu čriev do hĺbky 20 cm. 

Irrigografia – röntgenové vyšetrenie čreva. Diagnostika umožňuje určiť kvalitu fungovania čreva, črevnú obštrukciu, nádory a výčnelok črevných stien.

Kolonoskopia je endoskopická diagnostická metóda, počas ktorej sa skúma stav vnútorného povrchu hrubého čreva po celej jeho dĺžke. Vyšetrenie umožňuje určiť prítomnosť zápalových procesov, polypov a rakoviny hrubého čreva.

Rektoskopia je prístrojové vyšetrenie konečníka do hĺbky 20 cm. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou rektoromanoskopa a umožňuje identifikovať nádory konečníka, časti sigmoidálneho hrubého čreva, ako aj hlboké hemoroidy a trhliny.

Po diagnostikovaní proktológ predpíše pacientovi individuálnu terapiu. Liečba u proktológa môže zahŕňať medikamentóznu terapiu, terapiu rádiovými vlnami, laserovú vaporizáciu (uvoľňovanie vodnej pary), infračervenú fotokoaguláciu a ďalšie metódy terapie.

Príprava na vyšetrenie konečníka

Príprava na vyšetrenie konečníka zahŕňa dodržiavanie jednoduchej diéty. Deň pred vyšetrením by mali byť zo stravy vylúčené alkoholické a sýtené nápoje, fermentované mliečne výrobky, ovocie a surová zelenina. Pred vyšetrením u proktológa musíte použiť glycerínové čipky. Nie je vhodné konzumovať jedlo 3 hodiny pred vyšetrením.

Ako často je potrebné absolvovať proktologické vyšetrenie?

Od 40 rokov je potrebné absolvovať preventívnu proktologickú prehliadku raz za rok. V rámci prevencie rakoviny konečníka sa ľuďom nad 40 rokov odporúča každoročne podstúpiť rektoskopiu.

Okrem toho sa ľuďom s chronickým ochorením čriev odporúča pravidelné vyšetrenie konečníka. Do 40 rokov by ste sa mali obrátiť na proktológa, keď sa objavia príznaky chorôb konečníka.

Časté otázky

1. Môžem počas menštruácie navštíviť proktológa?

Počas menštruácie môžete navštíviť proktológa. Nepoužívajte však vložky, ale tampóny. Operácia počas menštruácie sa však neodporúča, pretože toto obdobie je charakteristické zvýšeným krvácaním tkanív.

2. Ako proktológ vyšetruje tehotné ženy?

Na prvom vyšetrení si proktológ vypočuje symptómy tehotnej pacientky a vykoná vyšetrenie konečníka. Ďalšie diagnostické vyšetrenia sa predpisujú iba po preskúmaní výsledkov z predchádzajúceho vyšetrenia a vykonávajú sa pri lokálnej anestézie. Aby sa predišlo nepríjemným pocitom u pacientok, proktologické vyšetrenie vykonávajú proktologičky.

3. Je bolestivé podstúpiť sigmoidoskopiu?

Sigmoidoskopia nie je bolestivá. Vyšetrenie sa uskutočňuje pomocou diagnostického zariadenia - sigmoidoskopu, ktoré môže pacientovi spôsobiť nepríjemné pocity. Lokálna anestéza sa používa na zníženie nepohodlia počas vyšetrenia.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Druhy rektálnych vyšetrení
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre