Diagnostiku chorôb konečníka je možné vykonať vyšetrením konečníka. Iba proktológ môže vybrať typ vyšetrenia v závislosti od symptómov ochorenia.
Pri ktorých symptómoch sa predpisujú rektálne vyšetrenia?
Rektálne vyšetrenia sú vhodné, keď sa objavia príznaky chorôb konečníka, hrubého čreva a análneho otvoru. Príznaky análneho ochorenia zahŕňajú:
- bolesť a nepohodlie v konečníku,
- hnisavý výtok z konečníka,
- zápchy, hnačky,
- črevné krvácanie.
Metódy vyšetrenia konečníka
Máte otázky ohľadom práce oddelenia proktológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Konzultácia u proktológa zahŕňa anamnézu a digitálne vyšetrenie konečníka, počas ktorého je možné diagnostikovať hemoroidy, análne trhliny, kondylómy (drobné genitálne bradavice) konečníka a ďalšie choroby. V závislosti od výsledkov vyšetrenia a symptómov ochorenia môže proktológ predpísať ďalšie vyšetrenia konečníka.
Metódy rektálneho vyšetrenia sú:
- anoskopia;
- video vyšetrenie proktológom;
- irrigografia;
- kolonoskopia (fibrokolonoskopia);
- rektoskopia (rektoromanoskopia).
Anoskopia je vyšetrenie konečníka do hĺbky 10 cm. Diagnostika sa vykonáva pomocou anoskopu, ktorý umožňuje diagnostikovať najmenšie zmeny na sliznici. Hemoroidy sú spravidla v malej hĺbke, takže anoskopia umožňuje určiť ich prítomnosť.
Video-vyšetrenie proktológom – je endoskopické rektálne vyšetrenie konečníka. Diagnostika sa vykonáva pomocou video rektoskopu a umožňuje vizualizáciu čriev do hĺbky 20 cm.
Irrigografia – röntgenové vyšetrenie čreva. Diagnostika umožňuje určiť kvalitu fungovania čreva, črevnú obštrukciu, nádory a výčnelok črevných stien.
Kolonoskopia je endoskopická diagnostická metóda, počas ktorej sa skúma stav vnútorného povrchu hrubého čreva po celej jeho dĺžke. Vyšetrenie umožňuje určiť prítomnosť zápalových procesov, polypov a rakoviny hrubého čreva.
Rektoskopia je prístrojové vyšetrenie konečníka do hĺbky 20 cm. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou rektoromanoskopa a umožňuje identifikovať nádory konečníka, časti sigmoidálneho hrubého čreva, ako aj hlboké hemoroidy a trhliny.
Po diagnostikovaní proktológ predpíše pacientovi individuálnu terapiu. Liečba u proktológa môže zahŕňať medikamentóznu terapiu, terapiu rádiovými vlnami, laserovú vaporizáciu (uvoľňovanie vodnej pary), infračervenú fotokoaguláciu a ďalšie metódy terapie.
Príprava na vyšetrenie konečníka
Príprava na vyšetrenie konečníka zahŕňa dodržiavanie jednoduchej diéty. Deň pred vyšetrením by mali byť zo stravy vylúčené alkoholické a sýtené nápoje, fermentované mliečne výrobky, ovocie a surová zelenina. Pred vyšetrením u proktológa musíte použiť glycerínové čipky. Nie je vhodné konzumovať jedlo 3 hodiny pred vyšetrením.
Ako často je potrebné absolvovať proktologické vyšetrenie?
Od 40 rokov je potrebné absolvovať preventívnu proktologickú prehliadku raz za rok. V rámci prevencie rakoviny konečníka sa ľuďom nad 40 rokov odporúča každoročne podstúpiť rektoskopiu.
Okrem toho sa ľuďom s chronickým ochorením čriev odporúča pravidelné vyšetrenie konečníka. Do 40 rokov by ste sa mali obrátiť na proktológa, keď sa objavia príznaky chorôb konečníka.