Druhy rektálnych vyšetrení

Druhy rektálnych vyšetrení
Čítať 6 minút | Zverejnené: 21 October 2021 | Перегляди 704
Včasná diagnostika proktologických chorôb umožňuje začať ich liečbu v počiatočných štádiách vývoja a zabrániť ich prechodu do chronickej formy.

Diagnostiku chorôb konečníka je možné vykonať vyšetrením konečníka. Iba proktológ môže vybrať typ vyšetrenia v závislosti od symptómov ochorenia.

Pri ktorých symptómoch sa predpisujú rektálne vyšetrenia?

Rektálne vyšetrenia sú vhodné, keď sa objavia príznaky chorôb konečníka, hrubého čreva a análneho otvoru. Príznaky análneho ochorenia zahŕňajú:

  • bolesť a nepohodlie v konečníku,
  • hnisavý výtok z konečníka,
  • zápchy, hnačky,
  • črevné krvácanie. 

Metódy vyšetrenia konečníka

Konzultácia u proktológa zahŕňa anamnézu a digitálne vyšetrenie konečníka, počas ktorého je možné diagnostikovať hemoroidy, análne trhliny, kondylómy (drobné genitálne bradavice) konečníka a ďalšie choroby. V závislosti od výsledkov vyšetrenia a symptómov ochorenia môže proktológ predpísať ďalšie vyšetrenia konečníka.

Metódy rektálneho vyšetrenia sú:

  • anoskopia;
  • video vyšetrenie proktológom;
  • irrigografia;
  • kolonoskopia (fibrokolonoskopia);
  • rektoskopia (rektoromanoskopia).

Anoskopia je vyšetrenie konečníka do hĺbky 10 cm. Diagnostika sa vykonáva pomocou anoskopu, ktorý umožňuje diagnostikovať najmenšie zmeny na sliznici. Hemoroidy sú spravidla v malej hĺbke, takže anoskopia umožňuje určiť ich prítomnosť.

Video-vyšetrenie proktológom –  je endoskopické rektálne vyšetrenie konečníka. Diagnostika sa vykonáva pomocou video rektoskopu a umožňuje vizualizáciu čriev do hĺbky 20 cm. 

Irrigografia – röntgenové vyšetrenie čreva. Diagnostika umožňuje určiť kvalitu fungovania čreva, črevnú obštrukciu, nádory a výčnelok črevných stien.

Kolonoskopia je endoskopická diagnostická metóda, počas ktorej sa skúma stav vnútorného povrchu hrubého čreva po celej jeho dĺžke. Vyšetrenie umožňuje určiť prítomnosť zápalových procesov, polypov a rakoviny hrubého čreva.

Rektoskopia je prístrojové vyšetrenie konečníka do hĺbky 20 cm. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou rektoromanoskopa a umožňuje identifikovať nádory konečníka, časti sigmoidálneho hrubého čreva, ako aj hlboké hemoroidy a trhliny.

Po diagnostikovaní proktológ predpíše pacientovi individuálnu terapiu. Liečba u proktológa môže zahŕňať medikamentóznu terapiu, terapiu rádiovými vlnami, laserovú vaporizáciu (uvoľňovanie vodnej pary), infračervenú fotokoaguláciu a ďalšie metódy terapie.

Príprava na vyšetrenie konečníka

Príprava na vyšetrenie konečníka zahŕňa dodržiavanie jednoduchej diéty. Deň pred vyšetrením by mali byť zo stravy vylúčené alkoholické a sýtené nápoje, fermentované mliečne výrobky, ovocie a surová zelenina. Pred vyšetrením u proktológa musíte použiť glycerínové čipky. Nie je vhodné konzumovať jedlo 3 hodiny pred vyšetrením.

Ako často je potrebné absolvovať proktologické vyšetrenie?

Od 40 rokov je potrebné absolvovať preventívnu proktologickú prehliadku raz za rok. V rámci prevencie rakoviny konečníka sa ľuďom nad 40 rokov odporúča každoročne podstúpiť rektoskopiu.

Okrem toho sa ľuďom s chronickým ochorením čriev odporúča pravidelné vyšetrenie konečníka. Do 40 rokov by ste sa mali obrátiť na proktológa, keď sa objavia príznaky chorôb konečníka.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie