Prečo nás môže bolieť v hrudníku?

Prečo nás môže bolieť v hrudníku?
Čítať 6 minút | Zverejnené: 26 August 2021 | Перегляди 1086
Cítite bolesť v hrudníku. Prvá vec, ktorá vám napadne, je infarkt. Bolesť v hrudníku, samozrejme, nesmieme ignorovať. Ale tento príznak nemusí vždy ohrozovať zdravie.

Bolesť v hrudníku môžu spôsobiť aj choroby pľúc, pažeráka, svalové kŕče, zlomeniny rebier alebo poškodenie nervov. Niektoré z týchto chorôb môžu ohroziť život, iné nie sú zdraviu škodlivé a zmiznú samy. Ak cítite bolesť v hrudníku a neviete, čo ju spôsobilo (nespadli ste, neudreli ste si hrudník), jediný spôsob, ako zistiť príčinu, je konzultovať svojho lekára.

Bolesť v hrudníku môžete cítiť kdekoľvek od dolnej časti krku až po brucho. Bolesť v hrudníku (torakalgia) môže byť:

 • ostrá,
 • tupá,
 • planúca,
 • pichľavá,
 • utláčajúca.

Niektoré z najbežnejších príčin torakalgie uvádzame tu: 

Príčina bolesti v hrudníku: problémy so srdcom

Aj keď príznak nie je vždy spojený so srdcom, práve ono najčastejšie spôsobuje bolestivé pocity v hrudníku.

Ochorenie koronárnych artérií (CHD). Je sprevádzané upchatím tepien, ktoré živia srdce. Do srdcového svalu sa dodáva menej krvi –  dochádza k hypoxii a ischémii myokardu. To spôsobuje pálenie a tlakovú bolesť, ktorá sa medicínsky nazýva angina pectoris. Angina pectoris je reverzibilná obehová porucha srdca, ktorá nie je sprevádzaná smrťou myokardu. Toto je ale prvý signál, že v budúcnosti sa možno infarktu nevyhnete. 

Kardialgia (bolesť srdca) pri angine pectoris sa rozširuje na ľavú lopatku, rameno, ruku, čeľusť a chrbát. Náhla kardialgia sa vyskytuje počas alebo po fyzickej námahe, sexe, mimoriadnom vzrušení či strese. Príznak zmizne počas odpočinku. 

Infarkt myokardu. Ide o nezvratné poruchy srdcového svalu v dôsledku zastavenia krvného obehu v srdcových tepnách. Bunky myokardu odumierajú a na ich mieste sa po 1 – 2 týždňoch vytvorí jazva. Pri infarkte je bolesť v oblasti srdca výraznejšia a akútnejšia ako pri angine pectoris. Torakalgia je lokalizovaná vľavo alebo v strede hrudníka a počas odpočinku neprechádza. Infarkt sprevádza strach zo smrti, potenie, nevoľnosť, slabosť a dezorientácia.

Toto je stav, ktorý si vyžaduje lekársku pomoc. Prvým znakom infarktu je planúca, pichľavá alebo utláčajúca bolesť v hrudníku, ktorá sa šíri do ľavej lopatky, ramena, ruky a chrbta. Na rozdiel od anginy pectoris, torakalgia pri infarkte myokardu trvá dlhšie ako 15 minút a nie je eliminovaná nitroglycerínom. Ak si všimnete tieto príznaky, okamžite zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc (112 alebo 155). 

Myokarditída je zápal srdcového svalu. Okrem bolesti v hrudníku je myokarditída sprevádzaná horúčkou, vyčerpanosťou, búšením srdca a dýchavičnosťou. Pri zápale myokardu nie sú koronárne tepny upchaté a srdce je dobre zásobené krvou, ale bolesť v hrudníku pri myokarditíde môže pripomínať infarkt.

Pri perikarditíde ide o zápal srdcového vaku, ktorý chráni orgán pred mechanickým poškodením a vytesnením. Toto ochorenie vyvoláva torakalgiu, ktorá pripomína záchvat angíny pectoris. Perikarditída má však určité vlastnosti:

 • bolesť sa objavuje pozdĺž svalov krku a ramena;
 • bolesti môžu byť ostré alebo pichľavé;
 • nepríjemné pocity v hrudníku sa zhoršujú pri hlbokom nádychu, pri konzumácii jedla alebo v ľahu na chrbte.

Hypertrofická kardiomyopatia. Ide o dedičné ochorenie, ktoré spôsobuje nadmerné zhrubnutie srdcového svalu. Kardiomyopatia niekedy naruší prietok krvi v srdci, ale častejšie pri námahe vyvoláva torakalgiu a dýchavičnosť. Keď sa srdcový sval rozšíri nad svoju hranicu, dôjde k zlyhaniu srdca. Srdce potrebuje viac kyslíka a energie na to, aby vtlačilo krv do aorty a pumpovalo ju väčším obehom. Hypertrofickú kardiomyopatiu, okrem torakalgie, sprevádzajú závraty, mdloby a únava.

 Prolaps mitrálnej chlopne. Patológia je sprevádzaná skutočnosťou, že srdcová chlopňa sa nemôže správne uzavrieť: keď sa svaly srdca stiahnu, vyčnieva do ľavej predsiene a časť krvi prúdi späť do predsiene.

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje bolesťou v hrudníku, búšením srdca a závratmi. V počiatočnej fáze vývoja prolaps nemá žiadne symptómy. 

Disekcia koronárnych artérii je smrteľný náhly stav, pri ktorom dôjde k disekcii v koronárnej artérii – natrhnutie steny cievy, po ktorej nasleduje krvácanie a infarkt myokardu. Disekcia spôsobuje ťažkú ​​a akútnu torakalgiu (bolesť v hrudníku), ktorá sa šíri do chrbta, brucha a krku. 

Príčiny bolesti v hrudníku: problémy s pľúcami

Choroby pľúc môžu tiež viesť k bolesti v hrudníku. Dôvody týkajúce sa pľúcneho systému môžu byť nasledovné:

Pleuritída. Ide o zápal pohrudnice, ktorý zakrýva pľúca a oddeľuje ich od hrudníka. Pri zápale pohrudnice sa torakalgia vyskytuje počas hlbokého dychu, kýchania alebo kašľa. Ochorenie sa obvykle vyvíja v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pľúcnej embólie alebo pneumotoraxu. Menej častými príčinami sú rakovina pľúc, systémový lupus erythematosus a reumatoidná artritída. 

Pneumónia alebo pľúcny absces. Choroby spôsobujú zápal pohrudnice, torakalgiu a hlboké bolesti v hrudníku. Pneumónia sa vyvíja rýchlo a náhle: teplota tela stúpa, objavuje sa zimnica a kašeľ s hnisavým výtokom. 

Pľúcna embólia. Migrujúca krvná zrazenina sa môže dostať do pľúc. To spôsobuje silné bolesti v hrudníku, ťažkosti s dýchaním a búšenie srdca. Stav je sprevádzaný horúčkou a dezorientáciou. Pravdepodobnosť pľúcnej embólie sa zvyšuje u pacientov, ktorí:

 • predtým trpeli hlbokou žilovou trombózou;
 • absolvovali operáciu;
 • máju alebo mali rakovinu.

Pneumotorax  je patológia, pri ktorej sa vzduch hromadí v pleurálnej dutine. Najčastejšie sa vyskytuje pri vážnom poranení rebier, hrudnej kosti alebo chrbtice s vnútorným poškodením pľúc, z ktorých sa vzduch dostáva do hrudnej dutiny. Pneumotorax sprevádzajú bolesti v hrudníku vo výške vdychu, nízky krvný tlak, dýchavičnosť a záchvaty suchého kašľa. 

Pľúcna hypertenzia. Pre toto ochorenie je charakteristický vysoký tlak v pľúcnych tepnách. Srdce musí tvrdo pracovať, aby vytlačilo krv von. Pľúcna hypertenzia spôsobuje torakalgiu, ktorá je svojou povahou podobná záchvatu anginy pectoris.

 Bronchiálna astma. Akútny záchvat bronchospazmu (zúženie priedušiek)  je sprevádzaný ťažkosťami s dýchaním, sipotom s pískaním, vlhkým kašľom a bolesťou v hrudníku. 

Príčiny bolesti v hrudníku: gastrointestinálne choroby

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD). Toto ochorenie sa objavuje v dôsledku poruchy pažerákového zvierača, v dôsledku čoho sa do pažeráka dostáva jedlo a kyselina chlorovodíková zo žalúdka. Kyslý reflux spôsobuje pálenie záhy v hrudníku, kyslé pálenie a kyslú chuť v ústach. Ochorenie vyvoláva obezita, fajčenie, korenené jedlá a sedavý životný štýl. Bolesť v hrudníku sa vyskytuje preto, lebo pažerák tesne susedí so srdcom – podráždenie sa prenáša na orgány hrudníka cez nervový systém. 

Precitlivený refluxný syndróm (precitlivený pažerák). Patológia je sprevádzaná zvýšenou citlivosťou na chemikálie a mechanickým pohybom potravy. Spracovanie nervových signálov je narušené: citlivosť sa zvyšuje pri najmenšom tlaku alebo kontakte s jedlom, až do výskytu bolesti v hrudníku. 

 Dyskinéza pažeráka. Ochorenie je charakterizované porušením peristaltiky pažeráka. Zároveň sa jedlo posúva do žalúdka pomalšie a v samotnom pažeráku stúpa tlak.

 Perforácia pažeráka. Je charakterizovaná náhlou ostrou bolesťou za hrudnou kosťou, ktorá sa zvyčajne objaví po zvracaní alebo konzumácii väčšieho množstva potravy. Perforácia môže viesť k prasknutiu pažeráka.

 Peptické vredy. Ide o defekty na sliznici žalúdka alebo dvanástnika. Vyvoláva ich alkohol, korenené a mastné jedlá, psychoemočné stresy a veľké dávky liekov proti bolesti (ibuprofén, aspirín, analgin, diklofenak). Bolesť peptického vredu sa prenáša zo žalúdka a čriev na hrudník.

 Hernia pažeráka je patologický prolaps (predpadnutie alebo vyčnievanie orgánu z telovej dutiny) časti žalúdka do lúmenu pažerákovej trubice. Vo väčšine prípadov hernia pažeráka nemá symptómy, ale občas spôsobí príznaky refluxu, pálenie záhy a bolesť hrudnej kosti, ktorá sa zhoršuje, ak ležíte na chrbte.

 Pankreatitída. Zápal pankreasu spôsobuje bolesť v hornej a strednej časti brucha, ktorá sa šíri do hrudníka. Bolesť sa zvyšuje, ak ležíte na chrbte alebo sa predkláňate, pri vracaní či pri fyzickej námahe.

 Patológia žlčníka. Cítite po konzumácii tučných jedál ťažkosti v pravom hypochondriu a podbrušku? Ak je to tak, bolesť na hrudníku môže byť spôsobená ochorením žlčníka. Ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, mali by ste sa obrátiť na gastroenterológa. 

Príčiny bolesti v hrudníku: problémy s kosťami, svalmi alebo nervami

Torakalgia (bolesť v hrudníku) sa vyskytuje v dôsledku poškodenia hrudníka, v dôsledku úrazov, úderov a nadmernej svalovej námahy.

Problémy s rebrami. Zlomené rebro môže spôsobiť ťažkú ​​torakalgiu, ktorá sa zhoršuje pri vdýchnutí, kašľaní a kýchaní. Bolesť sa často obmedzuje na jednu oblasť a pri stlačení sa zhoršuje. Zlomenina môže spôsobiť artritídu v kĺbe medzi rebrom a hrudnou kosťou. To spôsobí bolestivý syndróm.

 Svalové kŕče. Svaly sa môžu zapáliť alebo poškodiť a môžu sa natiahnuť väzy. Kŕč reflexne stiahne svaly hrudníka a silná a dlhotrvajúca svalová kontrakcia spôsobuje bolesť.

 Pásový opar. Vyskytuje sa, keď je telo infikované vírusom pásového oparu. Toto ochorenie spôsobuje akútnu torakalgiu, ktorá vedie pozdĺž postihnutého nervu. Výskyt vyrážky niekoľko dní po nástupe bolesti potvrdzuje diagnózu pásového oparu. 

Ďalšie možné príčiny bolesti v hrudníku

Nepohodlie a torakalgia môžu byť vyvolané zvýšeným nepokojom, strachom alebo záchvatom paniky. Ďalšie príznaky: závraty, potenie, dezorientácia, dýchavičnosť, búšenie srdca, trasenie rúk, mravčenie a necitlivosť v určitých častiach tela. 

Kedy je potrebne sa obrátiť na lekára pri bolestiach v hrudníku

Zavolajte sanitku, ak bolesť v hrudníku:

 • planúca, pichľavá a utláčajúca, trvá dlhšie ako 15 minút a neprejde po použití nitroglycerínovej tabletky;
 • sa rozširuje na čeľusť, ľavú končatinu, chrbát alebo ľavú lopatku;
 • sa objavuje náhle a spôsobuje ťažkosti s dýchaním;
 • spôsobuje zmätenosť a zvýšené potenie;
 • je sprevádzaná rýchlym poklesom krvného tlaku;
 • je sprevádzaná spomalením srdcového rytmu;
 • vyskytuje sa pri horúčke, kašli so zeleným hlienom, zhoršenom prehĺtaní.

Ak neviete pôvod bolesti v hrudníku, ktorá trvá dlhšie ako 2 týždne a neustupuje po zmene stravovania, použitia lieku proti bolesti a miernej fyzickej aktivite, obráťte sa na svojho lekára.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie