Kŕčové žily: diagnostika a liečba

Kŕčové žily: diagnostika a liečba
Čítať 7 minút | Zverejnené: 14 September 2021 | Перегляди 612
Obehový systém sa skladá z dvoch typov ciev: tepien, ktoré prenášajú krv zo srdca do orgánov, a žíl. Žilový systém v ľudskom tele plní funkciu návratu krvi z tkanív a orgánov do srdca.

Každá žila, bez ohľadu na veľkosť, pozostáva zo steny a lúmenu naplneného krvou a je vybavená žilovými chlopňami, ktoré zabraňujú prúdeniu krvi smerom nadol (prietok žilami dolných končatín sa bežne pohybuje zdola nahor). Ochorenia žíl sú zvyčajne spôsobené abnormalitami štruktúry žilových stien a chlopní. Jednou z najčastejších chorôb žíl sú kŕčové žily.

Čo sú to kŕčové žily?

Kŕčové žily je ochorenie, ktoré sprevádza slabosť žilovej steny a žilových chlopní, v dôsledku čoho sa prietok krvi spomaľuje, krv v žilách stagnuje, čo vedie k ich rozšíreniu, tvorbe žilových sietí a uzlov. Ženy sú náchylnejšie na vznik kŕčových žíl ako muži (kvôli účinku estrogénu na žilovú stenu a zvýšenému stresu na žilový systém počas tehotenstva). Riziko kŕčových žíl sa zvyšuje s vekom (vzhľadom na to, že žily strácajú elasticitu), preto sú kŕčové žily u detí a dospievajúcich extrémne zriedkavé.

Vzhľadom na to, že zaťaženie žíl dolnej polovice tela je väčšie ako na žilových cievach hornej časti, na nohách a v oblasti panvových orgánov sa vyvíjajú kŕčové žily. Pri kŕčových žilách dolných končatín sú spravidla ovplyvnené povrchové (vonkajšie) žily.  Existuje niekoľko typov povrchových kŕčových žíl na nohách:

  • pavúčie žily (dilatácia malých intradermálnych žíl);
  • retikulárne kŕčové žily (poškodenie saphenóznych žíl systému malých a veľkých saphenóznych žíl s tvorbou žilových uzlín);
  • nesaphenozné kŕčové žily (kŕčové žily, ktoré nepatria do cievneho systému malých a veľkých saphenóznych žíl).

Kŕčové žily malej panvy sú druhom vnútorných kŕčových žíl a predstavujú ich inguinálne kŕčové žily, kŕčové žily maternice, kŕčové žily na penise. Jedným z najbežnejších typov kŕčových žíl u mužov je varikokéla (kŕčové žily semenníkov), ktorá sa prejavuje bolesťou v miešku, sexuálnou dysfunkciou a predčasnou ejakuláciou.

Príznaky kŕčových žíl

V počiatočných štádiách sú kŕčové žily asymptomatické. Známky kŕčových žíl sa objavia, keď už postihnuté cievy prestávajú zvládať funkciu odtoku krvi.

Kŕčové žily prispievajú k stagnácii krvi v oblasti expanzie. Príznaky kŕčových žíl zahŕňajú:

  • výskyt vizuálne viditeľnej cievnej siete a vydutých žíl (na rozdiel od aterosklerózy – chronického arteriálneho ochorenia, pri ktorom je narušený prietok krvi do dolných končatín);
  • pocit ťažkosti v nohách a distenzia (roztiahnutie) v žilách;
  • opuch nôh;
  • svrbenie a stmavnutie kože na nohách nad kŕčovou žilou.

Kŕčové žily sú chronické, neustále progresívne ochorenie, ktoré vedie k vzniku žilovej nedostatočnosti (narušenie fungovania žilového systému). Vývoj kŕčových žíl prebieha v niekoľkých fázach:

  • kŕčové žily prvého stupňa (rozšírené žily sú asymptomatické – bezpríznakové);
  • kŕčové žily druhého stupňa (objaví sa edém, ťažkosti v nohách, svrbenie);
  • kŕčové žily tretieho stupňa (edém a závažnosť trápia nepretržite, na koži sa objavujú vredy, bolesť v oblasti postihnutých žíl).

Príznaky kŕčových žíl sa často zosilňujú večer a zintenzívňujú sa po ťažkej fyzickej námahe. V lete sú príznaky kŕčových žíl výraznejšie ako v zime (pretože v horúcom počasí je tendencia k vazodilatácii –  rozšíreniu ciev, a zvyšuje sa viskozita krvi).

Diagnóstika kŕčových žíl

Flebológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou kŕčových žíl. Počas konzultácie flebológ vyšetrí žily a prehmatá ich, zmeria obvod ľavej a pravej nohy, aby odhalil skrytý opuch.

Na diagnostiku kŕčových žíl tiež predpisujú aj ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) ciev s Dopplerovým ultrazvukom (stanovenie prietoku krvi). Ultrazvuk umožňuje nielen vizualizáciu žilovej steny, ale aj stanovenie prítomnosti krvných zrazenín v lúmene (priesvite) kŕčových žíl. 

Metódy liečby kŕčových žíl

Na oddelení flebológie sa používajú konzervatívne aj chirurgické metódy liečby kŕčových žíl. Konzervatívna (bez chirurgického zákroku) liečba kŕčových žíl spočíva v použití liekov a nosení lekárskej kompresnej bielizne. Správne zvolená terapia môže zmierniť príznaky kŕčových žíl a zabrániť vzniku nových kŕčových žíl, existujúce žilové poruchy je však možné odstrániť iba chirurgickým zákrokom.

Chirurgická liečba kŕčových žíl je odstránenie rozšírených žíl (flebektómia). Alternatívou k flebektómii sú miniinvazívne metódy liečby kŕčových žíl. Miniinvazívne chirurgické metódy liečby kŕčových žíl zahŕňajú skleroterapiu a laserové ošetrenie kŕčových žíl. 

Laserová liečba kŕčových žíl

Liečba kŕčových žíl laserom sa vykonáva endovenóznou laserovou koaguláciou: pod kontrolou ultrazvuku sa do lúmenu žily vloží elektróda, pomocou ktorej sa vnútorný povrch žilovej steny kauterizuje (odstránenie tkaniva) laserom. V dôsledku laserovej kauterizácie dochádza k koagulácii žilovej steny, po ktorej sa žila sama atrofuje. Miniinvazívna laserová liečba kŕčových žíl sa vykonáva v lokálnej anestéze. Výhodou laserovej liečby kŕčových žíl je absencia jaziev a relatívna (v porovnaní s odstránením žíl) bezbolestnosť postupu. Miniinvazívna liečba kŕčových žíl sa vykonáva ambulantne (bez hospitalizácie). Rehabilitácia po laserovom ošetrení kŕčových žíl spravidla netrvá dlhšie ako mesiac. V tomto období je potrebné nosiť kompresný obväz a obmedziť šport.

Prevenciou vzniku kŕčových žíl je zníženie telesnej hmotnosti, vylúčenie zdvíhania ťažkých predmetov a dlhšie sedenie, uprednostňovanie voľnejšieho oblečenia. Na prevenciu kŕčových žíl v počiatočných štádiách ochorenia pomáha pravidelné nosenie špeciálnej zdravotnej kompresnej bielizne a mierna fyzická aktivita (chôdza, plávanie, cvičenie).

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie