Logo
0800200000

Čo je to biorytmus a ako ovplyvňuje sex?

Čo je to biorytmus a ako ovplyvňuje sex?
Čítať 6 minút | Vytvorené: 14 jún 2023 | aktualizované: 30 jún 2023 | 1482 1482
Sexuálny biorytmus je typ fyziologického (cirkadiánneho) rytmu, ktorý riadi aktivitu organizmu.

Túžba po sexe sa môže meniť v závislosti od dennej doby a nemusí sa zhodovať s biorytmom vášho partnera.

Čo sú to biologické hodiny?

Biologické hodiny sa skladajú z molekulárnych štruktúr (proteínov), ktoré vzájomne pôsobia s bunkami v celom organizme. Hodiny „odpočítavajú čas” a regulujú cirkadiánne rytmy. Ľudské biologické hodiny sa s vekom menia a riadia organizmus. Vplyv biorytmu na človeka spočíva v určení správneho času na spánok, odpočinok a sex, pričom biologické hodiny mužov a žien fungujú odlišne.

Túžba po sexe súvisí najmä s produkciou hormónov podľa hodín, ale hladiny hormónov nie sú jedinými faktormi, ktoré ovplyvňujú sexuálnu aktivitu.

Biorytmy ľudských orgánov podľa hodín

Orgány

Čas aktivity

Pečeň

1:00-3:00

Pľúca

3:00-5:00

Hrubé črevo

5:00-7:00

Žalúdok

7:00-9:00

Sliznica a podžalúdková žľaza

9:00-11:00

Srdce

11:00-13:00

Tenké črevo

13:00-15:00

Močový mechúr

15:00-17:00

Obličky

17:00-19:00

Orgány obehovej sústavy

19:00-21:00

Príprava na spánok (aktivita orgánov sa znižuje)

21:00-23:00

Žlčník

23:00-1:00

Biorytmus ženy

Ženské biologické hodiny sa prebúdzajú až o 12. hodine, čo často znemožňuje sex vo všedný deň kvôli mnohým činnostiam. Žena má chuť na sex po 22.00 hodine, až po celodenných starostiach, zatiaľ čo energia u muža môže do polnoci zoslabnúť.

Biorytmus muža

Muži majú chuť na sex ráno (medzi šiestou a deviatou hodinou), kedy ženy ešte nie sú na sex pripravené. Výpočet biorytmu poukazuje na to, že druhý nárast aktivity nastáva večer (medzi siedmou a desiatou hodinou večer)

Keď hladina testosterónu klesá, zvyšuje sa podráždenosť a agresivita a potreba sexu sa vytráca. Testosterón v mužskom tele môže klesať v dôsledku abnormalít súvisiacich s vekom, závislosti od tabaku, alkoholu).

Čo je to kompatibilita biorytmu?

Kompatibilita biorytmu znamená, že obaja partneri prejavujú ochotu mať sex v rovnakom dennom čase. Je dôležité si uvedomiť, že sex nezávisí len od hladiny hormónov, ale aj od udalostí, myšlienok, nálad a romantiky.

Vplyv hormónov na libido mužov a žien

Vplyv hormónov na libido mužov a žien

Človek by mal zohľadniť svoj biorytmus a nemal by mať sex len preto, aby vyhovel partnerovi a nemal by zanedbávať svoju vonkajšiu a vnútornú pripravenosť na pohlavný styk (fyzickú a psychickú). Ignorovanie svojho biorytmu môže negatívne ovplyvniť zdravie, pohodu a náladu.

Kompatibilita podľa biologických hodín

Úplná zhoda biorytmov medzi partnermi je pomerne zriedkavá. Ak sa biorytmy nezhodujú, partneri mali by sa podľa možností urobiť kompromisy a zvoliť najlepší čas na sex, ktorý vyhovuje obom partnerom.

Ako biorytmus ovplyvňuje sex?

Biorytmus človeka ovplyvňuje koncentráciu hormónov v tele, od ktorých závisí sexuálna aktivita. V obdobiach, kedy hormóny klesajú, sa môže aktivita znížiť alebo môže chýbať. Keď koncentrácia hormónov stúpa, vzniká túžba po sexe. Počas sexu sa produkujú aj endorfíny („hormóny radosti”).

Žena sa ľahšie naladí na sex, ak muž venuje veľa času predohre. Je dôležité, aby obaja partneri brali do úvahy menštruačné obdobie. Počas menštruácie môže byť nedostatok záujmu o sex spôsobený bolesťou a diskomfortom. Bližšie k ovulácii, keď je telo pripravené na počatie, sa libido zvyšuje. Zohľadnením ženskej fyziológie je možné kompenzovať nesúlad v biorytmoch partnerov.

Prečo mám chuť na sex?

Túžba po sexe závisí od koncentrácie pohlavných hormónov (testosterón, estrogén), ktorá sa počas dňa mení. Čím viac hormónov produkujete, tým viac chcete mať sex. Sexuálnu aktivitu ovplyvňuje aj životný štýl, strava, prítomnosť alebo absencia chorôb a užívanie liekov.

Ako často môžem mať sex?

Frekvencia pohlavného styku je individuálna. Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú frekvenciu sexu patrí:

 • spánok a bdelosť;
 • denný biorytmus človeka;
 • činnosti v priebehu dňa;
 • úroveň stresu;
 • vzťah s partnerom.

Chuť na sex je do značnej miery podmienená hormonálnymi ukazovateľmi. Ak je hladina hormónov vysoká, chuť na sex sa môže objaviť päť - šesťkrát týždenne. Ak je hladina hormónov priemerná — trikrát za týždeň a ak je hladina nízka — jedenkrát týždenne alebo vôbec.

Môžem mať sex každý deň? 

Neexistujú žiadne faktory, ktoré by obmedzovali frekvenciu sexu. Pravidelný sex má priaznivý vplyv na psychickú a emocionálnu pohodu tým, že zlepšuje hormonálne pozadie a tiež znižuje bolesť a spaľuje kalórie.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je to biorytmus a ako ovplyvňuje sex? - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Prečo žena nechce mať sex?

Strata záujmu o sex môže byť spôsobená hormonálnymi poruchami počas menopauzy, po pôrode alebo v dôsledku endokrinných porúch (hypotyreóza, diabetes mellitus). Zníženie hladiny estrogénu vedie k zníženiu prietoku krvi do panvovej oblasti, zhoršeniu citlivosti pohlavných orgánov, predĺženiu času potrebného na vzrušenie a dosiahnutie orgazmu. Medzi ďalšie príčiny nedostatočnej túžby po sexe u žien patria:

 • kardiovaskulárne ochorenia;
 • ochorenia obličiek, močového mechúra;
 • gynekologické ochorenia (endometrióza, stafylokokové, streptokokové, plesňové infekcie);
 • hormonálne poruchy;
 • nadmerné užívanie antihistaminík, antidepresív;
 • nadmerné požívanie alkoholu;
 • chemoterapia;
 • dlhodobá abstinencia (stenčenie a zníženie elasticity vaginálnych stien, zvýšenie bolesti počas pohlavného styku).

Medzi negatívne faktory patria aj sezónne biorytmy, únava, zvýšená úzkosť, stres, depresia a obavy z tehotenstva. Ak vás trápia sexuálne problémy, objednajte sa na vyšetrenie ku gynekológovi alebo sexuológovi (ak boli vylúčené ochorenia pohlavných orgánov).

2. Môžem mať sex počas menštruácie?

Menštruácia nie je dôvodom na to, aby ste nemali sex, pretože sex počas menštruácie môže byť rovnako uspokojujúci, ako keď menštruáciu nemáte. Aby ste predišli vzniku infekcií, odporúča sa pri sexe počas menštruácie používať kondóm. Ak vám sex počas menštruácie spôsobuje bolesť a nepríjemné pocity, mali by ste sa sexu zdržať.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je to biorytmus a ako ovplyvňuje sex?
Lekár oddelenia urológie.

Položte otázku Urológovi
DoktorPRO

Súvisiace články:

Komentáre

Marta pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Všimla som si, že keď mám ovuláciu, vždy mám chuť na sex. Je sex počas ovulácie bezpečný?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak používate kondóm, sex počas ovulácie je bezpečný.
Viktor pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Ako sa mám zbaviť túžby po sexe?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak sa vám chuť na sex zdá neprirodzená, môžete sa poradiť so sexuálnym terapeutom.
Zoltan pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Ráno mám erekciu, ale večer nie. Musím navštíviť lekára?
Odpovedať
Dobrý deň. Aktívny sexuálny život sa vyznačuje striedaním období zvýšenej a zníženej túžby po sexe. Ak máte podozrenie na sexuálnu poruchu, objednajte sa na vyšetrenie k lekárovi.
Michaela pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Existuje nejaká norma, ktorá určuje koľkokrát za noc môže mať človek sex?
Odpovedať
Dobrý deň. Pojem norma pre frekvenciu pohlavného styku neexistuje. Všetko závisí od individuálnych vlastností organizmu.
Monika pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Môže byť nezáujem o sex príznakom choroby?
Odpovedať
Dobrý deň. Strata záujmu o sex môže byť spôsobená nielen chorobou, ale aj inými dôvodmi. Diagnózu vám stanoví lekár po vyšetrení.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.