Logo
0800200000

Príznaky anovulačného cyklu a spôsob liečby

Príznaky anovulačného cyklu a spôsob liečby
Čítať 6 minút | Vytvorené: 26 máj 2023 | aktualizované: 1 jún 2023 | 6096 6096
Za normálnych okolností sa ovulácia vyskytuje 12 - 13-krát v priebehu jedného roku. Anovulačné cykly sa môžu vyskytnúť z dôvodu zmien hormonálneho pozadia (napr. s vekom).

Na prevenciu, diagnostiku a liečbu anovulácie sa špecializuje gynekológ.

Čo to je anovulačný cyklus?

Anovulačný cyklus je menštruačný cyklus, počas ktorého nedochádza k ovulácii (dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka z vaječníka).

Proces oplodnenia vajíčka

Proces oplodnenia vajíčka

Ovulácia je nevyhnutná pre otehotnenie a prebieha na konci prvej fázy (približne 14. deň) menštruačného cyklu a je regulovaná pohlavnými hormónmi, folikuly stimulujúcimi a luteinizačnými. Žena môže mať zvyčajne dva alebo tri anovulačné cykly v priebehu jedného roka.

Príznaky anovulačného cyklu

Príznakmi anovulačného cyklu sú zmeny v počte a trvaní menštruácií. Poruchy dozrievania oocytov sa môžu prejavovať silnou menštruáciou (trvá dlhšie ako sedem dní, vylučuje viac ako 80 mililitrov krvi) alebo riedkou menštruáciou (trvá dva alebo tri dni, vylučuje do 20 mililitrov krvi). Ďalšie príznaky anovulačného cyklu sú:

Pri anovulačnom cykle sa nevytvára žlté teliesko (dočasná žľaza, ktorá je lokalizovaná vo vaječníku) a neprodukuje sa hormón progesterón, ktorý ovplyvňuje telesnú teplotu. Normálna telesná teplota sa po ovulácii zvýši na 37,3 °C; v anovulačnom cykle je bazálna teplota (telesná teplota v pokoji) stále nižšia ako 37 °C.

Príčiny anovulačného cyklu

K narušeniu dozrievania vajíčok dochádza v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, ako je hyperandrogenizmus (zvýšenie androgénov) v dôsledku nádorov nadobličiek alebo užívania anabolík. Ďalšie príčiny anovulačného cyklu sú:

  • syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) — zmeny v štruktúre a funkcii vaječníkov;
  • zhubné alebo nezhubné nádory hypofýzy (cysty, nádory);
  • abnormality štítnej žľazy (napr. hypotyreóza).

Stres, nadmerná alebo nedostatočná telesná hmotnosť, dlhodobá vyčerpávajúca fyzická aktivita prispievajú k narušeniu dozrievania oocytov. U adolescentiek sa anovulačné cykly často vyskytujú počas prvých rokov po menštruácii, pretože procesy regulácie ovulácie nie sú úplne ustálené.

Počas dojčenia sa môže vyskytnúť anovulačný cyklus v dôsledku zvýšenia hladiny prolaktínu (hormónu, ktorý reguluje laktáciu). Zvýšenie počtu anovulačných cyklov môže byť znakom premenopauzy, počas ktorej sa mení koncentrácia pohlavných hormónov v tele a znižuje sa počet folikulov.

Anovulačné cykly po pôrode sú spôsobené zmenami hormonálneho pozadia, stresom alebo častým vyčerpaním. Trvanie normálneho menštruačného cyklu po pôrode závisí od individuálnych vlastností ženského organizmu a môže trvať niekoľko mesiacov.

Ako dlho trvá anovulačný cyklus?

Anovulačný cyklus trvá 24-35 dní, ale hormonálna nerovnováha môže spôsobiť, že menštruácia začne skôr alebo neskôr ako zvyčajne. Zmeny v dĺžke cyklu môžu byť spôsobené novotvarmi alebo infekciami panvových orgánov alebo nástupom menopauzy. Určiť príčinu narušenia cyklu môže gynekológ po vyšetrení.

Oneskorenie anovulačného cyklu

Oneskorený anovulačný cyklus je spôsobený hormonálnou nerovnováhou a trvá viac ako päť dní. K absencii menštruácie pri anovulácii prispieva vysoký stres, obezita, nedostatok vitamínov a mikroživín.

Výtok počas anovulačného cyklu

Počas ovulácie je hlien krčka maternice tekutejší a pružnejší, čo za normálnych okolností pomáha pohybu spermií. Počas anovulačného cyklu je výtok z krčka maternice hustý v dôsledku nerovnováhy hormónov.

Anovulačný cyklus a tehotenstvo

Pri anovulačnom cykle nie je možné otehotnieť, pretože vajíčko nedozrie a neopustí folikul, takže ho spermie nemôžu oplodniť. Anovulácia je príčinou približne 25 % prípadov neplodnosti.

Ako sa diagnostikuje anovulačný cyklus?

Na diagnostikovanie anovulačného cyklu vám gynekológ odoberie anamnézu, vykoná gynekologické vyšetrenie a odošle vás na krvný test na vyšetrenie hladiny hormónov. V prípade anovulácie lekár vykoná gynekologický ultrazvuk (USG) na vyšetrenie endometria (vnútornej vrstvy maternice) a vaječníkov.

Folikulometria je ultrazvuk, ktorý sa vykonáva na vyhodnotenie vývoja folikulov a na zistenie začiatku ovulácie. Musí sa vykonať aspoň trikrát, aby sa skúmali zmeny v priebehu času.

Ako sa diagnostikuje anovulačný cyklus?

Na diagnostikovanie anovulačného cyklu existujú špeciálne testovacie prúžky: moč sa odoberie do čistej nádoby, na 10 sekúnd sa do nej ponorí test a po 10 minútach je možné vyhodnotiť výsledok. Jedna čiarka na prúžku znamená negatívny výsledok a neprítomnosť ovulácie. Neodporúča sa používať ranný moč, pretože je najkoncentrovanejší a môže viesť k falošne negatívnemu výsledku.

Podozrenie na poruchy ovulácie možno zistiť meraním bazálnej telesnej teploty a hodnotením zmien vaginálneho výtoku počas cyklu. Anovulačný cyklus môže presne odhaliť gynekológ po ultrazvukovom vyšetrení.

Ako sa lieči anovulačný cyklus?

Liečba anovulácie je zameraná na odstránenie príčiny, ktorá viedla k poruche vývoja vajíčka. Gynekológ vám môže predpísať hormóny alebo lieky, ktoré stimulujú ovuláciu.

Liečba anovulačného cyklu zahŕňa užívanie komplexov vitamínov a minerálov (kyselina listová, vitamíny C a E, zinok), ktoré môžu pomôcť zlepšiť funkciu vaječníkov. V prípade anovulácie je dôležité vykonávať miernu fyzickú aktivitu, normalizovať svoju telesnú hmotnosť a denný režim (je potrebné mať dostatok spánku a vyhýbať sa nadmému vyčerpaniu).

Gynekológia v DoktorPRO v Bratislave

Príznaky anovulačného cyklu a spôsob liečby - Nataliia Biletska
Nataliia Biletska
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Ako zistím, že nemám ovuláciu?

Absencia ovulácie sa prejavuje týmito príznakmi: nepravidelná menštruácia a žiadna zmena telesnej teploty počas menštruačného cyklu. Anovuláciu možno zistiť pomocou špeciálneho ovulačného testu: negatívny výsledok (jeden prúžok) znamená anovulačný cyklus. Poruchu ovulácie môže gynekológ presne diagnostikovať po vyšetrení.

2. Môžem ovulovať bez menštruácie?

Ovulácia bez menštruácie sa môže vyskytnúť v období po pôrode alebo po dojčení. Nedostatok menštruácie po ovulácii môže byť spôsobený nástupom tehotenstva.

3. Prečo nemám ovuláciu, ale menštruáciu áno?

Pri anovulačnom cykle sa môže vyskytovať menštruácia bez ovulácie. Pri anovulácii sa vajíčko neuvoľní z vaječníka, ale sliznica maternice (endometrium) sa pod vplyvom hormónov začína odlupovať a nastáva menštruácia.

4. Aký je rozdiel medzi oneskorenou ovuláciou a anovulačným cyklom?

Pri anovulačnom cykle nedochádza k ovulácii. Pri neskorej ovulácii vajíčko dozrieva a opúšťa vaječník, ale neskôr ako 14. deň 28-dňového cyklu. Musíte navštíviť svojho gynekológa, aby určil, či máte alebo nemáte ovuláciu.

5. Dá sa pri anovulačnom cykle otehotnieť?

Pri anovulačnom cykle nie je možné otehotnieť, pretože vajíčko neopustí folikul a spermie ho nemôžu oplodniť. Najskôr je potrebné odstrániť príčinu anovulácie.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Príznaky anovulačného cyklu a spôsob liečby
Lekár oddelenia gynekológie.

Položte otázku Gynekológovi
DoktorPRO

Súvisiace články:

Komentáre

Zuzka pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Môže byť krátky cyklus (17 dní) znakom chýbajúcej ovulácie?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, krátky cyklus môže byť príznakom anovulácie. Medzi ďalšie príznaky anovulačného cyklu patrí oneskorená menštruácia, silná alebo slabá menštruácia, žiadna zmena bazálnej telesnej teploty počas cyklu.
Lubomira pred 5 mesiacmi
Dobrý deň. Môžem mať anovulačný cyklus, keď mám „detskú“ maternicu?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, je to možné, pretože anovulačný cyklus a „detská“ maternica vznikajú v dôsledku poruchy reprodukčného systému a produkcie pohlavných hormónov.
Lilya pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, ako často sa môže vyskytovať anovulačný cyklus?
Odpovedať
Dobrý deň. Za normálnych okolností sa anovulačný cyklus vyskytuje dva - trikrát do roka. Počet anovulačných cyklov sa zvyšuje s vekom v dôsledku hormonálnych zmien.
Miroslava pred 6 mesiacmi
Dobrý deň, kedy mám pri anovulačnom cykle očakávať menštruáciu?
Odpovedať
Dobrý deň. Váš cyklus trvá zvyčajne 24-35 dní, ale v prípade anovulácie môže menštruácia meškať alebo začať skôr.
Anna pred 6 mesiacmi
Dobrý deň. Čo je to anovulačný menštruačný cyklus?
Odpovedať
Dobrý deň, anovulačný cyklus je cyklus, počas ktorého nedochádza k ovulácii (vajíčko nedozrieva vo vaječníku a neuvoľňuje sa do vajíčkovodu). V prípade anovulačného cyklu nie je možné otehotnieť.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.