Liečba vnútorných hemoroidov v Bratislave

Vnútorné hemoroidy sú kŕčové hemoroidy umiestnené vo vnútri dolnej časti konečníka. Nadúvanie žíl vedie k zníženiu pevnosti ich stien, preto sú vnútorné hemoroidy jednou z najbežnejších príčin opakovaného krvácania z konečníka. Zanedbaná patológia je sprevádzaná nárastom a prolapsom hemoroidov, bolesťou a pocitom pálenia v konečníku.

Na liečbu vnútorných hemoroidov v medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa používajú moderné miniinvazívne metódy zamerané na bezbolestné odstránenie uzlín a odstránenie prejavov ochorenia. Terapia sa vykonáva ambulantne a nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu.

Príčiny vzniku vnútorných hemoroidov

Hlavnými príčinami vnútorných hemoroidov je stagnácia krvi a zvýšený tlak v dolnej časti konečníka. Medzi faktory, ktoré vyvolávajú výskyt hemoroidov, patria:

 • namáhanie počas vyprázdňovania;
 • chronická hnačka alebo zápcha;
 • dlhodobé sedenie na toalete;
 • obezita;
 • tehotenstvo, pôrod;
 • choroby panvových orgánov;
 • ťažká fyzická aktivita;
 • strava s nízkym obsahom vlákniny (nachádza sa v zelenine, ovocí, otrubách, obilninách);
 • análny sex.

Riziko vzniku chronických vnútorných hemoroidov sa zvyšuje u ľudí, ktorých práca je spojená s dlhodobým státím alebo sedením, pretože to vyvoláva stagnáciu krvi v dolnej časti čriev. Pravdepodobnosť hemoroidov sa tiež zvyšuje s vekom v dôsledku oslabenia a natiahnutia svalov a väzov, ktoré podporujú žily v konečníku.

Symptómy vnútorných hemoroidov

Symptómy vnútorných hemoroidov v počiatočnom štádiu ochorenia môžu byť mierne alebo úplne chýbať. Vývoj patológie je zvyčajne indikovaný periodickým výskytom nepohodlia v konečníku.

Medzi bežné symptómy vnútorných hemoroidov patria:

Krvácanie pri vnútorných hemoroidoch sa objavuje hlavne pri vyprázdňovaní a môže byť rôznej intenzity  –  od niekoľkých kvapiek po červené sfarbenie vody v toalete. Krvácanie z konečníka je zriedka príčinou anémie, pretože množstvo krvi je zvyčajne malé.

V pokročilých prípadoch môže zápal vnútorných hemoroidov viesť k opuchu v perianálnej zóne a šíreniu infekcie do blízkych tkanív. Zvýšenie teploty pri vnútorných hemoroidoch môže byť príznakom paraproktitídy – hnisavého zápalu podkožného tukového tkaniva obklopujúceho konečník.

Bolesť pri vnútorných hemoroidoch sa objavuje v dôsledku trombózy alebo porušenia hemoroidov. Zhoršuje sa to pri vyprázdňovaní, pri chôdzi, pri námahe alebo pri kašli.

Diagnostika vnútorných hemoroidov

Ak pocítite nepríjemné pocity v konečníku, mali by ste sa objednať na vyšetrenie u proktológa. Svojpomocná liečba hemoroidov ľudovými metódami môže viesť k zhoršeniu priebehu ochorenia, pretože jej účinnosť nebola preukázaná. Počas vyšetrenia lekár pozorne počúva sťažnosti pacienta, preštuduje jeho anamnézu a vykoná vyšetrenie (digitálne vyšetrenie konečníka). Na posúdenie štádia ochorenia sa používajú nasledujúce inštrumentálne metódy diagnostiky vnútorných hemoroidov:

 • anoskopia  – vyšetrenie vnútorného povrchu dolnej časti konečníka pomocou špeciálneho optického prístroja (anoskopu), ktorým je trubica dlhá 12 – 14 cm;
 • videorektoromanoskopia (rektoskopia) – metóda vyšetrenia konečníka a dolného sigmoidu hrubého čreva. Vykonáva sa pomocou rektoskopu  – úzkej, dlhej (25 – 30 cm) trubice vybavenej svetlom a videokamerou z ktorej obraz sa prenáša na obrazovku.

Inštrumentálna diagnostika umožňuje proktológovi určiť veľkosť a lokalizáciu hemoroidov, posúdiť stav sliznice konečníka a identifikovať sprievodné patológie. Na základe výsledkov diagnostiky lekár stanoví diagnózu a predpíše liečbu.

Metódy liečby vnútorných hemoroidov v DoktorPRO Bratislava

V medicínskom centre DoktorPRO Bratislava sa používajú šetrné a účinné metódy liečby vnútorných hemoroidov. V počiatočnom štádiu ochorenia môže byť indikovaná konzervatívna terapia vrátane použitia lokálnych anestetických, protizápalových a hojivých liekov. Lieky znižujú závažnosť symptómov hemoroidov a zlepšujú stav pacienta.

Na odstránenie vnútorných hemoroidov sa používajú miniinvazívne chirurgické metódy. Najefektívnejšou z nich je latexová ligácia. Na stopku hemoroidu sa pomocou špeciálneho zariadenia navlečie tesný latexový krúžok. Ten stláča stopku uzla a blokuje v nej prietok krvi. Hemoroid postupne vysychá a po 3 – 5 dňoch odpadáva a nenápadne sa vylučuje z tela spolu s výkalmi. Latexová ligácia nepoškodzuje sliznicu ani svalovú vrstvu konečníka.

Správna strava pri vnútorných hemoroidoch je nevyhnutná, aby sa zabránilo recidíve ochorenia. Denne musíte konzumovať asi 25 –  30 gramov vlákniny a vypiť najmenej 1,5 – 2 litre čistej vody.

Ak ste objavili symptómy vnútorných hemoroidov, mali by ste sa obrátiť na medicínske centrum DoktorPRO Bratislava. Objednať sa na vyšetrenie k lekárovi proktológovi môžete pomocou formulára pre online objednanie sa na webovej stránke alebo na uvedenom čísle.

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave

Prvotné vyšetrenie u proktológa (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
49 eur
Prvotné vyšetrenie u proktológa dôchodca, invalíd (vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia, konzultácia)
45 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby
39 eur
Opakovaná konzultácia u proktológa bez balika liečby dôchodca, invalíd
35 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch (fyzikálne vyšetrenie, anoskopia, rektoskopia)
49 eur
Opakované diagnostické vyšetrenie u proktológa po 3 mesiacoch dôchodca, invalíd
45 eur
Anoskopia
20 eur
Anoskopia dôchodca, invalíd
19 eur
Rektoskopia
25 eur
Rektoskopia dôchodca, invalíd
20 eur

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy