Logo
0800200000

Liečba hemoroidov v Bratislave

Hemoroidy sú jednou z najbežnejších chorôb. Mnoho pacientov považuje toto ochorenie za málo závažné alebo príliš chúlostivé, aby navštívili lekára a skúšajú samoliečbu – často neúspešnú – pretože choroba postupne prechádza do vážnejšieho štádia. Ak máte pocit nepohodlia v oblasti konečníka, nebojte sa navštíviť lekára: hemoroidy sa dajú vyliečiť bezbolestnou metódou. V medicínskom centre Doktorpro Bratislava používajú moderné miniinvazívne metódy liečby hemoroidov, ktoré proktológ vyberá na základe diagnózy a štádia ochorenia.

Rozdelenie hemoroidov

Hemoroidálne ochorenie je rozšírenie a zápal žilových ciev konečníka a análneho otvora. Svojím vzhľadom tieto cievy pripomínajú uzly (odtiaľ pochádza názov „hemoroidálne uzliny”). Hemoroidy rozdeľujeme na:

  • vnútorné – vznikajú v dolnej časti konečníka, hlboko v análnom kanáli; cievy v tejto forme nie sú pri bežnej prehliadke viditeľné; 
  • vonkajšie – vznikajú pod kožou v oblasti konečníka; 
  • kombinované - kombinácia vnútorných a vonkajších hemoroidov.

Priebeh hemoroidov môže byť:

  • akútny – nastáva pri poruche odtoku krvi zo žilových dutín a sprevádzajú ho tri štádiá: prvé štádium zahŕňa trombózu hemoroidálnych uzlín, druhé štádium zahŕňa zápal uzlín a tretie štádium zahŕňa zápal podkožného tkaniva a perianálnej oblasti;
  • chronický – vzniká pri neskorej liečbe akútnych hemoroidov a je charakterizovaný rozťahovaním preplnených žilových stien. 

Chronické hemoroidy majú 4 štádiá vývoja: v prvom štádiu sú hemoroidy mierne zväčšené, môže sa vyskytnúť hemoroidálne krvácanie a svrbenie konečníka, ktoré sa zvyšuje pri a po defekácii. V druhom štádiu zápalu hemoroidov sa k uvedeným príznakom pridáva vypadávanie hemoroidov počas stolice a pri nadmernom zaťažení, pacienti zámerne zadržiavajú stolicu. V pokojnom stave je bolesť pomerne silná a výrazne sa zvyšuje pri chôdzi. V treťom štádiu hemoroidov uzliny vypadávajú už pri malej fyzickej námahe, močenie sprevádza bolesť. Vo štvrtom štádiu hemoroidy neustále vyklenujú von z konečníka, dokonca aj pri zmene polohy tela, čo je sprevádzané krvácaním a bolesťou. V tomto prípade môže dôjsť aj k nekróze vyklenutých uzlín.

Hemoroidy – proktologické ochorenie charakterizované zväčšením, zápalom a trombózou žíl konečníka. Hemoroidy poznáme vnútorné a vonkajšie. Vnútorné hemoroidy sú kŕčové hemoroidy umiestnené vo vnútri dolnej časti konečníka. Nadúvanie žíl vedie k zníženiu pevnosti ich stien, preto sú vnútorné hemoroidy jednou z najbežnejších príčin opakovaného krvácania z konečníka. Zanedbaná patológia je sprevádzaná nárastom a prolapsom hemoroidov, bolesťou a pocitom pálenia v konečníku. Pri vnútorných hemoroidoch sa hemoroidálny uzol nachádza vo vnútri análneho kanála, preto ho možno v počiatočných štádiách zistiť iba pomocou digitálneho rektálneho vyšetrenia alebo iných typov rektálnej diagnostiky (anoskopia, rektoskopia).

Vonkajšie hemoroidy sú viditeľné voľným okom, pretože vznikajú priamo v blízkosti konečníka. Vonkajšie hemoroidy by sa nemali mýliť s prolapsom vnútorných hemoroidálnych uzlov. Na rozdiel od nich vonkajšie kŕčové uzly sú pokryté skôr kožou ako sliznicou. V niektorých prípadoch sa môžu vyskytovať vonkajšie hemoroidy spolu s vnútornými (kombinovaný typ).

Takisto môžeme spomenúť hemoroidy fimbriata, ktoré sú tvorené záhybmi kože. Zvyčajne je toto ochorenie dôsledkom dlhotrvajúcich hemoroidov, trombózy hemoroidnych žíl alebo tehotenstva. V období mimo zhoršenia stavu hemoroidov, hemoroidy fimbriata nespôsobujú bolesť a nepríjemné pocity, a sú výlučne kozmetickým defektom.

Príčiny vzniku hemoroidov

Hlavnými príčinami vnútorných hemoroidov je stagnácia krvi a zvýšený tlak v dolnej časti konečníka. Príčiny hemoroidov:

  • namáhanie počas vyprázdňovania;
  • chronická hnačka alebo zápcha;
  • dlhodobé sedenie alebo státie;
  • obezita;
  • tehotenstvo, pôrod;
  • choroby panvových orgánov;
  • ťažká fyzická aktivita;
  • strava s nízkym obsahom vlákniny (nachádza sa v zelenine, ovocí, otrubách, obilninách);
  • análny sex;
  • svrbenie, pálenie v konečníku;
  • prítomnosť krvi v stolici – krvácanie z hemoroidálneho uzla vzniká pri poškodení stien žíl;
  • bolesť v konečníku;
  • zatvrdnutie okolo konečníka. Veľkosť zatvrdnutia hemoroidov sa pohybuje od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Ako uzol rastie, pokožka, ktorá ho prekrýva, získava modrofialový odtieň;
  • opuch a bolestivosť hemoroidov.

Podľa charakteru príznakov môžu byť vonkajšie hemoroidy chronické (pomalé, s obdobiami remisie) a akútne. Akútne hemoroidy môžu byť spôsobené vonkajšou trombózou hemoroidov. Patologický stav je sprevádzaný opuchom tkanív okolo konečníka, ako aj podráždením kože a análneho zvierača. V priebehu času k trombóze sa pripája zápal hemoroidálnych uzlov.

Hlavným príznakom akútnych hemoroidov je bolesť v konečníku. Väčšina pacientov ju hodnotí ako ťažkú alebo neznesiteľnú. V prípade nadmerného zväčšenia hemoroidálneho uzla alebo pri silnej bolesti je indikovaná chirurgická liečba.

Riziko vzniku chronických vnútorných hemoroidov sa zvyšuje u ľudí, ktorých práca je spojená s dlhodobým státím alebo sedením, pretože to vyvoláva stagnáciu krvi v dolnej časti čriev. Pravdepodobnosť vzniku hemoroidov sa tiež zvyšuje s vekom v dôsledku oslabenia a natiahnutia svalov a väzov, ktoré podporujú žily v konečníku.

Vonkajšie hemoroidy sa vyvíjajú v dôsledku patologického rozšírenia hemoroidálnych žíl spôsobeného stagnáciou krvi v malej panve a zvýšeným intraabdominálnym tlakom.Intenzita bolesti pri vonkajších hemoroidoch závisí od veľkosti trombu a blízkosti hrčky k zvieraču konečníka.

Symptómy hemoroidov

Symptómy vnútorných hemoroidov v počiatočnom štádiu ochorenia môžu byť mierne až žiadne. Vývoj patológie je zvyčajne indikovaný periodickým výskytom nepohodlia v konečníku. Symptómy vnútorných hemoroidov:

  • svrbenie, pocit pálenia v análnej oblasti;
  • slizovitý výtok z konečníka;
  • prolaps (prepadnutie) hemoroidov počas vyprázdňovania;
  • krv na toaletnom papieri alebo v stolici.

Krvácanie pri vnútorných hemoroidoch sa objavuje hlavne pri vyprázdňovaní a môže byť rôznej intenzity – od niekoľkých kvapiek po červené sfarbenie vody v toalete. Krvácanie z konečníka je zriedka príčinou anémie, pretože množstvo krvi je zvyčajne malé.

V pokročilých prípadoch môže zápal vnútorných hemoroidov viesť k opuchu v perianálnej zóne a šíreniu infekcie do blízkych tkanív. Zvýšenie teploty pri vnútorných hemoroidoch môže byť príznakom paraproktitídy – hnisavého zápalu podkožného tukového tkaniva obklopujúceho konečník.

Bolesť pri vnútorných hemoroidoch sa objavuje v dôsledku trombózy alebo porušenia hemoroidov. Zhoršuje sa to pri vyprázdňovaní, pri chôdzi, pri námahe alebo pri kašli.

Komplikácie pri hemoroidoch

Hemoroidy je dôležité liečiť už v rannom štádiu. Neliečenie hemoroidov môže viesť k závažným komplikáciám.

Komplikácie sprevádzané hemoroidmi môžu byť:

  • krvácanie;
  • vypadávanie hemoroidálnych uzlín;
  • trombóza;
  • posthemoragická anémia;
  • perianálna svrbivá dermatitída;
  • hnisavá paraproktitída;
  • rektálna fistula;
  • análna trhlina.

Stav hemoroidov sa zhoršuje pomerne rýchlo. V prípade možných komplikácií sa znižuje kvalita života pacienta a liečba trvá dlhšie.

Diagnostika hemoroidov v Bratislave

Ak pocítite nepríjemné pocity v konečníku, mali by ste sa objednať na vyšetrenie u proktológa. Svojpomocná liečba hemoroidov ľudovými metódami môže viesť k zhoršeniu priebehu ochorenia, pretože jej účinnosť nebola preukázaná. Počas vyšetrenia si lekár vypočuje problémy pacienta, preštuduje jeho anamnézu a urobí potrebné vyšetrenie (digitálne vyšetrenie konečníka). Na posúdenie štádia ochorenia sa používajú nasledujúce inštrumentálne metódy diagnostiky vnútorných hemoroidov:

  • anoskopia – vyšetrenie vnútorného povrchu dolnej časti konečníka pomocou špeciálneho optického prístroja (anoskopu - trubica dlhá 12 – 14 cm);
  • videorektoromanoskopia (rektoskopia) – metóda vyšetrenia konečníka a dolného sigmoidu hrubého čreva. Vykonáva sa pomocou rektoskopu – úzkej, dlhej (20 cm) trubice vybavenej svetlom a videokamerou, z ktorej sa obraz prenáša na obrazovku.

Inštrumentálna diagnostika umožňuje proktológovi určiť veľkosť a lokalizáciu hemoroidov, posúdiť stav sliznice konečníka a identifikovať sprievodné patológie. Na základe výsledkov diagnostiky lekár stanoví diagnózu a predpíše liečbu.

Liečba hemoroidov v Bratislave 

Svojpomocná liečba hemoroidov nie je veľmi účinná. Hemoroidy nemusia byť len samostatným ochorením, ale môžu sa prejaviť aj ako komplikácia k závažnejším ochoreniam, vrátane rakoviny. Ak si pacient všimne krv v stolici, pociťuje bolesť, svrbenie a cudzie teleso v oblasti konečníka, je dôležité čo najskôr vyhľadať odborníka a zbytočne nestrácať čas. V počiatočných štádiách sa hemoroidy dajú liečiť bez chirurgického zákroku.

Možnosti liečby hemoroidov sú individuálne. Závisí to od štádia, sprievodných ochorení a prítomnosti komplikácií. Metódu chirurgického zákroku vyberie počas vyšetrenia proktológ.

Ak sa hemoroidy vyskytnú prvýkrát a bez komplikácií, lekár pacientovi predpíše špeciálnu diétu. Následne je potrebné upraviť životný štýl pacienta a obmedziť cvičenie. Lekár vám môže predpísať aj masti na hemoroidy a lieky na posilnenie stien ciev (venotoniká).

Chirurgická liečba je indikovaná v prípade neefektívnosti konzervatívnej liečby a vykonáva sa pomocou minimálne invazívnych techník. Medzi minimálne invazívne operácie patrí: podviazanie hemoroidov a zákrok s pomocou skalpela s rádiovými vlnami.

Spôsob liečby hemoroidov u mužov a žien sa určí po vyšetrení (a ďalších testoch), v závislosti od štádia a prítomnosti komplikácií: v prvom štádiu hemoroidov sa využíva latexová ligácia hemoroidálnych uzlín. Každá metóda má svoje vlastné indikácie a kontraindikácie, ako aj výhody a nevýhody. Všetky metódy sú minimálne invazívne: 1-2 týždne po zákroku, a s náležitým poučením od ošetrujúceho lekára, sa pacient môže vrátiť k bežnému spôsobu života.

Odstránenie hemoroidov rádioterapiou a latexovou ligáciou má niekoľko výhod:

  • bezbolestnosť;
  • rýchle zotavenie;
  • atraumatickosť;
  • nekrvácanie rany;
  • sterilita;
  • žiadne pooperačné komplikácie alebo recidívy ochorenia.

Metódy liečby hemoroidov v Doktorpro Bratislava

Medicínske centrum Doktorpro Bratislava sa špecializuje výlučne na miniinvazívne metódy liečby. Výhody miniinvazívnej metódy liečby hemoroidov:

  • bezbolestnosť;
  • nieje potrebná PN;
  • krátka rekonvalescencia;
  • minimálne riziko krvácania;
  • jednoduchosť a rýchlosť operačného zákroku.

Miniinvazívne metódy liečby umožňujú komplexnú nechirurgickú liečbu hemoroidov. Nechirurgická liečba v Medicínskom centre Doktorpro zahŕňa latexovú ligáciu.

Latexová ligácia pri hemoroidoch v Bratislave 

Ligácia latexovými krúžkami sa robí nasledovne: pomocou špeciálneho prístroja sa hemoroidálny uzol stiahne dozadu a na jeho stopku sa navlečie latexový gumený krúžok. Prietok krvi do uzla sa zastaví a niekoľko dní po ošetrení uzol sám odpadne. Počas zákroku pacient leží na ľavej strane s nohami pokrčenými v kolenách.

Latexová ligácia pri hemoroidoch sa predpisuje proktológom pre vnútorné hemoroidy, keď sú jasne definované hranice uzlov. Je potrebné poznamenať, že až do úplného odpadnutia uzla môže pacient cítiť prítomnosť cudzieho telesa a slabý bolestivý syndróm, ktorý sa dá ľahko zmierniť.

Liečba hemoroidov rádiofrekvenčnou metódou v Bratislave

Moderná proktológia umožňuje odstránenie (excíziu) hemoroidov fimbriata rádiofrekvenčnou metódou. Liečba rádiofrekvenčným prístrojom Surgitron sa robí ambulantne v lokálnej anestéze a trvá maximálne 15 minút. Rádiové vlny kauterizujú poškodené malé krvné cievy a dezinfikujú ranu. Gél s mezokaínom zaisťuje bezbolestnosť akejkoľvek procedúry a minimalizuje diskomfort. Pri zákroku nedochádza k takmer žiadnemu krvácaniu a nezostávaju po ňom žiadne jazvy. Po ošetrení rádiovými vlnami vás hemoroidy fimbriata prestanú trápiť.

Volajte na číslo, ktoré je uvedené na našej webovej stránke alebo sa objednajte na vyšetrenie k proktológovi pomocou online formulára. Včasná návšteva proktológa vás môže ochrániť pred vznikom závažných foriem ochorenia, vrátane onkologickej.

Laserová vaporizácia hemoroidov v Bratislave

Pri laserovej vaporizácii sa hemoroidálny uzol cieľovo vypaľuje laserovým lúčom, čím sa jeho bunky odparia. Zároveň sa zacelia cievy v tkanive, čím sa eliminuje riziko vzniku krvácania a preniknutia infekcie do rany. Laserové ošetrenie hemoroidov v Bratislave sa vykonáva v medicínskom centre Doktorpro Bratislava.

Indikácie na laserové odstránenie hemoroidov sú:

  • počiatočné štádium vývoja patológie (prvý až druhý stupeň);
  • tvorba krvných zrazenín v hemoroidálnom uzle.

Laserová vaporizácia je indikovaná aj v prípade análnych trhlín a fistúl konečníka.

Konzultácia s proktológom je prvým dôležitým krokom pri príprave na laserovú vaporizáciu hemoroidov. Lekár urobí potrebné vyšetrenia, aby zistil počet a umiestnenie hemoroidálnych uzlov a štádium ochorenia. Pred laserovou vaporizáciou musí pacient upraviť svoj jedálniček, t. j. obmedziť konzumáciu múčnych výrobkov a zvýšiť príjem ovocia a zeleniny (300-400 gramov denne).

Príprava na laserovú vaporizáciu v deň zákroku zahŕňa očistu čriev klystírom alebo špeciálnymi prípravkami (mikroklystír).

Laserové odstránenie hemoroidov pozostáva z týchto fáz:

  1. Použitie anestézy.
  2. Odstránenie hemoroidálnych uzlov. Pred kauterizáciou vnútorných uzlov laserom sa do konečníka zavedie anoskop, t. j. zariadenie s dutou trubicou vybavenou videokamerou a svetlom. Lekár následne vyšetrí steny konečníka a odstráni hemoroidálne uzly. V prípade vonkajšieho uzla sa kauterizuje báza uzla.

Laserová vaporizácia hemoroidov trvá v priemere od 25 minút do jednej hodiny. Po zákroku sa pacient hneď môže vrátiť k bežnému spôsobu života.

Úplné zahojenie tkaniva po laserovej vaporizácii hemoroidálnych uzlov trvá dva až tri týždne. V tomto období je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu a vyhýbať sa dvíhaniu ťažkých predmetov. Rovnako sa neodporúča kúpanie v prírodných vodných plochách, ako aj návšteva kúpeľov, sáun a bazénov. Počas rekonvalescencie pacienta vyšetrí proktológ, aby zhodnotil proces hojenia tkaniva.

Výhody minimálne invazívnej liečby hemoroidov laserovou vaporizáciou sú:

  • bezbolestnosť (anestéza v niektorých prípadoch nie je potrebná vôbec);
  • nie je potrebná hospitalizácia a pobyt v nemocnici, po zákroku sa pacient môže vrátiť k bežnému spôsobu životu;
  • atraumatickosť — počas laserovej excízie hemoroidov nie je poškodené okolité tkanivo. V mieste odstráneného uzla nezostávajú žiadne jazvy;
  • nulové riziko infekcie rany;
  • absencia otvorených rán;
  • žiadne pooperačné komplikácie ani recidíva ochorenia.

Objednajte sa na bezbolestnú liečbu hemoroidov v Bratislave v medicínskom centre Doktorpro Bratislava. Vyplňte objednávkový formulár na webovej stránke alebo zavolajte na telefónne číslo, na ktorom je možné sa objednať 24 hodín denne.

Ak sa chcete dozvedieť viac o cene vyšetrenia, alebo objednať sa na konzultáciu k proktológovi a absolvovať liečbu hemoroidov v Bratislave v ambulancii Doktorpro Bratislava, zavolajte na číslo uvedené na webovej stránke alebo vyplňte online objednávkový formulár. 

MUDr. Tibor Molnár
MUDr. Tibor Molnár
Lekári oddelenia proktológie
V DoktorPRO sa môžete objednať na vyšetrenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni!

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny za vyšetrenie sú uvedené v cenníku. Cena liečby závisí od výsledkov vyšetrenia. Platia vekové obmedzenia.

Anoskopia Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. Je potrebné sa objednať k lekárovi na konzultáciu.
35 eur
Platba v med. centre
Anoskopia - dôchodcovia, zdravotne postihnutí pacienti Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. Je potrebné sa objednať k lekárovi na konzultáciu.
30 eur
Platba v med. centre
Opakovaná konzultácia s proktológom bez balíka liečby
39 eur / 37 eur
Pridajte službu
Opakovaná konzultácia s proktológom bez balíka liečby - dôchodcovia, zdravotne postihnutí pacienti
35 eur / 33 eur
Pridajte službu
Rektoskopia Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. Je potrebné sa objednať k lekárovi na konzultáciu.
50 eur
Platba v med. centre
Rektoskopia - dôchodcovia, zdravotne postihnutí pacienti Vyšetrenie nezahŕňa konzultáciu s lekárom. Je potrebné sa objednať k lekárovi na konzultáciu.
40 eur
Platba v med. centre
Vstupné vyšetrenie u proktológa
49 eur / 47 eur
Pridajte službu
Vstupné vyšetrenie u proktológa - dôchodcovia, zdravotne postihnutí pacienti
45 eur / 43 eur
Pridajte službu

Lekári oddelenia proktológie DoktorPro Bratislava

Recenzie o chirurgoch-proktológoch DoktorPRO v Bratislave

Vyšetrenia som obávala ale pri pánovi doktorovi Molnarovi sú obavy neopodstatnene, výborný lekár, odborník ,ľudsky prístup, všetko pekne vysvetlí. Patrí mu moje...
NM , 13.03.2024. Zobraziť recenziu
Hodnotenie:
Bola som velmi spokojna, pristup lekara Molnara a pani sestricky na jednotku. Uplne bezbolestne vysetrenie, pan doktor vsetko vysvetli. Dakujem velmi pekne.
Naďa , 21.02.2024. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:
Konečne som mala pocit, že som v správnych rukách! Pozornosť, empatia a profesionálny prístup! Ďakujem vám pán doktor za vašu trpezlivosť a humor. Ste odborník...
Ing. Kveta Sláviková , 09.02.2024. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:
Bola som veľmi spokojná. Pán doktor Molnár mi všetko vysvetlil a dotiahol stanovenú diagnózu do úspešného konca. Veľká vďaka!!!
Mária J. , 08.02.2024. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:
Ďakujem pánovi doktorovi Sedlákovi za to, ako profesionálne pomohol vyriešiť môj problém. Keby som to bola bývala tušila, tak by som návštevu proktológa absolvo...
Maja Handlová , 11.12.2023. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:
Super pristup k pacientom. Prijemny doktor.
Jozef , 07.12.2023. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:
Bol som MUDr. Sedláka a chcel by som povedať, že na to, že to bola moja prvá návšteva u proktológa, všetko prebehlo v absolútnom poriadku. Mal som obavy a bol z...
Peter Demčič , 04.10.2023. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:
Klinika je úžasná. Všetci lekári, sestričky a dievčatá na recepcii sú veľmi milí a ochotní. Osobitná vďaka patrí pánovi doktorovi Sedlákovi. Veľmi pozorný, komp...
Anna , 03.10.2023. Ukázať odpoveď
Hodnotenie:

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

Doktorpro v Bratislave
Prijímame: PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy
Objednať sa na vyšetrenie
Táto webová stránka používa súbory cookie na účely opísané v Podmienkach spracúvania osobných údajov najmä na zabezpečenie riadneho a bezpečného fungovania webovej stránky a na prispôsobenie vzhľadu webovej stránky individuálnym preferenciám používateľa (personalizácia).
Kliknite na tlačidlo "Prijať", ak súhlasíte s používaním súborov cookie na účely opísané v Podmienkach spracovania osobných údajov.Súhlas s používaním súborov cookie môžete tiež odmietnuť. Zablokovaním používania všetkých súborov cookies však môže dôjsť k znefunkčneniu niektorých častí webovej stránky.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.