Čo je to uretritída?
Uretritída je zápal močovej trubice (uretry). Močová trubica slúži na odvádzanie moču, ktorý sa hromadí v močovom mechúre, z organizmu.
Typy a príčiny vzniku uretritídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia urológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Uretritída spôsobená sexuálne prenosnou infekciou (STI) môže mať gonokokový (pôvodcom je kvapavka) alebo negonokokový (iný typ infekčného agensu, napríklad vírusová, kvasinková, chlamýdiová alebo trichomonádová uretritída) pôvod. Ak je príčina vzniku zápalu močovej trubice neznáma, diagnostikuje sa nešpecifická uretritída.
Akútna uretritída sa vyznačuje krátkym obdobím medzi infekciou a rýchlym rozvojom príznakov. Chronická uretritída je charakterizovaná dlhým priebehom so striedaním období exacerbácie a remisie. Medzi príčiny vzniku uretritídy patrí:
- nechránený pohlavný styk (jeden z kľúčových faktorov vzniku infekčnej uretritídy);
- trauma genitálií;
- zavedenie uretrálneho katétra;
- používanie produktov osobnej hygieny, ktoré dráždia genitálie;
- nosenie tesného oblečenia a spodnej bielizne zo syntetických tkanín (následkom je stagnácia krvného obehu v panve).
U žien sa zápal močovej trubice môže vyvinúť na pozadí nedostatku estrogénov, ktorý je charakteristický pre menopauzu. V prípade nedostatku hormónov sa zvyšuje riziko stenčenia a podráždenia tkanív močovej trubice a močového mechúra.
Príznaky uretritídy u mužov a žien
Medzi bežné prejavy uretritídy u žien a u mužov patrí svrbenie v močovej trubici, pálenie a bolesť pri močení a počas pohlavného styku. Medzi ďalšie príznaky uretritídy patrí:
- zvýšená frekvencia močenia;
- zakalený, biely, krvavý alebo hnisavý výtok z močovej trubice (pri kandidovej uretritíde u žien a u mužov má výtok tvarohovitú konzistenciu);
- zväčšenie lymfatických uzlín v triesle.
Uretritída sa u mužov prejavuje ťažkosťami s močením (najmä po prebudení), opuchom penisu a bolesťou semenníkov. Ak sa infekcia rozšíri do semenníkov, vzniká epididymitída. Príznaky uretritídy u žien sa môžu zhoršiť počas menštruácie.
Môže byť uretritída asymptomatická?
Uretritída môže byť asymptomatická a môže sa zistiť počas bežného urologického vyšetrenia alebo neskôr. Nebezpečenstvo asymptomatickej uretritídy spočíva vo vysokom riziku nákazy sexuálneho partnera pri nechránenom pohlavnom styku.
Ako sa lieči uretritída?
Liečbu uretritídy u mužov a u žien predchádza vyšetrenie pacienta, vypočutie si jeho ťažkostí a absolvovanie laboratórneho vyšetrenia moču, krvi a sekrétov (výter z uretry na určenie typu infekčného agensu). Uretritída spôsobená bakteriálnou infekciou sa lieči antibiotikami (napr. tabletkami alebo masťou). Pri liečbe uretritídy u žien sa môžu používať aj vaginálne čapíky.
Pri liečbe neinfekčnej uretritídy u žien a u mužov je potrebné vylúčiť aj nepriaznivé faktory (ako tesné oblečenie a používanie hygienických prostriedkov, ktoré majú dráždivý účinok).
Na liečbu uretritídy spôsobenej reaktívnou artritídou alebo sprevádzanej bolesťou sa môžu použiť nesteroidné protizápalové lieky. Na zmiernenie príznakov uretritídy môžete dvakrát až trikrát denne na 10 až 15 minút absolvovať teplé sedacie kúpele.
Ak sa u jedného z partnerov zistí uretritída, tablety na liečbu uretritídy by mali užívať obaja partneri, aby sa zabránilo vzájomnému prenosu infekcie. Až do úplného vyliečenia, by ste sa mali zdržať všetkých druhov sexuálneho styku. Ak bola medikamentózna liečba uretritídy neúčinná alebo neefektívna, môže sa použiť miniinvazívny chirurgický zákrok.
Liečba uretritídy pomocou cystouretroskopie
Cystouretroskopia sa používa nielen na diagnostiku, ale aj na chirurgickú liečbu uretritídy spôsobenej nádormi, kameňmi alebo cudzími telesami v močovom mechúre a v močovej trubici. Na diagnostické účely sa používajú cystoskopy s ohybnými trubicami a na terapeutické účely zas s pevnými trubicami.
Čo je endoskopická cystouretroskopia?
Počas cystouretroskopie sa do močovej trubice a močového mechúra môžu zaviesť malé chirurgické nástroje, fyziologický roztok, farbivá a lieky a môžu sa odobrať tkanivá na laboratórne vyšetrenia. Počas zákroku môže urológ alebo chirurg odstrániť fistuly alebo umiestniť či odstrániť stent používaný na liečbu obštrukcie močovej trubice. Cystouretroskopia sa vykonáva nasledovne:
- Pacient leží na chrbte.
- Podá sa anestézia.
- Cystoskop sa opatrne zavedie cez močovú trubicu do močového mechúra.
- Cez cystoskop sa do močového mechúra vstrekne fyziologický roztok (sliznica je lepšie viditeľná, keď je močový mechúr roztiahnutý a naplnený). Objavenie nutkania na močenie je normálne.
- Urológ vyšetrí vnútro močového mechúra a močovej trubice prostredníctvom objektívu a videokamery.
- V prípade potreby sa cez cystoskop zavedú do močovej trubice ďalšie nástroje na ošetrenie zistených patologických stavov.
- Po ukončení zákroku sa môže močový mechúr vyprázdniť.
Cystouretroskopia môže spôsobiť mierne nepríjemné pocity bez intenzívnej bolesti, ktorým sa predchádza lokálnou anestéziou. V závislosti od špecifík cystouretroskopie, ktorá patrí medzi minimálne invazívne metódy liečby urologických ochorení, môžete odísť domov okamžite alebo niekoľko hodín po zákroku. V niektorých prípadoch je potrebné zostať v medicínskom zariadení cez noc (podľa uváženia urológa).
Ako sa pripraviť na cystouretroskopiu?
Pred cystouretroskopiou je potrebné vykonať vyšetrenie krvi a moču podľa predpisu lekára. Proti bolesti sa používa anestézia alebo lokálna anestézia a v prípade potreby sa používajú aj sedatíva. V rámci prípravy na cystouretroskopiu by ste mali lekárovi poskytnúť informácie o svojich používaných liekoch a alergii na lieky. Niekoľko hodín pred zákrokom by ste nemali nič konzumovať ani užívať lieky na riedenie krvi (presný časový interval určí urológ).
Rekonvalescencia po cystouretroskopii
Jeden až dva dni po zákroku sa môže objaviť bolesť brucha, krv v moči, pálenie, nepríjemné pocity, horúčka a zvýšené nutkanie na močenie. Rekonvalescencia po cystouretroskopii zahŕňa:
- na prevenciu infekčných ochorení môže urológ predpísať antibiotiká;
- dodržiavanie pitného režimu, ktorý pomáha prečistiť močový mechúr a urýchliť rekonvalescenciu;
- teplé kúpele a obklady,ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a nepohodlie;
- cystoskopia má nízke riziko komplikácií, avšak v zriedkavých prípadoch sa môžu objaviť kŕče, mimovoľné močenie, poranenie uretry, perforácia a infekcie močového mechúra.
Ak krv v moči a panvová bolesť pretrvávajú dva až viac dní a horúčka neustupuje, mali by ste vyhľadať urológa. Niekoľko týždňov po zákroku sa vyhýbajte nadmernej námahe.
Aké sú následky neliečenej uretritídy?
Medzi komplikácie neliečenej uretritídy patria vredy, striktúra (zúženie močovej trubice), divertikulóza (vyklenutie stien) močovej trubice, absces (nahromadenie hnisu) a spojenie močovej trubice s konečníkom (uretrálna fistula). Pri neliečenej uretritíde sa infekcia môže rozšíriť do obličiek.
Ďalšou komplikáciou uretritídy je reaktívna artritída (zápalové ochorenie kĺbov). U žien zvyšuje uretritída riziko vzniku zápalového ochorenia panvy (napr. maternice alebo vajíčkovodov), mimomaternicového tehotenstva a neplodnosti.
Je potrebné dodržiavať diétu pri uretritíde?
Urýchliť rekonvalescenciu a predchádzať komplikáciám zápalu močovej trubice u mužov a u žien pomáha dodržiavanie diéty. Pri uretritíde sa odporúča znížiť príjem alebo úplne vylúčiť konzumáciu:
- kávy, energetických nápojov;
- výrobkov s obsahom umelých sladidiel a transmastných kyselín;
- sýtených nápojov;
- čokolády;
- alkoholu;
- citrusových plodov;
- paradajok.
Vedenie potravinového denníku je dobrý spôsob, ako si zostaviť zoznam produktov, ktoré spôsobujú podráždenie močového mechúra. Na prevenciu exacerbácie uretritídy sa odporúča vypiť až dva litre vody denne (znakom dostatočného príjmu vody je bledožltý odtieň moču).
Prevencia uretritídy
Pri prevencii vzniku uretritídy je potrebné zdržať sa nechráneného pohlavného styku, ktorý zvyšuje riziko prenosu infekcií. Uretritíde sa dá vyhnúť aj bezúrazovosťou a vyhýbaním sa dráždivým hygienickým prostriedkom a iným látkam, ktoré môžu spôsobiť podráždenie močovej trubice. Odporúča sa absolvovať aj pravidelné vyšetrenia na pohlavne prenosné choroby (aj v prípade neprítomnosti príznakov infekčných ochorení).