Ako rozpoznať rakovinu žalúdka včas?

Ako rozpoznať rakovinu žalúdka včas?
Čítať 8 minút | Zverejnené: 20 June 2022 | Перегляди 11403
Rakovina žalúdka je zhubný nádor, ktorý sa vyvíja z buniek sliznice steny žalúdka. Najčastejšie sa onkológia žalúdka objavuje u mužov nad 60 rokov, ale môže sa vyskytnúť aj v skoršom veku.

Rakovina žalúdka je z hľadiska úmrtnosti medzi onkologickými ochoreniami štvrtá na svete: ročne na ňu zomiera viac ako 700-tisíc ľudí. Je dôležité diagnostikovať nádor v žalúdku v počiatočnom štádiu, aby sa zvýšila šanca na úspešnú liečbu. 

Nádor žalúdka, v závislosti od typu buniek, môže byť spinocelulárny alebo žľazový. Spinocelulárny karcinóm sa vyvíja z buniek pažeráka a nachádza sa v hornej časti žalúdka. Žľazový nádor (adenokarcinóm) sa tvorí z buniek žalúdočnej sliznice a môže byť lokalizovaný kdekoľvek v orgáne. Najbežnejší žľazový typ onkológie, ktorý sa rýchlo rozvíja a postihuje steny krvných ciev a lymfatických uzlín.

Čo je rakovina žalúdka a prečo je ťažké ju odhaliť?

Rakovina žalúdka je onkologické ochorenie tráviaceho systému, lokalizované na sliznici orgánu. V počiatočných štádiách sa onkológia môže vyskytnúť bez príznakov, takže je ťažké ju odhaliť. Prvé príznaky vývoja nádoru sa podobajú príznakom gastritídy alebo prejedania sa a môžu byť niekoľko rokov mierne. Špecifické príznaky onkológie gastrointestinálneho traktu sa objavujú v neskorších štádiách (ťažkosti s prehĺtaním, vracanie, tmavá stolica), keď sa tvoria metastázy v susedných orgánoch (pažerák, pankreas, slezina) a prognóza liečby už nie je pozitívna.

 

Príznaky rakoviny žalúdka

Príznaky rakoviny žalúdka v počiatočnom štádiu sú zvyčajne mierne a nelíšia sa od iných patológií gastrointestinálneho traktu. Pacienti cítia nepohodlie v žalúdku a nemajú podozrenie na prítomnosť závažnej patológie. Medzi skoré príznaky rakoviny žalúdka patria:

 • strata chuti do jedla;
 • slabosť a únava;
 • pálenie záhy;
 • bolesť brucha;
 • pocity plného žalúdka pri konzumácii malého množstva jedla;
 • nevoľnosť;
 • nafúknutie brucha.

Príznaky rakoviny žalúdka u mužov a žien sú rovnaké. Deti môžu pociťovať náladovosť a plačlivosť, odlúčenosť a izoláciu. Častá horúčka môže byť tiež skorým príznakom rakoviny žalúdka u detí. Na jazyku pri rakovine žalúdka sa môže vytvoriť biely, sivý alebo žltý povlak, môžu sa objaviť biele škvrny a hrbolčeky. 

V neskorších štádiách onkológie žalúdka sú príznaky výrazné, pacient po jedle neustále cíti slabosť a nepohodlie. Príznaky karcinómu žalúdka v pokročilom štádiu:

 • vracanie:
 • grganie;
 • žltačka;
 • náhla strata váhy;
 • čierne výkaly;
 • zväčšenie brucha.

Bolesť brucha sa s rozvojom ochorenia zintenzívňuje, človek pociťuje neustále preplnenie a plnosť žalúdka. Môže sa zmeniť chuť a preferencie jedla.

Rakovina žalúdka podľa štádií: príznaky

Príznaky rakoviny žalúdka v počiatočných štádiách často nie sú prítomne alebo sú mierne. Ako sa nádor vyvíja, symptómy sa zintenzívňujú. Príznaky rakoviny tráviaceho traktu v rôznych štádiách:

 • v nulovom štádiu sa patológia tvorí na povrchovej vrstve steny žalúdka, nie sú žiadne príznaky;
 • v prvom štádiu sa nádor vyvíja vo svalovej vrstve žalúdka a preniká do jednej alebo dvoch blízkych lymfatických uzlín. Symptómy rakoviny žalúdka 1. štádia zahŕňajú nepohodlie po jedle, stratu chuti do jedla, slabosť;
 • v druhom štádiu zhubné bunky prenikajú do vonkajšej vrstvy žalúdočnej steny a postihujú blízke lymfatické uzliny. Objavuje sa pálenie záhy, nevoľnosť a nafukovanie;
 • v treťom štádiu sa rakovinové bunky šíria do susedných brušných orgánov. Symptómy rakoviny žalúdka v 3. štádiu zahŕňajú anémiu, vracanie a stratu váhy. Pacient má závraty a cíti únavu;
 • vo štvrtom štádiu sa metastázy vyvíjajú vo vzdialených orgánoch a lymfatických uzlinách. Symptómy rakoviny žalúdka 4. štádia zahŕňajú bolesť v dolnej časti chrbta a hrudníka, ktorá je spojená s poškodením srdca, pečene, sleziny, pľúc. 

Miera prežitia rakoviny žalúdka je najvyššia, keď sa patológia zistí v počiatočných štádiách. Pri nulovom a prvom štádiu rakoviny žalúdka je miera prežitia 65%, pri štvrtom štádiu - nie viac ako 15%, takže mali by ste čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Ako rýchlo sa rakovina žalúdka rozvíja?

Vývoj nádoru žalúdka od okamihu vzniku až po objavenie sa prvých príznakov môže byť 10-15 rokov. Keď sa objavia príznaky rakoviny, choroba môže prejsť do štádia tri alebo štyri. Je dôležité odhaliť rakovinu žalúdka v počiatočnom štádiu, preto by ľudia, ktorí sú ohrození, mali byť pravidelne vyšetrení gastroenterológom.

Dve skupiny ľudí sú vystavené väčšiemu riziku vzniku rakoviny žalúdka. V prvej sú tí, v rodinách ktorých boli prípady rakoviny žalúdka. V druhej sú tí, ktorí predtým mali vred, dyspláziu žalúdočného epitelu alebo hypertrofickú gastritídu. Ak sa zistí dysplázia, je potrebné každých šesť mesiacov absolvovať vyšetrenie u gastroenterológa. Ľudia s chronickými gastrointestinálnymi ochoreniami by mali každoročne podstúpiť vyšetrenie lekárom, aby sa vylúčila prítomnosť onkológie.

Aké vyšetrenie sa predpisujú pri podozreni na rakovinu žalúdka?

Onkológia gastrointestinálneho traktu je úspešne diagnostikovaná v počiatočných štádiách. Diagnostika rakoviny žalúdka zahŕňa:

 • gastroskopiu – endoskopické vyšetrenie pomocou špeciálnej sondy s kamerou, ktorá sa zavedie do žalúdka cez ústa a pažerák;
 • biopsiu – odobratie malého kúska tkaniva zo steny žalúdka na ďalšie vyšetrenie pod mikroskopom;
 • röntgen žalúdka - používa sa síran bárnatý (nápoj pred vyšetrením), ktorý pomáha odhaliť nádor a zhodnotiť fungovanie žalúdka;
 • ultrazvuk brušných orgánov;
 • laparoskopické vyšetrenie – zavedenie špeciálneho prístroja (laparoskopu) na vyšetrenie tráviaceho traktu do brušnej dutiny.

Príznaky rakoviny možno zistiť aj krvným testom. Krvné testy na rakovinu žalúdka ukazujú zvýšenú rýchlosť sedimentácie erytrocytov. V prípade prítomnosti vnútorného krvácania v brušnej dutine klesá hladina červených krviniek a hemoglobínu. Krvné testy na nádorové markery pomáhajú presnejšie stanoviť diagnózu.

Časté otázky

1. Je rakovina žalúdka viditeľná pri gastroskopie?

Fibrogastroduodenoscopia je jedným z najspoľahlivejších spôsobov diagnostikovania rakoviny žalúdka. Vyšetrenie dokáže odhaliť najmenšie zmeny v bunkách žalúdočnej sliznice. Na potvrdenie malígnej povahy nádoru sa vykonáva aj biopsia. Ľuďom s chronickými gastrointestinálnymi ochoreniami sa odporúča absolvovať gastroskopiu aspoň raz ročne, pretože sú v rizikovej skupine.

2. Ako bolí žalúdok pri rakovine?

Bolesť v počiatočných štádiách onkológie gastrointestinálneho traktu sa nemusí objavovať vôbec. V neskorších štádiách pacienti pociťujú miernu bolesť v žalúdku, ktorá nie je spojená s konzumáciou jedla. Bolesť brucha sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa a nezmizne ani po jedle.

3. Ako dlho žijú ľudia s rakovinou žalúdka?

S rakovinou žalúdka môžu ľudia žiť 10 rokov a neuvedomovať si jej prítomnosť v tele. Bez operácie a chemoterapie, ak sa rakovina zistí v neskorších štádiách, je šanca na prežitie minimálna. Pri včasnej diagnostike a liečbe je šanca na prežitie počas piatich rokov asi 65%. Vo štvrtom štádiu rakoviny žalúdka sa vyvinú mnohopočetné metastázy a šanca na prežitie je asi 5 %.

4. Ako dlho žijú ľudia po objavení sa príznakov rakoviny žalúdka?

Prežitie pri nádore žalúdka závisí od toho, kedy ochorenie bolo diagnostikované. Ak sa rakovina objaví v prvom štádiu, šanca na prežitie je 65%. V druhom štádiu rakoviny žalúdka je miera prežitia približne 60%, v treťom alebo štvrtom štádiu - nie viac ako 15%.

5. Kedy sa objavujú príznaky rakoviny žalúdka?

Príznaky rakoviny žalúdka sa môžu objaviť 10 až 15 rokov po vzniku nádoru. Často sú príznaky onkológie gastrointestinálneho traktu zistené už v treťom alebo štvrtom štádiu, keď sa v tele objavia metastázy. Pri pravidelne sa opakujúcich poruchách trávenia musíte byť vyšetrený lekárom, aby ste odhalili onkológiu v počiatočných štádiách.

6. Ako sa rakovina žalúdka prejavuje a aké sú jej príznaky?

Rakovina žalúdka sa prejavuje rovnako ako väčšina gastroenterologických ochorení. Pacienti pociťujú ťažkosť, nepríjemné pocity v žalúdku, slabosť, stratu chuti do jedla. V neskorších štádiách sa objavuje pálenie záhy a vracanie, váha prudko klesá. Ktorýkoľvek z týchto príznakov je dôvodom na návštevu lekára.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ako rozpoznať rakovinu žalúdka včas?
Lekár rádiológ.

Položte otázku ohľadom uultrazvuku
DoktorPRO