Logo
0800200000
Čítať 7 minút

Čo je masáž prostaty, prečo je potrebná a ako sa vykonáva?

Čo je masáž prostaty, prečo je potrebná a ako sa vykonáva?
Čítať 7 minút | Vytvorené: 21 júl 2023 | aktualizované: 7 august 2023 | 3893 3893
1

Čo je to prostata?

Na diagnostiku a liečbu patológie prostaty môže urológ predpísať masáž prostaty. Masáž prostaty sa používa pri liečbe prostatitídy a erektilnej dysfunkcie.

Prostata (predstojná žľaza) je orgán mužského reprodukčného systému umiestnený v panve. Prostata sa nachádza pod močovým mechúrom a tesne pokrýva močový kanál (močovú rúru), preto sa jej zväčšenie (pri zápaloch alebo vzniku novotvarov) prejavuje poruchami močenia.

Čo je to prostata?

Čo je to prostata?

2

Za čo je prostata zodpovedná?

Predstojná žľaza produkuje sekrét, ktorý je súčasťou ejakulátu a vykonáva funkciu regulácií kyslosti semennej tekutiny a taktiež zabezpečuje pohyblivosť spermií. Prostata taktiež chráni vývody vedúce k ejakulátu v močovej rúre (bráni ich mechanickému poškodeniu pri úrazoch).

3

Prečo je potrebná masáž prostaty?

Masáž prostaty je urologická procedúra, ktorá spočíva v masírovaní prostaty cez konečník. Masáž prostaty môže byť diagnostická a terapeutická.

Diagnostická masáž prostaty sa používa na zvýšenie sekrécie prostaty a odber sekrécie prostaty na analýzu. Pri stimulácii prostaty môže lekár nahmatať aj jej zväčšenie či nájsť nádor. Liečebná masáž prostaty sa využíva ako metóda nemedikamentóznej liečby urologických ochorení.

4

Aké sú výhody masáže prostaty?

Prínosom masáže prostaty je zlepšenie krvného obehu v oblasti orgánu a uľahčenie odtoku sekrétu prostaty. Stagnácia prostatickej šťavy v jej kanáloch je dôvodom rozvoja zápalu a vývoja patogénnych mikroorganizmov v žľaze. Mechanická stimulácia prostaty pomáha skrátiť vývody a stimulovať jej sekréciu.

Masáž prostaty sa používa na prevenciu exacerbácií chronickej prostatitídy. Stimulácia prostaty znižuje riziko zápalu prostaty a rakoviny prostaty.

5

Kedy je predpísaná masáž prostaty?

Ochorenia prostaty sa spravidla prejavujú poruchami močenia (zadržiavanie moču, močenie v malých množstvách alebo močenie v noci). Patológia prostaty sa môže prejaviť aj ako erektilná dysfunkcia.

Mužská neplodnosť sa môže vyvinúť v dôsledku zníženej sekrécie prostaty. Indikácie pre masáž prostaty:

  • akútna a chronická prostatitída;
  • hyperplázia (zväčšenie) prostaty;
  • erektilná dysfunkcia.

Masáž prostaty pri prostatitíde sa používa na diagnostické účely (na zber sekrétov prostaty na anályzu), ako aj na terapeutické účely. V prípade hyperplázie prostaty stimulácia prostaty prispieva k jej zmenšeniu, čím sa odstránia problémy s močením.

6

Ako sa robí masáž prostaty?

Lekársku masáž prostaty vykonáva urológ. Počas stimulácie prostaty je pacient umiestnený na ležadle na ľavej strane. Lekár natrie prst gélom a vloží ho do konečníka, prehmatá prostatu v hĺbke 4 až 5 centimetrov a premasíruje ho. Po zákroku sa môže pacient ihneď vrátiť k svojim bežným aktivitám.

7

Ako dlho trvá masáž prostaty?

Procedúra masáže prostaty je bezbolestná a krátkodobá. Masáž prostaty trvá menej ako 3 minúty.

8

Ako často je vhodné masírovať prostatu?

Masáž prostaty sa vykonáva v priebehu 10-15 procedúr s frekvenciou 1 až 3 procedúry týždenne. Častejšia masáž prostaty z medicínskeho hľadiska nie je indikovaná.

Napriek výhodám pre zdravie mužov sa masáž prostaty nemôže vykonávať v prípade akútnych infekčných ochorení konečníka, ako aj v prípade exacerbácie pohlavne prenosných infekcií. Kontraindikácie pre masáž prostaty:

  • akútna bakteriálna prostatitída;
  • hemoroidy;
  • praskliny a fistuly konečníka;
  • exacerbácia zápalových ochorení čriev;
  • akútne respiračné ochorenia (chrípka alebo koronavírusová infekcia);
  • exacerbácia chronických ochorení (infarkt myokardu alebo cievna mozgová príhoda).

V prvých dňoch po masáži prostaty nie je možné urobiť test na prostatický špecifický antigén (PSA) - marker nádoru prostaty. PSA po masáži prostaty môže byť falošne pozitívny.

9

Účinnosť masáže prostaty

Účinnosť masáže prostaty ako pomocnej liečebnej metódy pri prostatitíde a hyperplázii prostaty bola preukázaná. Nepriama masáž prostaty dopĺňa medikamentóznu liečbu, ktorá zahŕňa antibakteriálne lieky, prostriedky na zlepšenie odtoku sekrétu prostaty a na rozšírenie močovej trubice. Masáž prostaty je potrebná na zmiernenie príznakov chorôb (zadržiavanie moču, bolesti v podbrušku a erektilná dysfunkcia).

10

Je možné masírovať prostatu pri hemoroidoch?

Masáž prostaty pri hemoroidoch je kontraindikovaná. Urologická masáž môže vyvolať prasknutie hemoroidných uzlín a krvácanie z nich. Masáž prostaty môže byť vykonaná pre iné indikácie po odstránení hemoroidov.

11

Ako masírovať prostatu doma?

Urologická masáž prostaty sa doma nevykonáva. Nemali by ste si sami masírovať prostatu kvôli riziku poškodenia sliznice konečníka alebo análneho zvierača. Masáž prostaty vykonáva urológ, ktorý pozná techniku ​​zákroku a rozumie jeho indikáciám a kontraindikáciám.

Na zlepšenie krvného obehu v panve môžete namiesto masáže prostaty robiť cvičenia na posilnenie svalov panvového dna. Cvičenie masáže prostaty zahŕňa napätie a uvoľnenie oblasti konečníka, ktoré sa odporúča opakovať asi 20-krát.

Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Čo je masáž prostaty, prečo je potrebná a ako sa vykonáva? - MUDr. Andrej Janák
MUDr. Andrej Janák
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je masáž prostaty, prečo je potrebná a ako sa vykonáva?
Lekár oddelenia urológie.

Položte otázku Urológovi
DoktorPRO

Komentáre

Róbert pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Objednal som sa na masáž prostaty u urológa vo vašom lekárskom centre. Ako dlho trvá procedúra? Je bolestivá?
Odpovedať
Dobrý deň. Masáž prostaty trvá niekoľko minút (1-2). Stimulácia prostaty je bezbolestná.
Štefan pred 4 mesiacmi
Zdravím. Počul som o masáži prostaty cez konečník. Je pravda, že takúto masáž predpisujú lekári? Aké sú výhody?
Odpovedať
Dobrý deň. Masáž prostaty môže predpísať urológ ako liečebný alebo diagnostický postup. Prospešnosť masáže prostaty bola preukázaná pri akútnom a chronickom zápale prostaty, ako aj pri zväčšení žľazy a erektilnej dysfunkcii.
Gabriel pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Urológ mi predpísal masáž prostaty na zlepšenie erekcie. Ako správne masírovať prostatu?
Odpovedať
Dobrý deň. Terapeutickú a diagnostickú masáž prostaty vykonáva urológ. Na stimuláciu prostaty lekár vloží prst 4 až 5 cm do konečníka a 1 až 2 minúty masíruje žľazu.
Andrej pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Lekár mi predpísal masáž prostaty na jej zväčšenie, ale nemám možnosť chodiť na zákroky. Je možné vykonať túto masáž samostatne?
Odpovedať
Dobrý deň. Správnu masáž prostaty vykonáva urológ. Lekár presne vie, kde sa orgán nachádza, s akou intenzitou a trvaním sa má masáž vykonávať. Pri nesprávnej stimulácii prostaty je možné poškodenie konečníka a sliznice konečníka.
Valentyna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Muž trpí chronickým zápalom prostaty. Je možné urobiť masáž prostaty na liečbu prostatitídy doma?
Odpovedať
Dobrý deň. Stimulácia prostaty doma nie je lekársky zákrok. Terapeutickú masáž prostaty môže vykonávať iba urológ.
Objednať sa na vyšetrenie
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.