Anorektálny syndróm bolesti

Obrátilo sa na nás
127275
ľudí

Často sa stáva, že človek pociťuje bolesť kostrče. Nepohodlie od pása nižšie môže pretrvávať po dlhú dobu – trvale, alebo len občas. Bolesť sa môže zoslabiť alebo zosilnieť pri chôdzi, dlhom sedení alebo vyprázdnení čriev. A pritom to nemá žiadny súvis so zmenami počasia alebo osteochondrózou. Ide o anorektálny syndróm bolesti. Spája v sebe mnoho symptómov, hlavným príznakom je bolesť kostrče, hrádze a konečníka: rektalgia, análna neuralgia, anorektálna bolesť, cokcygodynia.

Pri anorektálnom syndróme bolesti sú pozorované bolesti rôzneho charakteru – tupé, bodavé, ktoré siahajú až k spodnej časti brucha, stehien, zadku, hrádze. Pomerne často nemôže pacient presne určiť bolestivé miesto a sťažuje sa na bolesť v konečníku, siahajúcu až ku kostrči.

Príčiny bolesti kostrče (anorektálna bolesť) môžu byť veľmi rôzne. Najčastejšie však ide o:

  • úraz (aj dávny, dlho pred výskytom bolesti),
  • poruchy neuromuskulárneho systému panvového dna
  • zmeny v kostiach v danej oblasti,
  • rôzne ochorenia chrbtice s neurologickými príznakmi,
  • ochorenie konečníka (hemoroidy, análne trhliny, proktitída, atď.) – aj keď už boli vyliečené,
  • operácia, ktorá viedla k deformácii konečníka,
  • ťažký pôrod,
  • dlhé sedenie na záchode,
  • hnačka, zápcha;
  • ochorenie močových orgánov.

Na diagnostiku týchto ochorení proktológovia používajú palpačné vyšetrenie kostrče a odporúčajú rektoskopiu, röntgen chrbtice a kostrče, magnetickú rezonanciu, CT, sfinkterometriu a ďalšie metódy vyšetrení. Diagnóza anorektálny syndróm bolesti sa vykonáva až po vylúčení množstva iných ochorení – análne trhliny, hemoroidy, ischias, absces a ďalšie. Je tiež potrebné vylúčiť ochorenia prostaty u mužov a panvového dna u žien.

Pred začiatkom liečby musí lekár zistiť príčinu ochorenia. Ihneď koriguje všetky zistené ochorenia, (vrátane proktologických a neuralgických). Nutne sa aplikuje fyzioterapia (laserové žiarenie, ultrazvuk, UHF terapia, atď.). Niekedy sa na liečbu používa taktiež masáž. Chirurgická liečba je iba pri jednoznačných indikáciách.

Ak máte bolesť kostrče, obráťte sa na proktológa v DoktorPRO – kvalifikovaný lekár vykoná vyšetrenie a zistí príčinu nepohodlia. Nie je nevyhnutné, aby ste znášali bolesť kostrče –  ba ona sama neprejde. Po ošetrení sa ihneď budete cítiť lepšie a pohodlnejšie. Volajte po celý deň a dohodnite si termín vyšetrenia.

Liečba sa vykonáva v:
Dohodnúť termín
Urobte si stretnutie hneď teraz!
Služba kontroly kvality