Rektoskopia a anoskopia v Bratislave

Postupy anoskopie a rektoskopie sa uskutočňujú v rámci komplexného proktologického vyšetrenia a sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Anoskopia je vyšetrenie konečníka do hĺbky 10 cm pomocou anoskopu, ktorý umožňuje uvidieť aj najmenšie zmeny na sliznici. Pomocou anoskopie sa zisťuje väčšina prípadov hemoroidov, pretože hemoroidy sa zvyčajne nachádzajú v malej hĺbke (do 10 cm). Rektoskopia – vyšetrenie konečníka do hĺbky 20 cm – je najhlbšie vyšetrenie. Vykonáva sa pomocou rektoskopu a umožňuje identifikovať hlboko ležiace hemoroidy a trhliny, ako aj nádory konečníka a časti sigmoidného hrubého čreva. Pacientom starším ako 40 rokov proktológovia odporúčajú vykonať rektoskopiu najmenej raz ročne, aby predišli rakovine konečníka.

Ako sa vykonáva rektoskopia a anoskopia

Pre anoskopiu konečníka používa proktológ anoskop. Anoskop je špeciálny pristroj, podobný malému gynekologickému zrkadlu, pomocou ktorého sa vyšetruje konečník v hĺbke do 10 cm. Ako prebieha vyšetrenie? Pred zavedením anoskopu do análneho kanála proktológ aplikuje glycerín na začiatok a okolie konečníka. Trvanie procedúry je veľmi krátke. Ak sú hemoroidálne uzly tak vysoko v análnom kanáli, že ich nie je možné vyšetriť pomocou anoskopie, používa sa rektoskopia. Aký je rozdiel medzi rektoskopiou a anoskopiou? Rektoskopia umožňuje proktológovi vizuálne posúdiť vnútorný stav črevnej sliznice do hĺbky 25 – 35 cm. Počas vyšetrenia proktológ vidí farbu sliznice, krvné cievy, priemer čriev, ako aj prítomnosť hemoroidov, trhlín, jaziev, polypov a nádorov na jeho stene.

 Ako sa pripraviť na proktologické vyšetrenie

Pacientov často zaujíma otázka, ako sa pripraviť na rektoskopiu? Príprava je nasledovná:

  • Deň pred vyšetrením je potrebne nejesť ovocie, zeleninu, strukoviny, múčne a kyslomliečne výrobky, nepiť alkohol a nápoje s bublinkami.
  • Večer pred návštevou proktológa je potrebné použiť 2 glycerínové čapíky. Potom 3 hodiny pred samotným vyšetrením je potrebné očistiť svoj organizmus pomocou ďalších dvoch glycerínových čapíkov. Čapíky treba držať v konečníku aspoň 20 minút.
  • Pred príchodom do ambulancie musí byť pacient osprchovaný.

Rektoskopia a anoskopia sa vykonávajú na proktologickom oddelení medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava. Proktologické vyšetrenie pacienta prebieha v pohodlnej polohe. Človek leží na boku a má pokrčené kolená. To je optimálna poloha, ktorá umožňuje maximálne uvoľnenie; na odstránenie nepohodlia počas vyšetrenia sa používa mezokaínovy gél.

V posledných rokoch došlo k pozitívnej tendencii: ľudia po štyridsiatke ochotne podstupujú rektoskopiu, aby predišli nebezpečným proktologickým a onkologickým ochoreniam. Toto je správny prístup, v tomto veku lekári odporúčajú absolvovať vyšetrenie minimálne raz ročne.

Ľuďom nad 40 rokov sa odporúča preventívne podstúpiť proktologické vyšetrenie každý rok.

Pre objednanie sa na proktologické vyšetrenie zavolajte na číslo, ktoré je uvedené na webovej stránke alebo vyplňte formulár pre online objednanie sa na vyšetrenie.

Články lekárskej príručky

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
  • Podľa mapy