Pri výskyte papilómom na genitáliách u žien, je potrebné absolvovať vyšetrenie u gynekológa. Liečba papilómov zahŕňa ich odstránenie.
Čo sú papilómy?
Papilómy sú epitelové výrastky na koži alebo slizniciach. Papilómy vyzerajú ako mäkké alebo mäsité nádory na malých stopkách (1-2 cm) a môžu byť osamotené alebo mnohopočetné.
Genitálne papilómy sú spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV), ktorý po preniknutí do tela môže zostať neaktívny a môže sa prejaviť pod vplyvom rôznych faktorov.
Príčiny výskytu papilómov
Medzi ďalšie príčiny vzniku papilómov u žien patria:
- oslabený imunitný systém;
- sexuálne prenosné infekcie (STI);
- hormonálne zmeny počas tehotenstva;
- zmeny vaginálnej flóry;
- chronické endokrinné poruchy;
- častý stres.
Papilómy u žien sa zvyčajne vyskytujú na pyskoch, ohanbí, vagíne a krčku maternice. Zvyčajne sú bezbolestné, ale môžu byť traumatizované neustálym trením o oblečenie a počas pohlavného styku. Pri podozrení na papilómy vo vagíne je potrebné vyhľadať gynekológa.
Ako vyzerá papilóm?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia gynekológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Papilómy sú spôsobené prerastaním epidermy (vrchnej vrstvy kože) a vyzerajú ako malé (1 až 2 cm), mäsité alebo tmavohnedé výrastky na koži. Vzhľad závisí od typu papilómov, ktoré sú zobrazené na fotografiách. Rozlišujeme tieto typy papilómov:
- genitálne papilómy — objavujú sa na genitáliách a svojim vzhľadom pripomínajú karfiol;
- niťovité papilómy — podlhovasté výrastky na dlhej stopke;
- ploché papilómy — malé, mäsité výrastky, ktoré vyčnievajú 1-2 mm nad pokožku. Príklad plochého papilómu je zobrazený na fotografii;
- bradavicovité papilómy — okrúhle, zrohovatené výrastky, ktoré vyzerajú ako bradavice;
- intraduktálne papilómy — tvoria sa vo vývodoch mliečnych žliaz, malé hrčky v prsníku.
Väčšina papilómov je neškodná a nie je náchylná na malignizáciu (premenu zdravých buniek na rakovinové). Príklad neškodných papilómov môžete vidieť na fotografii.
príklad neškodných papilómov
V dôsledku rôznych faktorov sa niektoré papilómy môžu stať malígnymi a je potrebné ich odstrániť. Charakter výrastku môže určiť len lekár po vyšetrení. Na fotografii je malígny papilóm.
malígny papilóm
Ako sa prenáša ľudský papilomavírus?
Ľudský papilomavírus je najčastejšou pohlavne prenosnou chorobou. Papillomavírus môže byť dlho asymptomatický, čo znamená, že je takmer nemožné určiť, kedy došlo k infekcii. Príznaky ľudského papilomavírusu u žien sú:
- tvorba papilómov na koži a slizniciach pohlavných orgánov;
- svrbenie a podráždenie v oblasti genitálií;
- bolesť a krvácanie po pohlavnom styku;
- nadmerný výtok z pošvy.
Ľudský papilomavírus sa môže prenášať nechráneným orálnym, vaginálnym a análnym sexom. HPV sa môže prenášať aj dotykom a poranením na tele a pri kozmetických a chirurgických zákrokoch (nedezinfikovanými nástrojmi). Žena, ktorá je nositeľkou HPV, môže vírus preniesť aj na svoje dieťa počas pôrodu.
Aké nebezpečenstvo predstavujú papilómy?
Papilómy krčka maternice sa môžu vyvinúť do malígnych nádorov. Najnebezpečnejšie sú papilómy spôsobené typmi HPV 16 a 18, pretože ich bunky sú náchylnejšie na malignizáciu.
Genitálne papilómy môžu spôsobiť komplikácie. Medzi následky papilómov patrí poranenie spôsobené trením o odev, infekcia rany, zápal a zjazvenie.
Ako liečiť papilómy?
Väčšina vírusových papilómov je zvyčajne neškodná, ale odporúča sa nechať si ich vyšetriť lekárom, pretože hrozí riziko, že sa stanú zhubnými. Papilómy u žien lieči gynekológ a po vyšetrení a laboratórnych testoch môže odporučiť odstránenie výrastku a užívanie antivirotík. Spôsob liečby papilómov závisí od typu a umiestnenia výrastku.
Odstránenie papilómov rádiovými vlnami
Na odstránenie genitálnych papilómov na genitáliách u žien sa zvyčajne používa metóda rádiových vĺn. Rádiové odstránenie papilómov sa vykonáva pomocou rádiového noža, ktorý vysiela vysokofrekvenčné tepelné vlny. Odstránenie papilómov pomocou rádiových vĺn spáli iba postihnuté tkanivo a vytvorí sa krusta. Zdravé časti kože v okolí výrastku nie sú postihnuté.
Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze a trvá 15-20 minút. Proces hojenia trvá 4-7 dní, počas ktorých sa musia krusty ošetrovať antiseptickými prípravkami bez alkoholu, kým sa nezahoja. Krustu neodstraňujte sami, pretože by mohlo dôjsť k zjazveniu.
Počas rehabilitačného obdobia po odstránení papilómov by ste sa mali vyhýbať návštevám kúpeľov, sáun a solárií a nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu. Po odstránení genitálnych papilómov by ste sa mali zdržať aj pohlavného styku, aby ste predišli poraneniu postihnutých oblasti a zabránilo sa tak infekcii rany.
Vakcíny proti ľudskému papilomavírusu
Očkovanie je účinným spôsobom prevencie HPV. Vakcíny proti ľudskému papilomavírusu chránia proti dvom typom HPV (16 a 18), ktoré sú zodpovedné za väčšinu prípadov, kedy sa z nezhubných nádorov stávajú rakovinové. Niektoré látky chránia aj proti HPV typom 6 a 11, ktoré spôsobujú genitálne bradavice.
Dievčatá a chlapcov je najlepšie očkovať proti HPV vo veku 9 rokov pred tým, ako sa stanú sexuálne aktívnymi. Ak sa vakcína podala prvýkrát medzi 9. a 13. rokom života (druhá dávka sa podáva po 6 mesiacoch), nie je potrebné ďalšie očkovanie. Dospievajúcim a mladým dospelým je potrebné podať tri dávky od 15 do 26 rokov.
Očkovanie sa vykonáva vo veku od 9 do 45 rokov, ale nie je účinné pre nositeľov HPV. Pred očkovaním proti papilomavírusu je potrebné sa najskôr poradiť s gynekológom a nechať sa vyšetriť na HPV.