Čo sú to šedivé vlasy?
Sivá farba vlasov vzniká v dôsledku nedostatku melanínu (pigmentu, ktorý je zodpovedný za konkrétnu farbu vlasov). Strata pigmentu spôsobuje, že šedivé vlasy sa naplnia vzduchovými bublinami a stanú sa citlivými na vonkajšie vplyvy. Nedostatok vitamínov a minerálov spôsobuje, že šedivé vlasy sú krehké a suché.
Prečo sa objavujú sivé vlasy?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Príčiny sivých vlasov
Sivé vlasy sa objavujú pri:
- nedostatku vitamínov a výživných látok pre vlasy;
- dedičnej predispozícii;
- zmenách v organizme súvisiacich s vekom (s vekom klesá produkcia melanínu, 74% ľudí od 45 do 65 rokov má sivé vlasy);
- fajčení (u fajčiarov je 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať sivé vlasy v porovnaní s nefajčiarmi);
- užívaní liekov, ktoré potláčajú produkciu melanínu;
- strese (dlhotrvajúci emočný stres).
Môže byť stres príčinou sivých vlasov?
Vlasy môžu zo stresu zošedivieť. Pri prílišnom nervovom vypätí dochádza k silnému uvoľňovaniu adrenalínu do krvi, čo narúša spojenie melanínu s proteínovou štruktúrou vlasov. Kvôli tomu sa melanín neutralizuje alebo sa vymýva, čo vedie k rastu sivých vlasov.
Vysoká úroveň stresu spôsobuje hyperaktivitu sympatického nervového systému, ktorý je zodpovedný za rýchle reakcie tela na nebezpečné udalosti. To vedie k urýchlenému vyčerpaniu kmeňových buniek, ktoré sú zodpovedné za farbu vlasov.
Je vhodné si sivé vlasy vytrhávať?
Nie. Po vytrhnutí dôjde k poškodeniu folikulu (vlasového koreňa), čo naruší štruktúru nových vlasov. Okrem toho sa na mieste vytrhnutých vlasov vytvárajú rany, kam môže preniknúť infekcia. To môže viesť k dermatologickým ochoreniam pokožky hlavy.
Ak vytrhnete sivý vlas, na jeho mieste vyrastie nový, ale tiež sivý. Ale ak máte málo sivých vlasov, dajú sa opatrne odstrihnúť pri korienku. To rýchlo a efektívne pomôže odstrániť estetickú chybu.
Aké sú príčiny rastu sivých vlasov v mladom veku?
Zošedivenie vlasov v mladom veku môže byť spôsobené:
- genetickými predispozíciami;
- nedostatkom vitamínov a živín (biotín, vitamíny B6, E a D, meď, železo, vápnik, zinok, jód);
- stresom.
Predčasné šedivenie vlasov môže byť jedným z príznakov týchto ochorení:
- hyperfunkcia štítnej žľazy;
- hypovitaminóza;
- anémia, ktorá sa vyvíja pri nedostatočnom príjme vitamínu B12 alebo jeho asimilácii v tele;
- progéria (genetické ochorenie, predčasné starnutie);
- albinizmus (úplná alebo čiastočná absencia melanínového pigmentu vo vlasoch, v očiach a v pokožke);
- infekčné choroby v ťažkom štádiu.
Ako sa vyrovnať so šedinami v mladom veku?
Ak máte šedivé vlasy v mladom veku, mali by ste navštíviť trichológa, ktorý odhalí príčiny šedivých vlasov, stanoví diagnózu a predpíše potrebnú liečbu.
Na zastavenie šedivenia vlasov sa odporúča:
- užívať multivitamíny a výživové doplnky s mikroživinami;
- prestať fajčiť;
- viesť zdravý životný štýl a dbať na správnu výživu.
Príčiny rastu sivých vlasov u žien
Príčinou rastu sivých vlasov u žien môžu byť hormonálne poruchy. V tomto prípade je potrebné sa obrátiť na endokrinológa a gynekológa, podstúpiť diagnostiku a v prípade potreby aj absolvovať liečbu.
Sivé vlasy sa u žien môžu pravidelne objavovať aj pri tvarovaní kučier kulmou či používaní žehličky na vlasy. Tieto procedúry spôsobujú tepelné poškodenie vlasov. Príčinou rastu sivých vlasov môže byť aj mechanické poškodenie spôsobené neustálym pripínaním vlasov sponkami, ako aj ich zapletanie do copu. Preto sa ženám odporúča, aby nosili rozpustené vlasy.
Ako predísť rastu sivých vlasov u mužov?
V niektorých prípadoch môže predčasné zošedivenie vlasov u mužov naznačovať nedostatočné množstvo testosterónu. Predísť takémuto stavu môže pomôcť lekár, ktorý predpíše potrebnú liečbu.
Ak je príčinou sivých vlasov u mužov choroba alebo nedostatok vitamínov a živín, liečba choroby alebo doplnenie nedostatku potrebných látok v tele pomôže problém odstrániť.
Môžu šedivé vlasy zmiznúť?
Pôvodnú farbu šedivých vlasov nemožno obnoviť. Na mieste šedivého vlasu vždy vyrastie ďalší šedivý vlas. Je však možné zabrániť ďalšiemu rozvoju šedivých vlasov. Pre dosiahnutie tohto cieľa by ste mali dodržiavať nasledujúce odporúčania:
- zaraďte do svojho jedálnička jód, selén, zinok, železo, horčík a potraviny bohaté na bielkoviny;
- zabráňte mechanickému a tepelnému poškodeniu vlasov;
- používajte prírodné produkty na starostlivosť o vlasy;
- udržujte si zdravý životný štýl;
- vyhýbajte sa stresovým situáciám a nervovému vypätiu.
Čo robiť, ak sa sivé vlasy už objavili?
Pomôže im farbenie. Najmenej škodlivé sú farby na báze rastlín (hena, basma). Ak sa sivé vlasy objavia iba na niekoľkých miestach, môžete sa zafarbiť čiastočne (zvýraznenie) v popolavých tónoch.
Sivé vlasy je možné zafarbiť umývateľnou maskarou alebo sprejmi na maskovanie sivých korienkov. Odtieňový šampón tiež pomôže vyriešiť problém sivých vlasov. Ak tieto spôsoby riešenia problému nestačia, na pomoc prídu chemické farby, ktorých sortiment je dosť rozmanitý.
Pri predchádzaní rastu nových sivých vlasov sa môžu použiť aj ľudové metódy. Alkoholická tinktúra z červenej papriky, ktorú je možné kúpiť v lekárni, pomáha zastaviť proces šedivenia a posilniť folikuly. Tinktúru sa odporúča vtierať do pokožky hlavy po dobu jedného týždňa.
Proti rastu sivých vlasov môže pomôcť aj vitamínová maska vyrobená z citrónovej a mrkvovej šťavy. (Zmiešajte 1 PL citrónovej šťavy a 1PL mrkvovej šťavy v pomere 1:1 a výslednú zmes votrite do pokožky hlavy.) Nechajte pôsobiť 30 minút a potom vlasy zmyte. Procedúru pravidelne opakujte.
Aby ste zabránili ďalšiemu šediveniu, môžete použiť mezoterapiu, ktorá je účinnejšia ako farbenie vlasov a ľudové metódy. V procese mezoterapie sa do pokožky hlavy aplikujú vitamínové koktaily a výživové zložky.
Výhody mezoterapie sú:
- dlhodobý účinok procedúry (trvá až 1,5 roka);
- aplikácia účinných látok priamo do postihnutej oblasti (pokožky hlavy), vďaka čomu vitamínové koktaily prenikajú hlboko do pokožky a intenzívne vyživujú vlasové folikuly;
- zrýchlenie rastu vlasov;
- zlepšenie krvného obehu pokožky hlavy;
- rýchly nástup účinku (výsledky mezoterapie sú viditeľné do jedného mesiaca po začiatku liečby).
Sivé vlasy môžu byť nielen kozmetickým defektom, ale aj príznakom rôznych chorôb. Preto, keď sa objavia sivé vlasy, popremýšľajte o svojom zdravotnom stave a poraďte sa s lekárom, ktorý môže zistiť a vyriešiť ich príčinu.