Liečba lupín a svrbenia pokožky hlavy v Bratislave

Lupiny sú stav pokožky hlavy, pri ktorom sa vrchná vrstva epidermy odlupuje v dôsledku nadmernej suchosti alebo prebytočnej mastnoty. Lupiny a svrbenie sa môžu vyskytnúť v prípade, že je narušená regenerácia pokožky hlavy alebo výživa vlasových folikulov a môžu naznačovať vznik dermatologického ochorenia. Lupiny a svrbenie môžu byť vyvolané aj vonkajšími faktormi (nevhodné prípravky na starostlivosť o vlasy, metabolické poruchy a avitaminóza, teplotné výkyvy), ktoré nemusia byť príznakom choroby.

Príčiny vzniku lupín a svrbenia pokožky hlavy

Pri prvých príznakoch lupín (suchá, šupinatá pokožka hlavy, vznik šupiniek a chrást na vlasoch) je potrebné poradiť sa s trichológom, aby zistil ich príčinu vzniku. Príčiny vzniku lupín a svrbenia pokožky hlavy sú:

 • nedostatok vitamínov a minerálov (pri nevyváženej strave);
 • seborea hlavy;
 • neurodermatitída;
 • psoriáza hlavy;
 • hormonálne poruchy (ochorenie štítnej žľazy, cukrovka, užívanie hormonálnych liekov, popôrodné obdobie);
 • stres, neuróza, depresia;
 • poruchy mazových žliaz v pokožke hlavy (pri seboroickej dermatitíde alebo pri hormonálnych zmenách, napríklad počas puberty a tehotenstva);
 • nevhodná starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy (používanie agresívnych prípravkov na úpravu vlasov, nevhodných šampónov alebo kondicionérov, mechanické poškodenie pokožky hlavy, napríklad časté nosenie klobúkov alebo doplnkov);
 • parazity (vši, roztoče), plesne pokožky hlavy;
 • poruchy črevnej mikroflóry (dysbakterióza).

Lupiny a intenzívne svrbenie pokožky hlavy vedú k neustálemu škrabaniu a poškodeniu vlasových folikulov, čo vedie k nadmernému vypadávaniu vlasov. Trichológ diagnostikuje stav pokožky hlavy, odlíši lupiny od seborey a po vyšetrení predpíše vhodnú liečbu.

Liečba lupín a svrbenia pokožky hlavy v Bratislave

Diagnostiku a liečbu lupín a svrbenia pokožky hlavy vykonávajú lekári na trichologickom oddelení medicínskeho centra DoktorPRO Bratislava. Po vyšetrení, ktoré zahŕňa trichoskopiu a laboratórne vyšetrenia trichológ predpíše liečbu. Počítačová trichoskopia je metóda vyšetrovania vlasov, vlasovej pokožky a vlasových folikulov pomocou zariadenia s videokamerou a zväčšujúcou optikou (trichoskopu).

V DoktorPRO Bratislava trichológovia pristupujú k liečbe vlasov a vlasovej pokožky komplexne. Spôsob liečby lupín závisí od ich typu. Rozlišujeme tieto typy lupín:

 • mastné lupiny (objavujú sa pri nadmerne mastnej pokožke hlavy a nevhodne zvolených kozmetických prípravkoch);
 • suché lupiny (objavujú sa ako biele, suché šupinky pri príliš suchej pokožky hlavy);
 • rúrkovité lupiny (husté biele šupinky na pokožke hlavy, zvyčajne spôsobené hormonálnymi zmenami, často počas dospievania).

Trichológ môže predpísať lieky (hormonálne, antimykotické), fyzioterapiu, mezoterapiu (injekčné zavádzanie účinných látok do pokožky hlavy) a môže predpísať aj diétu, vitamínové a minerálne komplexy. Lupiny je možné vyliečiť doma pomocou prípravkov na starostlivosť o vlasy (masti, šampóny, gély), ktoré vám po vyšetrení individuálne vyberie lekár.

Prevencia lupín a svrbenia pokožky hlavy

Lupiny sú spravidla vyvolané negatívnymi vonkajšími faktormi, ktoré ovplyvňujú vlasy a pokožku hlavy. Aby ste predišli vzniku lupín a svrbeniu pokožky hlavy, je potrebné prijať určité preventívne opatrenia:

 • vyberte si správne prípravky na starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy, ktoré vám nespôsobujú alergické reakcie (ak použijete nesprávny prípravok, hlava vás po umytí bude svrbieť);
 • minimalizujte agresívne úpravy vlasov a pokožky hlavy (ondulácia, žehlenie vlasov, účesy, farbenie);
 • vyhnite sa dlhodobému stresu;
 • pite dostatočné množstvo vody.

Vyliečiť lupiny a svrbenie pokožky hlavy môžete v pomerne krátkom čase pomocou liečby, ktorú vám vyberie trichológ. Na liečbu lupín a svrbenia pokožky hlavy v DoktorPRO Bratislava sa môžete objednať vyplnením objednávkového formulára alebo prostredníctvom telefónneho čísla uvedeného na našej webovej stránke.

MUDr. Denisa Košecká
MUDr. Denisa Košecká
Lekári oddelenia trichológie

Cena vyšetrenia lekárov v Bratislave Ceny vyšetrenia lekárov sú uvedené v cenníku, náklady na liečbe sa tvoria na základe výsledkov vyšetrenia.

Vstupné vyšetrenie dospelí/deti s trichoskopiou
Opakovaná konzultácia s trichológom s trichoskopiou dôchodca, invalíd
Opakovaná konzultácia s trichológom s trichoskopiou
Kontrolné konzultačné vyšetrenie
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti s trichoskopiou dôchodca, invalíd
Vstupné vyšetrenie dospelí/deti
Vstupné vyšetrenie dôchodca, invalíd
Trichoskopia (vyšetrenie vlasov trichoskopom)

Lekári oddelenia trichológie DoktorPro Bratislava

Adresa: Bratislava, Ružinovská 40

DoktorPRO v Bratislave
Prijímame: PO-PIA 9:00-19:00 SOBOTA: 9:00-15:00
Objednať sa telefonicky: 0800200000 Nepretržite.
 • Podľa mapy