Čo sú popáleniny od slnka?
Popáleniny od slnka sú zápalové reakcie na poškodenie vonkajších vrstiev kože ultrafialovým (UV) žiarením. Zápal sa zvyčajne objaví v priebehu niekoľkých hodín po nadmernom vystavení pokožky ultrafialovému slnečnému žiareniu alebo žiareniu z umelých zdrojov (ako je solárium).
Intenzívne opakované vystavovanie pokožky UV žiareniu, ktoré vedie k popáleninám, zvyšuje riziko iných poškodení kože (predčasné starnutie, poruchy pigmentácie, suchosť kože). Pravidelné silné popáleniny spôsobené slnečným žiarením môžu tiež spôsobiť vznik niektorých dermatologických ochorení: ekzém, prekancerózne lézie a rakovina kože – melanóm (zhubný nádor kože, ktorý sa môže vplyvom slnka vyvinúť z nebezpečných materských znamienok).
Ako vyzerá popálenina od slnka?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Pri popáleninách od slnka sa v mieste spálenia vytvárajú červené bolestivé miesta, ktoré sú horúce na dotyk. Ak je popálenina vážna, môže sa objaviť opuch a pľuzgiere naplnené tekutinou. V dôsledku popálenín môže prísť k intoxikácii organizmu (horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, gastrointestinálne ťažkosti). Neznesiteľné svrbenie môže naznačovať alergickú reakciu. V tomto prípade by ste sa mali obrátiť na lekára.
UV žiareniu môže byť vystavená akákoľvek časť tela, vrátane ušných lalôčikov, pokožky hlavy, oči atď. Medzi príznaky popálenín pier od slnka patria začervenanie, bolestivosť, podráždenie a olupovanie kože. Spálenie oka od slnka (fotokeratitída) postihuje rohovku oka a prejavuje sa začervenaním, opuchom, pocitom piesku v oku, citlivosťou na ostré svetlo a neostrým videním.
Prečo dochádza k spáleniu od slnka?
Hlavnou príčinou spálenia tváre od slnka je aktívne vystavenie pokožky UV žiareniu, pri ktorom melanín (tmavý pigment produkovaný kožou na ochranu pokožky) nezvláda svoju ochrannú funkciu. Čím sú slnečné lúče intenzívnejšie, tým viac melanínu sa produkuje a vytvára sa opálenie, čo je spôsob, akým organizmus blokuje UV žiarenie.
Ľudia so svetlou pokožkou, modrými očami a ryšavými alebo svetlými vlasmi sú citlivejší na ultrafialové žiarenie. Ďalšie rizikové faktory spálenia od slnka sú:
- dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu (pri mori, na horách);
- dlhodobá práca na slnku;
- častý a dlhší pobyt vo vode (otvorené vodné plochy, bazény);
- pitie alkoholických nápojov vonku;
- užívanie fotosenzibilných liekov.
Popáleniny od slnka vznikajú najčastejšie počas leta, ale môžu vzniknúť aj keď je zamračené a aj v zime. UV žiarenie odrazené od snehu, od vody a iných povrchov môže rovnako spôsobiť popáleniny pokožky.
Čo robiť pri spálení od slnka?
Prvá pomoc pri spálení od slnka je momentálne obmedzenie vystavenia pokožky UV žiareniu a ochladenie postihnutej oblasti studenými obkladmi, uterákom namočeným v studenej vode alebo vlažnou sprchou. V závislosti od intenzity popálenia, si niektoré spáleniny vyžadujú lekársku pomoc:
- popálenie veľkej plochy tela (viac ako 15 %);
- silná bolesť v mieste spáleniny, ktorá trvá dlhšie ako jeden deň;
- infikovanie pľuzgierov (opuch, začervenanie a horúčka);
- vysoká teplota (viac ako 38,5);
- rýchly alebo slabý srdcový tep;
- nevoľnosť a zvracanie.
Popáleniny od slnka môžu spôsobiť dehydratáciu, ktorá sa prejavuje zvýšeným smädom, suchosťou v ústach, zníženou potrebou močenia. Postihnutý musí piť veľa tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Závažné popáleniny pokožky môžu vyžadovať liečbu na lôžkovom oddelení pod lekárskym dohľadom a aplikáciu lokálnych liečív na popáleniny.
Popáleniny od slnka u dieťaťa mladšieho ako 1 rok si vyžadujú neodkladnú lekársku pomoc. Keď sa u detí objavia prvé príznaky popálenín od slnka, je potrebné sa obrátiť na pediatra, ktorý pokožku vyšetrí a odporučí liečbu.
Čím natierať popáleninu od slnka?
Na popálenie od slnka môžete ako prvú pomoc použiť pantenol na spálenie od slnka. Neskúšajte liečiť popáleniny od slnka ľudovými prostriedkami (kyslá smotana, kefír, rastlinný olej, vazelína a iné produkty obsahujúce tuk). Tuk obsiahnutý v týchto prostriedkoch môže vytvárať bariéru, ktorá bráni úniku tepla, čím sa popálenina ešte viac prehlbuje. Pri silnom opuchu a bolesti v mieste popáleniny musíte kontaktovať dermatológa, ktorý vám poradí, ako zmierniť príznaky a liečiť spáleninu.
Ako dlho trvá zotavenie po spálení od slnka?
Pretrvávanie príznakov spálenia od slnka závisí od závažnosti popálenia pokožky. Ľahké spálenie slnkom ustúpi do 3 – 4 dní. Príznaky miernej popáleniny môžu trvať až 5 – 6 dní a sú zvyčajne sprevádzané olupovaním pokožky. Pri silných popáleninách môžu príznaky pretrvávať dlhšie ako týždeň a postihnutý potrebuje lekársku pomoc.
Ako rýchlo vyliečiť popáleninu od slnka?
Popálenina od slnka sa nedá rýchlo vyliečiť. Ak sa pokožka spáli, môže trvať asi dva dni, kým sa prejaví rozsah popálenia, a ešte niekoľko dní, kým sa pokožka začne hojiť.
Popáleniny od slnka by mal liečiť dermatológ, ktorý vyšetrí miesto popálenia, vyhodnotí príznaky a pri podozrení na kožnú infekciu vás pošle na laboratórne vyšetrenia. Na základe ich výsledkov predpíše liečbu. Liečba spálenia od slnka môže zahŕňať lokálne kortikosteroidy na hojenie rán, antipyretiká na horúčku a antihistaminiká na silné opuchy. Dermatológ vás poučí aj o preventívnych opatreniach, ktoré pomôžu vyhnúť sa spáleniu na slnku.
Ako obnoviť pokožku po popálenine od slnka?
Pri obnove pokožky po spálení od slnka je potrebné sa vyhýbať slnečnému žiareniu a dodržiavať odporúčania dermatológa pre starostlivosť o spálenú pokožku. Pri suchosti pokožky alebo jej olupovaní je zakázané používať kozmetické peelingy a iné peelingové produkty, pretože môžu zhoršiť poškodenie epidermy a spôsobiť infekciu. Rovnako treba dávať pozor na pokožku hlavy pri česaní a neprepichovať pľuzgiere, ktoré sa vám vytvorili po spálení.
Prostriedky na báze aloe vera možno použiť na zvlhčenie suchej pokožky. Kokosový olej tiež pomáha pri spálení od slnka. Na rozdiel od iných kozmetických olejov a tukov sa kokosový olej dobre vstrebáva do pokožky a nevytvára na nej mastnú bariéru. Pred použitím akýchkoľvek kozmetických prípravkov na spálenú pokožku by ste sa však mali poradiť s dermatológom.