Prečo dochádza k popáleninám od slnka a ako ich liečiť?

Prečo dochádza k popáleninám od slnka a ako ich liečiť?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 01 August 2022 | Перегляди 32200
Popáleniny od slnka predstavujú poškodenie kože spôsobené slnkom. V závislosti od stupňa popálenina môže do 3 – 4 dní vymiznúť sama alebo si vyžaduje lekársku pomoc.

Čo sú popáleniny od slnka?

Popáleniny od slnka sú zápalové reakcie na poškodenie vonkajších vrstiev kože ultrafialovým (UV) žiarením. Zápal sa zvyčajne objaví v priebehu niekoľkých hodín po nadmernom vystavení ultrafialovému svetlu zo slnečného žiarenia alebo umelých zdrojov (ako je solárium).

Intenzívne opakované vystavovanie sa UV žiareniu, ktoré vedie k popáleninám, zvyšuje riziko iných poškodení kože (predčasné starnutie, poruchy pigmentácie, suchosť kože). Pravidelné silné popáleniny od slnka môžu tiež spôsobiť rozvoj niektorých dermatologických ochorení: ekzém, prekancerózne lézie a rakovina kože – melanóm (zhubný nádor kože, ktorý sa môže  vplyvom slnka vyvinúť z nebezpečných materských znamienok).

Ako vyzerá popálenina od slnka?

Pri popáleninách od slnka sa v mieste lézie vytvárajú červené bolestivé miesta, horúce na dotyk. Ak je popálenina vážna, môže sa po spálení od slnka objaviť opuch a pľuzgiere naplnené tekutinou. V dôsledku zápalu sa môžu pozorovať aj príznaky intoxikácie (horúčka, bolesť hlavy, nevoľnosť a vracanie, gastrointestinálne ťažkosti). Neznesiteľné svrbenie môže naznačovať alergickú reakciu, preto by ste sa mali obrátiť na lekára.

UV žiareniu môže byť vystavená akákoľvek časť tela, vrátane ušných lalôčikov, pokožky hlavy, oči atď. Príznakmi popálenín pier od slnka sú začervenanie, bolestivosť a podráždenosť, olupovanie kože. Spálenie oka od slnka (fotokeratitída) postihuje rohovku oka a prejavuje sa začervenaním, opuchom, pocitom piesku v oku, citlivosťou na jasné svetlo a neostrým videním.

Prečo dochádza k spáleniu od slnka?

Hlavnou príčinou spálenia tváre od slnka je aktívne vystavenie UV žiareniu, pri ktorom melanín (tmavý pigment produkovaný kožou na ochranu) nezvláda ochrannú funkciu. Čím sú slnečné lúče intenzívnejšie, tým viac melanínu sa produkuje a vytvára sa opálenie, čo je spôsob, akým telo blokuje UV žiarenie.

Ľudia so svetlou pokožkou, modrými očami a ryšavými alebo blond vlasmi sú náchylnejší na vplyv ultrafialového žiarenia. Ďalšie rizikové faktory pre spálenie od slnka sú:

 • pobyt alebo oddych na slnečnom, teplom mieste alebo pobyt v horách;
 • práca, ktorá zahŕňa dlhodobý pobyt na ulici;
 • plávanie a postriekanie pokožky vodou (na mokrej pokožke sa rýchlejšie tvorí popálenina);
 • pitie alkoholických nápojov vonku;
 • užívanie fotosenzibilizačných liekov.

Najčastejšie sa popáleniny od slnka vyskytujú v teplom období, ale môžu vzniknúť aj počas zamračených alebo chladných dní. Napríklad UV žiarenie odrazené od snehu, vody a iných povrchov môže tiež spôsobiť popáleniny kože.

Čo robiť pri spálení od slnka?

Prvá pomoc pri spálení od slnka je obmedzenie vystavenia pokožky UV žiareniu a ochladenie postihnutej oblasti studenými obkladmi, uterákom namočeným v studenej vode alebo vlažnou sprchou. V závislosti od stavu môže postihnutý potrebovať aj lekársku pomoc. Príznaky popálenín od slnka, ktoré vyžadujú lekársku pomoc:

 • postihnutie veľkej plochy tela (viac ako 15 %);
 • silná bolesť v mieste úrazu, ktorá trvá dlhšie ako jeden deň;
 • infikovanie pľuzgierov (opuch, začervenanie a horúčka);
 • vysoká teplota (viac ako 38,5);
 • rýchly alebo slabý srdcový tep;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Popáleniny od slnka môžu spôsobiť dehydratáciu, ktorá sa prejavuje zvýšeným smädom, suchosťou v ústach, zníženým nutkaním na močenie. Postihnutý musí piť veľa tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Závažné kožné úrazy môžu vyžadovať liečbu na lôžkovom oddelení pod lekárskym dohľadom, aplikácia lokálnych liečív na popáleniny alebo obväz.

Popáleniny od slnka u dieťaťa mladšieho ako 1 rok vyžadujú neodkladnú starostlivosť. Keď sa u detí objavia prvé príznaky poškodenia kože slnkom, je potrebné sa obrátiť na pediatra, ktorý kožu vyšetrí a odporučí liečbu.

Čím natierať popáleninu od slnka?

Pri dlhšom pobyte na slnku môžete ako prvú pomoc na hojenie pokožky použiť pantenol na spálenie od slnka. Neskúšajte liečiť popáleniny od slnka ľudovými prostriedkami (kyslá smotana, kefír, rastlinný olej, vazelína a iné produkty obsahujúce tuk). Tuk v ich zložení môže vytvárať bariéru, ktorá bráni úniku tepla, čím sa popálenina prehlbuje. Pri silnom opuchu a bolesti v mieste popáleniny musíte kontaktovať dermatológa, ktorý vám poradí, ako zmierniť príznaky a zlepšiť stav postihnutého.

Ako dlho trvá zotavenie po spálení od slnka?

Trvanie príznakov popálenia od slnka závisí od závažnosti kožnej lézie. Ľahké spálenie slnkom ustúpi do 3 – 4 dní. Príznaky miernej popáleniny môžu trvať až 5 – 6 dní a sú zvyčajne sprevádzané olupovaním kože. Pri silných popáleninách môžu príznaky pretrvávať dlhšie ako týždeň a postihnutý potrebuje lekársku pomoc.

Ako rýchlo vyliečiť popáleninu od slnka?

Popálenina od slnka sa nedá rýchlo vyliečiť. Ak je už koža poškodená, môže trvať asi dva dni, kým sa prejaví rozsah popálenia, a ešte niekoľko dní, kým sa pokožka začne hojiť. 

Popáleniny od slnka by mal liečiť dermatológ. Lekár vyšetrí miesto ložiska, opýta sa na príznaky a pri podozrení na kožnú infekciu vás pošle na laboratórne vyšetrenia, na základe ich výsledkov predpíše liečbu. Liečba spálenia od slnka môže zahŕňať lokálne kortikosteroidy na hojenie rán, antipyretiká na horúčku a antihistaminiká na silné opuchy. Dermatológ vám povie aj o preventívnych opatreniach, ktoré pomôžu vyhnúť sa spáleniu na slnku.

Ako obnoviť pokožku po popálenine od slnka?

Pre obnovu pokožky po spálení na slnku je potrebné vyhýbať sa slnečnému žiareniu a dodržiavať odporúčania dermatológa pre starostlivosť o zapálenú pokožku. Pri suchosti a olupovaní sa dôrazne neodporúča používať kozmetické peelingy a iné peelingové produkty, pretože môžu zhoršiť poškodenie epidermy a spôsobiť infekciu. Taktiež treba dávať pozor na pokožku hlavy pri česaní a neprepichovať pľuzgiere, ktoré sa vám vytvorili po spálení na slnku.

Prostriedky na báze aloe vera možno použiť na zvlhčenie suchej pokožky. Kokosový olej tiež pomáha pri spálení na slnku. Na rozdiel od iných kozmetických olejov a tukov sa kokosový olej dobre vstrebáva do pokožky a nevytvára na nej mastnú bariéru. Pred použitím akýchkoľvek kozmetických prípravkov na postihnutú pokožku by ste sa však mali poradiť s dermatológom.

Časté otázky

1. Ako dlho bolí pokožka po spálení na slnku?

Po spálení na slnku môže koža bolieť 3 – 4 dni a pri ťažkom poškodení až 7 dní. V tomto prípade je bolesť zvyčajne najvýraznejšia prvých 6 – 48 hodín. Domáca starostlivosť vo forme studených obkladov a zvlhčovačov môže pomôcť zmierniť príznaky popálenín. Ak uvedené prostriedky nepomáhajú, musíte sa objednať k dermatológovi, ktorý vám poradí s liečbou.

2. Ako odstrániť začervenanie tváre pri spálení slnkom?

Červený odtieň kože v mieste popálenia naznačuje rozšírenie krvných ciev. Na ich zúženie môžete použiť chladivý obklad. Podráždenú pokožku môžete upokojiť aj sprejom alebo krémom s obsahom panthenolu.

3. Čím natierať popáleniny od slnka v domácom prostredí?

Pred aplikáciou čohokoľvek na spáleniny od slnka v domácom prostredí ochlaďte pokožku studeným obkladom alebo studenou vodou. Na upokojenie spálenej pokožky môžete použiť hydratačný krém obsahujúci aloe vera alebo sóju. Kokosový olej tiež môže pomôcť pri popáleninách od slnka. 

4. Ako dlho trvá opuch po spálení na slnku a ako ho odstrániť?

Opuch po vystavení sa UV žiareniu sa môže objaviť v priebehu 12 – 24 hodín a môže trvať niekoľko dní. Studené obklady pomôžu v domácom prostredí zmierniť opuchy po spálení na slnku. Ak obklady nepomáhajú, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám môže odporučiť perorálne antihistaminiká a lokálne masti na zmiernenie opuchov.

5. Je možné natierať popáleniny od slnka kyslou smotanou?

Dôrazne sa neodporúča natierať popáleniny kyslou smotanou, kefírom, rastlinným olejom a inými látkami obsahujúcimi tuk. Tuky môžu zabrániť úniku prebytočného tepla z tkanív, čo následne zhorší stav popáleniny a môže viesť k infekcii. Krémy na popáleniny od slnka s obsahom pantenolu a extraktu z aloe vera pomôžu zmierniť stav.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Prečo dochádza k popáleninám od slnka a ako ich liečiť?
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Adriána pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, pán doktor. Celý deň trávim v záhrade pod páliacim slnkom. Poraďte mi, prosím, ako sa mám chrániť pred spálením na slnku?
Odpovedať
Dobrý deň. Na ochranu pred spálením sa odporúča vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu v období jeho najvyššej aktivity, od 10. do 16. hodiny. Pred odchodom von nezabudnite použiť opaľovací krém s ochranným faktorom (SPF) 15 alebo vyšším.
Frederika pred 3 mesiacmi
Čo mám robiť, ak mám po návšteve pláže silné popáleniny od slnka? Koža veľmi svrbí a bolí.
Odpovedať
Najskôr je potrebné pokožku ochladiť studenými obkladmi alebo si dať chladivú sprchu. Odporúčam tiež obrátiť sa na dermatológa, ktorý posúdi stupeň poškodenia kože a predpíše liečbu na zmiernenie príznakov. Pri silnom spálení od slnka môže samoliečba viesť ku komplikáciám (zväčšenie oblasti poškodenia, infekcia kože atď.).
Mária  pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Ako dlho trvá, kým zmiznú pľuzgiere od spálenia na slnku na rukách?
Odpovedať
Dobrý deň. Ako dlho trvá hojenie popálenín od slnka závisí od ich závažnosti. Popáleniny od slnka s pľuzgiermi sa môžu hojiť až pol mesiaca. Je potrebné sa obrátiť na dermatológa. Po vyšetrení lekár odporučí liečbu, ktorá urýchli hojenie pľuzgierov.
Irena pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Čo si mám dať po spálení na slnku na zníženie teploty? Po návšteve pláže mám spálenú kožu a zvýšila sa mi teplota.
Odpovedať
Dobrý deň. Pokožku musíte ochladiť namáčaním v studenej vode alebo studenou sprchou. Pite tiež veľa vody, aby ste znížili teplotu a predišli dehydratácii. Ak teplota stúpne nad 38,5, treba sa obrátiť na lekára, ktorý vám odporučí lieky na zníženie teploty.
Nadežda pred 3 mesiacmi
Dobrý deň. Čo robiť, ak prasknú pľuzgiere po spálení od slnka?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak sa vám po spálení na slnku vytvoria pľuzgiere, neškrabte ich ani ich neprepichujte. Ak pľuzgiere prasknú samy, umyte postihnuté miesto mydlom a vodou. Bez lekárskeho predpisu sa neodporúča aplikovať na pľuzgiere voľne predajné lokálne prípravky, aby nedošlo k zhoršeniu kožnej lézie.