0800200000

Ako sa správne starať o pokožku tváre a tela?

Ako sa správne starať o pokožku tváre a tela?
dermatológia
aktualizované: 27 December 2023
Čítať 9 minút Zverejnené: 18 May 2023 2062
1
Ako sa správne starať o tvár?
2
Etapy starostlivosti o pokožku tváre
3
Krok 1. Očistite pokožku
4
Krok 2. Naneste tonikum
5
Krok 3. Zvlhčite pokožku
6
Krok 4. Naneste na pokožku scrub alebo píling
7
Krok 5. Naneste opaľovací krém
8
Starostlivosť o problematickú pleť
9
Starostlivosť o mastnú pokožku tváre
10
Starostlivosť o zmiešanú pleť
11
Starostlivosť o pokožku tela a rúk
12
Starostlivosť o pleť v lete
13
Starostlivosť o pleť v zime
14
Starostlivosť o pleť na jeseň a na jar
1

Ako sa správne starať o tvár?

Správna starostlivosť o pokožku tváre a tela pomôže spomaliť prirodzené starnutie a predchádzať tak vzniku zápalov či akné. Dermatológ môže určiť typ pleti a vybrať vhodné produkty starostlivosti o pleť.

Starostlivosť o pokožku tváre spočíva v používaní kozmetických prípravkov predpísaných dermatológom a v dodržiavaní pravidiel osobnej hygieny. Je dôležité piť dostatok vody, aby ste udržali vodný balans a vyhli sa dehydratácii pokožky.

K základnej starostlivosť o pleť by mali patriť čistiace, hydratačné a opaľovacie prípravky. Starostlivosť o pokožku v oblasti očí spočíva v jej každodennom jemnom čistení micelárnou vodou, nanesenou na vatový tampón a taktiež v používaní hydratačného krému s obsahom kyseliny hyalurónovej.

2

Etapy starostlivosti o pokožku tváre

Na zlepšenie vzhľadu pokožky a na prevenciu vzniku zápalov je potrebné sa starať o pleť každé ráno a večer. Pravidlá starostlivosti o pokožku tváre:

  • starostlivo odstrániť make-up, prebytočný kožný maz a nečistoty, aby sa zabránilo vzniku vyrážok a akné;
  • každodenne hydratovať pokožku, aby sa predišlo dehydratácii a podráždeniu;
  • na hĺbkové čistenie pokožky používať scruby a pílingy;
  • na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami slnečných lúčov je potrebné pokožívať opaľovacie krémy.

Mužská pokožka je mastnejšia a náchylnejšia na akné, preto by v starostlivosti o pokožku tváre mal byť obsiahnutý jemný gél na umývanie, na odstránenie prebytočného tuku, nečistôt a potu, ako aj hydratačný krém na uchovanie vlhkosti. Po holení je potrebné použiť balzam, ktorý bráni podráždeniu, zápalu a svrbeniu pokožky. 

Pred aplikáciou masiek alebo krémov si musíte dôkladne umyť ruky, aby sa na pokožku nedostali nečistoty a baktérie. V prípade kožných ochorení (napríklad akné) vám dermatológ predpíše lekárske prostriedky a vyberie individuálnu schému domácej starostlivosti o pleť. Päť krokov starostlivosti o pokožku tváre:

Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!

Lekári neposkytujú online poradenstvo. Ak chcete získať presné informácie o vašom zdravotnom stave, radi vám zarezervujeme termín u lekára.
3

Krok 1. Očistite pokožku

Krok 1. Očistite pokožku

Krok 1. Očistite pokožku

  • odstráňte make-up pomocou micelárnej vody;
  • umyte si tvár teplou vodou, aby sa vám roztvorili póry;
  • naneste na pokožku tváre čistiaci gél alebo penu ;
  • čistiaci prostriedok nanášajte krúživými pohybmi;
  • zmyte tvár teplou vodou;
  • umyte si tvár studenou vodou, aby sa uzavreli póry.
4

Krok 2. Naneste tonikum

Krok 2. Naneste tonikum

Krok 2. Naneste tonikum

  • naneste malé množstvo toniku na vatový tampón alebo do dlane;
  • pretrite si ním tvár;
  • vyhnite sa aplikácii toniku v oblasti očí;
  • nechajte pokožku absorbovať tonikum 10-15 minút.
5

Krok 3. Zvlhčite pokožku

Krok 3. Zvlhčite opkožku

Krok 3. Zvlhčite opkožku

  • naneste masku alebo krém na pokožku tváre;
  • počkajte 10-15 minút, kým sa absorbuje;
  • zmyte masku alebo krém studenou vodou.
6

Krok 4. Naneste na pokožku scrub alebo píling

Krok 4. Naneste na pokožku scrub alebo píling

Krok 4. Naneste na pokožku scrub alebo píling

  • naneste scrub alebo píling na pokožku masážnymi pohybmi;
  • dôkladne umyte pokožku vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky produktu;
  • utrite si tvár jednorázovou papierovou utierkou.
7

Krok 5. Naneste opaľovací krém

Krok 5. Naneste opaľovací krém

Krok 5. Naneste opaľovací krém

  • opaľovací krém je potrebné naniesť na tvár 15-30 minút pred vystavením sa slnečným lúčom;
  • opaľovací krém nezmývajte;
  • opätovne sa natierajte opaľovacím krémom každé dve až tri hodiny, aby ste predišli negatívnym účinkom slnečných lúčov na pokožku.
8

Starostlivosť o problematickú pleť

Prostriedky na starostlivosť o citlivú pleť by nemali obsahovať alkohol, pretože alkohol dehydratuje pokožku a zvyšuje riziko vzniku porúch spojených s funkciou mazových žliaz. Správna starostlivosť o tvár zahŕňa nekomedogénne krémy a masky, ktoré neupchávajú póry a nespôsobujú vznik nových zápalov.

Kozmetické prostriedky na starostlivosť o problémovú pleť by mali obsahovať kyselinu salicylovú, ktorá pomáha odstraňovať odumreté bunky a pôsobí antisepticky. Ak máte problematickú pleť, mali by ste si tvár utierať jednorázovými obrúskami, pretože na mokrom uteráku sa môžu množiť baktérie.

9

Starostlivosť o mastnú pokožku tváre

Mastná pleť sa vyznačuje rozšírenými pórmi, mastným leskom, čiernymi bodkami a akné. Každodenná starostlivosť o mastnú pleť tváre zahŕňa:

  • pleťové tonikum, ktoré obsahuje kyselinu salicylovú, kyselinu glykolovú alebo kyselinu mliečnu;
  • retinol (forma vitamínu A);
  • ľahký hydratačný krém.

Prostriedky na starostlivosť o mastnú pleť by nemali obsahovať alkohol, aby nevysušovali pleť. Je potrebné si vyberať kozmetiku na vodnej osnove, ktorá neupcháva póry.

Je dôležité umývať sa ráno a večer, pretože v dôsledku zvýšenej činnosti mazových žliaz sa na povrchu tváre hromadí kožný tuk, ktorý spôsobuje lesk a prispieva k vzniku vyrážok. Počas dňa môžete použiť zmatňujúce obrúsky na absorbovanie prebytočného mazu.

10

Starostlivosť o zmiešanú pleť

Pri kombinovanom type pleti sa mastná zóna nachádza v oblasti čela, nosa a brady („T zóna“), suché miesta môžu byť na lícach a v spánkovej oblasti. Starostlivosť o zmiešanú pleť zahŕňa čistenie jemným gélom alebo penou a zvlhčovanie pleťovou vodou. Treba sa vyhnúť používaniu drsných scrubov, ktoré môžu poškodiť suché časti pokožky.

11

Starostlivosť o pokožku tela a rúk

Starostlivosť o pokožku tela pozostáva z používania hydratačného mlieka alebo krému na udržanie vlhkosti a na zjemnenie pokožky. V priebehu jedného alebo dvoch týždňov si môžete dopriať kórejskú starostlivosť o pleť — hĺbkové čistenie pomocou pílingov alebo scrubov, ktoré pomáhajú odstraňovať odumreté bunky a zlepšujú krvný obeh.

Po dovŕšení 30 rokov produkcia prirodzeného kolagénu a elastínu výrazne klesá, preto by v starostlivosti o pleť mali byť obsiahnuté prípravky na báze peptidov (proteínových štruktúr) a vitamínov, ktoré zabraňujú odparovaniu vlhkosti a intenzívne vyživujú pokožku. Starostlivosť o pleť proti vráskam spočíva v používaní hydratačných krémov a kozmetických prípravkou s obsahom olejov, ktoré pomáhajú redukovať vrásky a dodávajú tvári rovnomernú farbu.

Odporúčania pre starostlivosť o pleť

Starostlivosť o ruky

Počas dňa sa odporúča používať hydratačné krémy s ľahšou textúrou, pretože nezanechávajú stopy na oblečení a na predmetoch. Ruky potrebujú viac výživy večer, preto by ste si na noc mali zvoliť krém s hustejšou konzistenciou, ktorá pokožku intenzívne vyživuje a zjemňuje.

Treba sa vyhnúť častému umývaniu rúk horúcou vodou, aby nedochádzalo k vysušovaniu pokožky. Na posilnenie nechtov a starostlivosť o nechtové ložisko je potrebné používať prírodné oleje. Pri upratovaní v domácnosti, pri práci s chemikáliami alebo v záhrade je potrebné používať ochranné rukavice.

Starostlivosť o pokožku nôh

Odporúča sa používať hydratačný krém na nohy, najmä po sprche alebo po kúpeli. Nohy by sa mali umývať každý deň jemným mydlom v teplej vode. Po sprche alebo po kúpeli je potrebné pokožku riadne vysušiť, najmä medzi prstami, aby nedošlo k rozvoju plesňovej infekcie. 

Starostlivosť o pokožku hlavy

Odporúča sa vyhýbať šampónom so sulfátmi a s obsahom alkoholu kvôli možnému podráždeniu pokožky. Hlavu si treba umývať jemnými masážnymi pohybmi. Umožní to odstrániť všetky odumreté bunky.

Prípravky na starostlivosť o pleť pre mladistvých by nemali obsahovať alkohol, aby sa predišlo poškodeniu alebo vysušeniu pokožky. Tvár si treba umývať teplou vodou aspoň dvakrát denne, aby sa predišlo upchávaniu pórov a vzniku pupienkov.

Starostlivosť o pokožku novorodenca spočíva v každodennom kúpaní bez kozmetických prípravkov. Raz alebo dvakrát týždenne môžete dieťa umyť špeciálnym detským mydlom. Pokožka novorodenca sa nesmie umývať špongiou ani žinkou. Stačí použiť mäkký uteráčik.

12

Starostlivosť o pleť v lete

V starostlivosti o pleť v lete musí byť zahrnutý opaľovací krém, aby sa predišlo vzniku vrások, stareckých škvŕn a znížilo sa riziko rakoviny kože. Dermatológovia neodporúčajú dlhodobé vystavovanie sa slnku, najmä medzi 10. a 16. hodinou, keď sú slnečné lúče najaktívnejšie.

V horúcom počasí pokožka stráca veľa vlhkosti, preto je dôležité piť dostatok vody a používať hydratačné krémy. Mali by ste prestať používať tonálny krém, pretože môže upchať póry. Odporúča sa studená sprcha, nie horúci kúpeľ, aby nedošlo k prehriatiu pokožky a k jej začervenaniu.

13

Starostlivosť o pleť v zime

V zime je potrebné zvlhčovať pokožku každý deň, pretože studený vzduch a vietor môžu pleť vysušiť. Je potrebné používať krémy s vysokým obsahom hydratačných zložiek (glycerín alebo kyselinu hyalurónovú).

V starostlivosť o pleť v zime by mali byť zahrnuté aj ochranné krémy proti slnku, pretože ultrafialové lúče poškodzujú pokožku aj v zime. V mraze a pri silnom vetre by ste sa mali zdržať kozmetických procedúr, ktoré poškodzujú ochrannú bariéru pokožky (napríklad kyslý píling).

14

Starostlivosť o pleť na jeseň a na jar

Jeseň a jar sú prechodné obdobia, počas ktorých sa pokožka stáva citlivejšou a náchylnejšou na podráždenie. Pri starostlivosti o pleť na jeseň a na jar je potrebné používať hydratačné a jemné čistiace prostriedky. Rovnako je potrebné chrániť pokožku pred slnečnými lúčmi.

Dermatológia v Doktorpro v Bratislave

Ako sa správne starať o pokožku tváre a tela?
Ako sa správne starať o pokožku tváre a tela?
Adresa
Ružinovská 40
Telefón
Pracovná doba:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ako sa správne starať o pokožku tváre a tela?
Autor
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
Dermatológ, trichológ.
Ako sa správne starať o pokožku tváre a tela?
Článok preveril
MUDr. Denisa Košecká
Lekár - dermatológ. Odborný garant oddelenia dermatológie.

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Komentovať článok

Anna pred 1 rokom
Dobrý deň, existujú nejaké špecifiká v starostlivosti o aknóznu pleť?
Odpovedať
Dobrý deň. V prípade akné dermatológ predpisuje liečivé masti alebo krémy zamerané na odstránenie zápalu a začervenania. Okrem toho je potrebné každý deň pleť dôkladne vyčistiť a vyhýbať sa nadmernému slnečnému žiareniu, ktoré môže zhoršiť stav pokožky a viesť k tvorbe jaziev.
Gabriela pred 1 rokom
Dobrý deň! Čo znamená komplexná starostlivosť o tvár?
Odpovedať
Dobrý deň! Komplexná starostlivosť o tvár sú rôzne postupy a prostriedky zamerané na zlepšenie zdravia a vzhľadu pokožky. Etapy starostlivosti o pokožku tváre zahŕňajú čistenie, tonizáciu, zvlhčovanie, čistenie pleti prostredníctvom scrubu a nanášanie opaľovacieho krému.
Polina pred 1 rokom
Dobrý deň! Ako sa správne starať o pokožku s kuperózou?
Odpovedať
Dobrý deň! V prípade kuperózy je potrebné používať prípravky s antioxidantmi na ochranu pokožky pred poškodením. Vyhnite sa používaniu čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú agresívne zložky (napríklad alkohol).
Monika pred 1 rokom
Dobrý deň, aká je starostlivosť o pokožku pri atopickej dermatitíde u dospelých?
Odpovedať
Dobrý deň! Pri atopickej dermatitíde je potrebné aplikovať zmäkčovadlá (zvlhčovacie prostriedky) na pokožku dvakrát alebo trikrát denne. V prípade závažných kožných zmien môže lekár predpísať hormonálny krém.
Magdaléna pred 1 rokom
Dobrý deň! Aké existujú prostriedky starostlivosti o pokožku v okolí stómie?
Odpovedať
Dobrý deň! Na starostlivosť o pokožku v okolí stómie sa používajú čistiace prostriedky, ochranné pasty (pomáhajú zabrániť kontaktu pokožky s črevnými sekrétmi) a krémy, ktoré sú nevyhnutné na zmiernenie podráždenia pokožky.
Súbory cookies používame, aby sme prispôsobili vaše prehliadanie presne vašim preferenciám a na analýzu návštevnosti. Kliknutím na tlačidlo 'Prijať' vyjadrujete váš súhlas s Podmienkami spracúvania osobných údajov.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Súbory cookie - podrobnosti

Technicky nevyhnutné cookies
Slúžia na zabezpečenie funkčnosti internetovej stránky. Tieto cookies sa môžu nastavovať ako reakcia na vami vykonané činnosti, ktoré predstavujú žiadosť súvisiacu so službami, ako je napríklad vypĺňanie formulárov na odosielanie príspevkov, hodnotenie článkov atď. Tieto súbory cookie neukladajú žiadne osobné údaje.
Funkčné súbory cookie
Marketingové súbory cookie