Čo je pyodermia a ako ju liečiť?

Čo je pyodermia a ako ju liečiť?
Čítať 7 minút | Zverejnené: 12 January 2023 | Перегляди 10455
Pyodermia je infekčné ochorenie kože spôsobené baktériami (stafylokoky, streptokoky, pyokoky). Často sa vyskytuje u detí a dospievajúcich.

Čo je pyodermia?

Pyodermia je hnisavé zápalové ochorenie charakterizované poškodením vlasových folikulov, potných žliaz a mazových žliaz kože. Pyodermia môže byť akútna alebo chronická. 

Ako vyzerá pyodermia?

Pyodermia spôsobuje hyperémiu (začervenanie), svrbenie a pálenie kože, ako aj bolestivé hnisavé vyrážky na tvári, trupe, horných a dolných končatinách. Ďalšie príznaky pyodermie sú:

  • odlupovanie kože;
  • zvýšená telesná teplota;
  • zápal lymfatických uzlín.

Príznaky pyodermie

Príznaky pyodermie

Ulcerózno-vegetatívna pyodermia je charakterizovaná vredmi (kožné defekty) a vegetáciou (rast tkanív). Dlhodobý priebeh môže vyústiť do gangrenóznej pyodermie, pri ktorej koža nekrotizuje a má prenikavý, nepríjemný zápach. 

Pyodermia u dojčiat sa prejavuje vyrážkami na tvári a pokožke hlavy, pupku a kožných záhyboch. Pyodermia u detí sa prejavuje aj poruchami spánku, nepokojom a stratou chuti do jedla. Príklad pyodermickej zápalovej vyrážky u dieťaťa je zobrazený na fotografii.

príklad pyodermickej

príklad pyodermickej

Povrchová pyodermia je charakterizovaná léziami v horných vrstvách kože, vyrážka zmizne bez následkov. Pri hlbokej pyodermii môžu po vyrážke zostať pigmentové škvrny a jazvy v dôsledku výrazného poškodenia dermis (spojivového tkaniva kože).

Príčiny vzniku pyodermie

Pyodermia je spôsobená premnožením patogénnych (chorobu spôsobujúcich) baktérií na koži: stafylokokov, streptokokov, pyokokov, protozoa vulgaris a Pseudomonas aeruginosa.

Infekcia sa môže prenášať kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom (mačka, pes), ako aj používaním bežných prostriedkov osobnej hygieny (uteráky, hubka). Pyodermia u dojčiat je spôsobená prenosom od matky alebo zdravotníckych pracovníkov. Je možné sa infikovať viacerými choroboplodnými zárodkami súčasne. Ďalšie príčiny vzniku pyodermie sú:

  • nedostatočná osobná hygiena;
  • častý stres;
  • poranenie kože (rezné rany, praskliny).

Príčinou vzniku pyodermie môže byť aj nadmerná tvorba kožného mazu, hyperhidróza (nadmerné potenie), cukrovka, hormonálne zmeny počas puberty alebo tehotenstva.

Typy pyodermie

Pyodermia môže byť lokálna alebo difúzna (rozšírená). V závislosti od typu hnisavého zápalu dermatológovia rozlišujú tri typy pyodermie:

  • stafylodermia (spôsobená infekciou zlatým stafylokokom);
  • streptodermia (spôsobená infekciou streptokokom);
  • strepto-stafylo dermia (zmiešané formy).

Stafylokoková pyodermia zahŕňa ostiofollikulitídu (zápal ústia vlasového folikulu), karbunkulózu a furunkulózu (lézie vlasových folikulov a okolitého podkožného tukového tkaniva) a hydradenitídu (zápal potných žliaz). Na fotografii je znázornený príklad stafylokokovej pyodermie.

príklad stafylokokovej pyodermie

príklad stafylokokovej pyodermie

U dojčiat sa na 5. až 7. deň po narodení môže vyvinúť novorodenecká epidemická vezikulárna choroba, nákazlivá forma pyodermie, ktorá sa vyznačuje výskytom malých pľuzgierov s hnisavým obsahom.

Streptokoková pyodermia zahŕňa impetigo (povrchové vezikulárne pustulózne erupcie) a ecthymu vulgaris (lézie v hlbších vrstvách kože). Dermatológovia rozlišujú aj suchú pyodermiu, pri ktorej vznikajú červenoružové škvrny pokryté šupinami. Na fotografii je znázornený variant streptokokovej pyodermie u dospelých.

variant streptokokovej pyodermie

variant streptokokovej pyodermie

Fázy pyodermie

V počiatočných štádiách pyodermia infikuje povrchové vrstvy kože a spôsobuje hyperémiu (začervenanie) kože. Neskôr sa objavia hnisavé vyrážky, ktoré sú pri dotyku bolestivé.

S postupujúcim ochorením sa zvyšuje počet vyrážok a zhoršuje sa celkový zdravotný stav. Na diagnostiku a prevenciu negatívnych účinkov pyodermie je potrebné vyhľadať dermatológa.

Diagnostika pyodermie

Na diagnostikovanie pyodermie dermatológ odoberie vzorku a vykoná potrebné vyšetrenie. V prípade potreby lekár predpíše krvný test a odoberie hnisavý obsah vyrážky, aby identifikoval pôvodcu infekcie a určil jeho citlivosť na antibakteriálne lieky.

Ak sa na pokožke hlavy nachádzajú lézie, je potrebná konzultácia s trichológom. Lekár posúdi stav vlasových folikulov a vykoná trichoskopiu.

Ako liečiť pyodermiu?

Liečba pyodermie závisí od typu pyodermie, závažnosti príznakov a prítomnosti sprievodných ochorení. Na rýchlu liečbu pyodermie dermatológ predpíše antibakteriálne, protizápalové a steroidné (hormonálne) lieky. Ak pacient trpí cukrovkou alebo hormonálnou nerovnováhou, lekár mu môže odporučiť konzultáciu s endokrinológom.

Na ošetrenie kože sa používajú antiseptiká. Pri pyodermii je zakázané stláčať a škriabať pľuzgieriky, holiť chĺpky v zapálenej oblasti alebo namočiť pokožku. Strava pri pyodermii by mala byť vyvážená, s obmedzením sacharidov a vyhýbaním sa alkoholu.

Prevencia pyodermie

Prevencia pyodermie spočíva v správnej hygiene, včasnom ošetrení poranení kože dezinfekčnými prostriedkami a liečbe ochorení spôsobujúcich pyodermiu. Je potrebné vyhýbať sa stresu a nadmernej námahe. Ak sa objavia prvé príznaky pyodermie, objednajte sa na vyšetrenie k dermatológovi.

Časté otázky

1. Ako sa prejavuje pyodermia?

Pyodermia sa prejavuje začervenanou, svrbiacou a páliacou kožou s bolestivými hnisavými vyrážkami na tvári, trupe, rukách a nohách. Pri chronickej forme sa môžu objaviť vredy a jazvy.

2. Môžem si umývať vlasy pri pyodermii?

Ak sa na pokožke hlavy nevyskytujú hnisavé vyrážky, vlasy si umývať môžete. Je dôležité zabrániť kontaktu postihnutých miest s vodou.

3. Môžem sa pri pyodermii kúpať?

Pri pyodermii je potrebné sa vyhýbať aktivitám vo vode (kúpanie, bazény, rybníky), pretože kontakt vody s postihnutou kožou zvyšuje riziko prenosu infekcie na zdravú kožu.

4. Čo spôsobuje pyodermiu?

Pyodermiu spôsobujú patogénne (choroboplodné) baktérie: stafylokoky, streptokoky, pyokoky, Proteus vulgaris a Pseudomonas aeruginosa.

5. Je pyodermia nákazlivá?

Áno, pyodermia je nákazlivá. Prenos je možný z človeka na človeka, kontaktom s infikovaným zvieraťom a zdieľaním predmetov. Aby ste zabránili prenosu, mali by ste sa vyhýbať kontaktu s infikovanou osobou a používať vlastné prostriedky osobnej hygieny.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo je pyodermia a ako ju liečiť?
Lekár v špecializácii dermatológií

Položte otázku ohľadom dermatovenerológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Anna pred 4 mesiacmi
Dobrý deň, môže pyodermia vzniknúť v perineálnej oblasti?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, pyodermia sa môže vyskytnúť v perineálnej oblasti, pretože sa tam nachádzajú potné žľazy a vlasové folikuly, ktoré sa môžu infikovať, ak nie je dodržiavaná osobná hygiena alebo ak sú prítomné sprievodné ochorenia (cukrovka, hormonálna nerovnováha).
Karina pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Čo mám robiť, ak mám hnisavú pyodermiu?
Odpovedať
Dobrý deň. Ak sa objavia príznaky pyodermie, mali by ste čo najskôr vyhľadať dermatológa. Neliečenie môže viesť k ulcerácii, zjazveniu alebo gangréne.
Dáša pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Ako dlho sa lieči pyodermia?
Odpovedať
Dobrý deň. Trvanie liečby pyodermie závisí od závažnosti patológie. Liečba trvá v priemere niekoľko týždňov.
Xénia pred 4 mesiacmi
Dobrý deň. Ak má pes pyodermiu, môže sa choroba preniesť na človeka?
Odpovedať
Dobrý deň. Áno, kontakt s infikovaným zvieraťom môže viesť k prenosu na človeka.
Irina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, kedy sa vyskytuje sekundárna pyodermia?
Odpovedať
Dobrý deň. Sekundárna pyodermia sa vyskytuje na pozadí iných patologických stavov, ako je diabetes mellitus alebo systémový lupus erythematosus.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.