Čo je pyodermia a ako ju liečiť?

Pyodermia je hnisavé zápalové ochorenie charakterizované poškodením vlasových folikulov, potných žliaz a mazových žliaz kože. Pyodermia môže byť akútna alebo chronická.
Pyodermia spôsobuje hyperémiu (začervenanie), svrbenie a pálenie kože, ako aj bolestivé hnisavé vyrážky na tvári, trupe, horných a dolných končatinách. Ďalšie príznaky pyodermie sú:
Príznaky pyodermie
Ulcerózno-vegetatívna pyodermia je charakterizovaná vredmi (kožné defekty) a vegetáciou (rast tkanív). Dlhodobý priebeh môže vyústiť do gangrenóznej pyodermie, pri ktorej koža nekrotizuje a má prenikavý, nepríjemný zápach.
Pyodermia u dojčiat sa prejavuje vyrážkami na tvári a pokožke hlavy, pupku a kožných záhyboch. Pyodermia u detí sa prejavuje aj poruchami spánku, nepokojom a stratou chuti do jedla. Príklad pyodermickej zápalovej vyrážky u dieťaťa je zobrazený na fotografii.
príklad pyodermickej
Povrchová pyodermia je charakterizovaná léziami v horných vrstvách kože, vyrážka zmizne bez následkov. Pri hlbokej pyodermii môžu po vyrážke zostať pigmentové škvrny a jazvy v dôsledku výrazného poškodenia dermis (spojivového tkaniva kože).
Pyodermia je spôsobená premnožením patogénnych (chorobu spôsobujúcich) baktérií na koži: stafylokokov, streptokokov, pyokokov, protozoa vulgaris a Pseudomonas aeruginosa.
Infekcia sa môže prenášať kontaktom s infikovanou osobou alebo zvieraťom (mačka, pes), ako aj používaním bežných prostriedkov osobnej hygieny (uteráky, hubka). Pyodermia u dojčiat je spôsobená prenosom od matky alebo zdravotníckych pracovníkov. Je možné sa infikovať viacerými choroboplodnými zárodkami súčasne. Ďalšie príčiny vzniku pyodermie sú:
Príčinou vzniku pyodermie môže byť aj nadmerná tvorba kožného mazu, hyperhidróza (nadmerné potenie), cukrovka, hormonálne zmeny počas puberty alebo tehotenstva.
Pyodermia môže byť lokálna alebo difúzna (rozšírená). V závislosti od typu hnisavého zápalu dermatológovia rozlišujú tri typy pyodermie:
Stafylokoková pyodermia zahŕňa ostiofollikulitídu (zápal ústia vlasového folikulu), karbunkulózu a furunkulózu (lézie vlasových folikulov a okolitého podkožného tukového tkaniva) a hydradenitídu (zápal potných žliaz). Na fotografii je znázornený príklad stafylokokovej pyodermie.
príklad stafylokokovej pyodermie
U dojčiat sa na 5. až 7. deň po narodení môže vyvinúť novorodenecká epidemická vezikulárna choroba, nákazlivá forma pyodermie, ktorá sa vyznačuje výskytom malých pľuzgierov s hnisavým obsahom.
Streptokoková pyodermia zahŕňa impetigo (povrchové vezikulárne pustulózne erupcie) a ecthymu vulgaris (lézie v hlbších vrstvách kože). Dermatológovia rozlišujú aj suchú pyodermiu, pri ktorej vznikajú červenoružové škvrny pokryté šupinami. Na fotografii je znázornený variant streptokokovej pyodermie u dospelých.
variant streptokokovej pyodermie
V počiatočných štádiách pyodermia infikuje povrchové vrstvy kože a spôsobuje hyperémiu (začervenanie) kože. Neskôr sa objavia hnisavé vyrážky, ktoré sú pri dotyku bolestivé.
S postupujúcim ochorením sa zvyšuje počet vyrážok a zhoršuje sa celkový zdravotný stav. Na diagnostiku a prevenciu negatívnych účinkov pyodermie je potrebné vyhľadať dermatológa.
Na diagnostikovanie pyodermie dermatológ odoberie vzorku a vykoná potrebné vyšetrenie. V prípade potreby lekár predpíše krvný test a odoberie hnisavý obsah vyrážky, aby identifikoval pôvodcu infekcie a určil jeho citlivosť na antibakteriálne lieky.
Ak sa na pokožke hlavy nachádzajú lézie, je potrebná konzultácia s trichológom. Lekár posúdi stav vlasových folikulov a vykoná trichoskopiu.
Liečba pyodermie závisí od typu pyodermie, závažnosti príznakov a prítomnosti sprievodných ochorení. Na rýchlu liečbu pyodermie dermatológ predpíše antibakteriálne, protizápalové a steroidné (hormonálne) lieky. Ak pacient trpí cukrovkou alebo hormonálnou nerovnováhou, lekár mu môže odporučiť konzultáciu s endokrinológom.
Na ošetrenie kože sa používajú antiseptiká. Pri pyodermii je zakázané stláčať a škriabať pľuzgieriky, holiť chĺpky v zapálenej oblasti alebo namočiť pokožku. Strava pri pyodermii by mala byť vyvážená, s obmedzením sacharidov a vyhýbaním sa alkoholu.
Prevencia pyodermie spočíva v správnej hygiene, včasnom ošetrení poranení kože dezinfekčnými prostriedkami a liečbe ochorení spôsobujúcich pyodermiu. Je potrebné vyhýbať sa stresu a nadmernej námahe. Ak sa objavia prvé príznaky pyodermie, objednajte sa na vyšetrenie k dermatológovi.
Pyodermia sa prejavuje začervenanou, svrbiacou a páliacou kožou s bolestivými hnisavými vyrážkami na tvári, trupe, rukách a nohách. Pri chronickej forme sa môžu objaviť vredy a jazvy.
Ak sa na pokožke hlavy nevyskytujú hnisavé vyrážky, vlasy si umývať môžete. Je dôležité zabrániť kontaktu postihnutých miest s vodou.
Pri pyodermii je potrebné sa vyhýbať aktivitám vo vode (kúpanie, bazény, rybníky), pretože kontakt vody s postihnutou kožou zvyšuje riziko prenosu infekcie na zdravú kožu.
Pyodermiu spôsobujú patogénne (choroboplodné) baktérie: stafylokoky, streptokoky, pyokoky, Proteus vulgaris a Pseudomonas aeruginosa.
Áno, pyodermia je nákazlivá. Prenos je možný z človeka na človeka, kontaktom s infikovaným zvieraťom a zdieľaním predmetov. Aby ste zabránili prenosu, mali by ste sa vyhýbať kontaktu s infikovanou osobou a používať vlastné prostriedky osobnej hygieny.