Čo spôsobuje svrbenie konečníka?

Čo spôsobuje svrbenie konečníka?
Čítať 2 minúty | Zverejnené: 21 April 2022 | Перегляди 6092
Svrbenie v análnej oblasti je patologický stav, ktorý sa vyskytuje pri širokom spektre črevných chorôb. Človek pociťuje neustále nepohodlie, ktoré prekáža normálnemu fungovaniu.

V niektorých prípadoch sa svrbenie v noci zintenzívňuje, čo vedie k nedostatku spánku a odpočinku. V dôsledku toho klesá pracovný výkon, pacient sa stáva podráždeným, depresívnym a apatickým.

 Okrem svrbenia a pálenia u pacienta sa môžu vyskytnúť aj iné symptómy:

 •   sčervenanie kože;
 •   zmena pevnosti kože v blízkosti konečníka – jej stenčenie alebo naopak zhrubnutie;
 •   výskyt vyrážky, mokvavých raniek, ekzému.

 Čo spôsobuje svrbenie konečníka?

Análne svrbenie nie je vždy spôsobené patologickými procesmi, ktoré sa vyskytujú v tele.

Môže byť vyvolané vonkajšími faktormi:

 • používaním tvrdého toaletného papiera, ktorý traumatizuje pokožku;
 • nadmernou alebo nedostatočnou intímnou hygienou;
 • pobytom v miestnosti znečistenej prachom.

Podráždenie pokožky, pálenie a svrbenie môžu byť spôsobené aj nevhodným mydlom alebo alergiou na kozmetické prípravky .

Podráždenie análnej oblasti môže byť vyvolané rôznymi chorobami:

 • parazitárne nákazy;
 • zápal hemoroidných uzlov;
 • mykotické infekcie;
 • genitourinárne infekcie;
 • novotvary;
 • nedostatočná činnosť análneho zvierača;
 • cukrovka (diabetes) a iné závažné chronické choroby.

V mnohých prípadoch sa tento nepríjemný príznak vyskytuje v dôsledku ochorení konečníka. Ich spektrum je pomerne široké: pocit pálenia môžu spôsobiť novotvary na koži, chronická proktosigmoiditída a bakteriálna infekcia (dysbakterióza). Postupne sa objavujú ďalšie príznaky: napríklad bolesť a pocit rezania pri vyprázdňovaní, krv a sliz v stolici, pocit tlaku a tráviace ťažkosti. Avšak hlavným príznakom zostáva podráždenie a sčervenanie pokožky.

U žien môže byť svrbenie spojené s určitými gynekologickými chorobami. Pričom svrbenie sa rozširuje nielen do análnej oblasti, ale aj na veľké a malé pysky, vulvu. Ohanbie sčervená a opuchne, objaví sa silný výtok s nepríjemným zápachom.

Príčiny pálenia sú rôzne, preto v prípade ich výskytu odporúčame, aby ste sa obrátili na zdravotné centrum a absolvovali vyšetrenie u proktológa.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Čo spôsobuje svrbenie konečníka?
Lekár oddelenia proktológie.

Položte otázku ohľadom chirurgovi-proktológovi
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Xénia pred týždňom
Dobrý deň, mám silné bolesti v konečníku. Čítal som, že predtým, ako pôjdete k proktológovi, musíte si urobiť klystír. Je to tak, alebo nie? Je možné podstúpiť klystír pri bolesť v konečníku?
Odpovedať
Dobrý deň. Pri bolesti v konečníku nie je možné robiť klystír, pretože to môže viesť k zhoršeniu stavu. Ak je potrebné vyšetriť análny otvor, konečník alebo hrubé črevo pomocou endoskopu, proktológ vyberie bezpečný a bezbolestný spôsob očistenia čriev.
Michal pred 6 dňami
Dobrý deň, už asi týždeň cítim slabé pálenie pri vyprázdňovaní, ale nevenoval som tomu pozornosť. A nedávno sa objavila aj bolesť. Prečo cítim bolesť v konečníku, ak idem na toaletu?
Odpovedať
Dobrý deň, bolesť pri vyprázdňovaní v konečníku môže byť spôsobená dlhotrvajúcou zápchou alebo hnačkou, proktologickými ochoreniami akými sú hemoroidy, análne trhliny, anorektálne fistuly alebo fimbrie. Bolestivé vyprázdňovanie je charakteristické aj pre zápalové ochorenia čriev (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba), pri ktorých sa objavujú opuchy a vredy v hrubom a tenkom čreve.
Karina pred 4 dňami
Dobrý deň, aké parazity môžu spôsobiť svrbenie v konečníku? Svrbenie sa zintenzívňuje počas hygienických procedúr, pri análnom styku, pri vyprázdňovaní a taktiež v noci. Na akého lekára sa mám obrátiť v tomto prípade?
Odpovedať
Dobrý deň, svrbenie v konečníku môže spôsobiť parazitárne ochorenia akými sú giardióza, opistorchiáza, tenióza, amébóza. Svrbenie a pálenie v konečníku však môžu byť spôsobené aj sexuálnymi infekciami (kvapavka, trichomoniáza), proktologickými ochoreniami (análna fisúra, hemoroidy), hnačkou alebo zápchou.