Čo je to svrab?
Svrab je parazitárne kožné ochorenie, ktoré spôsobujú roztoče. Zákožka svrabová žije v epiderme a zavŕtava sa do rohovej vrstvy kože.
Ako sa prenáša svrab?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Svrab sa môže prenášať priamym kontaktom s chorým človekom (podanie ruky, dotyk, objatie). Veľmi zriedkavo sa svrabom môžu nakaziť aj domáce zvieratá.
Nepriamo sa svrab prenáša prostredníctvom prostriedkov osobnej hygieny. Svrabom sa možno nakaziť spoločným používaním:
- posteľnej bielizne;
- uterákov;
- spodnej bielizne, rukavíc a oblečenia.
Ochorenie sa rýchlo šíri v uzavretých skupinách a v detských kolektívoch (školy, škôlky, úrady). Napadnutie roztočmi svrabu nesúvisí s hygienou, svrabom sa môže nakaziť ktokoľvek.
Aké sú príznaky svrabu?
Inkubačná doba svrabu (čas od nákazy po prvé príznaky ochorenia) trvá dva až šesť týždňov. Svrab sa začína intenzívnym svrbením v postihnutej oblasti.
Príznaky svrabu
Prvým viditeľným príznakom svrabu je začervenanie kože. Svrab sa prejavuje:
- silným svrbením pokožky, ktoré sa zintenzívňuje v noci;
- kožnou hyperémiou (začervenanie);
- vyrážkami vo forme hrbolčekov alebo opuchov.
Atypický svrab sa vyskytuje u jedincov so zníženou imunitou a prejavuje sa intenzívnou hrbolčekovou vyrážkou na celom tele, pokožke hlavy a tvári. Nodulárny svrab je typ svrabu, pri ktorom vyrážka pripomína uzlíky. Na fotografii je zobrazené počiatočné štádium svrabu.
Počiatočné štádium svrabu
Ako vyzerá svrab?
Kožná vyrážka pri svrabe má podobu papúl (hrbolčekov) obklopených začervenanými oblasťami na koži. Vyrážka pri svrabe je párová: na koži možno nájsť začiatok a koniec prechodu roztoča (vstup a výstup). Na fotografii je zobrazená typická svrabová vyrážka.
Svrab postihuje všetky časti tela, ale najčastejšie sa svrab vyskytuje na rukách. Svrab sa väčšinou vyskytuje:
- na rukách, v oblasti medzi prstami a na vonkajších plochách rúk;
- na bruchu;
- na slabinách a na zadku.
Brucho je pri svrabe zvyčajne postihnuté v mieste tlaku oblečenia na telo (pod pásom). Svrab sa u dospelých menej často objavuje na nohách, na chrbte a na hlave, pretože koža v týchto oblastiach je hrubšia a roztoč do nej ťažšie preniká.
Na druhej strane svrab u detí zvyčajne postihuje tvár a pokožku hlavy. U dojčiat sa svrab môže prejavovať celkovým nepokojom, odmietaním jedla a nepokojným spánkom.
Ako sa svrab diagnostikuje?
Svrab diagnostikuje dermatológ vizuálnym vyšetrením kože a dermatoskopiou (prístrojové vyšetrenie kože pomocou zväčšovacieho zariadenia). Diagnózu svrabu môžu potvrdiť aj laboratórne vyšetrenia. Vyšetrenie na prítomnosť svrabu zahŕňa odobratie vzorky z postihnutej kože, ktorá sa následne skúma pod mikroskopom.
Ako sa lieči svrab?
Liečbou svrabu sa zaoberá dermatológ. Lekár vám predpíše proti svrabu lokálne masti a krémy a určí trvanie liečby v závislosti od závažnosti ochorenia.
V zriedkavých prípadoch závažného poškodenia kože môže byť potrebné podanie perorálnych antiparazitárnych liekov. Dermatológ predpíše aj symptomatické lieky na zmiernenie svrbenia.
Dá sa svrab liečiť ľudovými prostriedkami?
Ľudové prostriedky sú proti svrabu (bylinné masti, kyseliny) neúčinné. Liečba svrabu octom môže viesť k podráždeniu kože, zvýšenému svrbeniu a začervenaniu a niekedy aj k chemickému popáleniu kože a kontaktnej dermatitíde. Liečba svrabu jedlou sódou nespôsobuje popáleniny, ale nemá ani žiadny účinok na rozmnožovanie roztočov svrabu.
Svrab nie je možné liečiť liehom. Roztoče je možné odstrániť len antiparazitárnymi liekmi, ktoré predpíše lekár.