Čo je neurodermatitída a ako ju liečiť?

Neurodermatitída (nervová dermatitída) je chronické dermatologické ochorenie spôsobené svrbivou vyrážkou na pokožke hlavy, krku, zápästiach, členkoch a genitáliách (vulva, ohanbie, miešok). Je spôsobená hyperreaktivitou (precitlivenosťou) kože a poruchami nervového systému.
Neurodermatitída je dedičná a prítomnosť dermatologických alebo alergických ochorení v rodine zvyšuje riziko jej vzniku. Nervová dermatitída je spôsobená silným stresom, úzkosťou alebo depresiou. Medzi ďalšie príčiny vzniku neurodermatitídy patria:
Neurodermatitída vzniká po psoriáze alebo atopickej dermatitíde. Ochorenie sa môže objaviť aj po uštipnutí hmyzom alebo po zmene klímy. Neurodermatitída sa môže vyskytnúť počas tehotenstva alebo po pôrode v dôsledku hormonálnych zmien v tele.
Neurodermatitída dospelých sa vyznačuje svrbivými škvrnami na koži, ktoré môžu mať hnedú, červenú alebo sivožltú farbu. Pri neurodermatitíde vulvy sa svrbenie často vyskytuje v noci, počas menštruácie alebo pri pohlavnom styku, čo znižuje kvalitu sexuálneho života. Pri neurodermatitíde na nohách sa podráždenie kože zvyšuje nosením ponožiek alebo tesnej obuvi. Medzi ďalšie príznaky neurodermatitídy patria:
Neurodermatitída pokožky hlavy spôsobuje zvýšené lámanie a vypadávanie vlasov (alopécia). Neurodermatitída na tvári môže vyvolať estetický diskomfort. Neustále svrbenie a škrabanie kože vedie ku krvácajúcim eróziám alebo vredom a zjazveniu. Príklady neurodermatitídy sú zobrazené na fotografii.
Neurodermatitída sa vyznačuje výskytom plakov na koži — plochých novotvarov s jasnými okrajmi, ktoré sú vystúpené nad povrchom kože. Plaky sú veľké približne 3 -10 cm a majú rôznu farbu od bledoružovej až po červenohnedú.
Neurodermatitída môže byť lineárna (prejavuje sa ako lineárne trhliny v lakťových alebo kolenných záhyboch), depigmentovaná (charakterizovaná znížením pigmentácie) a hypertrofická (prejavuje sa ako zhrubnutie kože a často je lokalizovaná v slabinách). Príklad lineárnej neurodermatitídy je zobrazený na fotografii.
lineárna neurodermatitída
Difúzna neurodermatitída sa prejavuje početnými léziami na hlave, končatinách a genitáliách. Tento typ neurodermatitídy je závažný, často je sprevádzaný bakteriálnou infekciou a žltými krustami, ktoré sa tvoria na koži a vylučujú hnis. Na fotografii je zobrazený príklad neurodermatitídy u dospelých.
neurodermatitída u dospelých
Ohraničená (ložisková) neurodermatitída sa vyskytuje na jednom mieste na pokožke. Vyrážka a svrbenie sú menej závažné a miernejšie. Pri ložiskovej forme ochorenia vznikajú oválne alebo okrúhle plaky, ktoré sú jasne oddelené od nepostihnutých oblastí kože. Príklad ohraničenej neurodermatitídy je zobrazený na fotografii.
ohraničená neurodermatitída
Neurodermatitída u detí sa zvyčajne vyskytuje na pozadí atopickej dermatitídy (zápalové ochorenie kože), bronchiálnej astmy alebo polinózy (alergická reakcia na peľ). Príznaky neurodermatitídy u detí sú:
Pri neurodermatitíde, ktorá spôsobuje silné svrbenie, je dieťa nepokojné, podráždené a sťažuje sa na nespavosť. Na liečbu neurodermatitídy u detí je potrebné sa objednať na vyšetrenie k dermatológovi.
Na diagnostikovanie neurodermatitídy sa dermatológ musí oboznámiť s anamnézou pacienta a vykonať vyšetrenie. V prípade potreby lekár odošle pacienta na všeobecné krvné testy a vykoná biopsiu (vzorku tkaniva) pokožky. V prípade vypadávania vlasov je potrebná konzultácia s trichológom. Na posúdenie stavu pokožky hlavy sa vykonáva trichoskopia.
Liečba neurodermatitídy zahŕňa antihistaminiká (protialergické látky) a prostriedky zvlhčujúce pokožku. Na liečbu bakteriálnej infekcie sa používajú antibakteriálne lieky. Na rýchlu liečbu neurodermatitídy môže lekár predpísať masti s glukokortikoidmi (hormónmi).
Liečba neurodermatitídy v tehotenstve zahŕňa používanie hydratačných krémov a antialergických liekov. Svrbenie sa dá zmierniť aj priložením chladných, vlhkých utierok na postihnuté oblasti pokožky.
Na zabránenie progresii ochorenia, je potrebné vyhýbať sa treniu a škrabaniu plakov, kontaktu s alergénmi a minimalizovať stresové situácie. Pri neurodermatitíde by sa mal teplý kúpeľ podávať maximálne raz denne a nie dlhšie ako 10 minút a nechty je potrebné strihať pravidelne, aby sa zabránilo poškodeniu pokožky počas spánku.
Na zmiernenie svrbenia vám dermatológ predpíše lieky proti alergii a kortikosteroidné (hormonálne) masti. Na zmiernenie svrbenia sa odporúča na postihnutú pokožku priložiť vlhký a chladný obklad.
V prípade atopickej dermatitídy vás dermatológ môže odoslať na všeobecné krvné testy a biopsiu (vzorku tkaniva) pokožky. Ak sú postihnuté aj vlasy, je potrebné navštíviť trichológa.
Neurodermatitída nie je nákazlivá a neprenáša sa z človeka na človeka, to znamená, že nie je potrebné obmedzovať svoj kontakt s inými ľuďmi.
Rozdiel medzi neurodermatitídou a psoriázou spočíva v tom, že plaky pri neurodermatitíde sú ružové alebo hnedočervené, s jasnými okrajmi a vyčnievajú nad povrch kože, zatiaľ čo psoriatické plaky sú červené s bielostriebornými šupinami. Psoriáza postihuje aj nechty a kĺby.
Neurodermatitída je nebezpečná, kvôli vzniku erózií a vredov, ktoré môžu zanechať jazvy. Neustále škrabanie kože zvyšuje riziko bakteriálnej infekcie.