Čo je neurodermatitída?
Neurodermatitída (nervová dermatitída) je chronické dermatologické ochorenie spôsobené svrbivou vyrážkou na pokožke hlavy, krku, zápästiach, členkoch a na genitáliách (vulva, ohanbie, miešok). Je spôsobená hyperreaktivitou (precitlivenosťou) kože a poruchami nervového systému.
Príčiny vzniku neurodermatitídy
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Neurodermatitída je dedičná a prítomnosť dermatologických alebo alergických ochorení v rodine zvyšuje riziko jej vzniku. Nervová dermatitída je spôsobená silným stresom, úzkosťou alebo depresiou.
Príčiny neurodermatitídy
Medzi ďalšie príčiny vzniku neurodermatitídy patria:
- kontakt s alergénom (peľ kvetov, prach);
- nosenie tesného, syntetického oblečenia.
Neurodermatitída vzniká po psoriáze alebo atopickej dermatitíde. Ochorenie sa môže objaviť aj po uštipnutí hmyzom alebo po zmene klimatického prostredia. Neurodermatitída sa môže vyskytnúť počas tehotenstva alebo po pôrode v dôsledku hormonálnych zmien v tele.
Príznaky neurodermatitídy
Neurodermatitída sa u dospelých vyznačuje svrbivými škvrnami na koži, ktoré môžu mať hnedú, červenú alebo sivožltú farbu. Pri neurodermatitíde vulvy sa svrbenie často vyskytuje v noci, počas menštruácie alebo pri pohlavnom styku, čo znižuje kvalitu sexuálneho života. Pri neurodermatitíde na nohách sa podráždenie kože zvyšuje nosením ponožiek alebo tesnej obuvi. Medzi ďalšie príznaky neurodermatitídy patria:
- nadmerná suchosť pokožky;
- zhrubnutie kože;
- vznik zrohovatenej pokožky alebo šupín.
Neurodermatitída pokožky hlavy spôsobuje zvýšenú lámavosť a vypadávanie vlasov (alopécia). Neurodermatitída na tvári môže vyvolať estetický diskomfort. Neustále svrbenie a škrabanie kože vedie ku krvácajúcim eróziám alebo k vredom a k zjazveniu. Príklady neurodermatitídy sú zobrazené na fotografii.
Ako vyzerá neurodermatitída?
Neurodermatitída sa vyznačuje výskytom plakov na koži — ploché novotvary s jasnými okrajmi, ktoré sú vystúpené nad povrchom kože. Plaky sú veľké približne 3 -10 cm a majú rôznu farbu od bledoružovej až po červenohnedú.
Neurodermatitída môže byť lineárna (prejavuje sa ako lineárne trhliny v lakťových alebo kolenných záhyboch), depigmentovaná (charakterizovaná znížením pigmentácie) a hypertrofická (prejavuje sa ako zhrubnutie kože a často je lokalizovaná v slabinách). Príklad lineárnej neurodermatitídy je zobrazený na fotografii.
lineárna neurodermatitída
Difúzna neurodermatitída
Difúzna neurodermatitída sa prejavuje početnými léziami na hlave, na končatinách a na genitáliách. Tento typ neurodermatitídy je závažný, často je sprevádzaný bakteriálnou infekciou a žltými krustami, ktoré sa tvoria na koži a vylučujú hnis. Na fotografii je zobrazený príklad neurodermatitídy u dospelých.
neurodermatitída u dospelých
Ohraničená neurodermatitída
Ohraničená (ložisková) neurodermatitída sa vyskytuje na jednom mieste na pokožke. Vyrážka a svrbenie sú menej závažné a miernejšie. Pri ložiskovej forme ochorenia vznikajú oválne alebo okrúhle plaky, ktoré sú jasne oddelené od nepostihnutých oblastí kože. Príklad ohraničenej neurodermatitídy je zobrazený na fotografii.
ohraničená neurodermatitída
Neurodermatitída u detí
Neurodermatitída u detí sa zvyčajne vyskytuje na pozadí atopickej dermatitídy (zápalové ochorenie kože), bronchiálnej astmy alebo polinózy (alergická reakcia na peľ). Príznaky neurodermatitídy u detí sú:
- svrbenie a suchosť pokožky;
- kožné vyrážky.
Pri neurodermatitíde, ktorá spôsobuje silné svrbenie, je dieťa nepokojné, podráždené a zle spí. Na liečbu neurodermatitídy u detí je potrebné sa objednať na vyšetrenie k dermatológovi.
Ako liečiť neurodermatitídu?
Pred stanovením diagnózy sa dermatológ oboznámi s anamnézou pacienta a vykoná vyšetrenie. V prípade potreby lekár odošle pacienta na všeobecné krvné testy a vykoná biopsiu (odber vzorky tkaniva) pokožky. V prípade vypadávania vlasov je potrebná konzultácia s trichológom. Na posúdenie stavu pokožky hlavy sa vykonáva trichoskopia.
Na liečba neurodermatitídy sa predpisujú antihistaminiká (protialergické látky) a prostriedky zvlhčujúce pokožku. Na liečbu bakteriálnej infekcie sa používajú antibakteriálne lieky. Na rýchlu liečbu neurodermatitídy môže lekár predpísať masti s glukokortikoidmi (hormónmi).
Neurodermatitída v tehotenstve sa lieči hydratačnými krémami a antialergickými liekmi. Svrbenie sa dá zmierniť aj priložením chladných a vlhkých utierok na postihnuté oblasti pokožky.
Aby sa predišlo rozvoju ochorenia, je potrebné sa vyhýbať treniu a škrabaniu plakov, kontaktu s alergénmi a minimalizovať stresové situácie. Pri neurodermatitíde je možný teplý kúpeľ maximálne raz denne a nie dlhšie ako 10 minút. Nechty je potrebné strihať pravidelne, aby sa zabránilo poškodeniu pokožky počas spánku.