Znamienka: sú nebezpečné alebo nie?

Znamienka: sú nebezpečné alebo nie?
Čítať 5 minút | Zverejnené: 11 January 2022 | Перегляди 341
Čo je znamienko? Znamienko je benígny novotvar na koži, ktorý vzniká nahromadením melanocytov. Melanocyty sú bunky, ktoré syntetizujú hnedý pigment, melanín, ktorý dodáva pokožke jej prirodzenú farbu. Benígne znamienka sa tiež nazývajú névy.

Druhy znamienok

Koža je najväčší orgán v ľudskom tele. Koža sa skladá z epidermy (povrchová vrstva), dermy (vnútorná vrstva kože, ktorá obsahuje krvné cievy, nervy, vlasové folikuly) a podkožného tuku.

Znamienka môžu byť povrchové (epidermálne) alebo hlboko v derme. V závislosti od farby a umiestnenia na koži sa rozlišujú nasledujúce typy znamienok:

 • prechodné névy (ploché alebo mierne konvexné materské znamienka na hranici epidermy a dermy);
 • komplikované névy (vyvýšené materské znamienka v epiderme a derme);
 • intradermálne névy (nachádzajúce sa medzi vrstvami kože);
 • intradermálne materské znamienka, ktoré sa nachádzajú v derme a vyčnievajú nad povrch kože vo forme uzlíka pokrytého epidermou;
 • halonévy (okolo materského znamienka sa tvorí biela škvrna, ktorá môže byť spôsobená autoimunitnými ochoreniami a spálením od slnka);
 • modré névy (znamienka, ktoré majú modro-sivú farbu a nachádzajú sa v derme).

Červené a ružové znamienka nie sú névy a nie sú zložené z melanocytov (buniek, ktoré produkujú pigment melanín). Červené znamienka sú výrastky malých krvných ciev. Cievne znamienka sa nazývajú angiómy.

Prečo sa objavujú znamienka?

Väčšina melanocytov je rovnomerne rozdelená po celom tele. Névy sa vytvárajú, keď sa tvoria nahromadenia melanocytov. Melanín pôsobí ako prirodzená clona, ​​ktorá chráni ľudské telo pred vystavením ultrafialovým lúčom.

Činnosť melanocytov je normálne regulovaná fungovaním hypofýzy – žľazy, ktorá reguluje tvorbu všetkých hormónov v tele (stimulujúci hormón hypofýzy zvyšuje tvorbu melanínu). Množstvo melanínu sa zvyšuje aj vystavením slnečnému žiareniu.

K vytvoreniu znamienok prispieva:

 • slnečné žiarenie;
 • zmeny hormonálnych hladín;
 • dedičná predispozícia (náchylnosť).

Pod vplyvom ultrafialového žiarenia môže dôjsť nielen k vytvoreniu nového névu, ale aj k degenerácii existujúceho znamienka na atypické znamienko, z ktorého sa môže vyvinúť rakovina kože. Pri vývoji melanómu (rakoviny kože) zohráva úlohu aj dedičnosť a hormóny).

Aké znamienka sú nebezpečné?

Nebezpečenstvo znamienok spočíva v tom, že sa môžu premeniť na zhubné novotvary kože.

Normálne znamienka majú hladký povrch, jasný obrys a jednotnú farbu. Medzi príznaky atypických znamienok patria:

 • asymetria;
 • zmena obrysov znamienka;
 • heterogénne sfarbenie névusu (materského znamienka);
 • veľkosť znamienka viac ako 6 mm;
 • rýchla zmena tvaru, farby a veľkosti znamienka.

Za atypické zlé znamienka sa považujú aj modré névy, ktorých mechanizmus vzniku nie je presne určený. Znamienka majú zvyčajne homogénnu štruktúru. Výrastky na znamienkach sú signálom, že je potrebné vykonať kožné vyšetrenie.

 Obrátiť sa na dermatológa je nutné v týchto situáciách:

 • počas samovyšetrenia kože ste zistili známky atypických materských znamienok;
 • znamienko zmizlo;
 • znamienko je zapálené;
 • znamienko bolí;
 • na znamienku sa objavilo spevnenie.

Aby bolo možné podrobne preskúmať novotvary na koži, okrem vizuálneho vyšetrenia kože dermatológ vykonáva dermatoskopiu materského znamienka. Dermatoskopia je diagnostická metóda, ktorá umožňuje vyšetrenie kože pomocou optického prístroja so zväčšením. Známky materských znamienok náchylných na melanóm sú viditeľné pri dermatoskopii lepšie ako pri vizuálnom vyšetrení.

Ak je to potrebné, po vyšetrení môže dermatológ predpísať biopsiu znamienka (odber malej vzorky). Indikáciami pre biopsiu znamienok sú nezvyčajné, dvojfarebné znamienka a novotvary s čiernymi bodkami.

Je možné odstraňovať znamienka?

Diagnostikovať nebezpečné znamienko môže dermatológ. Odstrániť znamienko sa dá  chirurgický, miniinvazívne alebo konzervatívnou metódou.

Atypické névy, materské znamienka, ktoré sú často traumatizované, je vhodné odstrániť (napríklad novotvary na tvári u mužov môžu byť zranene počas holenia a u žien – materské znamienka pod ramienkami podprsenky alebo pod gumičkou nohavíc môžu byť poškodené oblečením). Odstrániť sa môžu aj znamienka, ktoré prinášajú estetické nepohodlie. Nie je možné odstraňovať znamienka doma, pretože  môžu vyvolať krvácanie alebo šírenie metastáz (nádorových prvkov), ak bolo znamienko malígne.

Ako sa odstraňuje znamienko?

Odstránenie novotvarov je miniinvazívna chirurgická metóda, ktorá umožňuje vyrezať novotvar na koži pomocou rádiových vĺn. Rádiofrekvenčná metóda umožňuje zbaviť sa novotvaru za 10 – 15 minút v lokálnej anestézii. Výhodou odstraňovania kožných lézií rádiovými vlnami je bezpečnosť vzhľadom na nízke riziko infikovania alebo krvácania z pooperačnej rany.

Pacient  ide domov ihneď po odstránení. Jazva po odstránení rádiofrekvenčnou metódou sa vo väčšine prípadov úplne zahojí v priebehu niekoľkých týždňov. Po odstránení veľkých a konvexných znamienok môže na koži zostať jamka, ktorá sa zahojí v priebehu niekoľkých mesiacov.

Po odstránení rádiofrekvenčnou metódou vo väčšine prípadov nie sú žiadne komplikácie. V zriedkavých prípadoch po odstránení veľkých novotvarov môže zostať na koži jazva. Jazvy po chirurgických zákrokoch sa liečia vstrebateľnými masťami, ktoré predpíše dermatológ.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základ 0 hodnotenie