0800200000

Znamienka: sú nebezpečné alebo nie?

Znamienka: sú nebezpečné alebo nie?
Čítať 8 minút | Vytvorené: 11 január 2022 | aktualizované: 28 september 2022 | 19650 19650
Takmer každý má aspoň jedno znamienko. Znamienka sa objavujú u detí od narodenia a môžu sa na koži tvoriť počas celého života.

Čo je to znamienko?

Znamienko je nezhubný výrastok na koži, ktorý je tvorený zhlukom melanocytov. Melanocyty sú bunky, ktoré syntetizujú hnedý pigment – melanín, ktorý dodáva pokožke prirodzené sfarbenie. Benígne znamienka sa nazývajú aj névy.

Druhy znamienok

Koža je najväčší orgán v ľudskom tele. Koža sa skladá z epidermy (povrchová vrstva), dermy (vnútorná vrstva kože, ktorá obsahuje krvné cievy, nervy, vlasové folikuly) a podkožného tuku.

Znamienka môžu byť povrchové (epidermálne) alebo hlboko v derme. V závislosti od farby a umiestnenia na koži sa rozlišujú nasledujúce typy znamienok:

 • prechodné névy (ploché alebo mierne konvexné materské znamienka na hranici epidermy a dermy);
 • komplikované névy (vyvýšené materské znamienka v epiderme a derme);
 • intradermálne névy (nachádzajúce sa medzi vrstvami kože);
 • intradermálne materské znamienka, ktoré sa nachádzajú v derme a vyčnievajú nad povrch kože vo forme uzlíka pokrytého epidermou;
 • halonévy (okolo materského znamienka sa tvorí biela škvrna, ktorá môže byť spôsobená autoimunitnými ochoreniami a spálením od slnka);
 • modré névy (znamienka, ktoré majú modro-sivú farbu a nachádzajú sa v derme).

Červené a ružové znamienka nie sú névy a nie sú zložené z melanocytov (buniek, ktoré produkujú pigment melanín). Červené znamienka sú výrastky malých krvných ciev. Cievne znamienka sa nazývajú angiómy.

Ako vyzerajú znamienka?

Znamienka sa na koži objavujú ako škvrny, hrbolčeky alebo uzlíky. Normálne znamienka majú rôznu farbu a môžu byť bezfarebné, sivé, hnedé alebo čierne. Bezfarebné znamienka neobsahujú takmer žiadne pigmenty (farbivá) a majú jednoliatu farbu, zatiaľ čo čierne znamienka sú bohaté na melanín.

Znamienka môžu mať plochý, vypuklý a previsnutý tvar. Vypuklé znamienka a znamienka so stopkou môžu byť náchylnejšie na poranenie. Previsnuté znamienka sa zvyčajne tvoria u žien v období hormonálnych zmien (tehotenstvo, dojčenie, menopauza).

Bezpečné znamienka majú symetrický obrys a jednotné sfarbenie. Nezhubné znamienka nie je možné nahmatať na koži a nespôsobujú nepríjemné pocity. V niektorých prípadoch môžu znamienka svojím vzhľadom pripomínať bradavice. Väčšina znamienok, ktoré môžete vidieť na fotografii, je bezpečná. Fotografie normálnych znamienok sa môžu použiť ako príklad pre každomesačnú samokontrolu.

Kde sa objavujú znamienka?

Znamienka sa môžu objaviť na koži ktorejkoľvek časti tela. Névy sa vyskytujú na trupe, končatinách, pokožke hlavy, tvári a krku, ako aj na dlaniach a chodidlách.

Previsnuté znamienka sa častejšie vyskytujú na hlave, krku a v podpazuší kvôli tenkej koži a nedostatku podkožného tuku v týchto oblastiach. Na znamienkach môžu vyrásť chĺpky. Znamienka, z ktorých rastú chĺpky sú nezhubné. Vypuklé znamienka zobrazené na fotografii sú tiež zriedkavo malígne (môžu sa vyvinúť do rakoviny).

Prečo sa objavujú znamienka?

Väčšina melanocytov je rovnomerne rozdelená po celom tele. Névy sa vytvárajú, keď sa tvoria nahromadenia melanocytov. Melanín pôsobí ako prirodzená clona, ​​ktorá chráni ľudské telo pred vystavením ultrafialovým lúčom.

Činnosť melanocytov je normálne regulovaná fungovaním hypofýzy – žľazy, ktorá reguluje tvorbu všetkých hormónov v tele (stimulujúci hormón hypofýzy zvyšuje tvorbu melanínu). Množstvo melanínu sa zvyšuje aj vystavením slnečnému žiareniu.

K vytvoreniu znamienok prispieva:

 • slnečné žiarenie;
 • zmeny hormonálnych hladín;
 • dedičná predispozícia (náchylnosť).

Pod vplyvom ultrafialového žiarenia môže dôjsť nielen k vytvoreniu nového névu, ale aj k degenerácii existujúceho znamienka na atypické znamienko, z ktorého sa môže vyvinúť rakovina kože. Pri vývoji melanómu (rakoviny kože) zohráva úlohu aj dedičnosť a hormóny.

Aké znamienka sú nebezpečné?

Nebezpečenstvo znamienok spočíva v tom, že sa môžu premeniť na zhubné novotvary kože.

Normálne znamienka majú hladký povrch, jasný obrys a jednotnú farbu. Medzi príznaky atypických znamienok patria:

 • asymetria;
 • zmena obrysov znamienka;
 • heterogénne sfarbenie névusu (materského znamienka);
 • veľkosť znamienka viac ako 6 mm;
 • rýchla zmena tvaru, farby a veľkosti znamienka.

Za atypické zlé znamienka sa považujú aj modré névy, ktorých mechanizmus vzniku nie je presne určený. Znamienka majú zvyčajne homogénnu štruktúru. Výrastky na znamienkach sú signálom, že je potrebné vykonať kožné vyšetrenie.

 Obrátiť sa na dermatológa je nutné v týchto situáciách:

 • počas samovyšetrenia kože ste zistili známky atypických materských znamienok;
 • znamienko zmizlo;
 • znamienko je zapálené;
 • znamienko bolí;
 • na znamienku sa objavilo spevnenie.

Aby bolo možné podrobne preskúmať novotvary na koži, okrem vizuálneho vyšetrenia kože dermatológ vykonáva dermatoskopiu materského znamienka. Dermatoskopia je diagnostická metóda, ktorá umožňuje vyšetrenie kože pomocou optického prístroja so zväčšením. Známky materských znamienok náchylných na melanóm sú viditeľné pri dermatoskopii lepšie ako pri vizuálnom vyšetrení.

Ak je to potrebné, po vyšetrení môže dermatológ predpísať biopsiu znamienka (odber malej vzorky). Indikáciami pre biopsiu znamienok sú nezvyčajné, dvojfarebné znamienka a novotvary s čiernymi bodkami.

Je možné odstraňovať znamienka?

Diagnostikovať nebezpečné znamienko môže dermatológ. Odstrániť znamienko sa dá chirurgický, miniinvazívne alebo konzervatívnou metódou.

Atypické névy, materské znamienka, ktoré sú často traumatizované, je vhodné odstrániť (napríklad novotvary na tvári u mužov môžu byť zranene počas holenia a u žien – materské znamienka pod ramienkami podprsenky alebo pod gumičkou nohavíc môžu byť poškodené oblečením). Odstrániť sa môžu aj znamienka, ktoré prinášajú estetické nepohodlie. Nie je možné odstraňovať znamienka doma, pretože  môžu vyvolať krvácanie alebo šírenie metastáz (nádorových prvkov), ak bolo znamienko malígne.

Ako sa odstraňuje znamienko?

Odstránenie novotvarov je miniinvazívna chirurgická metóda, ktorá umožňuje vyrezať novotvar na koži pomocou rádiových vĺn. Rádiofrekvenčná metóda umožňuje zbaviť sa novotvaru za 10 – 15 minút v lokálnej anestézii. Výhodou odstraňovania kožných lézií rádiovými vlnami je bezpečnosť vzhľadom na nízke riziko infikovania alebo krvácania z pooperačnej rany.

Pacient ide domov ihneď po odstránení. Jazva po odstránení rádiofrekvenčnou metódou sa vo väčšine prípadov úplne zahojí v priebehu niekoľkých týždňov. Po odstránení veľkých a konvexných znamienok môže na koži zostať jamka, ktorá sa zahojí v priebehu niekoľkých mesiacov.

Po odstránení rádiofrekvenčnou metódou vo väčšine prípadov nie sú žiadne komplikácie. V zriedkavých prípadoch po odstránení veľkých novotvarov môže zostať na koži jazva. Jazvy po chirurgických zákrokoch sa liečia vstrebateľnými masťami, ktoré predpíše dermatológ.

Rozdiel medzi znamienkom a melanómom

Kým je znamienko nezhubný výrastok na koži, melanóm je druh rakoviny kože. Znamienka aj melanómy vznikajú z melanocytových buniek. Voľným okom je ťažké rozoznať melanóm od nezhubného znamienka. Rakovinové znamienka majú aspoň jeden zo znakov atypických znamienok (asymetria, nepravidelný obrys a farba, veľký rozmer a rýchly rast znamienka).

Rozdiely medzi materskými znamienkami a melanómami

Rozdiely medzi materskými znamienkami a melanómami

Rozdiely medzi bežným znamienkom a skorým melanómom

Znamienko

Melanóm

Symetrické

Asymetrický. Ak rozdelíme útvar pomyselnou čiarou na dve rovnaké časti, budú mať odlišný tvar.

Má ostré, pravidelné okraje

Okraje sú neostré, nepravidelné a členité. Pigment môže presahovať okraje tvaru.

Farebne homogénne

Má nehomogénnu farbu. Útvar môže mať rôzne odtiene hnedej a čiernej farby. Môžu byť prítomné odtiene ružovej, sivej, červenej, modrej alebo "medzery" v pigmentácii.

Má hladký povrch

Povrch je drsný, posiaty hrudkami alebo brázdami. Môže sa odlupovať a krvácať.

Rastie pomaly, v priebehu niekoľkých rokov

Rastie rýchlo. Výrazné zmeny sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.

Malé, zvyčajne okolo 5 mm

Môže byť malý, ale zvyčajne dorastá do rozmerov viac ako 6 mm.

Riziko vzniku melanómu je vyššie u ľudí, ktorí majú na tele veľa znamienok (viac ako 50). Znamienka by sa mali pravidelne kontrolovať, aby sa zabezpečilo, že sa neprehliadne vznik melanómu. Pri sledovaní znamienok je dôležité poznať príznaky atypických znamienok a vykonávať každý mesiac samovyšetrenie kože. Dôležité sú aj preventívne prehliadky u dermatológa.

Dermatológia v DoktorPRO v Bratislave

Znamienka: sú nebezpečné alebo nie? - MUDr. Katarzyna Maria Pluta
MUDr. Katarzyna Maria Pluta
DoktorPRO v Bratislave
Ružinovská 40
Rozvrh:
PO-PIA: 8:00-20:00, SO: 8:00-17:00, NE: 9:00-13:00

Časté otázky

1. Čo sa stane, ak sa znamienko odtrhne?

Poranenie môže viesť ku krvácaniu z rany a infekcii v hlbších vrstvách kože. Poškodenie nezhubného znamienka môže viesť k jeho zmene na zhubný nádor. Obzvlášť nebezpečným je poškodenie zhubného nádoru, ktorý sa svojím tvarom podobá bežnému znamienku. Narušenie nádoru môže viesť k jeho rozšíreniu, t.j. k metastáze.

2. Ako predísť vzniku znamienok?

Hlavným faktorom, ktorý spôsobuje výskyt nových znamienok na koži u dospelých, je ultrafialové žiarenie. Aby sa zabránilo vzniku nových materských znamienok zo slnka, je potrebné aplikovať opaľovací krém na všetky ohrozené oblasti pokožky.

3. Aké znamienka by sa nemali odstraňovať?

Odstraňovať by sa mali tie znamienka, ktoré určí dermatológ na základe vyšetrenia.

4. Ako dlho trvá, kým sa znamienko zmení na zhubný nádor?

Presný čas, počas ktorého sa znamienko mení na melanóm nie je známy. Tento proces môže zostať bez povšimnutia aj niekoľko rokov.

5. Ako sa hojí rana po odstránení znamienka?

Rana po odstránení znamienka metódou rádiových vĺn sa hojí bez zanechania stôp, pričom miesto rany sa pokrýva novou povrchovou vrstvou kože, t.j. epidermis. Po odstránení znamienok, ktoré sa nachádzajú v dermis, t.j v hlbšej vrstve kože, môže zostať malá jazva.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 2 hodnotenia
Znamienka: sú nebezpečné alebo nie?
Dermatológ, trichológ.

Položte otázku Dermatológovi
DoktorPRO

Nadežda pred rokom
Našiel som si biele znamienko na koži v podbrušku. Môže byť normálne znamienko bielej farby?
Odpovedať
V niektorých prípadoch môžu byť nezhubné útvary bielej farby. Bielej farby môžu byť aj genitálne kondylómy alebo bradavice. Len dermatológ dokáže správne charakterizovať kožný útvar a na základe vyšetrenia stanoviť diagnózu.
Irena pred rokom
Za krátky čas, asi jeden mesiac, sa mi na bruchu objavilo veľa nových materských znamienok. Ako zabrániť vzniku týchto útvarov na koži?
Odpovedať
Tvorbu nových materských znamienok môžete spomaliť tým, že budete pokožku chrániť pred nadmerným UV žiarením. Na ochranu pred ultrafialovým žiarením je potrebné nanášať opaľovacie krémy s fyzikálnymi a chemickými UV filtrami na ohrozené miesta pokožky. Stupeň ochrany, t.j. faktor SPF závisí od intenzity slnečného žiarenia a fototypu ľudskej pokožky.
Mária  pred rokom
Na jednom zo znamienok sa mi objavil pupienok. Môžem ho vytlačiť?
Odpovedať
Pupienok, pľuzgier alebo absces v oblasti znamienka znamená zápal mazovej žľazy alebo vlasového folikulu v oblasti nevusu. Vznik pupienka môže spôsobiť začervenanie. Pupienok na znamienku by sa nemal vytláčať, aby nedošlo k jeho poškodeniu.
Frederika pred rokom
Ktorého lekára by som mal kontaktovať, ak znamienko náhle narástlo a objavila sa na ňom kôrka?
Odpovedať
Ak chcete diagnostikovať stav znamienka a určiť presnú príčinu jeho zmien, mali by ste sa poradiť s dermatológom. Kôrka na znamienku sa môže vytvoriť v dôsledku poškodenia pri tvorbe, infekcie alebo zápalu.
Adriána pred rokom
Pred pár dňami som si všimla, že sa mi začalo odlupovať materské znamienko na predlaktí. Je možné aplikovať na znamienko hydratačný krém?
Odpovedať
Odlupovanie materského znamienka môže byť znakom tvorby atypického nevusu. Na diagnostiku jeho stavu a určenia rizika tvorby zhubného útvaru je potrebné dohodnúť si stretnutie s dermatológom a podstúpiť dermatoskopiu.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.

Nenechajte si ujsť náš newsletter

Získate tak užitočné informácie o aktivitách našej kliniky a môžete sa stať prvými, ktorí využijú naše akcie. Byť informovaný sa oplatí! Náš newsletter odoberá viac ako 100 000 používateľov. Pridajte sa k nám aj vy.