Ako vyzerá balanitída?
Pri balanitíde sa na žaludi penisu tvoria škvrny alebo povlaky. Žaluď opuchne a môže mať červený, sivý, biely alebo fialový odtieň.
Príznaky balanitídy
Balanitídu sprevádza zmena farby, opuch, bolesť, pálenie a podráždenie žaluďa penisu. Medzi príznaky balanitídy patrí:
- svrbivé červené alebo ružové škvrny na penise;
- žltkastý, hustý, tvarohovitý výtok spod predkožky;
- biely povlak na žaludi penisu;
- nepríjemný zápach;
- bolesť pri močení;
- zhrubnutie zapálenej kože.
Pri balanitíde je náročné stiahnuť predkožku a zapálená oblasť môže krvácať. Balanitída u dieťaťa sa prejavuje začervenaním žaluďa penisu, nepokojom, podráždenosťou a zmenami nálad.
Dlhodobé neliečenie balanitídy môže viesť k zhoršeniu príznakov. Zápal žaluďa penisu môže spôsobiť:
- ťažkosti s pretiahnutím predkožky cez žaluď penisu (parafimóza);
- fimóza v dospelosti (fimóza spôsobuje zjazvenie a zúženie vonkajšieho prstenca predkožky);
- zhoršené prekrvenie žaluďa penisu;
- striktúry močovej trubice (zmenšenie priemeru močového kanála).
Zápal žaluďa penisu môže viesť k vzniku vredov. Okrem toho, balanitída zvyšuje riziko vzniku nádorov penisu.
Príčiny vzniku balanitídy
Balanitída častejšie postihuje neobrezaných mužov, pretože zvýšená vlhkosť a teplé prostredie pod predkožkou sú predisponujúcimi faktormi pre rast plesní a baktérií. Medzi príčiny vzniku balanitídy patrí:
- nedodržiavanie správnej hygieny;
- diabetes mellitus;
- trauma (poškodenie kože na žaludi penisu);
- úzka predkožka;
- pohlavne prenosné choroby (STD);
- svrab;
- kožné ochorenia, ktoré spôsobujú červenú, svrbiacu, suchú a šupinatú kožu na žaludi u mužov (napr. psoriáza alebo ekzém);
- alergie na lieky.
Riziko vzniku balanitídy sa zvyšuje pri obezite, nefróze, cirhóze pečene, reaktívnej artritíde a kongestívnom zlyhaní srdca. Nepriaznivým faktorom je aj používanie sprchových gélov, ktoré dráždia pokožku.
Balanitída môže mať infekčný alebo neinfekčný charakter. Infekčnú balanitídu vyvolávajú parazity, vírusy, plesne alebo baktérie. Napríklad chlamýdiovú balanitídu spôsobujú chlamýdie. Kandidovú balanitídu (múčnatku u mužov) sprevádza zápal žaluďa penisu, ktorý spôsobujú kvasinky rodu Candida. Trichomonádová balanitída vzniká v dôsledku infekcie rovnakými parazitmi.
Typy neinfekčnej balanitídy | |
Typ | Vlastnosti |
Zoonova balanitída | Zoonova balanitída sa vyskytuje u neobrezaných mužov. Ochorenie spôsobuje zápal a začervenanie žaluďa penisu. |
Cirkulárna balanitída | Cirkulárna balanitída je komplikáciou reaktívnej artritídy. Ochorenie sprevádzajú vredy na žaludi penisu. |
Pseudoepiteliomatózna keratotická a sľudová balanitída | Zriedkavá forma balanitídy, pri ktorej sa na žaludi penisu objavujú šupiny alebo bradavice. Ochorenie postihuje ľudí starších ako 60 rokov. |
Medikamentózna balanitída | Príznaky medikamentóznej balanitídy sú spôsobené zložením užívaných liekov. |
Alergická balanitída | Vzniká v dôsledku kontaktu s alergénmi. |
Balanitída sa môže vyvinúť aj súčasne s lichen ruber planus. Kožné ochorenie postihuje nielen penis, ale vyvoláva aj výskyt vyrážok na iných častiach tela.
Je možné sa nakaziť balanitídou počas sexu?
Balanitída nie je infekčné ochorenie a neprenáša sa pohlavným stykom. Lekár vám môže pri balanitíde odporučiť zdržať sa sexu z dôvodu rizika podráždenia zapálených oblastí penisu.
Za aký čas sa balanitída prejaví?
Rýchlosť prejavenia sa príznakov balanitídy závisí od príčin ochorenia. Napríklad pri alergii na lieky sa zápal na žaludi penisu môže objaviť niekoľko hodín po užití lieku. Balanitída vyvolaná cukrovkou sa môže vyvinúť v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.
Ako sa balanitída diagnostikuje?
Lekár vykoná vyšetrenie a vypočuje si ťažkosti. Na určenie typu pôvodcu infekcie môžu byť predpísané laboratórne testy zoškrabov z kože žaluďa penisu a výterov z močovej trubice. Diagnóza je doplnená o vyšetrenie krvi a moču.
Ktorý lekár lieči balanitídu?
Balanitídu lieči urológ. Ak je potrebné objasniť príčiny príznakov balanitídy a zhoršenia stavu postihnutých oblastí kože, pacient môže byť odoslaný k dermatológovi. Liečba balanitídy, ktorá je komplikovaná infekčnými ochoreniami môže prebiehať pod dohľadom infektológa.
Ako dlho trvá liečba balanitídy?
Balanitída sa dá vyliečiť v priebehu troch - piatich dní. Ak sa nevyskytnú komplikácie, balanitídu je možné liečiť doma. Liečba zápalu žaluďa penisu spôsobeného infekciami môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov.
Ako liečiť balanitídu doma?
Metódy liečby balanitídy závisia od príčin a príznakov ochorenia. Ak sa objavia komplikácie alebo ak je forma balanitídy závažná, liečbu môže byť potrebné vykonať v nemocnici. Pri miernej forme zápalu žaluďa penisu lekár predpíše liečbu balanitídy doma, ktorá môže zahŕňať:
- antimykotiká;
- antibiotiká (na liečbu bakteriálnej balanitídy sa používajú masti a tabletky);
- protizápalové lieky;
- lieky, ktoré pomáhajú normalizovať hladinu glukózy v krvi (v prípade vysokej hladiny cukru v krvi).
Ak medikamentózna liečba balanitídy nemá žiadny účinok, vykoná sa obriezka. Počas zákroku lekár odstráni predkožku.
Ako liečiť balanitídu u dieťaťa?
Na liečbu zápalu penisu u chlapcov sa používajú metódy používané pri liečbe balanitídy u dospelých pacientov. Dávkovanie liekov na balanitídu u detí sa vyberá s ohľadom na kontraindikácie, vek a hmotnosť dieťaťa. Obriezka sa nevykonáva u detí mladších ako tri roky.
Môže balanitída vymiznúť sama?
Balanitída môže vymiznúť bez potreby užívania liekov v prípade, keď je zápal a svrbenie žaluďa penisu u mužov spôsobené nedostatočnou hygienou alebo podráždením kože. Dodržiavanie hygienických pravidiel a vylúčenie dráždivých látok prispieva k zníženiu zápalu.
Je balanitída pre ženy nebezpečná?
Balanitída sa u žien nevyskytuje, ale pohlavne prenosné choroby, ktoré vyvolávajú zápal žaluďa penisu sa môžu preniesť na ženy od mužov prostredníctvom nechráneného pohlavného styku. Aby sa zabránilo infikovaniu partnera, odporúča sa používať kondómy.
Prevencia balanitídy
Základom prevencie balanitídy je dodržiavanie správnej hygieny. Žaluď penisu je potrebné každý deň umývať teplou vodou, stiahnuť predkožku a následne penis osušiť. Prevencia balanitídy zahŕňa:
- zníženie hmotnosti v prípade obezity;
- kontrola hladiny cukru v krvi (pri cukrovke);
- umývanie rúk pred dotykom penisu;
- vyhýbanie sa používaniu sprchových gélov, ktoré dráždia pokožku na žaludi penisu;
- osušenie oblasti pod predkožkou po močení;
- nosenie voľnej spodnej bielizne z prírodných tkanín;
- umývanie penisu po sexe;
- používanie kondómov počas pohlavného styku.
Malým deťom by je potrebné častejšie meniť plienky. Predkožku dieťaťa nesťahujte nasilu, pretože u detí môže byť fixovaná (anatomická vlastnosť, ktorá nie je patológiou).
Urológia v DoktorPRO v Bratislave

Časté otázky
Neexistujú žiadne štúdie, ktoré by dokazovali účinnosť prostriedkov na báze harmančeka na domácu liečbu zápalu a svrbenia žaluďa penisu u mužov. Samoliečba balanitídy môže viesť k prechodu ochorenia do chronickej formy, preto je lepšie poradiť sa s lekárom a dodržiavať jeho odporúčania.
Chronická balanitída je liečiteľná, rovnako ako akútna forma zápalu žaluď penisu. Liečebný postup volí urológ na základe diagnostických výsledkov.
Ak príznaky balanitídy do niekoľkých dní neustúpia, je potrebná druhá konzultácia s urológom. Lekár môže pacienta odoslať na ďalšie vyšetrenia na spresnenie klinického obrazu a úpravu liečebného režimu.
Pri balanitíde môžete mať sex v prípade, že sexuálny kontakt nespôsobuje bolesť a nezhoršuje zápalový proces. Ak je balanitída spôsobená pohlavne prenosnými chorobami u mužov, odporúča sa zdržať sa sexu z dôvodu rizika šírenia infekcie.
Balanitída je zápal žaluďa penisu. Balanopostitída je zápal žaluďa a predkožky penisu.