Čo je SPF faktor?
SPF je miera množstva ultrafialového žiarenia potrebného na opaľovanie slnkom. SPF faktor opaľovacieho krému meria, ako dobre opaľovací krém chráni pokožku pred UV žiarením. Čím vyšší SPF, tým vyššia ochrana.
SPF priamo nesúvisí s dobou vystavenia pokožky na slnku, ale s intenzitou žiarenia. Faktory ovplyvňujúce množstvo UV žiarenia, ktoré prijíma pokožka:
- intenzita žiarenia (napríklad rovnaké slnečné žiarenie človek dostane, keď strávi na slnku hodinu ráno alebo 15 minút cez obed);
- množstvo naneseného SPF krému;
- frekvencia opakovaného nanášania opaľovacieho krému.
Množstvo slnečného žiarenia závisí aj od typu pokožky. Ľudia tmavej pleti majú viac buniek, ktoré produkujú melanín, ktorý blokuje škodlivé UV žiarenie a znižuje možnosť spálenia.
Na čo slúži opaľovací krém?
Máte otázky ohľadom práce oddelenia dermatológie v Doktorpro? Spýtajte sa!
Opaľovací krém absorbuje časť ultrafialového žiarenia a chráni pokožku pred spálením, ktoré môže byť sprevádzané opuchom, začervenaním, žihľavkou, svrbením a šupinatosťou pokožky. Ďalšie výhody opaľovacieho krému:
- prevencia predčasného starnutia pokožky – kvalitný opaľovací krém chráni pokožku pred skorým výskytom vrások;
- znížené riziko vzniku rakoviny a prekanceróznych stavov pokožky;
- prevencia kožných problémov (ako je pigmentácia a suchosť);
- udržiavanie a zlepšovanie zdravia pokožky. Správne zvolený opaľovací krém pomáha chrániť aktivitu hlavných bielkovín (keratín, elastín a kolagén), ktoré sú potrebné na udržanie hladkej a zdravej pokožky;
- prevencia pred slnečnými škvrnami (oblasti so zmenenou farbou kože) – vystavenie ultrafialovým lúčom môže spôsobiť žlté a hnedé škvrny na tvári, hlave, rukách a predlaktiach.
Opaľovací krém je potrebný pre ľudí s rosaceou, ekzémom, psoriázou a dermatitídou, aby sa predišlo zhoršeniu dermatologických ochorení, znížilo začervenanie a zápal kože. Ak máte nebezpečné znamienka, odporúča sa obmedziť vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu z dôvodu zvýšeného rizika degenerácie nezhubných útvarov do malígneho melanómu.
Opaľovací krém je potrebné používať každý deň bez ohľadu na ročné obdobie, počasie či dĺžku času stráveného vonku. Pri opaľovaní v soláriu sa odporúča používať opaľovací krém na prevenciu vrások a rakoviny kože. Rovnako je potrebné používať opaľovací krém na potetovanú pokožku z dôvodu možného rozrušenia chemickej štruktúry pigmentov ultrafialovými lúčmi a vyblednutia vzoru.
Ako funguje opaľovací krém?
Účinok opaľovacieho krému závisí od jeho zloženia. Opaľovací krém na tvár a telo s fyzikálnymi blokátormi (ako je oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý) pokrýva povrch pokožky a odráža UV žiarenie. Opaľovací krém s chemickými blokátormi obsahuje uhlík, ktorý vytvára ochranný film a absorbuje žiarenie skôr, ako prenikne do pokožky.
Aké filtre by mal obsahovať opaľovací krém?
Slnko vyžaruje dva typy ultrafialových lúčov: UVA a UVB. Podľa Americkej akadémie dermatológie môžu oba typy lúčov spôsobovať rakovinu kože. UVB lúče spôsobujú spálenie, zatiaľ čo UVA lúče spôsobujú hlbšie a trvalejšie poškodenie, ktoré vedie k predčasnému starnutiu pokožky. Ochrániť pokožku pred UVA a UVB lúčmi pomôžu širokospektrálne opaľovacie krémy.
Opaľovacíe krémy obsahujú dva typy filtrov. Typy filtrov v opaľovacích krémoch:
- chemický (napr. avobenzón, oxybenzón, oktinoxát) – väčšina chemických filtrov chráni pred UVB lúčmi, ale len niektoré poskytujú ochranu pred časťou spektra UVA lúčov;
- fyzický (oxid zinočnatý a oxid titaničitý) – pomáhajú chrániť pokožku pred UVA a UVB žiarením.
Dermatológ vám pomôže vybrať vhodný opaľovací krém. Pri výbere dermatológ posúdi typ pokožky, predispozíciu na tvorbu vyrážok a pravdepodobnosť alergickej reakcie na zložky opaľovacieho krému.
Ako si vybrať opaľovací krém?
Pri výbere opaľovacieho krému na tvár by ste mali uprednostniť ľahký a nemastný prípravok alebo bezolejový krém na vodnej báze. V dôsledku zvýšenej citlivosti pokožky tváre môže nevhodne zvolený opaľovací krém viesť k upchatiu pórov, k akné a k podráždeniu.
Opaľovací krém na mastnú pleť redukuje kožný maz a vyhladzuje textúru pokožky na ochranu pred UV žiarením. Opaľovací krém na problematickú aknóznu pleť by mal byť nemastný a nekomedogénny, mať SPF 25 alebo viac. Pri výbere opaľovacieho krému by ste sa mali vyhnúť výrobkom na báze oxybenzónu a kyseliny para-aminobenzoovej, aby ste predišli zvýšenému riziku podráždenia pokožky.
V prípade potreby môžete použiť bieliaci opaľovací krém. Účinok opaľovacieho krému je zameraný na zníženie množstva melanínu získaného v dôsledku vystavenia ultrafialovým lúčom.
Ako správne aplikovať opaľovací krém na tvár?
Opaľovací krém s fyzickými filtrami je potrebné aplikovať na pokožku po hydratačnom kréme. Pri použití opaľovacieho krému s chemickými filtrami sa odporúča na tvár najskôr naniesť opaľovací krém (kvôli vstrebaniu do pokožky), a potom až hydratačný. Po vstrebaní krému sa na tvár nanáša dekoratívna kozmetika. Odporúča sa tiež používať balzam na pery alebo rúž obsahujúcu opaľovací krém s SPF 30 alebo viac.
Ako často je potrebné nanášať opaľovací krém?
Aplikovať opaľovací krém na suchú pokožku je potrebné 15 minút pred odchodom z domu. Opätovne by sa mal aplikovať každé dve hodiny. Napríklad aj po plávaní alebo pri silnom potení, najlepšie podľa návodu na použitie.
Ako zmyť opaľovací krém z tváre
Správne používanie opaľovacích krémov zahŕňa jeho vhodný výber a aplikáciu. Rovnako je dôležité správne odstránenie opaľovacieho krému z tváre. Postup zmytia opaľovacieho krému z tváre:
- Očistite suchú pokožku ľahkým pleťovým mliekom na olejovej báze a pritom jemne masírujte pokožku.
- Utrite si tvár špongiou alebo handričkou.
- Póry ošetrite čistiacou maskou na báze kyseliny salicylovej.
- Aplikujte tonikum alebo sérum na obnovenie antioxidantov v pokožke.
- Hydratujte pokožku ľahkým bezolejovým mliekom.
Nesprávny výber pleťového mlieka na odstránenie opaľovacieho krému vám neumožní úplne odstrániť krém a povedie k nedostatočnému vyčisteniu pórov. Ak sa krém nezmyje úplne, môže to spôsobiť kožné problémy (napríklad akné).