Na čo je potrebný opaľovací krém a ako si vybrať ten správny

SPF je miera množstva ultrafialového žiarenia potrebného na opaľovanie slnkom. SPF faktor opaľovacieho krému meria, ako dobre opaľovací krém chráni pokožku pred UV žiarením. Čím vyšší SPF, tým vyššia ochrana.
SPF priamo nesúvisí s dobou vystavenia pokožky na slnku, ale s intenzitou žiarenia. Faktory ovplyvňujúce množstvo UV žiarenia, ktoré prijíma pokožka:
Množstvo slnečného žiarenia závisí aj od typu pokožky. Ľudia tmavej pleti majú viac buniek, ktoré produkujú melanín, ktorý blokuje škodlivé UV žiarenie a znižuje možnosť spálenia.
Opaľovací krém absorbuje časť ultrafialového žiarenia a chráni pokožku pred spálením, ktoré môže byť sprevádzané opuchom, začervenaním, žihľavkou, svrbením a šupinatosťou pokožky. Ďalšie výhody opaľovacieho krému:
Opaľovací krém je potrebný pre ľudí s rosaceou, ekzémom, psoriázou a dermatitídou, aby sa predišlo zhoršeniu dermatologických ochorení, znížilo začervenanie a zápal kože. Ak máte nebezpečné znamienka, odporúča sa obmedziť vystavovanie sa priamemu slnečnému žiareniu z dôvodu zvýšeného rizika degenerácie nezhubných útvarov do malígneho melanómu.
Opaľovací krém je potrebné používať každý deň bez ohľadu na ročné obdobie, počasie či dĺžku času stráveného vonku. Pri opaľovaní v soláriu sa odporúča používať opaľovací krém na prevenciu vrások a rakoviny kože. Je potrebne používať opaľovací krém na tetovanie z dôvodu možného zničenia chemickej štruktúry pigmentov ultrafialovými lúčmi a vyblednutia vzoru.
Účinok opaľovacieho krému závisí od jeho zloženia. Opaľovací krém na tvár a telo s fyzikálnymi blokátormi (ako je oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý) pokrýva povrch pokožky a odráža UV žiarenie. Opaľovací krém s chemickými blokátormi obsahuje uhlík, ktorý vytvára ochranný film a absorbuje žiarenie skôr, ako prenikne do pokožky.
Slnko vyžaruje dva typy ultrafialových lúčov: UVA a UVB. Podľa Americkej akadémie dermatológie môžu oba typy lúčov spôsobovať rakovinu kože. UVB lúče spôsobujú spálenie, zatiaľ čo UVA lúče spôsobujú hlbšie a trvalejšie poškodenie, ktoré vedie k predčasnému starnutiu pokožky. Ochrániť pokožku pred UVA a UVB lúčmi pomôžu širokospektrálne opaľovacie krémy.
V opaľovacích krémoch sa rozlišujú dva typy filtrov. Typy filtrov v opaľovacích krémoch:
Dermatológ vám pomôže vybrať bezpečný opaľovací krém. Pri výbere lekár posúdi typ pokožky, predispozíciu na tvorbu vyrážok a pravdepodobnosť alergickej reakcie na zložky opaľovacieho krému.
Pri výbere opaľovacieho krému na tvár by ste mali uprednostniť ľahký a nemastný prípravok alebo bezolejový krém na vodnej báze. V dôsledku zvýšenej citlivosti pokožky tváre môže nevhodne zvolený opaľovací krém viesť k upchatiu pórov, akné a podráždeniu.
Opaľovací krém pre mastnú pleť riedi kožný maz a vyhladzuje textúru pokožky pre ochranu pred UV žiarením. Opaľovací krém na problematickú aknóznu pleť by mal byť nemastný a nekomedogénny, mať SPF 25 alebo viac. Pri výbere opaľovacieho krému by ste sa mali vyhnúť výrobkom na báze oxybenzónu a kyseliny para-aminobenzoovej pre zvýšené riziko podráždenia pokožky.
V prípade potreby môžete použiť bieliaci opaľovací krém. Účinok opaľovacieho krému je zameraný na zníženie množstva melanínu získaného v dôsledku vystavenia ultrafialovým lúčom.
Opaľovací krém s fyzickými filtrami je potrebne aplikovať na pokožku po hydratačnom kréme. Pri použití chemického opaľovacieho krému sa odporúča na tvár najskôr naniesť opaľovací krém (kvôli potrebe preniknúť do pokožky a poskytnúť ochranu), a potom hydratáciu. Po vyschnutí krému sa na tvár nanáša dekoratívna kozmetika. Odporúča sa tiež používať balzam na pery alebo rúž obsahujúcu opaľovací krém s SPF 30 alebo vyššie.
Aplikovať opaľovací krém je potrebne na suchú pokožku 15 minút pred odchodom z domu a mal by sa znova naniesť každé dve hodiny. Napríklad aj po plávaní alebo pri silnom potení, najlepšie podľa pokynov na obale.
Správne používanie opaľovacích krémov zahŕňa kompetentný výber, aplikáciu a oplachovanie opaľovacieho krému. Postupy zmývania opaľovacieho krému z tváre:
Výber nesprávneho mlieka na umytie opaľovacieho krému vám neumožní úplne odstrániť krém a povedie k nedostatočnému vyčisteniu pórov. Ak sa krém nezmyje, môže to spôsobiť kožné problémy (napríklad akné).
Opaľovací krém sa zvyčajne aplikuje postupne na každú odhalenú časť tela, masírovaním a jemnym vtieraním do pokožky. Opaľovací krém by sa mal aplikovať aj na materské znamienka, jazvy a tetovania, ak nejaké máte. Pri nanášaní opaľovacieho krému na tvár buďte opatrní a dávajte pozor, aby sa nedostal krém do očí.
Opaľovací krém nanášajte na make-up suchou špongiou. Naneste malé množstvo opaľovacieho krému na špongiu a pokryte ním celú tvár. Na dosiahnutie rovnomerného nanesenia sa odporúča opaľovací krém nanášať na malé plochy pokožky (nos, čelo, líca, brada a krk), nevtierať ani silno netlačiť. V prípade potreby je možné po aplikácii opaľovacieho krému použiť červene líčidlo.
Opaľovacie krémy pre deti by mali mať minerálny základ kvôli jemnosti a precitlivenosti pokožky. Je potrebne vyberať širokospektrálny opaľovací krém na blokovanie všetkých typov ultrafialových lúčov (UVA a UVB) s SPF aspoň 30. Pri výbere opaľovacieho krému pre dojčatá sa odporúča uprednostniť prípravok na báze oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého.
Detský dermatológ vám pomôže vybrať opaľovací krém pre dieťa v závislosti od typu pokožky, veku a prítomnosti dermatologických ochorení. Pri akné alebo atopickej dermatitíde u dieťaťa je potrebný opaľovací krém, ktorý zabraní zhoršeniu ochorenia, čo môže byť sprevádzané tvorbou nových ložísk zápalu.
Vodeodolný opaľovací krém s SPF upcháva póry v dôsledku tvorby filmu alebo nesprávneho oplachovania. Upchaté póry môžu spôsobovať komedóny a pustulózne pupienky. Vybrať správny opaľovací krém vám pomôže dermatológ.
V závislosti od spôsobu účinku sú opaľovacie krémy chemické a fyzické nie fyzikálne ?. Pri použití chemických opaľovacích krémov sa zložky absorbujú do vrchnej vrstvy pokožky a absorbujú ultrafialové lúče. Chemické opaľovacie krémy by sa mali aplikovať 20 – 30 minút pred odchodom z domu. Fyzické (minerálne alebo prírodné) opaľovacie krémy sa umiestňujú na koži a odrážajú alebo blokujú lúče.
Namiesto opaľovacieho krému možno použiť oleje z červenej maliny, mrkvy, pšeničných klíčkov, lucerny, avokáda, rakytníka a makadamových semien. Môžete použiť aj sezamový, kokosový a arašidový olej. Nesprávny výber oleja môže spôsobiť začervenanie a vyrážky na koži, alergickú reakciu. Dermatológ vám môže pomôcť nájsť ten správny opaľovací krém alebo olej pre váš typ pleti.
Označenie "SPF" znamená, že výrobok chráni pred UVB (stredné ultrafialové lúče). PA označuje úroveň ochrany pred slnečným žiarením. Napríklad SPF PA+ poskytuje minimálnu ochranu, zatiaľ čo SPF PA+++ poskytuje maximálnu ochranu.