Ultrazvuk – škodlivý alebo nie?

Ultrazvuk – škodlivý alebo nie?
Čítať 5 minút | Zverejnené: 26 September 2022 | Перегляди 67123
Akékoľvek metódy lekárskeho výskumu, v procese ktorých prístroje nejakým spôsobom „presvietia“ človeka (ultrazvuk, röntgen, tomografia), často vyvolávajú obavy.

Sú všetky tieto typy diagnostiky naozaj také škodlivé? A aký je rozdiel medzi ultrazvukom a röntgenom? Skúsime si to vysvetliť.

Máli by ste sa niečoho obávať, keď vás pošlú na ultrazvuk, röntgen alebo tomografiu?

Ultrazvukové vyšetrenie je diagnostická metóda, pri ktorej sa vykonáva vyšetrenie vnútorných orgánov pomocou pre telo neškodných ultrazvukových vĺn. Počas ultrazvuku nedochádza k ožarovaniu skúmaných orgánov, takže metóda ultrazvukovej diagnostiky je nielen informatívna, ale aj bezpečná.

Magnetická rezonancia (MRI) je diagnostická metóda založená na využití nukleárnej magnetickej rezonancie. MRI, podobne ako ultrazvuk, využíva neionizujúce žiarenie (nízkoenergetické vlny, ktoré nemôžu poškodiť DNA). Preto je MRI tiež absolútne neškodná vyšetrovacia metóda.

Počítačová tomografia (CT) je skenovacia metóda založená na rozdielnej schopnosti orgánov a tkanív tela absorbovať röntgenové žiarenie.

Rádiografia je diagnostická metóda založená na použití ionizujúceho žiarenia, ktoré vo veľkom množstve môže spôsobiť mutácie v DNA a riziko vzniku rakoviny.

Napriek tomu nie je možné s istotou tvrdiť, že CT a rádiografia sú pre telo absolútne škodlivé. Koniec koncov, dávky žiarenia v takýchto štúdiách sú dosť malé. Napríklad dávka žiarenia pre röntgenové snímky hrudnej chrbtice je 1,1 mSv a pre röntgenové snímky hrudných orgánov 0,18 mSv.

Pri vykonávaní röntgenových vyšetrení sa rozlišujú 4 skupiny ľudí, z ktorých pre každú existujú rôzne maximálne úrovne lekárskeho ožiarenia:

  • kategória BP (pacienti s onkologickými a prekanceróznymi ochoreniami, pacienti podstupujúci vyšetrenia na diagnostiku vrodených kardiovaskulárnych patológií a vrodených cievnych vývojových chýb, osoby s ochoreniami vyžadujúcimi si urgentný lekársky zásah) – do 100 mSv ročne;
  • kategória BD (pacienti s neonkologickými ochoreniami, ktorých vyšetrenie sa vykonáva za účelom objasnenia diagnózy a výberu liečebného režimu) – do 20 mSv ročne;
  • kategória VD (osoby z rizikových skupín vrátane osôb pracujúcich v rizikových pracovných podmienkach, pacienti odhlásení po liečbe onkologických ochorení) – do 2 mSv ročne;
  • kategória HD (osoby, ktoré absolvujú všetky druhy preventívnych prehliadok) – do 1 mSv ročne.

Ultrazvuk orgánov malej panvy

Na ultrazvuk v gynekológii sa posielajú ženy pri tehotenstve, nepravidelnej menštruácii, bolestiach v podbrušku, podozrení na neplodnosť, zápaloch alebo novotvaroch v ženských pohlavných orgánov. Mužom je ultrazvuk panvových orgánov predpísaný pri urologických ochoreniach a ochoreniach genitourinárneho systému. Po 40. roku života by mali muži absolvovať vyšetrenie každý rok.

Ultrazvuk orgánov malej panvy je troch typov:

  • transabdominálny (povrchový) – pomocou špeciálneho prenosného prístroja sa povrchovo vyšetrujú vnútorné orgány;
  • transvaginálny – na diagnostiku panvových orgánov u žien sa do vagíny zavádza prenosne senzor;
  • transrektálny – metóda diagnostiky mužských vnútorných pohlavných orgánov (prostata, žlčník a miešok), ktorá sa vykonáva cez konečník. 

Príprava na gynekologický ultrazvuk

Ak mate absolvovať ultrazvuk, nemusíte sa špeciálne pripravovať ani užívať lieky. Pred transbdominálnym ultrazvukom sa odporúča naplniť močový mechúr (hodinu pred zákrokom môžete vypiť asi liter nesýtenej vody alebo čaju) a vyprázdniť ho pred transvaginálnym ultrazvukom. 

Ultrazvuk počas tehotenstva

Absolvovať ultrazvuk je potrebné pre tehotné ženy, pretože práve tento postup umožňuje diagnostikovať priebeh tehotenstva, identifikovať možné patológie a ohrozujúce stavy, sledovať vývoj plodu. Vzhľadom na to pre tehotné ženy existujú plánované ultrazvukové vyšetrenia:

  • 10 – 12 týždňov – prvý plánovaný ultrazvuk, počas ktorého sa spresní gestačný vek, zisťuje sa celkový stav tehotnej ženy a identifikujú sa možné hrozby pre plod;
  • 20 – 24 týždňov – druhý plánovaný ultrazvuk, kedy je možné vyšetriť vývoj orgánov a systémov plodu a často (ak to poloha plodu umožňuje) a určiť pohlavie dieťaťa;
  • 32 – 34 týždňov – tretí plánovaný ultrazvuk, pri ktorom sa vyšetruje poloha plodu, zisťujú sa možné patológie jeho vývoja, zisťuje sa placenta previa a množstvo plodovej vody.

Okrem plánovaných vyšetrení môžu byť aj neplánované vyšetrenia. Predpísané sú v prípadoch patológií alebo potreby objasnenia diagnózy. Počas tehotenstva by sa ultrazvuk mal vykonávať podľa pokynov lekára. 

Ultrazvuk prsníkov

Ak cíti žena bolesť alebo nepohodlie na hrudníku, má krvavý alebo iný výtok z bradaviek, zmenil sa tvar alebo veľkosť mliečnych žliaz, došlo k ich asymetrii, pri palpácii cíti hrčku, musí absolvovať ultrazvuk prsníkov. Ultrazvukové vyšetrenie prsníka umožňuje identifikovať patológie mliečnych žliaz v počiatočných štádiách vývoja. Na získanie čo najpresnejších výsledkov by sa vyšetrenie malo vykonať počas 7. až 10. dňa menštruačného cyklu.

Röntgenové vyšetrenie počas tehotenstva

Pri väčšine röntgenových vyšetrení žiarenie nepresahuje 0,05 Gray. Táto dávka prijatého žiarenia je prijateľná. Je však dôležité si uvedomiť, že počas tehotenstva do 14 týždňov môže dávka žiarenia od 0,1 Gray poškodiť vývoj embrya. Vo vyššom gestačnom veku (14 – 20 týždňov) môže RTG vyšetrenie viesť k poruchám vývoja plodu. V čase 20 – 25 týždňov je však takéto vyšetrenie relatívne bezpečné. Rozhodnutie o vykonaní röntgenového vyšetrenia možno urobiť len na odporúčanie lekára.

CT rôznych častí tela tiež nie je nebezpečné pre telo tehotnej ženy, najmä ak je počas vyšetrenia brucho prikryté špeciálnou olovenou prikrývkou, ktorá znižuje vystavenie žiareniu. Navyše podľa uváženia lekára môže byť CT vyšetrenie spravené v nižšej kvalite, čím sa zníži radiačná záťaž.

Negatívny vplyv MRI na telo tehotnej ženy a plodu nebol stanovený. Treba si však uvedomiť, že vedci skúmali vplyv MRI na ľudský organizmus len v prípadoch, keď magnetické pole tomografu nebolo najvyššie.

Mali by ste absolvovať mamografiu?

Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré umožňuje odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu. Pri mamografii žena dostane malú dávku žiarenia – do 0,4 mSv.

Prsníky starších žien sú menej citlivé na nepriaznivé účinky ožiarenia. Preto lekári zriedka odporúčajú mamografiu ženám do 40 rokov. No od 50. roku života sa takéto vyšetrenie odporúča absolvovať každé dva roky. Vedci zároveň naznačujú, že každoročná mamografia zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka s vekom u žien s génovými mutáciami BRCA1 / BRCA2 (breast cancer susceptibility genes – gény predisponujúce k rakovine prsníka). Táto skutočnosť však nie je potvrdená vedeckými výskumami.

Ultrazvuk teda nespôsobuje žiadne poškodenie ľudského tela. Preto ho môžete absolvovať neobmedzený počet ráz. Ale všetky diagnostické vyšetrenia (ultrazvuk, röntgen, tomografia, mamografia) by sa mali robiť iba na pokyn lekára.

Časté otázky

1. Ktoré ultrazvukové vyšetrenie je potrebné vykonať pri endometrióze?

Pri podozrení na endometriózu vás gynekológ odošle na transabdominálny alebo transvaginálny ultrazvuk malej panvy. Gynekologický ultrazvuk umožňuje zobraziť maternicu, identifikovať zápalové procesy a určiť prítomnosť, lokalizáciu a počet endometrioidných cýst.

2. Ako rozlíšiť benígny nádor od malígneho na ultrazvuku?

Benígne nádory majú pravidelný a hladký tvar a je ich možné lokalizovať (nešíria sa do susedných tkanív alebo orgánov). Pri dešifrovaní výsledkov ultrazvukového vyšetrenia lekár analyzuje aj echogenitu, veľkosť nádoru a hĺbku lézie. Okrem ultrazvukového vyšetrenia lekár novotvar podľa možnosti prehmatá (nezhubné nádory sú pri prehmatávaní pohyblivé) a odošle tkanivo na biopsiu.

3. Môžem absolvovať ultrazvukové vyšetrenie a CT vyšetrenie v ten istý deň?

Ultrazvukové vyšetrenie a CT vyšetrenie je možné vykonať v ten istý deň, pretože tieto dva typy vyšetrení navzájom neskresľujú výsledky. Vyšetrenie ultrazvukom sa môže kombinovať aj s röntgenom, mamografom a magnetickou rezonanciou (MRI). Lekár špecialista (napr. gynekológ, urológ, kardiológ) by však mal určiť typ potrebného vyšetrenia v závislosti od príznakov pacienta, aby bolo možné určiť typ patológie a zvoliť spôsob liečby.

4. Je potrebné si pred ultrazvukovým vyšetrením srdca oholiť hrudník?

Pri ultrazvuku srdca sa mužom odporúča oholiť si ochlpenie na hrudi, pretože predtým, ako lekár priloží snímač k hrudi, aplikuje na pokožku gél, ktorý zabezpečí lepšiu vodivosť ultrazvukových vĺn. Husté a dlhé ochlpenie na hrudi môže sťažiť prilnanie snímača a skresľovať výsledky.

5. Je potrebné absolvovať ultrazvuk pri pozitívnom tehotenskom teste?

Gynekologické ultrazvukové vyšetrenie by sa malo vykonať v prípade oneskorenej menštruácie alebo pozitívneho tehotenského testu. Ultrazvuk môže potvrdiť tehotenstvo, určiť gestačný vek, vylúčiť potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo.

6. Je možné diagnostikovať rakovinu absolvovaním ultrazvuku prsníkov?

Výsledok ultrazvuku prsníkov naznačuje iba prítomnosť alebo neprítomnosť novotvarov a homogenitu štruktúry. Na stanovenie diagnózy sú potrebné ďalšie vyšetrenia prsníkov o povahe identifikovaných útvarov (biopsia a histologické vyšetrenie).

7. Ako dlho trvá ultrazvukové vyšetrenie prsníkov?

Trvanie ultrazvuku prsníkov netrvá dlhšie ako pol hodiny. Diagnostické výsledky sa vydávajú v deň vyšetrenia. Niekedy môže proces interpretácie sonológom trvať niekoľko dní.

8. Je možné absolvovať ultrazvuk prsníkov počas menštruácie?

Preventívne sa ultrazvuk prsníkov vykonáva po ukončení menštruácie, ale ak je cyklus ženy nepravidelný, vyšetrenie sa vykonáva kedykoľvek, bez ohľadu na deň cyklu.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ultrazvuk – škodlivý alebo nie?
Lekár oddelenia USG.

Položte otázku ohľadom uultrazvuku
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Xénia pred 10 hodinami
Dobrý deň, na hrudníku cítim malú hrčku, ktorá sa pri palpácii pohybuje, taktiež ma pri stlačení bolí hrudník. Je lepšie podstúpiť mamografiu alebo ultrazvuk?
Odpovedať
Dobrý deň, potrebujete navštíviť gynekológa alebo mamológa. Mamografia sa predpisuje ženám po 45. roku života, u ktorých je podozrenie na rakovinu prsníka. Na stanovenie tvrdosti novovzniknutého objektu a na predbežné určenie typu nádoru sa používa ultrazvuk. Taktiež ultrazvuk dokáže odhaliť cysty.