Ultrazvuk – škodlivý alebo nie?

Ultrazvuk – škodlivý alebo nie?
Čítať 5 minút | Zverejnené: 26 September 2022 | Перегляди 67856
Akékoľvek metódy lekárskeho výskumu, v procese ktorých prístroje nejakým spôsobom „presvietia“ človeka (ultrazvuk, röntgen, tomografia), často vyvolávajú obavy.

Sú všetky tieto typy diagnostiky naozaj také škodlivé? A aký je rozdiel medzi ultrazvukom a röntgenom? Skúsime si to vysvetliť.

Máli by ste sa niečoho obávať, keď vás pošlú na ultrazvuk, röntgen alebo tomografiu?

Ultrazvukové vyšetrenie je diagnostická metóda, pri ktorej sa vykonáva vyšetrenie vnútorných orgánov pomocou pre telo neškodných ultrazvukových vĺn. Počas ultrazvuku nedochádza k ožarovaniu skúmaných orgánov, takže metóda ultrazvukovej diagnostiky je nielen informatívna, ale aj bezpečná.

Magnetická rezonancia (MRI) je diagnostická metóda založená na využití nukleárnej magnetickej rezonancie. MRI, podobne ako ultrazvuk, využíva neionizujúce žiarenie (nízkoenergetické vlny, ktoré nemôžu poškodiť DNA). Preto je MRI tiež absolútne neškodná vyšetrovacia metóda.

Počítačová tomografia (CT) je skenovacia metóda založená na rozdielnej schopnosti orgánov a tkanív tela absorbovať röntgenové žiarenie.

Rádiografia je diagnostická metóda založená na použití ionizujúceho žiarenia, ktoré vo veľkom množstve môže spôsobiť mutácie v DNA a riziko vzniku rakoviny.

Napriek tomu nie je možné s istotou tvrdiť, že CT a rádiografia sú pre telo absolútne škodlivé. Koniec koncov, dávky žiarenia v takýchto štúdiách sú dosť malé. Napríklad dávka žiarenia pre röntgenové snímky hrudnej chrbtice je 1,1 mSv a pre röntgenové snímky hrudných orgánov 0,18 mSv.

Pri vykonávaní röntgenových vyšetrení sa rozlišujú 4 skupiny ľudí, z ktorých pre každú existujú rôzne maximálne úrovne lekárskeho ožiarenia:

  • kategória BP (pacienti s onkologickými a prekanceróznymi ochoreniami, pacienti podstupujúci vyšetrenia na diagnostiku vrodených kardiovaskulárnych patológií a vrodených cievnych vývojových chýb, osoby s ochoreniami vyžadujúcimi si urgentný lekársky zásah) – do 100 mSv ročne;
  • kategória BD (pacienti s neonkologickými ochoreniami, ktorých vyšetrenie sa vykonáva za účelom objasnenia diagnózy a výberu liečebného režimu) – do 20 mSv ročne;
  • kategória VD (osoby z rizikových skupín vrátane osôb pracujúcich v rizikových pracovných podmienkach, pacienti odhlásení po liečbe onkologických ochorení) – do 2 mSv ročne;
  • kategória HD (osoby, ktoré absolvujú všetky druhy preventívnych prehliadok) – do 1 mSv ročne.

Ultrazvuk orgánov malej panvy

Na ultrazvuk v gynekológii sa posielajú ženy pri tehotenstve, nepravidelnej menštruácii, bolestiach v podbrušku, podozrení na neplodnosť, zápaloch alebo novotvaroch v ženských pohlavných orgánov. Mužom je ultrazvuk panvových orgánov predpísaný pri urologických ochoreniach a ochoreniach genitourinárneho systému. Po 40. roku života by mali muži absolvovať vyšetrenie každý rok.

Ultrazvuk orgánov malej panvy je troch typov:

  • transabdominálny (povrchový) – pomocou špeciálneho prenosného prístroja sa povrchovo vyšetrujú vnútorné orgány;
  • transvaginálny – na diagnostiku panvových orgánov u žien sa do vagíny zavádza prenosne senzor;
  • transrektálny – metóda diagnostiky mužských vnútorných pohlavných orgánov (prostata, žlčník a miešok), ktorá sa vykonáva cez konečník. 

Príprava na gynekologický ultrazvuk

Ak mate absolvovať ultrazvuk, nemusíte sa špeciálne pripravovať ani užívať lieky. Pred transbdominálnym ultrazvukom sa odporúča naplniť močový mechúr (hodinu pred zákrokom môžete vypiť asi liter nesýtenej vody alebo čaju) a vyprázdniť ho pred transvaginálnym ultrazvukom. 

Ultrazvuk počas tehotenstva

Absolvovať ultrazvuk je potrebné pre tehotné ženy, pretože práve tento postup umožňuje diagnostikovať priebeh tehotenstva, identifikovať možné patológie a ohrozujúce stavy, sledovať vývoj plodu. Vzhľadom na to pre tehotné ženy existujú plánované ultrazvukové vyšetrenia:

  • 10 – 12 týždňov – prvý plánovaný ultrazvuk, počas ktorého sa spresní gestačný vek, zisťuje sa celkový stav tehotnej ženy a identifikujú sa možné hrozby pre plod;
  • 20 – 24 týždňov – druhý plánovaný ultrazvuk, kedy je možné vyšetriť vývoj orgánov a systémov plodu a často (ak to poloha plodu umožňuje) a určiť pohlavie dieťaťa;
  • 32 – 34 týždňov – tretí plánovaný ultrazvuk, pri ktorom sa vyšetruje poloha plodu, zisťujú sa možné patológie jeho vývoja, zisťuje sa placenta previa a množstvo plodovej vody.

Okrem plánovaných vyšetrení môžu byť aj neplánované vyšetrenia. Predpísané sú v prípadoch patológií alebo potreby objasnenia diagnózy. Počas tehotenstva by sa ultrazvuk mal vykonávať podľa pokynov lekára. 

Ultrazvuk prsníkov

Ak cíti žena bolesť alebo nepohodlie na hrudníku, má krvavý alebo iný výtok z bradaviek, zmenil sa tvar alebo veľkosť mliečnych žliaz, došlo k ich asymetrii, pri palpácii cíti hrčku, musí absolvovať ultrazvuk prsníkov. Ultrazvukové vyšetrenie prsníka umožňuje identifikovať patológie mliečnych žliaz v počiatočných štádiách vývoja. Na získanie čo najpresnejších výsledkov by sa vyšetrenie malo vykonať počas 7. až 10. dňa menštruačného cyklu.

Röntgenové vyšetrenie počas tehotenstva

Pri väčšine röntgenových vyšetrení žiarenie nepresahuje 0,05 Gray. Táto dávka prijatého žiarenia je prijateľná. Je však dôležité si uvedomiť, že počas tehotenstva do 14 týždňov môže dávka žiarenia od 0,1 Gray poškodiť vývoj embrya. Vo vyššom gestačnom veku (14 – 20 týždňov) môže RTG vyšetrenie viesť k poruchám vývoja plodu. V čase 20 – 25 týždňov je však takéto vyšetrenie relatívne bezpečné. Rozhodnutie o vykonaní röntgenového vyšetrenia možno urobiť len na odporúčanie lekára.

CT rôznych častí tela tiež nie je nebezpečné pre telo tehotnej ženy, najmä ak je počas vyšetrenia brucho prikryté špeciálnou olovenou prikrývkou, ktorá znižuje vystavenie žiareniu. Navyše podľa uváženia lekára môže byť CT vyšetrenie spravené v nižšej kvalite, čím sa zníži radiačná záťaž.

Negatívny vplyv MRI na telo tehotnej ženy a plodu nebol stanovený. Treba si však uvedomiť, že vedci skúmali vplyv MRI na ľudský organizmus len v prípadoch, keď magnetické pole tomografu nebolo najvyššie.

Mali by ste absolvovať mamografiu?

Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré umožňuje odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu. Pri mamografii žena dostane malú dávku žiarenia – do 0,4 mSv.

Prsníky starších žien sú menej citlivé na nepriaznivé účinky ožiarenia. Preto lekári zriedka odporúčajú mamografiu ženám do 40 rokov. No od 50. roku života sa takéto vyšetrenie odporúča absolvovať každé dva roky. Vedci zároveň naznačujú, že každoročná mamografia zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka s vekom u žien s génovými mutáciami BRCA1 / BRCA2 (breast cancer susceptibility genes – gény predisponujúce k rakovine prsníka). Táto skutočnosť však nie je potvrdená vedeckými výskumami.

Ultrazvuk teda nespôsobuje žiadne poškodenie ľudského tela. Preto ho môžete absolvovať neobmedzený počet ráz. Ale všetky diagnostické vyšetrenia (ultrazvuk, röntgen, tomografia, mamografia) by sa mali robiť iba na pokyn lekára.

Časté otázky

1. Ktoré ultrazvukové vyšetrenie je potrebné vykonať pri endometrióze?

Pri podozrení na endometriózu vás gynekológ odošle na transabdominálny alebo transvaginálny ultrazvuk malej panvy. Gynekologický ultrazvuk umožňuje zobraziť maternicu, identifikovať zápalové procesy a určiť prítomnosť, lokalizáciu a počet endometrioidných cýst.

2. Ako rozlíšiť benígny nádor od malígneho na ultrazvuku?

Benígne nádory majú pravidelný a hladký tvar a je ich možné lokalizovať (nešíria sa do susedných tkanív alebo orgánov). Pri dešifrovaní výsledkov ultrazvukového vyšetrenia lekár analyzuje aj echogenitu, veľkosť nádoru a hĺbku lézie. Okrem ultrazvukového vyšetrenia lekár novotvar podľa možnosti prehmatá (nezhubné nádory sú pri prehmatávaní pohyblivé) a odošle tkanivo na biopsiu.

3. Môžem absolvovať ultrazvukové vyšetrenie a CT vyšetrenie v ten istý deň?

Ultrazvukové vyšetrenie a CT vyšetrenie je možné vykonať v ten istý deň, pretože tieto dva typy vyšetrení navzájom neskresľujú výsledky. Vyšetrenie ultrazvukom sa môže kombinovať aj s röntgenom, mamografom a magnetickou rezonanciou (MRI). Lekár špecialista (napr. gynekológ, urológ, kardiológ) by však mal určiť typ potrebného vyšetrenia v závislosti od príznakov pacienta, aby bolo možné určiť typ patológie a zvoliť spôsob liečby.

4. Je potrebné si pred ultrazvukovým vyšetrením srdca oholiť hrudník?

Pri ultrazvuku srdca sa mužom odporúča oholiť si ochlpenie na hrudi, pretože predtým, ako lekár priloží snímač k hrudi, aplikuje na pokožku gél, ktorý zabezpečí lepšiu vodivosť ultrazvukových vĺn. Husté a dlhé ochlpenie na hrudi môže sťažiť prilnanie snímača a skresľovať výsledky.

5. Je potrebné absolvovať ultrazvuk pri pozitívnom tehotenskom teste?

Gynekologické ultrazvukové vyšetrenie by sa malo vykonať v prípade oneskorenej menštruácie alebo pozitívneho tehotenského testu. Ultrazvuk môže potvrdiť tehotenstvo, určiť gestačný vek, vylúčiť potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo.

6. Je možné diagnostikovať rakovinu absolvovaním ultrazvuku prsníkov?

Výsledok ultrazvuku prsníkov naznačuje iba prítomnosť alebo neprítomnosť novotvarov a homogenitu štruktúry. Na stanovenie diagnózy sú potrebné ďalšie vyšetrenia prsníkov o povahe identifikovaných útvarov (biopsia a histologické vyšetrenie).

7. Ako dlho trvá ultrazvukové vyšetrenie prsníkov?

Trvanie ultrazvuku prsníkov netrvá dlhšie ako pol hodiny. Diagnostické výsledky sa vydávajú v deň vyšetrenia. Niekedy môže proces interpretácie sonológom trvať niekoľko dní.

8. Je možné absolvovať ultrazvuk prsníkov počas menštruácie?

Preventívne sa ultrazvuk prsníkov vykonáva po ukončení menštruácie, ale ak je cyklus ženy nepravidelný, vyšetrenie sa vykonáva kedykoľvek, bez ohľadu na deň cyklu.

Hodnotenie článku:
5 s 5 na základe 1 hodnotenie
Ultrazvuk – škodlivý alebo nie?
Lekár oddelenia USG.

Položte otázku ohľadom uultrazvuku
DoktorPRO

Ďalšie články k téme

Súvisiace články:

Komentáre

Xénia pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, na hrudníku cítim malú hrčku, ktorá sa pri palpácii pohybuje, taktiež ma pri stlačení bolí hrudník. Je lepšie podstúpiť mamografiu alebo ultrazvuk?
Odpovedať
Dobrý deň, potrebujete navštíviť gynekológa alebo mamológa. Mamografia sa predpisuje ženám po 45. roku života, u ktorých je podozrenie na rakovinu prsníka. Na stanovenie tvrdosti novovzniknutého objektu a na predbežné určenie typu nádoru sa používa ultrazvuk. Taktiež ultrazvuk dokáže odhaliť cysty.
Karina pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, mám silné bolesti brucha, krv v stolici a pociťujem celkovú slabosť a únavu. Môj gastroenterológ ma poslal na ultrazvuk brušnej dutiny. Viete mi povedať, či ultrazvukom vie zistiť rakovinu?
Odpovedať
Dobrý deň, ultrazvuk dokáže rozlíšiť cysty naplnené tekutinou od iných nádorov, ale pomocou ultrazvuku nie je možné presne určiť povahu novotvaru. Ak sa počas ultrazvukového vyšetrenia zistia novotvary, môže vás váš ošetrujúci lekár poslať na biopsiu (odber vzoriek tkaniva na určenie povahy nádoru). Lekár používa ultrazvuk pri vedení ihly počas biopsie a na zistenie počtu a lokalizácie nádorov.
Dáša pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, dočítala som sa, že ultrazvuk panvy sa dá robí rôznymi spôsobmi. Povedzte mi, ako sa robí ultrazvuk panvových orgánov u žien a ako sa dané metódy od seba odlišujú.
Odpovedať
Dobrý deň, existujú tri typy ultrazvuku panvových orgánov: transabdominálny (vyšetrenie sa vykonáva pohybom sondy pozdĺž spodnej časti brucha), transvaginálny (sonda sa zavedie cez vagínu) a transrektálny (sonda sa zavedie do konečníka). Metódu ultrazvuku určuje lekár v závislosti od problému pacienta a individuálnych charakteristík, akými sú napríklad prítomnosť panenskej blany alebo tehotenstvo.
Michal pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, mám silné ostré bolesti v bruchu, nemám chuť do jedla, trápi ma nevoľnosť, vracanie, nadúvanie a vysoké horúčky. Dá sa zistiť zápal slepého čreva pomocou ultrazvuku? Ako mám ďalej postupovať?
Odpovedať
Dobrý deň, pri podozrení na zápal slepého čreva treba ihneď zavolať sanitku. Ultrazvuk je jednou z diagnostických metód, ktorá umožňuje určiť jeho zápal. Lekári však na určenie zápalu slepého čreva využívajú aj fyzikálne vyšetrenie, prehmatanie brucha, vyšetrenie krvi a moču a počítačovú tomografiu.
Adriána pred 3 mesiacmi
Dobrý deň, som tehotná v 27. týždni. Na ultrazvuku som už raz bola, ale lekárka povedala, že ultrazvuk treba podstúpiť aj v druhom trimestri, ale bojím sa, že sú tam riziká pre bábätko. Ako často je možné robiť ultrazvuk počas tehotenstva?
Odpovedať
Dobrý deň, plánovaný ultrazvuk sa robí trikrát počas tehotenstva. V závislosti od trimestra sa ultrazvuk používa na určenie gestačného veku, indikátorov vývoja plodu, počúvanie srdcového tepu a určenie polohy dieťaťa. Ultrazvuk je pre tehotnú ženu a plod neškodný, preto ho možno v prípade potreby robiť aj častejšie.
Gabriel pred 2 mesiacmi
Dobrý deň. Gastroenterológ ma poslal na ultrazvuk brušnej dutiny, ale zabudol som sa opýtať, či treba podstúpiť klystír alebo iný spôsob čistenia žalúdka. Treba podstúpiť klystír pred ultrazvukom brušnej dutiny?
Odpovedať
Dobrý deň, je nutné, aby ste dodržiavali diétu. Či treba použiť klystír alebo iné preháňadlá pred ultrazvukom brucha závisí od príznakov pacienta, dôvodu návštevy a očakávaného typu ochorenia. Ak vás lekár neposlal na klystír, nemusíte ho podstupovať.
Irina pred mesiacom
Dobrý deň, obrátila som sa na endokrinológa s nepravidelnou menštruáciou, ospalosťou, apatiou, častou zápchou a suchou pokožkou (predtým sme u môjho gynekológa vylúčili gynekologické ochorenia). Endokrinológ ma poslal na ultrazvuk, ale nič neukázal. Ak je ultrazvuk štítnej žľazy normálny, je potrebné urobiť testy na hormóny?
Odpovedať
Dobrý deň, či je potrebné vyšetrenie hormónov, zisťuje endokrinológ v závislosti od príznakov, doby ich vzniku, sprievodných ochorení, ako aj výsledkov ultrazvukového vyšetrenia. Zvyčajne sú hormonálne testy zahrnuté v základnej diagnóze, pretože zvýšená alebo nízka hladina hormónov sa nemusí na ultrazvuku prejaviť.
Júlia pred 3 týždňami
Dobrý deň, chcem sa obrátiť na zdravotné stredisko kvôli zavedeniu antikoncepcie, konkrétne vnútromaternicového telieska Mirena. Viete mi povedať, či je potrebné po zavedení telieska robiť ultrazvuk? Ak áno, prečo je to potrebné?
Odpovedať
Dobrý deň, po zavedení vnútromaternicového telieska musí gynekológ vykonať ultrazvukové vyšetrenie, ktoré je potrebné na kontrolu polohy samotného telieska.
Vyplňte formulár a my sa vám čoskoro ozveme
Kliknutím na tlačidlo “Odoslať”, súhlasíte s Podmienky spracúvania osobných údajov
Prekročený limit požiadaviek. Skúste znova o 5 minút.