Kedy je potrebné absolvovať ultrazvuk prsníkov?

Kedy je potrebné absolvovať ultrazvuk prsníkov?
Čítať 5 minút | Zverejnené: 13 May 2022 | Перегляди 24092
Ultrazvuk prsníkov je diagnostické vyšetrenie, ktoré umožňuje identifikovať patológie prsníkov v počiatočných štádiách ich vývoja.

Pravidelné absolvovanie ultrazvuku prsníkov je povinnou súčasťou opatrení zameraných na udržanie zdravia žien.

Čo je zahrnuté do ultrazvuku prsníkov?

Ultrazvuk prsníkov zahŕňa diagnostické vyšetrenie mliečnych žliaz a priľahlých lymfatických uzlín. Vyšetrenie umožňuje vyhodnotiť štruktúru prsného tkaniva, určiť zmeny v duktálnom systéme mliečnych žliaz, mastopatiu, ako aj cystické a nádorové novotvary.

Indikácie pre ultrazvuk prsníkov

Indikácie pre ultrazvuk prsníka zahŕňajú:

 • bolestivosť prsníkov;
 • stiahnutie alebo zvrásnenie kože prsníka;
 • zmena farby bradaviek a tvaru prsníka;
 • krvavý a iný výtok z bradaviek;
 • spevnenie v oblasti mliečnej žľazy;
 • traumatické poranenia hrudníka;
 • zväčšené axilárne lymfatické uzliny.

Na preventívne účely sa ultrazvuk prsníkov robí po ukončení dojčenia. Nie je kontraindikované vykonávať ultrazvuk prsníka pri dojčení.

Indikácie pre ultrazvuk prsníkov u mužov

Ultrazvuk prsníkov u mužov sa predpisuje pri podozrení na vývoj benígneho nádoru prsníka (gynekomastia). Cena za ultrazvuk prsníkov u mužov a žien sa nelíši. Pri výskyte patológie sa veľkosť prsníka u mužov môže zvýšiť o 1 – 10 cm. Liečba gynekomastie môže byť konzervatívna alebo chirurgická v závislosti od symptómov patológie a štádia, v ktorom bola diagnostikovaná.

Symptómy gynekomastie a indikácie pre ultrazvuk prsníka u mužov zahŕňajú:

 • bolesť v oblasti hrudníka;
 • výtok z bradaviek;
 • zvýšená citlivosť bradaviek;
 • výskyt spevnení v oblasti prsníkov;
 • zvýšenie veľkosti mliečnych žliaz.

Ako sa vykonáva ultrazvuk prsníka?

Špeciálna príprava na ultrazvuk prsníkov sa nevyžaduje. Na ultrazvukovú diagnostiku sa treba vyzliecť do pása, ľahnúť si na pohovku a položiť ruky za hlavu. Táto poloha tela umožňuje vykonať vyšetrenie nielen prsníkov, ale aj periférnych lymfatických uzlín.

Počas ultrazvuku prsníka lekár pohybuje senzorom cez mliečne žľazy. Na obrazovke sa zobrazí orgán v rôznych uhloch. Diagnostika trvá do 30 minút. Výsledky vyšetrenia dostanete ihneď po ukončení.

Iba lekár môže dešifrovať výsledky ultrazvuku prsníka. Preto je po diagnostikovaní potrebné prihlásiť sa na konzultáciu s mamológom. Podľa výsledkov vyšetrenia môže lekár odporučiť pacientovi konzultáciu gynekológa, ultrazvuk panvových orgánov a iné diagnostické vyšetrenia. 

Kedy môžete absolvovať ultrazvuk prsníkov?

Ultrazvuk prsníkov sa vykonáva na 7. – 10. deň menštruačného cyklu. V tomto období je hormonálna rovnováha ženy najstabilnejšia a krv obsahuje minimálne množstvo pohlavných hormónov. Prsníky sú v tomto čase najmenej náchylné na opuch a ich kanály sú počas diagnostiky jasne viditeľné.

Ultrazvuk prsníkov počas užívania perorálnych kontraceptív, počas tehotenstva, dojčenia a menopauzy je možné vykonať ktorýkoľvek deň. Okrem toho by sa mala diagnostika bez ohľadu na deň menštruačného cyklu vykonávať pri akútnych príznakoch ochorení prsníka.

Časté otázky

1. Či je možne zistiť rakovinu prsníka počas ultrazvuku?

Ultrazvuk dokáže určiť prítomnosť novotvarov v oblasti prsníka, ale nedokáže určiť ich povahu. Preto po zistení novotvaru na ultrazvuku lekár nasmeruje pacienta na ďalšie vyšetrenia (biopsia, MRI).

2. Prečo sa neodporúča vykonávať ultrazvuk prsníkov počas menštruácie?

Pri vykonávaní ultrazvuku prsníkov počas menštruácie môžu byť diagnostické údaje skreslené v dôsledku zvýšenej hladiny pohlavných hormónov v tele ženy počas tohto obdobia. V dôsledku toho môže vyšetrenie vykazovať príznaky mastopatie, ktorú pacientka v skutočnosti nemá. Preto sa ultrazvuk prsníkov neodporúča sa vykonávať počas menštruácie.

3. Ako často môžem absolvovať ultrazvuk prsníkov?

Procedúra ultrazvuku prsníka je pre telo absolútne bezpečná. Diagnostika sa môže vykonávať tak často, ako je potrebné na diagnostiku ochorení prsníka a sledovanie procesu ich liečby. Takže niekoľkokrát do roka je možné absolvovať ultrazvuk prsníkov napríklad pri mastopatii.

Ženám sa odporúča absolvovať ultrazvuk prsníkov raz ročne a nad 50 rokov – dvakrát ročne. Ultrazvuk prsníkov pri implantátoch sa plánovane vykonáva týždeň, mesiac, šesť mesiacov a rok po operácii a potom raz ročne. Muži potrebujú absolvovať ultrazvuk prsníkov, keď sa objavia príznaky gynekomastie.

Hodnotenie článku:
0 s 5 na základe 0 hodnotenie
Kedy je potrebné absolvovať ultrazvuk prsníkov?
Lekár rádiológ.

Položte otázku ohľadom uultrazvuku
DoktorPRO